روی پنهان تحریم‌های جدید آمریکا

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز، در تحریم جدید مدیران ارشد نفتی کشور از جمله « بیژن زنگنه » وزیر نفت، «مسعود کرباسیان» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، «علیرضا صادق آبادی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، «بهزاد محمدی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و «علی ‌اکبر پورابراهیم» مدیرعامل شرکت نیکو به لیست اضافه شدند.  

بهانه تحریم جدید، «تامین مالی تروریسم» بود. فرمان اجرایی شماره 13224 در سال 2001 صادر شده و به دولت آمریکا این امکان را می‌دهد تا اشخاص و نهادهایی را که مطابق ادعای واشنگتن، در «تأمین مالی تروریسم» نقش دارند، تحت فشار بگذارد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود مدعی شده که این سه نهاد ایرانی با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارتباط دارند.

اما داستان چیست؟ تحریم‌های جدید صرفا نمایش ترامپ در آخرین روزهای باقیمانده به انتخابات آمریکا است و هیچ کارکردی قرار نیست داشته باشد؟ می‌توان از دو بعد ماجرا را دید؛ کارکرد سیاسی و کارکرد عملیاتی. 

اثر سیاسی تحریم‌های آمریکا

تحلیلی که این روزها در رسانه‌های داخلی زیاد شنیده می‌شود، اینکه تحریم‌های جدید حداکثر می‌تواند یک جنگ روانی علیه ایران باشد. چرا که صنعت نفت ایران پیش از این نیز تحت تحریم قرار داشت و به همین دلیل، تحریم جدید عملا اثری بیش از تحریم‌های گذشته از خود به جا نمی‌گذارد.

گروه دیگری از تحلیلگران معتقدند که حداکثر اثر تحریم جدید، در دور بعدی مذاکرات خود را نشان می‌دهد؛ تحلیلی که بیشتر از سوی رسانه‌های غربی در روزهای اخیر پررنگ شده است. چه در دولت ترامپ و چه در دولت بایدن، اگر قرار بر از سرگیری مذاکرات شود، احتمالا قرارگیری صنعت نفت ایران ذیل تحریم‌های تامین مالی تروریسم، می‌تواند کار دیپلمات‌های ایرانی را پیچیده‌تر از قبل کند.

اما تجربه نشان داده که هرگاه اراده سیاسی از سمت آمریکا به تعامل با ایران باشد، چنین موانعی نمی‌تواند در عمل کارساز باشد. فرضا در دوران برجام، ایران منابع قابل توجهی در بانک مرکزی عمان، به ریال این کشور داشت؛ طرف ایرانی خواستار این بود که منابع را به یورو دریافت کند. اما تبدیل ریال عمان به یورو، نیازمند یک تبدیل ریال به دلار آمریکا بود که می‌توانست از سوی آمریکا بلوکه شود. اما جالب اینجا بود که آمریکا، روشی برای دور زدن قانون خود پیش پای عمانی‌ها گذاشت تا مسیر برگشت پول ایران هموار شود؛ مشابه این اتفاق در بانک مرکزی ژاپن نیز برای ایران رخ داده بود.

در نتیجه اراده سیاسی، می‌تواند بر اراده حقوقی حاکم شود و از این حیث، احتمالا نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت. «احمد عزیزی» متخصص بانکداری بین‌الملل، که شخصا سابقه تحریم را هم داشته، به این سوال پاسخ داده که تحریم جدید، احتمالا چه اثراتی خواهد داشت. در ویدئوی «اکوایران» می‌توانید پاسخ او را مشاهده کنید.( از دقیقه 3)

اثر کاربردی تحریم جدید

اما آیا تحریم‌های جدید کاملا اهداف سیاسی را در بر داشته است؟ برخی کارشناسان نظر دیگری دارند. اخیرا «حمید حسینی»، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به «ایرنا» گفت: در حال حاضر 60درصد از بنزین صادراتی ایران راهی بازار عراق می‌شود.

گرچه او از میزان صادرات بنزینی ایران سخنی نگفت، اما همین عدد نشان می‌دهد که ایران در شرایط حاضر قادر است، رقم قابل توجهی بنزین صادر کند. شواهد دیگری از این جنس وجود دارد که رقم صادرات نفتی ایران نیز به سطح قابل قبولی رسیده است. گزارشی که اخیرا وال‌استریت ژورنال در رابطه با فروش نفت ایران منتشر کرده، نشان می‌داد که صادرات نفت خام به مرز 800 هزار بشکه در روز رسیده، عددی که نسبت به ماه‌های گذشته یک جهش به حساب می‌آید.

در کنار اینها، سخنان «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی وجود دارد که صراحتا در 2 آبان ماه، اعلام کرده که صادرات نفت خام روند فزاینده‌ای به خود گرفته است. همگی اینها نشان می‌دهد که تحولی در درآمدهای ارزی ایران در صنعت نفت رخ داده است.

حال اعمال این تحریم‌ها همزمان با گشایش‌های اخیر، احتمالا اتفاقی نیست. هدف آمریکا می‌تواند تحت فشار قرار دادن و بالا بردن هزینه برای شرکت‌ها و واسطه‌هایی باشد که در هموارسازی درآمدهای ارزی ایران نقش دارند. 

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 3 نفر این پست را پسندیده اند

دلار آمریکا صنعت نفت   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

عضو ستاد مقابله با کرونا| کرونا در حال فروکش استدکتر مسعود مردانی با تاکید بر اینکه وضعیت اپیدمی کرونا در حال فروکش است و ارتباطی به اجرای طرح جدید ندارد، افزود: اپیدمی در حال فروکش کرونا، نتیجه همکاری خوب مردم مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی است.
۵۵ آنلاین خبرنگار آویشن خانواده 

  

بورس امروز 4 آذر 99 / ارزش معاملات به بیش از 18 هزار میلیارد ریال رسیدشاخص کل بورس در معاملات امروز با افت 18 هزار واحد افت همراه بود در حالی که ارزش معاملات به بیش از 18 هزار میلیارد ریال رسید که این نشان از جذایت بازار برای سرمایه گذاران است.
برنا ریال شاخص سرمایه 

  

بزودی عرضه اولیه سهام شرکت پالایش قطران زغال سنگ در بورسمدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا وابسته به بنیاد مستضعفان از عرضه اولیه سهام شرکت پالایش قطران زغال سنگ در بورس در آینده نزدیک خبر داد.
ایلنا سهام انرژی بنیاد مستضعفان 

  

مرگ و میر کرونایی در تهران کاهشی شداقتصادنیوز : عضو شورای شهر تهران از کاهش 10 تا 12 درصدی آمار فوتی‌های کرونا در پایتخت خبر داد و گفت: نه تنها محدودیت‌های مربوط به کرونا بلکه محدودیت‌های نیم‌بند هفته‌های گذشته هم در آمار کاهش ابتلا و متوفیان مؤثربوده است.
اقتصادنیوز شورای شهر تهران شهرداری تهران تهران 

  

اعلام میزان تاثیر واکسن روسی کروناامروز توسعه‌دهندگان واکسن کروناویروس روسیه موسوم به واکسن "اسپوتنیک وی"(Sputnik V) گفتند براساس تجزیه و تحلیل دوم میان دوره‌ای داده‌های آزمایش بالینی واکسن مذکور 95 درصد موثر است.
اقتصادنیوز روسیه وزارت بهداشت مسکو 

  

عدم فروش بلیت قطار به کرونایی‌هامعاون اجرایی شرکت حمل و نقل ریلی رجا اعلام کرد: بر اساس پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از فروش بلیت قط
خبرفوری قطار وزارت بهداشت حمل و نقل 

  

در ایران خبری از واکسن کرونا نیستاقتصادنیوز : یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تولید و واردات واکسن کرونا به این زودی ها انجام نخواهد شد گفت: مردم بدانند فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نخواهد بود. پس رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک را مد نظر قرار دهند.
اقتصادنیوز درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران 

  

این افراد در اولویت دریافت واکسن کرونا هستندمعاون کل وزارت بهداشت، گفت: مردم به این نکته توجه کنند که واکسن کرونا، عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد.
گسترش درمان وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

جهان چه زمانی در برابر ویروس کرونا به «ایمنی جمعی» دست می‌یابد؟«ایمنی جمعی» یا به اصطلاح «ایمنی گله‌ای» مفهومی است که این روزها درباره آن مطالب فراوانی شنیده می‌شود.
برنا ویروس 

  

سفر در روزهای کرونایی نشان از "تأخر فرهنگی" داردیک جامعه‌شناس معتقد است؛ کسانی که در روزهای کرونایی سفر می‌روند، مشکل تاخر فرهنگی دارند و آنچنان که
خبرفوری سفر زمین خانواده 

  

ناقلان بدون علامت کرونا را چگونه بشناسیم؟یک متخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: ناقلان بدون علامت در همه دنیا وجود دارند و مختص ایران نیست؛ اینکه ما بیاییم تمام مردم را اسکرین کنیم تا ناقلان بدون علامت را شناسایی کنیم صرفه اقتصادی ندارد بلکه ما به افراد جامعه خود مراقبتی را توصیه می‌کنیم.
رویداد۲۴ ایران مترو اتوبوس