ایلنا   |  فرهنگی  |  

دفاتر: ایرلاین‌ها حق ندارند روی کارمزد تخفیف دهند/سایت‌های فروش: برخی ایرلاین‌ها تا هفت درصد تخفیف را مجاز دانستند/دستگاه‌های نظارتی ورود کنند

نشست خبری انجمن دفاتر مسافرتی ایران پیرامون موضوع نوع نرخ‌گزاری آنلاین فروش بلیت در حالی برگزار شد که دفاتر مسافرتی از قانونی صحبت کردند که طبق آن ایرلاین‌ها حق تخفیف روی کارمزد را نخواهند داشت. قانونی که هنوز ارائه نشده و قرار است بخشنامه مربوط به آن در اختیار اهالی رسانه قرار گیرد.

دفاتر: ایرلاین‌ها حق ندارند روی کارمزد تخفیف دهند/سایت‌های فروش: برخی ایرلاین‌ها تا هفت درصد تخفیف را مجاز دانستند/دستگاه‌های نظارتی ورود کنند

نشست خبری انجمن دفاتر مسافرتی ایران پیرامون موضوع نوع نرخ‌گزاری آنلاین فروش بلیت در حالی برگزار شد که دفاتر مسافرتی از قانونی صحبت کردند که طبق آن ایرلاین‌ها حق تخفیف روی کارمزد را نخواهند داشت. قانونی که هنوز ارائه نشده و قرار است بخشنامه مربوط به آن در اختیار اهالی رسانه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری انجمن دفاتر مسافرتی ایران با حضور حرمت‌الله رفیعی (رئیس صنف انجمن دفاتر مسافرتی ایران)، نماینده‌ای از سایت‌های آنلاین فروش بلیت و تعدادی از آژانس‌داران با موضوع رسیدگی به نرخ‌های فروش بلیت آنلاین سفر  در محل این انجمن برگزار شد.

رفیعی در ابتدای این مراسم گفت: متاسفانه مسئولان گردشگری کشور از هر جایی انتخاب می‌شوند و بنده به شخصه به همین دلیل با هر تغییری در این صنعت مخالفم. چراکه تنها بخش خصوصی می‌تواند به صنعت گردشگری کمک کند و مشکلاتی که در حال حاضر به وجود آمده به دلیل همین موضوع است. در چند روز گذشته شاهد این بودیم که به شدت مرا مورد خطاب قرار داده و متهم می‌کنند که با ارزان‌فروشی مخالفم. در صورتی که بنده در چند سال گذشته که حتی ارزش پول ما بیشتر از حالا بود؛ در زمان‌هایی همچون اربعین که دوستان قیمت را نجومی بالا می‌بردند، با این موضوع مخالفت کردم که به همین دلیل مورد انتقاد بسیاری از افراد این صنف قرار گرفتم که چرا با این گران‌فروشی‌ها مخالفت می‌کنید. ولی در نهایت با اصرار بنده این نرخ در حال حاضر به درستی تعیین می‌شود.

وی افزود: همه جا شعار می‌دهند که صنعت گردشگری ایران جز 10 کشور اول جهان است اما در عمل با گران کردن خدمات گردشگری کاری می‌کنیم که گردشگران به کشورمان نیایند. موضوعی که در حال حاضر در خصوص سایت‌های آنلاین فروش مطرح است؛ طبق قانون تخلف محسوب می‌شود چراکه دفاتر مسافرتی محصولی از خود را نمی‌فروشند و به این ترتیب نرخی را خودشان تعیین نمی‌کنند که بخواهند آن را گران یا ارزان بفروشند. موضوعی که مطرح است بر سر کارمزدی است که طبق قانون هیچ کس نباید آن را ارزان‌تر از حد مجاز به فروش برساند. چراکه کارمزد 3 تا 9 درصدی برای هزینه‌های جاری آژانس بوده و نمی‌توان به این ترتیب آن را ارزان کرد.

وی ادامه داد: به شخصه به عنوان رئیس صنف انجمن مسافرتی دفاتر ایران با هیچ‌یک از اعضای خودم که 5 هزار دفتر هستند، مشکلی نداشته و ندارم و حتی به استارتاپ‌هایی که در این فضا وارد شدند در زمان خودش تبریک گفته‌ام اما اگر تخلفی صورت گیرد براساس وظیفه باید به آن رسیدگی کنم. براساس قانون حاکم بر ایرلاین‌ها هیچ ایرلاینی نمی‌تواند خارج از تعرفه تعریف شده تخفیف بیشتری را ارائه دهد و همه ملزم به رعایت آن هستند. کسی نمی‌تواند روی کارمزد تخفیف دهد و اگر ایرلاینی چنین کاری انجام داده باشد، تخلف کرده است. همین جا از دستگاه‌های نظارتی دعوت می‌کنم که به این صنف ورود کنند و همه چیز را زیر نظر خود قرار دهد تا هرکس تخلفی انجام می‌دهد، تخلفش مشخص شود و کسی نتواند حقی از مردم ضایع کند.

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: مسئولان گردشگری می‌گویند ما می‌خواهیم 50 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم ولی با عملکردهایی به این صورت که به نوعی می‌توان آن را رقابت ناسالم نامید، به سمتی می‌رویم که 60 هزار نفری که در دفاتر مسافرتی کار می‌کنند، بیکار شوند. ما نیاز داریم که در حال حاضر دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند تا تخلفات افراد مشخص شود.

در ادامه نیما قاضی (مدیر یکی از سایت‌های آنلاین فروش) گفت: وقتی کارمان را شروع کردیم بلیت پرواز داخلی به قدری بود که به هیچ وجه صرفه اقتصادی چندانی نداشت ولی در حال حاضر با مطالعه چند ساله تکنولوژی‌های موجود جهان کاری انجام دادیم که این مشکل حل شود تا بتوانیم با سود کمتری به مردم خدمات دهیم.

وی افزود: البته در این راه اشکالاتی هم وجود داشته که همواره سعی کردیم آنها را رفع کنیم. کاری که سایت‌های آنلاین فروش می‌کنند سود کم روی فروش بیشتر است در نهایت باید بگویم ما همه چیزمان شفاف است و همه نهاد‌های نظارتی روی ما کنترل دارند که تخلفی انجام ندهیم و حقی از کسی ضایع نشود. ما هم مثل بقیه مالیات می‌دهیم و تخفیفی که به وجود آمده براساس توافقی است که با برخی ایرلاین‌ها انجام شده است. برخلاف صحبت‌های آقای رفیعی برخی ایرلاین‌ها به ما این اجازه را داده‌اند که تا 7 درصد تخفیف دهیم وگرنه ما خارج از تعرفه موجود به کسی تخفیف نخواهیم داد.

در پایان این جلسه قرار شد که رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی قانونی که ایرلاین‌ها را ملزم به این می‌کند تا روی نرخ کارمزد بلیت تخفیف ارائه ندهند را به خبرنگاران ارائه دهد. همچنین نیما قاضی وعده داد تا گزارش مالی چندین ماهه خود را منتشر کند تا شبهاتی که درباره گران‌فروشی و ارزان فروشی در بعضی بازه‌های زمانی مطرح می‌شود، پاسخ داده باشد.

ایران پول بخش خصوصی   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

ارزش تولیدات چابهار به 20 برابر رسید/ اخذ موافقت اصولی برای راه‌اندازی ایرلاین جدید/ حملات کور تروریستی مانع از توسعه چابهار نمی‌شودمدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه تا یک ماه دیگر هندی‌ها در بندر شهید بهشتی شروع به کار می‌کنند، گفت: ارزش تولیدات در این منطقه در چهار سال گذشته به 20 برابر رسیده است و اقدامات تروریستی نمی‌توانند مانع از توسعه منطقه آزاد چابهار شوند.
ایلنا راه آهن اقدامات تروریستی حمله تروریستی 

  

5 سال تصمیمی برای ارز نگرفتیم یکباره 30 بخشنامه صادر کردیم/ صادرکنندگان خوشنام کار را متوقف کرده‌اندرییس اتاق بازرگانی تهران گفت: در خصوص ارز که عمدتا بحث روز است حدود 5 سال برای تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ تصمیم نگرفتیم و به یکباره سی بخشنامه صادر شد.
ایلنا ارز کار تهران 

  

شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ارزش تولیداتتهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار با افزایش 20 برابری از 50 میلیارد تومان در سال 1392 به بیش از یک هزار و 56 میلیارد تومان در پایان سال 1396 رسید.
ایرنا رشد اقتصادی تهران ایرنا 

  

اقدامات ایران در مبارزه با فساد انعکاس داده نمی شودتهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: اقدامات مقابله ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی شود و رتبه ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.
ایرنا ایران فساد اداری تهران 

  

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاستتهران- ایرنا- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، 2 هدف مهم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را «بالارفتن مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی» اعلام کرد و گفت: به همین سبب بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را مورد توجه قرار داده ایم.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

مسابقات بوکس قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی با حواشی عجیبی همراه شده؛ به طوری که بوکسورها مجبور به مبارزه تا ساعت 4 بامداد شده اند!
ورزش۳ بوکس 

  

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیستخرم آباد - ایرنا - رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نرخ گذاری خرید تضمینی گندم بر اساس رشد تورم و تحلیل های واقعی نیست که کشاورزان خواستار تغییر این قیمت هستند.
ایرنا تورم مجلس شورای اسلامی محصولات کشاورزی 

  

حفظ درآمد ارزی و کاهش مصرف ارزسرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: تحریم به دنبال کاهش درآمد ارزی و افزایش مصارف ارزی است، بنابراین در این شرایط باید به دنبال حفظ درآمدهای ارزی و همچنین کاهش مصارف ارزی باشیم.
فارس درآمد ارز تجارت