گسترش   |  فرهنگی  |  

اختصاص معلمان برتر به مدارس شاهد

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ضمن پاسخ به این پرسش که ادامه فعالیت مدارس شاهد با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزان هدف چه توجیهی دارد؟ گفت: ادارات آموزش و پرورش مناطق تلاش می‌کنند برترین معلمان را به مدارس شاهد اختصاص دهند.

اختصاص معلمان برتر به مدارس شاهد

تنوع مدارس همواره به عنوان یکی از نقاط ضعف جدی نظام آموزش و پرورش ایران محسوب می‌شود و حتی برخی کارشناسان معتقدند بیش از 19 نوع مدرسه در کشور فعال هستند.

در کنار مدارس دولتی عادی که زیر سایه مدارس غیردولتی و خاص از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند، مدارسی در حال فعالیت هستند که با عنوان مدارس خاص شناخته می‌شوند. (مدارس استعدادهای درخشان، شاهد، نمونه دولتی، وابسته و... بخشی از مدارس خاص هستند)  

از سوی دیگر در حالی که مطابق اصل 30 قانون اساسی تحصیل رایگان تا پایان دوره متوسطه به عنوان حقی برای آحاد ملت تعیین شده است، اما تا کنون این امر به صورت کامل محقق نشده و سال‌هاست مدارس دولتی برای تامین هزینه‌های جاری خود از دانش آموزان مبالغی را اخذ می‌کنند.

توسعه مدارس خاص با توجیه عدالت!

شکل‌گیری انواع مختلف مدارس با توجیه برقراری عدالت میان دانش‌آموزان آغاز شد؛ علی الهیار ترکمن معاون سابق وزارت آموزش و پرورش این ماجرا را اینگونه شفاف می‌کند: « درباره توسعه مدارس غیردولتی از دهه هفتاد یک اشتباه کردیم، وقتی قرار شد مدارس غیردولتی دوباره شکل بگیرند، مسئولان آموزش و پرورش با گرفتن امتیاز، نخستین مدارس غیرانتفاعی را خودشان تأسیس کردند! بر همین اساس تمام ظرفیت‌ها و نهادسازی‌هایی که در آموزش و پرورش در اختیارشان بود  به سمت برند‌سازی مدارس خود بردند پس از مدتی متوجه شدند کیفیت را از مدارس دولتی گرفته‌اند اما هیچ فردی جلوی آنها را نگرفت، هیچ نهاد نظارتی ورود پیدا نکرد و به آنها تلنگری نزد! وقتی متوجه شدند کیفیت  مدارس دولتی کمرنگ شده و تقاضا به سمت مدارس غیردولتی بیشتر شده است از برند مدرسه خود ترسیدند و به متعددسازی مدارس و ایجاد انواع مدارس هیات امنایی، نمونه مردمی، نمونه‌دولتی و ... اقدام کردند تا نشان دهند عدالت آموزشی خدشه‌دار نشده است! در حالیکه با این کار مدارس دولتی را به قعر بردند.»

مکانسیم پولی و بازاری در آموزش دانش‌آموزان

برخی منتقدان وضعیت موجود معتقدند؛ سیاست‌مداران آموزشی مسببان اصلی وضعیت فعلی هستند چرا که شرایط را به گونه‌ای پیش برده‌اند تا مدارس دولتی عادی کیفیت و تنوع آموزشی لازم را ایجاد نکنند و والدین به سمت مدارس دولتی خاص یا مدارس خصوصی یا بازار کمک آموزشی بروند و نظام آموزشی در قالب یک مکانیسم پولی و بازاری، در حال تفکیک افراد بر اساس قدرت مالی برای برخورداری از سطوح مختلف آموزش است.

مدارس شاهد محلی برای ثبت‌نام‌های سفارشی؟!

مدارس شاهد جزو مدارس خاصی هستند که با وجود دریافت شهریه از خانواده‌ها اما ورود به آنها، پیش‌شرط‌های خاصی نیاز دارد؛ اگر چه گفته‌ می‌شود عمده دانش‌آموزان مدارس شاهد فرزندان شهدا و ایثارگران هستند اما با کم شدن جمعیت هدف این موضوع از سوی برخی منتقدان تنوع مدارس مطرح می‌شود که مدارس شاهد محلی برای ثبت‌نام‌های سفارشی شده است، در شرایط فعلی تا چه اندازه به ادامه فعالیت این مدارس نیاز است، آیا نمی‌توان  دانش‌آموزان خانواده شهدا و ایثارگران را در مدارس دولتی عادی داشت و به جای جداسازی، فوق برنامه‌های آموزشی مجزا به آنها ارائه داد؟!

در همین رابطه با محمدرضا رزاقی مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت‌‌وگویی داشتیم که در ادامه مشاهده می‌کنید:

تسنیم: چه تعداد مدرسه شاهد در سراسر کشور داریم و چه تعداد دانش‌آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند؟

1354 مدرسه شاهد در سراسرکشور  و بیش از 400000 دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.

46 درصد دانش‌آموزان از خانواده شهدا و ایثارگران نیستند

تسنیم: چه تعداد از دانش‌آموزان مدارس شاهد از خانواده شهدا و ایثارگران هستند؟ مابقی این دانش آموزان چه کسانی هستند؟

دانش آموزان مدارس شاهد مجموعاً به دو گروه اساسی تقسیم می‌شوند.

الف) دانش آموزان جامعه ایثارگری اعم از فرزندان معظم شهداء و جانبازان 70 درصد و بالاتر، فرزندان جانبازان 50 تا 69 درصد، فرزندان آزادگان و.... تا فرزندان و نوه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و جبهه مقاومت که سهم دانش آموزان گروه الف( جامعه ایثارگری) در سال تحصیلی 1400-99  حدود 216000 دانش آموز است که در واقع 54 درصد دانش‌آموزان مدارس شاهد را تشکیل می‌دهند.

ب) سایر دانش آموزان که عمدتا دارای رتبه‌های قرآنی، هنری ، ورزشی و علمی هستند، حدود 186000 دانش آموز یعنی 46 درصد دانش‌آموزان مدارس هستند؛ همانطور که ملاحظه می‌کنید با وجود فاصله گرفتن از دوران دفاع مقدس آمار جامعه ایثارگری در مدارس شاهد درصد قابل توجهی است.

تسنیم: یکی از انتقادها   به مدارس شاهد سفارش پذیری در ثبت نام است به گونه‌ای که برخی نقد دارند عمده دانش‌آموزان این مدارس ، فرزندان فرهنگیان هستند.

ابتدا لازم است بگویم که مبنای ثبت‌نام در مدارس شاهد، دستورالعمل ثبت‌نام و جدول امتیاز بندی است که هر ساله پس از اعمال تغییرات جزئی و اقتضایی ، به تصویب ستاد مرکزی شاهد متشکل از معاونان ارشد وزارت آموزش و پرورش و بنیاد شهید و امورایثارگران می‌رسد.

اما برگردیم به پاسخ سوال شما، اتفاقاً یکی از اجحاف‌ها در حق فرهنگیان همین نکته است که می‌گویند مدارس شاهد، مدارس فرهنگیان است، عمده فرهنگیانی که فرزندان آنها در مدارس شاهد مشغول به تحصیل هستند بیشتر به جهت امتیاز ایثارگری که دارند امتیاز لازم برای ثبت‌نام را بدست آورده‌اند نه به خاطر صرفاً امتیاز فرهنگی بودن. شما می دانید که نقش فرهنگیان، در دفاع مقدس نقش بی نظیری بوده و بیشترین شهید دفاع مقدس در میان اقشار مختلف مردم، نیزمربوط به معلمان و فرهنگیان است. نظام تعلیم و تربیت کشورمان حدود 5000 شهید معلم (که برخی از آنها از فرماندهان ارشد و میانی دفاع مقدس بوده‌اند) تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.

تسنیم: رئیس جدید بنیاد شهید اعلام کرده است شکل اداره و نوع فعالیت مدارس شاهد باید تغییر کند، چه تغییراتی باید در این زمینه اتفاق بیفتد؟

همانطور که خودتان گفتید: این نظر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید است لذا بهتر است به این سوال، ایشان پاسخ بدهند. البته هر گونه تغییر در خصوص ساختار مدارس شاهد لازم است فرایند قانونی خود را طی کند از جمله طرح و تصویب در ستاد مرکزی شاهد و سپس تصویب در شورای طرح و برنامه شاهد یا حتی لازم باشد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

تسنیم: انتخاب معلمان مدارس شاهد چگونه است؟ آیا معلمان  برتر در مناطق ، ابتدا به مدارس شاهد اختصاص می‌یابند؟

ساماندهی نیروی انسانی مدارس شاهد اعم از انتخاب مدیر ، معلمان و کادر اجرایی براساس دستورالعمل نیروی انسانی مدارس شاهد که در پورتال این اداره کل نیز بارگذاری شده است، و بر اساس آن معلمان و کارکنان مدارس شاهد  با پیشنهاد مدیر مدرسه و تایید ستاد شاهد مناطق یا شهرستان‌ها منصوب شده و ابلاغ دریافت می‌کنند.در مجموع ادارات آموزش و پرورش مناطق با توجه به بضاعتی که دارند تلاش می‌کنند برترین معلمان را به مدارس شاهد اختصاص دهند.

منبع: تسنیم

مدارس غیردولتی رئیس جمهور وزارت آموزش و پرورش   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، آلودگی هوا را می‌گیرد؟اقتصادنیوز: رییس هییت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در پاسخ به این سوال که آیا ماسکی که به خاطر کرونا می زنیم از آلودگی هوا جلوگیری می کند؟ گفت : نه
اقتصادنیوز آلودگی هوا ایران 

  

درمان بی اشتهایی در بیماران کروناییمدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند که در صورت عدم درمان و کنترل، عواقبی مانند ضعف شدید، سوء تغذیه و افزایش دوره بهبودی را به دنبال خواهد داشت.
گسترش درمان تغذیه مواد غذایی 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، جلوی آلودگی هوا را هم می‌گیرد؟مهمترین عامل آلودگی هوا در سراسر جهان، استفاده از سوخت های فسیلی از جمله بنزین است.
برنا آلودگی هوا بنزین 

  

قالیباف: باید سهامداران بورس حمایت شوندمردم با اعتماد به مسئولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خُرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین رفتنِ شاخص بورس نفع می‌برند اما مردم در هر دو شکل ضرر می‌کنند.
گسترش دولت شاخص 

  

مبتلایان بهبودیافته کرونا در اولویت ابتلاء به اُمیکرونرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: سویه جدید کرونا علائمی شبیه کوید قبلی را دارد اما احتمال کسانی که قبلا کرونا گرفته اند برای ابتلاء به این سویه بیشتر است از بقیه افراد.
گسترش وزارت بهداشت 

  

تداوم روند صعودی قیمت دلار ، سکه و درهماقتصادنیوز : بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 شاهد صعود قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت دلار بود. قیمت درهم نیز کانال 8 هزار تومان را فتح کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاهرئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه در 24 ساعت گذشته خبر داد.
۵۵ آنلاین کرمانشاه استان کرمانشاه ویروس 

  

روز بدون فوتی کرونا در این استانرئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد که براساس آخرین نتایج آزمایشگاهی طی 24 ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در استان مرکزی گزارش نشده است.
۵۵ آنلاین درمان استان مرکزی ویروس 

  

پایان هفته قرمز بورس رقم خوردبازارسرمایه این هفته را در حالی به پایان رساند که شاخص کل بورس چیزی در حدود 17 هزار واحد ریزش کرد و این شاخص در سطح 1 میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص بیت کوین اکو 

  

جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار (10 آذر)بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، عصر امروز دلار در معا‌ملات بازار آزاد با قیمت 29270 و یورو 33150تومان فروخته می‌شود.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

حضور تماشاگران در شهرآورد منوط به تایید ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشتسرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران گفت: حضور تماشاگران در شهرآورد پرسپولیس و استقلال در روز شنبه منوط به تایید ستادملی کرونا و وزارت بهداشت است.
مملکت‌آنلاین وزارت بهداشت پرسپولیس ورزش 

  

خبر مهم و جدید درباره قیمت خودروقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره نرخ خودروها به جمع‌بندی نرسیده‌اند، گفت: احتمال اینکه نشست ستاد تنظیم بازار به هفته آینده موکول شده یا اینکه قیمت‌ها دستخوش تغییر نشده و ثابت باقی بماند، وجود دارد.
خودروتک ایران خودرو تورم خودرو 

  

سهم تامین مالی اقتصاد ایران از بورسسهم تامین مالی اقتصاد ایران از بازار سرمایه چقدر است.
اقتصادنیوز اقتصاد اقتصاد ایران ایران 

  

قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه 1400/09/10| سکه امامی صعودی شدقیمت سکه امامی در بازار امروز صعودی شد.
اقتصادنیوز قیمت