برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است. برداشت های بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها…

برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست در سطح پایتخت است / ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

صدیف بدری؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فرونشست ‌های متعدد زمین در پایتخت گفت: باید با یک مطالعه دقیق زمین شناسی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته دنیا وضعیت زمین‌ها، معابر، ساختمان‌های شهر تهران به صورت زوم بندی شده مشخص شود. چرا که فرونشست‌ها دلایل متعددی داردن  که نیاز به بررسی و مطالعه کارشناسی است.

برداشت های بی رویه از  آب‌های زیرزمینی عامل اصلی فرونشست ها در سطح پایتخت است

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل مختلف وقوع فرونشست‌ها در تهران تصریح کرد: تهران در دامنه کوه البرز واقع شده و آبهای سطحی و جاری از کوه و بارندگی‌ها مختلفی به صورت باران و برف تقویت کننده آب‌های زیرزمینی در پایتخت است، با برداشت‌های بی رویه از منابع آب‌های زیرزمینی حفره هایی در زیر سطح زمین ایجاد می‌کند که منجر به افزایش فرونشست‌ها خواهد شد.  

ضرورت کنترل سیستماتیک لوله کشی‌های آب و فاضلاب شهری

بدری ادامه داد: تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب، فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد. این موارد نیازمند مطالعه دقیق علمی و کارشناسی و زوم بندی است، در این صورت می‌توانیم عامل اصلی فرونشست‌ها در تهران را مشخص کنیم و در راستای رفع و بهبود وضعیت آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

تاسیسات ساختمانی و لوله کشی‌های آب و فاضلاب و گاز اگر به صورت سیستامتیک کنترل نشود، ممکن است نشت های حاصل از آن به خاک نفوز کرده و خاک را دچار رانش و جابه جایی کند و بر وقوع فرونشست‌ها تاثیر گذار باشد

طرح بلند مدت آبخیزداری در دستور‌کار وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی 

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: پدیده فرونشست در دشت‌ها و استان‌های دیگر کشور نیز مشاهده شده است که عامل اصلی آن بهره برداری های بیش از حد از آب های زیر‌زمینی است،که باعث شده عمق آب‌های زیرزمینی در تمام استان‌ها و دشت‌های حاصلخیر کشور روزبه روز بیشتر شود . طبیعتاً برای بهبود این وضعیت  باید در جهت تقویت و بازیابی سفره های آب زیر زمینی اقداماتی موثری انجام شود. در این خصوص وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی طرحی های بلند مدتی را در دستور کار دارند که بدون شک تاثیرات مثبتی بر کاهش فرونشست‌ها خواهد گذاشت.

لوله های آب و فاضلاب فرسوده در پایتخت  ردیابی و بروز رسانی شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: لوله های آب و فاضلاب در پایتخت یک طول عمر مفیدی دارد که باید با ردیابی دقیق و دیجیتالی فرسودگی این لوله‌ها کنترل شود. البته در ایران کنترل‌های دقیقی بر لوله کشی های گاز صورت می‌گیرد اما به لوله کشی ها آب و فاضلاب کمتر توجه می‌شود. انجام این امور نیازمند مدیریت دقیق و کارآمد است. از طرفی تجهیزات و هزینه‌ها نیز نقش پر رنگی در تسریع روند کنترلی دارد. متاسفانه نشتی در لوله کشی های شهری کاملا مرسوم بوده و حدودا 20 الی 30 در صد آب شرب در لوله کشی ها شهری هدر می‌رود. مدیریت شهری باید سالانه  لوله های پوسیده را به روزرسانی و نوسازی کنند تا فرونشست ها به این صورت متعدد و افسارگسیخته اتفاق نیافتد. /

پایان پیام

گاز پایتخت مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

خبر مهم برای دوستاران 90/ بازگشت عادل فردوسی پور و پخش مجدد برنامهمثلث آنلاین: عضو شورای نظارت بر صدا و سیما از بررسی موضوع پخش مجدد برنامه 90 از رسانه ملی در نشست آتی شورای نظارت بر صدا و سیما خبر داد.
مثلث روزنامه صدا و سیما رسانه 

  

قیمت و شرایط فروش فوری امروز ایران خودروایران خودرو شرایط فروش فوری دو محصول خود را برای تنظیم بازار اعلام کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

ساعاتی پس از انتشار عکس تبلیغاتی یک آرایشگاه زنانه در بابل در فضای مجازی ، مسئولان این شهرستان اعلام کرده اند که فرد متخلف دستگیر و آرایشگاه وی پلمپ شده است.
نامه نیوز تبلیغات بازداشت بازی 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 2 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 2 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
نامه نیوز ترامپ ایران نفت 

  

آیا لوپتگی سرمربی تیم ملی می شود؟کسانی که کلینزمن را به خوبی می‌شاسند عقیده دارند او به ایران نخواهد آمد.
مثلث ایران فدراسیون فوتبال رئال مادرید 

  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  اخبار داغ
  

تولید سامانه مبارزه با سرمازدگی در آذربایجان غربی حمایت شودارومیه - ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: تولید سامانه های هوشمند مبارزه با سرمازدگی و تگرگ و حمایت از این تولیدات در آذربایجان غربی در اولویت برنامه های مدیران و مسوولان استانی قرار گیرد.
ایرنا تولید ارومیه ایرنا 

  

پیام تبریک جامعه روحانیت مبارز به فرمانده جدید سپاهتهران –ایرنا- دبیر و عضو هیات رئیسه جامعه روحانیت مبارز کشور در پیام های جداگانه انتصاب سردار سرلشکر حسین سلامی و محمدعلی جعفری به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه حضرت بقیه الاعظم 'ارواحنافداه' را تبریک گفتند.
ایرنا جامعه روحانیت مبارز سپاه پاسداران تهران 

  

روح الله مومن نسب مدعی بارداری با دو گیگ اینترنت اخیرا نیروهای اصولگرا را به خاطر حضور در اینستاگرام نواخته است، اصولگرایان در پاسخ به اظهارات مومن نسب علیه او دست به افشاگری زده‌اند.
نامه نیوز اصولگرایان فیلترینگ اینستاگرام 

  

آخرین قیمت دلار، ارز، سکه و طلا امروز 98/2/3 + جدولاقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه3 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران روز آرامی را سپری کرد. قیمت طلا و سکه با کاهش نامحسوس و قیمت دلار و سایر ارزها با افزایش اندک مواجه شدند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

جوانان ارزشمندترین سرمایه های اجتماعی هستندکرمانشاه- ایرنا- سرپرست فرمانداری روانسر گفت: جوانان ارزشمندترین سرمایه های اجتماعی کشور هستند و حفظ این سرمایه ها برای ما مهم است.
ایرنا جوانان سرمایه کرمانشاه 

  

نمی‌شودخانه میلیاردی داشت وانقلابی بود/رصد 30جریان ضدارزشی درکشورنماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: مسئولینی که در خانه‌های میلیاردی زندگی می‌کنند و در ما
خبرفوری تولید بندرعباس مدرسه