برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است. برداشت های بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها…

برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن  که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است.

برداشت های بی رویه از  آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها در سطح پایتخت است

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل مختلف وقوع فرونشست‌ها در تهران تصریح کرد: تهران در دامنه کوه البرز واقع شده و آبهای سطحی و جاری از کوه و بارندگی‌ها مختلفی به صورت باران و برف تقویت کننده آب‌های زیرزمینی در پایتخت است، با برداشت‌های بی رویه از منابع آب‌های زیرزمینی حفره هایی در زیر سطح زمین ایجاد می‌کند که منجر به افزایش فرونشست‌ها خواهد شد.  

ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

بدری ادامه داد: تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب، فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد. این موارد نیازمند مطالعه دقیق علمی و کارشناسی و زوم بندی است، در این صورت می‌توانیم عامل اصلی فرونشست‌ها در تهران را مشخص کنیم و در راستای رفع و بهبود وضعیت آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب و فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد

طرح بلند مدت آبخیزداری در دستور‌کار وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی 

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: پدیده فرونشست در دشت‌ها و استان‌های دیگر کشور نیز مشاهده شده است که عامل اصلی آن بهره برداری های بیش از حد از آب های زیر‌زمینی است،که باعث شده عمق آب‌های زیرزمینی در تمام استان‌ها و دشت‌های حاصلخیر کشور روزبه روز بیشتر شود . طبیعتاً برای بهبود این وضعیت  باید در جهت تقویت و بازیابی سفره های آب زیر زمینی اقداماتی موثری انجام شود. در این خصوص وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی طرحی های بلند مدتی را در دستور کار دارند که بدون شک تاثیرات مثبتی بر کاهش فرونشست‌ها خواهد گذاشت.

لوله های آب و فاضلاب فرسوده در پایتخت  ردیابی و بروز رسانی شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: لوله های آب و فاضلاب در پایتخت یک طول عمر مفیدی دارد که باید با ردیابی دقیق و دیجیتالی فرسودگی این لوله‌ها کنترل شود. البته در ایران کنترل‌های دقیقی بر لوله کشی های گاز صورت می‌گیرد اما به لوله کشی ها آب و فاضلاب کمتر توجه می‌شود. انجام این امور نیازمند مدیریت دقیق و کارآمد است. از طرفی تجهیزات و هزینه‌ها نیز نقش پر رنگی در تسریع روند کنترلی دارد. متاسفانه نشتی در لوله کشی های شهری کاملا مرسوم بوده و حدودا 20 الی 30 در صد آب شرب در لوله کشی ها شهری هدر می‌رود. مدیریت شهری باید سالانه  لوله های پوسیده را به روزرسانی و نوسازی کنند تا فرونشست ها به این صورت متعدد و افسارگسیخته اتفاق نیافتد. /

پایان پیام

گاز پایتخت مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته استسفیر ایران در انگلیس با اشاره به شاخص جدید اسپکتیتر درباره قیاس عملکرد کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات روبرو بوده‌اند نوشت که ایران عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از کشورها داشته است.
برنا ایران پول انگلیس 

  

برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه‌های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه‌‌ای بودرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط خطیر کشور بر نقش مهم صداوسیما به عنوان یکی از ارکان مهم نظام تاکید و گفت: رسانه ملی با شناخت و رصد دقیق مسائل به درمان چالش‌های کشور کمک کند.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی تلویزیون 

  

شاخص کل قیمت تولید کننده بخش‌های خدمات در پاییز امسال نسبت به تابستان 8.8 درصد و نسبت به پاییز 96 نیز 9.2 درصد افزایش یافته است.
صراط تورم تولید شاخص 

  

امروز در بازار سکه و ارز چه خبر بود؟اقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در سومین روز هفته روز آرامی را سپری کرد و دامنه تغییرات قیمت‌ها محدودتر از روزهای گذشته بود. البته بعدازظهر روند قیمت‌ها در بازار اندکی وارد سراشیبی شد. سکه حوالی مرز 4.1 میلیونی و طلای آب‌شده حوالی مرز 1.6 میلیونی جابه‌جا شد اما بعدازظهر هر دو زیر این دو مرز قرار گرفتند. دلار نیز در نیمه بالای کانال 11 هزار تومانی واقع شد.
خودروتک بازار طلا و ارز یورو پوند 

  

سوداگران ارزی به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10هزار تومان نشود احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش قیمت دلار، گفت: افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به دلیل فضاسازی سوداگران بود. آنها با طرح مسائلی مانند خروج ایران از برجام یا انصراف اروپا از راه اندازی spv، به دنبال افزیش قیمت دلار هستند در حالیکه مسئولان بر عدم خروج ایران از برجام تاکید دارند. سوداگران با القای…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی دولت حوزه 

  

آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارزدر بازار امروز (سوم بهمن) نرخ خرید و فروش ارز مقداری کاهش یافت اما قیمت طلا و سکه اندکی افزایش را تج
خبرفوری بهار یورو پوند 

  

لوئیس سوارز، ستاره بارسلونا که سابقه سه فصل بازی برای لیورپول را دارد، به کار با یورگن کلوپ ابراز علاقه کرد.
ورزش۳ بازی یورگن کلوپ ستاره 

  

دنیس سوارز، هافبک جدایی طلب بارسا از فهرست این باشگاه برای بازی حساس امشب مقابل سویا خط خورد.
ورزش۳ بازی بارسا