قصه ادامه دار نجات از سرِ دار

پای چوبه دار بودند. قرار بود نفس‌هایشان قطع شود، اما نجات‌یافتند. 38 مرد و زن محکوم به اعدام فقط چند قدم تا مرگ فاصله داشتند. طناب دارهایی که برگردن‌شان حلقه‌شد. مرگ را با چشم خودشان دیدند و لمسش کردند. نفس‌های آخرشان را می‌شماردند تا به سمت پایان زندگی قدم بردارند. زندگی گرفته بودند، باید زندگی‌می‌دادند، اما میان جدال با عذاب مرگ و زندگی، زندگی هدیه گرفتند...

قصه ادامه دار نجات از سرِ دار

دیگر از کابوس شب اجرای حکم نمی‌ترسند. سال‌ها دلهره و اضطراب‌شان به پایان رسیده است. مُهر بخشش در پرونده‌شان خورد و حالا سر از پا نمی‌شناسند. خانواده اولیای‌دم از خون گذشتند و 36  مرد و دو زن اعدامی در یک ماه گذشته حکم آزادی گرفتند. 18 زندان استان کشور در این روزها شاهد  رهایی  این محکومان بود. محکومانی که سال‌ها پشت میله‌های زندان را تجربه کرده بودند. انتظار کشیدند و روی چهاردیواری سلول روزگار سرد و تاریکی را گذراندند. در این میان محکوم ابهری بیش از همه انتظار کشید. 20 ‌سال تمام با کابوس زندگی کرد. کابوس وحشتناک بند و زندان و اعدام.

پایان 20 سال انتظار

بهمن ماه سال 79 در جریان یک سرقت و درگیری میان چند نفر جوان هجده ساله‌ای بر اثر ضربات متعدد به قتل رسید و قاتل متواری شد و به مکان نامعلومی گریخت.

بلافاصله دستور قضائی برای انجام تحقیقات و دستگیری قاتل صادر شد و پیگیری‌ها و تلاش‌ها برای دستگیری قاتل ادامه یافت، تا اینکه قاتل بیست‌ونه ساله در سال 1384 دستگیر و تحویل مقامات قضائی شد.

پرونده پس از انجام تحقیقات مقدماتی برای رسیدگی به شعبه 101 کیفری ابهر ارجاع و با توجه به قرائن و اقرار قاتل رأی قصاص صادر و پس از تأیید دیوان‌عالی کشور مجرم در آستانه اجرای حکم قرار گرفت.

پس از طی روند قانونی پرونده، با قرار گرفتن مجرم در آستانه قصاص، با تلاش و میانجی‌گری معاون دادستان و مجموعه اجرای احکام کیفری دادسرای ابهر با گذشت اولیای‌دم، اجرای حکم متوقف و قاتل از قصاص نجات یافت.

بخشش پس از 16 سال

همزمان با آزادی این مرد در ابهر، حکم قصاص جوانی که از 16سال پیش تاکنون در زندان گرگان است، با بخشش اولیای‌دم  روز شنبه اول آذر لغو شد. در این پرونده، محکوم به قصاص ناخواسته در دعوا سبب مرگ همسایه‌اش شد و به این ترتیب هم جان پدر دو فرزند را گرفت، هم روزهای خوب جوانی‌اش را از دست داد.

اختلاف مرگبار در تقسیم چراگاه دام

در لرستان هم یک مرد  که  16 سال  کابوس چوبه دار می‌دید، سرنوشتش تغییر کرد. سال 83 هنگام تقسیم چراگاه دام، دو خانواده دچار اختلاف می‌شوند؛ درگیری و نهایت یک قتل.

همانجا عامل جنایت متواری شد. متهم به قتل  اما پس از سال‌ها فرار به دام مأموران پلیس افتاد. با توجه به اینکه پرونده در استان خوزستان تشکیل شده بود، متهم تحویل محاکم قضائی خوزستان شد.

اما این جنایت درگیری‌های زیادی بین خانواده‌ها به وجود آورد. شورای حل اختلاف قریه صاحب الزمان شهرستان خرم‌آباد برای برقراری سازش و پایان دادن به درگیری و اختلاف به پرونده ورود کردند. همزمان  ریش‌سفیدان و معتمدان هم وساطت کردند.

با تلاش‌های فراوان بود که صلح و سازش بین خانواده‌ها برقرار شد. در آخر خانواده مقتول رضایت داد و بیست‌وهشتم آبان ماه  از خون مقتول گذشت.

نجات از چوبه دار در شیراز

سوم آبان ماه نجات دیگری از زندان فارس خبررسانی شد. یک قاتل در شیراز از چوبه دار پس از 14 سال با تلاش و میانجی‌گری اعضای شورای حل اختلاف نجات پیدا کرد.

سال 1385 در یک  درگیری مردی در شیراز به قتل رسید. به دنبال شکایت و تقاضای قصاص اولیای‌دم، قاتل از سال 1385 تاکنون به مدت 14 سال در انتظار صدور و اجرای حکم در زندان به سر می‌برد.

با تشکیل پرونده و طی‌شدن مراحل قانونی و رسیدگی قضائی، درنهایت رأی قصاص نفس علیه قاتل پرونده صادر شد و مورد تایید دیوان‌عالی کشور قرار گرفت.  پرونده برای ایجاد مصالحه به شعبه 76 شورای حل اختلاف شیراز ارجاع شد و اعضای این شعبه وارد مراحل صلح و سازش بین دو خانواده شدند.

با گرفتن مهلت یک‌ماهه تلاش شد تا رضایت خانواده مقتول گرفته شود که با تلاش و میانجی‌گری اعضای شورای حل اختلاف، اولیای‌دم از حق قانونی خود گذشتند و رضایت به آزادی قاتل دادند.

جان دوباره قاتل پای چوبه دار

پرونده دیگری که با بخشش همراه شد، جوان محکوم به اعدامی بود که 9 سال پیش سبب مرگ دوست صمیمی خود شد.

در چند سال گذشته بزرگان و خیرین بارها برای جلب رضایت اولیای‌دم واسطه شدند، اما بی‌نتیجه بود. خانواده مقتول بر اجرای حکم قصاص پافشاری می‌کردند.  پرونده در نوبت اجرای حکم قرار گرفت.

پیش از اجرای حکم قصاص، پرونده به شعبه هفتم شورای حل اختلاف علی‌آبادکتول فرستاده شد. سرانجام  گفت‌وگوها نتیجه داد. مادر مقتول از حق شرعی و قانونی خود گذشت و  محکوم به اعدامی سی‌ام آبان ماه از کابوس اعدام رهایی یافت.

کابوس 9 ساله در رشت برای یک گناهکار

استان گیلان هم در یک ماه گذشته در آزادی زندانیان سهیم‌بود. هفتم آبان ماه متهمی آزاد شد  که 9 سال پیش در یک درگیری جوانی بیست‌وسه ساله را به قتل رسانده بود.

قاتل پس از سال‌ها با کمک خیرین و تلاش‌های صورت‌گرفته توسط واحد اجرای احکام کیفری دادسرای رشت و شورای حل اختلاف استان در جلب رضایت اولیای‌دم، مورد بخشش قرار گرفت و از مجازات قصاص رهایی یافت.

آزادی متهم پرونده قتل  وحید مرادی

در این میان مسعود، متهمی که در زندان به  وحید مرادی چاقو زد هم  با جلب رضایت آزاد شد. این مرد زندانی که به اتهام دو قتل به مجازات محکوم شده و دوران حبس خود را می‌گذراند، با پرداخت دیه به خانواده مقتولان و جلب رضایت آنها بعد از 13سال آزاد شد.

مسعود اواسط سال 86 در یک درگیری پسری را به قتل رساند. او در بازجویی‌ها ادعا کرد به ‌خاطر کری‌خوانی و ناخواسته دست به چاقو شده است.

متهم پس از محاکمه به قصاص محکوم و تا زمان اجرای حکم روانه زندان رجایی شهر شد، اما مسعود در زندان هم بیکار نماند و پس‌ از آشنایی با شیوه و شگرد کلاهبرداری تلفنی شروع به ارسال پیامک و تماس با طعمه‌هایش کرد و به این بهانه که شما برنده مسابقه شده‌اید، آنها را به پای دستگاه‌های عابربانک می‌کشاند و حساب‌شان را خالی می‌کرد.

تحقیقات در این‌باره صورت گرفت و پلیس موفق شد مسعود را به‌عنوان عامل این کلاهبرداری در زندان شناسایی کند. او به اتهام کلاهبرداری‌هایش نیز به هفت سال حبس محکوم شد.

جنایت دوم

اما این پایان کارهای خلاف متهم نبود، او مدتی بعد دومین جنایتش را نیز رقم زد. اواخر شب چهارشنبه هفتم مرداد سال94 درگیری در سالن 36 بند 10 رخ داد. پسر جوانی به‌ نام ناصر در این درگیری به قتل رسید. پس از چندی مسعود توانست از دو خانواده قربانی رضایت بگیرد، اما قضات دادگاه کیفری برای این جنایت او را به هشت سال حبس محکوم کردند.

قتل وحید مرادی

در حالی که مسعود دوران محکومیت خود را می‌گذراند، یازدهم تیر سال97 در زندان عده‌ای از زندانیان با وحید مرادی، شرور معروف تهران درگیر شدند.  وحید به قتل رسید.  چند نفر از زندانیان به اتهام شرکت در این درگیری دستگیر و محاکمه شدند.  یکی از آنها مسعود بود. قضات دادگاه به اتهام واردکردن ضربه چاقو به کمر وحید مرادی او را به سه سال حبس و دیه محکوم کردند. بیشترین مدت حکم زندان مسعود 10سال حبس به‌ خاطر قتل اول بود.ولی او بیش از 10 سال حبس را تحمل کرده بود. همین شد که توانست با جلب رضایت اولیای‌دم هر دو پرونده پس از 13سال حبس از زندان رهایی یافت.

رهایی دو زن در کاشان و تهران

زنی چهل‌وپنج ساله از کشور افغانستان و یک زن در تهران هم پس از 11سال آزاد شدند.  سال88  بود که زن افغانستانی به جرم قتل یکی از اقوامش دستگیر و به زندان کاشان معرفی شد. پرونده این فرد در 11سال گذشته در مراجع قضائی پیگیری و به صدور رأی قصاص منجر شده بود که خانواده مقتول با همکاری انجمن حمایت از زندانیان و واحد مددکاری زندان کاشان، مشروط به پرداخت دیه حاضر به بخشش شدند.

انجمن حمایت از زندانیان این شهرستان با همکاری افراد خیر و پرداخت 700میلیون ریال به خانواده مقتول، رضایت گرفتند و سرانجام این زندانی  هم چهاردهم آبان ماه به جامعه دوباره برگشت.

سرنوشت تلخ در زندان زنان

یک زن  در زندان زنان شهرری هم سرنوشت مشابه‌ای داشت. او هم 11سال پشت میله‌های زندان را تجربه کرد. قتل کرده بود. باید قصاص می‌شد. جان برابر جان. از شانزدهم آذر ماه سال88 به زندان افتاد. پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه که مددجو روز هجدهم آبان ‌سال90 به موجب حکم قطعی از سوی شعبه 113دادگاه کیفری یک استان تهران به قصاص نفس محکوم شد. اما اعضای شورای حل اختلاف با انجام نشست‌های متعدد با اولیای‌دم در جهت گذشت از قصاص و مصالحه اقدام کردند.

درنهایت نیز قاتل پس از 11‌سال از چوبه دار رهایی یافت. اعضای شورای حل اختلاف با پیگیری‌های مداوم و کمک از خیرین با حضور در دادسرای ناحیه 27 و واریز وجه توسط خیرین رضایت بی‌قیدوشرط ولی‌دم را  در چهاردهم آبان ماه گرفتند.

اینها تنها بخشی از پرونده آزادی زندانیان یک ماه پیش است. زندانیانی که در استان‌های مختلف توانستند رضایت بگیرند و به زندگی برگردند. محکومانی که هر کدام قصه زندگی‌شان شنیدنی و عبرت‌آموز است.

 

 

کلاهبرداری شیراز سرقت   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

کرونا یک استرس مزمن است /مردم باید بحران کرونا را باور کنندمعاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: پذیرش شرایط بحرانی تا 90 درصد استرس انسان را
خبرفوری استرس آموزش روانشناسی 

  

بادزهی 167 درصدی بورس طی 8 ماهه 99شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در مدت 165 روز معاملاتی، با ثبت بیش از 854هزار واحد رشد، بازدهی 167 درصدی را در این مدت نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.
گسترش بورس تهران شاخص تهران 

  

کرونا اعزام اولین زن به ماه را به تأخیر انداختاقتصادنیوز :‌طبق گزارشی از دفتر بازرسی کل آژانس فضایی آمریکا، با توجه به مشکلات پیش آمده در اثر کرونا، بعید است این سازمان بتواند در سال 2024 به ماه دست یابد.
اقتصادنیوز ماه سخت افزار ناسا 

  

توضیحات وزارت بهداشت درباره تولید 4 فرآورده با منشاء گیاهی مرتبط با کروناسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هر 4 فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی که مجوز موقت تولید گرفته اند، دارای
خبرفوری وزارت بهداشت تولید نوآوری 

  

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا بر لزوم تأمین امنیت دورکاری کارمندان در ایام کرونا، تأکید کرد.
صراط اینترنت آنتی ویروس پلیس فتا 

  

"بیمه نامه کرونا "محصول جدید بیمه دی عرضه شدبا توجه به شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا و با درنظر گرفتن نیاز جامعه، تیم طراحی محصول شرکت بیمه دی بیمه نامه کرونا را مرحله بهره برداری و عرضه رسانید.
شما‌نیوز بیمه شرکت های بیمه روابط عمومی 

  

جهانپور: هر چهار فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی مرتبط با بیماری کرونا مجوز موقت تولید گرفته اندسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت هر چهار فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی مرتبط با بیماری کرونا که مجوز موقت تولید گرفته اند، دارای مصوبه کمیته اخلاق در پژوهش برای انجام کارآزمایی بالینی از معاونت پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی محل انجام طرح بوده اند.
۵۵ آنلاین تولید وزارت بهداشت نوآوری 

  

شاخص بورس سبز شدنمادهای فارس، فولاد، فملی، تاپیکو، شپنا، شتران بیشترین تاثیر مثبت را در این روند را داشته است.
۵۵ آنلاین شاخص بورس تهران فولاد 

  

واکسن ایرانی کرونا در حال آماده سازی استجلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که «آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا چگونه است؟» گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران صحبتی که داشتیم این بود که دو واکسن که در ایران در حال آماده شدن برای تولید هستند، مراحل آزمایشگاهی و حیوانی آنها را در حال اتمام است و قرار است وارد فاز حیوانی شوند.
۵۵ آنلاین ایران تولید ویروس