برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است. برداشت های بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها…

برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن  که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است.

برداشت های بی رویه از  آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها در سطح پایتخت است

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل مختلف وقوع فرونشست‌ها در تهران تصریح کرد: تهران در دامنه کوه البرز واقع شده و آبهای سطحی و جاری از کوه و بارندگی‌ها مختلفی به صورت باران و برف تقویت کننده آب‌های زیرزمینی در پایتخت است، با برداشت‌های بی رویه از منابع آب‌های زیرزمینی حفره هایی در زیر سطح زمین ایجاد می‌کند که منجر به افزایش فرونشست‌ها خواهد شد.  

ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

بدری ادامه داد: تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب، فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد. این موارد نیازمند مطالعه دقیق علمی و کارشناسی و زوم بندی است، در این صورت می‌توانیم عامل اصلی فرونشست‌ها در تهران را مشخص کنیم و در راستای رفع و بهبود وضعیت آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب و فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد

طرح بلند مدت آبخیزداری در دستور‌کار وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی 

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: پدیده فرونشست در دشت‌ها و استان‌های دیگر کشور نیز مشاهده شده است که عامل اصلی آن بهره برداری های بیش از حد از آب های زیر‌زمینی است،که باعث شده عمق آب‌های زیرزمینی در تمام استان‌ها و دشت‌های حاصلخیر کشور روزبه روز بیشتر شود . طبیعتاً برای بهبود این وضعیت  باید در جهت تقویت و بازیابی سفره های آب زیر زمینی اقداماتی موثری انجام شود. در این خصوص وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی طرحی های بلند مدتی را در دستور کار دارند که بدون شک تاثیرات مثبتی بر کاهش فرونشست‌ها خواهد گذاشت.

لوله های آب و فاضلاب فرسوده در پایتخت  ردیابی و بروز رسانی شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: لوله های آب و فاضلاب در پایتخت یک طول عمر مفیدی دارد که باید با ردیابی دقیق و دیجیتالی فرسودگی این لوله‌ها کنترل شود. البته در ایران کنترل‌های دقیقی بر لوله کشی های گاز صورت می‌گیرد اما به لوله کشی ها آب و فاضلاب کمتر توجه می‌شود. انجام این امور نیازمند مدیریت دقیق و کارآمد است. از طرفی تجهیزات و هزینه‌ها نیز نقش پر رنگی در تسریع روند کنترلی دارد. متاسفانه نشتی در لوله کشی های شهری کاملا مرسوم بوده و حدودا 20 الی 30 در صد آب شرب در لوله کشی ها شهری هدر می‌رود. مدیریت شهری باید سالانه  لوله های پوسیده را به روزرسانی و نوسازی کنند تا فرونشست ها به این صورت متعدد و افسارگسیخته اتفاق نیافتد. /

پایان پیام

گاز پایتخت مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

پیشنهاد تشکیل کارگروه مبارزه با بحران در وزارتخانه‌ها/احتمال اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان/انهدام 5 باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر/تقدیر آمریکا از اقدام روز گذشته سوئیفت علیه ایران/ نظر رهبر انقلاب درباره رقص محلیپیشنهاد تشکیل کارگروه مبارزه با بحران در وزارت خانه ها، احتمال اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان، بهره‌برداری از فاز اول طرح احیای 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام، تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی، تلاش نتانیاهو در پاریس برای فشار بر ایران، کاهش رشد اقتصادی ایران به منفی 3...
ایلنا شورای نگهبان انتخابات مجلس قاچاق مواد مخدر 

  

افزایش قیمت تجهیزات رادیولوژی با وجود تخصیص ارز دولتینایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش حداقل 3 برابری قیمت تجهیزات رادیولوژی گفت: افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن تعرفه‌ها فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی را با مشکل مواجه کرده است.
برنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

رتبه نخست شرکت فولاد در بازگشت ارز به چرخه ملیورزشگاه فولاد خوزستان با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت به بهره برداری رسید.
ایلنا شرکت فولاد فولاد باشگاه فولاد خوزستان 

  

برگزاری پودمان مبارزه باقاچاق کالا و ارز ویژه قضات محاکم تجدید نظرپنجمین دوره تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مدت سه روز به همت مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و با مشارکت نمایندگی قوه قضائیه برگزار شد.
ایلنا قوه قضاییه آموزش ارز 

  

ثبت‌نام صفارزاده و واعظ موسوی در انتخابات کمیته ملی پارالمپیکششمین روز از مهلت ثبت‌نام در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک با نام‌نویسی دو نفر دیگر خاتمه یافت.
تسنیم پارالمپیک بهار مردان 

  

سردار رحیمی : هرگونه خرید و فروش ارز در خیابان‌ها و چهارراه‌ها جرم است / شهروندان سریعا معاینه فنی خود را اخذ کنندفرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام دستگیری 130 نفر از دلالان ارز طی چهار روز اخیر، گفت:‌ خرید و فروش ارز در خیابان‌ها و چهارراه‌ها جرم است و پلیس به شدت با متخلفان برخورد می‌کند.
برنا حسین رحیمی حوزه منوچهری 

  

بوته کاری و نهال کاری 20 هزار هکتار از منطقه جنوب شرق اهواز/ ایجاد 1500 میلیارد تومان ارزش افزوده با اجرای فاز اول طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلاموزیر جهاد کشاورزی گفت: یک هزار و 500 میلیارد تومان ارزش افزوده محصولات تولید شده در فاز اول طرح 550 هزار هکتاری بوده است.
برنا اهواز وزارت نیرو کشاورزی