اعتماد   |  فرهنگی  |  

ققنوسی که باز سر از آتش برمی‌آورد

افشین هاشمی، بازیگر تئاتر و سینما گفت: عده‌ای نخواستند تئاتر وجود داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد و حالا نیز یک بیماری و ویروس مرگ‌آور و جهان‌شمول کمر به این کار بسته اما من معتقدم باز هم همیشه مثل ققنوس، تئاتر از دل این بلایا و آتش‌ها سر بر می‌آورد و این دوران‌ هم با تمام زیان‌ها و آسیب‌هایش به پایان می‌رسد.

ققنوسی که باز سر از آتش برمی‌آورد

اعتمادآنلاین| حالا تقریباً 9ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و تقریباً در تمامی این ماه‌ها، آمارهای ابتلا و قربانی، دستخوش تغییر و افولی امیدوارکننده نبوده و طبیعتاً در این ترس‌ها و مراقبت‌ها، نرفتن به سالن‌های تئاتر و در برهه‌های مختلف تعطیلی آنها، مزید بر علت رنج تئاتری‌ها شده و می‌شود.

 

این روزها برای اهل تئاتر، روزهایی به مراتب تلخ‌تر است؛ روزهایی که برای بسیاری از تئاترها، روزهای بلاتکلیفی نام گرفته پایانی نامشخص دارد و آنها نه فقط در ایران بلکه در سراسر جهان با شیوع این ویروس روی دور بدشانسی افتاده اند و دوری از صحنه و تماشاگر و خلق و حتی وقتی پله‌پله و آرام‌آرام مشاغل دیگر باز شدند و مردم به بخشی از زندگی روزمره خود برگشتند باز هم این صحنه‌ها و سالن‌های تئاتر بودند که هرگز به روال گذشته برنگشتند و هر چه تلاش شد که تئاتر هم جزو آن بخش از زندگی همراه با کرونا شود؛ این اتفاق تا حدود زیادی عملی نشد و تلاش‌های کسانی مثل محمد رحمانیان، سعید چنگیزیان و امیررضا کوهستانی (که از کارکشته‌ها و چهره‌های مطرح تئاتر محسوب می‌شوند) هم نتوانست آن جمعیت نسبی و سابق را به تئاتر برگرداند.‌

 

دخل‌وخرج‌‌های نامتوازن

افشین هاشمی بازیگر تئاتر که همین چندوقت پیش به همراه محمدرحمانیان و گروهی از بازیگرانی عمدتاً چهره و شناخته‌شده، در «عشق روزهای کرونا» ایفای نقش کرد آن‌چنان به آینده‌ای که تئاتر با آن دست‌وپنجه نرم خواهد کرد امیدوار نیست.

 

این ترس را طبیعی می‌داند و بلاتکلیفی از روزهای پیش‌رو را هم متضمن به نتیجه رسیدن یا نرسیدن درمانی قطعی برای این ویروس عنوان می‌کند.

 

هاشمی معتقد است: «درست است که باید به زندگی توأمان و همراه با کرونا عادت کرد اما این عادت را باید در تمامی مناسبات زندگی جاری کنیم و از طرفی هم نباید از حق گذشت و ترس مردم را نادیده گرفت؛ نکته‌ای که وجود دارد  این‌جاست که چرا ما در رستوران‌ها و کافه‌ها و... با کرونا زندگی می‌کنیم و آنها را به چرخه و زندگی طبیعی برگردانده‌ایم اما تئاتر را نه.»

 

هاشمی صحبت‌های خود را با این جمله که «به‌نظر آن‌چنان دغدغه و خواستی برای اعتمادسازی مردم برای ورود به سالن‌های تئاتر وجود ندارد» ادامه می‌دهد و می‌گوید: «به‌نظر برای بسیاری اصلاً مهم نیست که تا اسم تعطیلی می‌آید اول سالن‌های تئاتر بسته می‌شوند و مسأله را با پاک کردن صورت مسأله جواب می‌دهند. البته خود من هم واقعاً اهل چنین کاری نیستم که مسئولیت تمرین دادن (ونه اجرا) را قبول کنم و بیست‌نفر را بیاورم تا دور هم تمرین کنیم و به‌همین دلیل هم در شرایط فعلی تمرینی شروع نمی‌کنم. دوستان با تجربه و شناخته شده من مثل سعید چنگیزیان تلاش کرد این کار را در فضای باز و با همکاری جوان‌ها انجام دهد اما واقعاً استقبالی از آن نشد.»

افشین هاشمی بازیگر تئاتر و سینما معتقد است یکی از راه‌ها شاید ورود چهره‌های سرشناس تئاتر به حوزه اجرا باشد اما این نکته را هم مطرح می‌کند که برای آنها نیز مسأله ساده نیست و باید هزینه‌هایشان را در نظر بگیرند و سایر مسائل و مصایبی که اجرا در چنین شرایطی به همراه خواهد داشت. او درباره تجربه اخیرش یعنی بازی برای نمایش محمد رحمانیان در فضای باز می‌گوید: «با اینکه تمامی چهره‌های این نمایش شناخته شده بودند اما هر شب حدوداً دویست بلیت فروخته شد که نسبت به تهیه و تولید اثر، آ‌نچنان رضایت بخش نبود و کفاف مخارج را نمی‌داد.»

او در پایان صحبت‌های خود تئاتر را ققنوسی می‌داند که همیشه در تاریخ، از دل آتش‌ها سربرآورده و حیات خود را از سر گرفته است.

 

هاشمی می‌گوید: «این اولین باری نیست که تئاتر مورد هجوم قرار می‌گیرد و طی ادوار و سالیان دور و نزدیک گذشته هر بار به‌دلیل سیاست‌های اشتباه و سلیقه‌ای و مسائل اجتماعی، اقتصادی و... عده‌ای نخواستند تئاتر وجود داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد و حالا نیز یک بیماری و ویروس مرگ‌آور و جهان‌شمول کمر به این کار بسته اما من معتقدم باز هم همیشه مثل ققنوس، تئاتر از دل این بلایا و آتش‌ها سر بر می‌آورد و این دوران‌ هم با تمام زیان‌ها و آسیب‌هایش به پایان می‌رسد. اینکه چقدر طول می‌کشد تا این ضررهای اقتصادی و انسانی جبران شود کاملاً بستگی به مدتی دارد که این بلا از سر ایران و جهان کامل دور یا تکلیف‌اش روشن شود.»‌‌‌

 

منبع: روزنامه ایران

 

بازی تئاتر روزنامه   اخبار برگزیده
  

جو بایدن وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات به برجام بازخواهد گشت. دونالد ترامپ هم مدعی شده در هفته‌های نخست پس از پیروزی، با ایران به توافق خواهد رسید. این حرفها نشانه چیست؟
نامه نیوز ایران اقتصاد ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

نامه مهم نمایندگان تهران برای تعطیلی پایتختعضو مجمع نمایندگان استان تهران از نامه این مجمع به ستاد ملی کرونا برای تعطیلی 2 هفته‌ای پایتخت خبر داد.
گسترش تهران پایتخت مجلس شورای اسلامی 

  

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند...
اعتماد حزب کارگزاران دولت دوازدهم سعید لیلاز 

  

سعید لیلاز: هیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده |صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد|فیلترینگ باعث بی ‌اعتمادی شدهسعید لیلاز با بیان اینکه صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد، تاکید می کند که فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هیچ نکته مثبتی در پی نداشته و در سال‌های اخیر محدودیت‌های فضای مجازی سبب شده تا مردم نسبت به حکومت بی‌اعتماد شوند.
۵۵ آنلاین سعید لیلاز موبایل تلگرام 

  

جامعه مدرسین از انتخابات 1400 کنار کشیدنایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تصمیم قطعی تشکل سیاسی متبوع خود بر عدم دخالت در انتخابات سال 1400 خبر داد.
مثلث جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جامعه روحانیت مبارز الناز شاکردوست 

  

موج دوم کاهش قیمت ها در بازار خودرو در راه است؟یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: چنانچه بایدن پیروز انتخابات باشد، هفته آینده قیمت خودروها مجدد ارزان می‌شود. پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد که به دنبال آن قیمت خودروهای داخلی مجدد بین پنج تا 10 میلیون تومان ارزان خواهد شد.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت خودرو 

  

کشف حجاب اختیاری در دورۀ دولت دوازدهممیرسلیم گفت: در این کشور دوبار کشف حجاب صورت گرفت، یک بار به صورت اجباری در دورۀ رضاخان و بار دیگر به صورت اختیاری در دورۀ دولت دوازدهم. وی با بیان اینکه جریان دیگری که علیه ما مشغول فعالیت است جریان ضدانقلاب است، گفت: این جریان که بسیار هم فعال است با مقدسات انقلاب مقابله می‌کند.
مستقل‌آنلاین حجاب دولت دوازدهم دولت 

  

ماجرای 10میلیارد گمشده در استقلال گره خورداحمد سعادتمند مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در واکنش به خبر ابهام درباره 10 میلیار تومانی که حامی مالی این باشگاه در اختیار آبی پوشان قرار داده بود متنی را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال اینستاگرام 

  

مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت هم مربوط به آمریکاست؟رئیس بانک مرکزی دولت آقای روحانی دلار را 11 هزار تومان تحویل گرفت و امروز این قیمت به 29 هزار تومان رسیده است، حال به مردم آدرس می‌دهید که به آمریکا ناسزا بگویند؟ آیا مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت مربوط به آمریکاست؟ و برای اینکه در نظام مالی اختلاس‌ صورت می‌گیرد باید آمریکا را نفرین کرد؟
مستقل‌آنلاین دولت رئیس جمهور بانک مرکزی 

  

شرایط مذاکره ایران و آمریکا در صورت رئیس جمهور شدن بایدن /اصلاح طلبان نفس راحت خواهند کشید؟روزنامه شرق در گفت وگویی با محسن میردامادی به تحلیل انتخابات امریکا پرداخته و روی کار آمدن بایدن یا ترامپ را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز ایران ایران و آمریکا ایران و عربستان 

  

هشدار بهمن موتور در مورد سودجویی با پیش فروش دیگنیتیشرکت بهمن موتور علیرغم وجود تحریم های ظالمانه صنایع خودروسازی و محدودیت های موجود، از عرضه محصول جدید خود به نام دیگنیتی در آینده ای نزدیک خبر داد.
خودروتک خودرو تولید 

  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  اخبار داغ
  

سه داروی گیاهی موثر در درمان کرونارئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به قیمت بالای داروی "رمدسیویر" و عدم پوشش بیمه‌ای آن، تاکید کرد که داروی هیچ بیماری در بیمارستان‌ها به دلیل بی‌پولی قطع نخواهد شد.
گسترش درمان مواد غذایی داروخانه 

  

لزوم انجام غربالگری و تشخیص کرونا در سطح گسترده/وزارت بهداشت و صمت مشکل توزیع ماسک را حل کنند/سپاه وارد حوزه اطلاع رسانی شودرحمانی فضلی با بیان اینکه غربالگری و تشخیص بیماری باید در این سطح وسیع انجام شود، گفت: باید به صورت محله‌ای و منطقه‌ای برنامه‌هایمان را پیش ببریم.
برنا وزارت بهداشت حوزه ماسک 

  

رحمانی‌فضلی: دامنه تشخیص کرونا وسیع‌تر می‌شود/همه دستگاه‌ها به آقای نمکی کمک کنندوزیر کشور گفت: با طرحی که عزیزان وزارت بهداشت می‌خواهند اجرا کنند، آمار مبتلایان افزایش می‌یابد و دامنه تشخیص وسیع می‌شود و جای نگرانی نیست و باید بدانیم که تشخیص در روزهای اولیه منجر به کاهش فوتی‌ها می‌شود.
تسنیم عبدالرضا رحمانی فضلی وزارت بهداشت دولت 

  

لزوم انجام غربالگری و تشخیص بیماری کرونا در سطح گستردهرییس قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه غربالگری و تشخیص بیماری باید در این سطح وسیع انجام شود، گفت: باید به صورت محله‌ای و منطقه‌ای برنامه‌هایمان را پیش ببریم.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت اطلاعات حوزه 

  

پیش‌بینی امید بخش درباره بورس فرداسه روز مانده به انتخابات امریکا، بالاخره روند بازار سهام صعودی شد. کارشناسان معتقدند این روند صعودی بعد از انتخابات امریکا ادامه خواهد داشت، چه جو بایدن پیروز انتخابات باشد و چه دونالد ترامپ. بازار سرمایه در هر صورت رشد خواهد کرد.
گسترش سهام دونالد ترامپ ترامپ 

  

جمهوری اسلامی ایران مورد هجوم همه جانبه دشمن قرار گرفته است/ بحران کرونا ضعف اندیشه‌های لیبرالی را عیان ساختفرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران که کانون الهام بخش و محور مقاومت در برابر دشمن است با فشارهای سیاسی، تهدیدات نظامی، تحریم‌های ظالمانه اقتصادی مورد هجوم همه جانبه دشمن قرار گرفته است.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

راهی برای دورزدن کرونادر شرایط همه گیری کرونا، همراه بانک پاسارگاد کاربران خود را از مراجعه به شعب بانک ها بی نیاز کرده است.
شما‌نیوز تلفن همراه بانک آموزش مجازی 

  

باید یک سنگر آرایی محکم در مقابله با ویروس کرونا داشته باشیم به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، عصر شنبه در نخستین قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله کرونا اظهار کرد: توانستیم در عرض 2 ماه مرگ‌ها را بر اثر کرونا به حدود 30 نفر در روز برسانیم و تعداد بستری را به یک پنجم رساندیم. وی افزود: امروز ما به ازای هر هزار نفر یک و شش دهم تخت داریم. نمکی گفت: باید یک سنگر آرایی محکم در مقابل ویروس داشته باشیم و بعد باید حمله کنیم، این حمله از طریق بسیج…
مهر ویروس وزارت بهداشت خبرنگار