ایلنا   |  سیاسی  |  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهد

دبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهد

دبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.

دغدغه مشارکت و حضور زنان در فعالیت‌های بیرون از خانه اعم از اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و .... قرن‌هاست که مطرح و دنبال می‌شود؛ امری که به دلایل متعددی همواره با مانع‌تراشی‌های مختلفی رو به رو می‌شود. پدید آمدن یک نظام اجتماعی مردسالار طی قرن‌های طولانی که امورات زندگی را به دو بخش درون خانه و بیرون از خانه تقسیم می‌کرد و همه فعالیت‌های خارج از خانه را برعهده مرد قرار می‌داد، نتیجه‌ای جز این در پی نداشت که زنان به چهاردیواری منزل محدود شدند. شکستن این دیوار‌ها و ایجاد فضای بروز و ظهور زنان در عرصه‌های مختلف بیرون از خانه اگرچه طی دو قرن گذشته و دهه‌های اخیر شکل متفاوتی پیدا کرده و حتی شاید بتوان گفت مقداری تسریع شده است اما هنوز تا رسیدن به فاصله‌ای مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

در این میان علیرغم احترام ویژه به جایگاه زن در فرهنگ ایرانی-اسلامی که با الگو گرفتن از الگوهای مذهبی و تاریخی به زنان فرصت ظهور و بروز بهتری در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی می‌دهد و زمینه حضور آنان در کنشگری‌های سیاسی را فراهم می‌کند اما هیچگاه به میزان استعدادها، تلاش‌ها و زحماتی که متحمل شده‌اند از نتایج فعالیت‌های خود بهره‌مند نبوده و نیستند. آن‌ها در مبارزات سیاسی و فعالیت‌های انتخاباتی حضور فعال و گسترده دارند اما سهم حضورشان در کابینه دولت‌ها به یک یا دو نفر (در بهترین حالت) ختم می‌شود.

به‌نظر می‌رسد این چرخه معیوب تضییع حقوق زنان و در سطح دوم نگهداشتن آن‌ها یک پیمان نانوشته میدان مردان جامعه است و در این میان تفاوتی چندانی هم میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیست. چه اصلاح‌طلبان که همواره در این زمینه خود را پیش‌روتر می‌دانند و نگاهشان به حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی (در بهترین حالت) سهمیه‌‌ای است و چه اصولگرایان که اصلا در میان اعضای شورای «وحدت‌»شان جایی برای زنان نیست و در جمع اقشار جایی در کنار نمایندگان کارگران، مهندسان، پزشکان، فرهنگیان و سایر صنوف یک کرسی برای زنان هم در نظر گرفته‌اند.

به‌ منظور بررسی آخرین فعالیت‌های یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌های سیاسی ویژه زنان در بهار 1400 که مصادف با برگزاری دو انتخابات ریاست جهوری و شوراهای شهر است، به سراغ دبیرکل این حزب رفتیم تا آخرین اقدامات و تلاش‌های خود تشریح کنند. «جامعه زینب» یکی از تشکل‌های باسابقه در حوزه زنان است که از جمله احزاب اصولگرا در سپهر سیاسی ایران محسوب می‌شود. این تشکل سیاسی در سال 1365 و به همت مرحوم زهرا بهروزی نماینده اسبق تهران تشکیل شد و از تشکل‌های عضو هیات موسس جبهه پیروان خط امام و رهبری به‌شمار می‌رود. پس از فوت مرحوم بهروزی در سال 90، اعظم حاجی عباسی به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد و تاکنون مشغول به فعالیت است.

مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

با توجه به اینکه در آستانه دو انتخابات مهم هستیم، گزارشی از آخرین فعالیت‌های جامعه زینب بفرمایید.

حاجی‌عباسی: مساله انتخابات برای کشور ما اهمیت بسیار زیادی دارد، مقام معظم رهبری همواره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات‌ها تاکید داشته‌اند اما این مساله مورد غفلت تصمیم گیرندگان و تصمیم سازان قرار گرفته و در انتخابات پیش‌رو که شاید مهمترین انتخابات در جمهوری اسلامی است؛ شاهد غفلت در این امر مهم از سوی پدرخوانده‌ها هستیم. اگر دلسوز نظام و پیرو ولایت هستیم که ان‌شاءالله هستیم، لازم است به فکر منافع ملی، خواسته‌های مردم و ایجاد فضایی جهت حضور حداکثری آن‌ها در پای صندوق‌های رای باشیم؛ نه منافع شخصی، حزبی و سهم‌گیری از قدرت.

جمهوری اسلامی از دو عنصر جمهوریت و اسلامت تشکیل شده است که تبلور جمهوریت را می‌توان در انتخابات‌ها شاهد بود و همان حضور حداکثری که سرمستان قدرت هیچ توجهی به آن ندارند که بهتر است فرموده امام علی(ع) در دستورکار تصمیم‌گیران و تعیین‌کنندگان که بهتر است، آن‌ها را پدرخواندگان بنامیم قرار گیرد؛ تا از این پیچ سخت تاریخی به‌سلامت عبور کنیم.

امیرالمونین(ع) در این رابطه می‌فرمایند: از آن تاسف می‌خورم که امور مردم به دست نادان‌ها و گناهکاران بیفتد، آنان نعمت‌های خدا و بیت المال را دست به دست بین خود می‌گردانند، بندگان خدا را برده و جیره‌خوار خود می‌سازند، با نیکان می‌جنگند و بدکاران را یاور خویش قرار می‌دهند.

اگر به جای شخص به شاخصه‌ها، به‌جای رانت‌سالاری به شایسته‌سالاری، به‌جای رزومه به برنامه و به‌جای افرادی که سال‌ها در مدیریت‌های کلان بوده و هر آنچه می‌توانستند انجام داده‌اند و موثر نبوده و اکنون نیز حرف نو و طرح و برنامه نویی ندارند؛ افرادی به مردم معرفی شوند که کارنامه درخشان، برنامه مدون و تیم کاری قوی و ضمانت اجرای وعده‌هایشان جایگزین شود می‌توان شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات بود.

در خرداد ماه پیش‌رو در کنار انتخاب رئیس جمهور و اعضای شوراهای شهر و روستا، در تهران یک انتخاب مهم داریم و آن انتخاب یک نماینده به منظور جایگزینی به‌جای مرحوم خانم رهبر که بعد از انتخابات فوت کردند.

همانطور که اشاره شد جامعه زینب(س) در این مورد در نظر دارد روی شاخصه‌ها، برنامه‌های ارائه شده، معرفی تیم و کارنامه کاندیداها تمرکز داشته باشد تا بتواند در جهت تبیین محورها و اصولی که در قانون اساسی کشور تعیین شده در خدمت ملت شریف ایران باشد. زیرا بر این باوریم که فلسفه وجودی مسئولین خدمت به مردم است. در این راستا با اتخاذ دو راهبرد جهت حفظ منافع ملی و حفظ و تقویت نظام در صحنه انتخابات حضور کمی و کیفی خود را اعلام می داریم. نخست: تبیین شاخصه ها و موارد مذکور و دوم: تبیین مطالبات به حق مردم از قوه مجریه و در راس آن رئیس جمهور آینده. همچنین معتقدیم نظامی که بر مبنای جمهوریت شکل گرفته باید دولتمردان و نمایندگانش پاسخگوی مطالبات اصولی مردمی باشد که به آن‌ها رای داده‌اند.

قانونمندی و قانونمداری، تقویت نظارت بر عملکرد مسئولین توسط احزاب و نهادها، پاسخگویی مسئولین به مردم، به‌کارگیری کارشناسان، متخصصین و متعهدین در تعیین راهکارها و برنامه ها، اداره امور توسط شایستگان و بهره مندی بهینه از متخصصین در برنامه ریزی ها و اجرای آنها، شفاف سازی امور برای مردم، التزام عملی به اصول و پایه‌های مردمسالاری دینی و مهمتر از همه ولایتمداری است. با طرح این موارد کمک بسزایی در تشخیص میزان شایستگی کاندیدای مورد نظر در امر مدیریت کلان و انتخاب اصلح برای اداره امور از سوی مردم را می‌توان داشت.

در مورد انتخابات شوراها بیشتر روی تخصص‌، تعهد، رزومه، شایسته‌سالاری و در مجموع افرادی که بتوانند در حل معضلات شهری تخصص و برنامه داشته باشند تمرکز داریم. افرادی که علاوه بر شاخصه‌های ذکر شده پاکدست و مردمی باشند. معتقد هستیم که برنامه‌ریزی و اداره شهر نباید سیاسی باشد و با نگرش سیاسی و حزبی نمی‌توان انتظار حل مشکلات شهری را داشت. هم کسانی‌که لیست‌ها را می‌بندند و رای دهندگان لازم است به این مهم توجه نمایند.

انتظار داریم این‌بار شورای وحدت و شورای ائتلاف که امیدوارم لیست واحد برای شوراها و فرد واحد برای ریاست جمهوری معرفی نمایند، برای انتخابات شوراهای شهر به این مساله توجه داشته باشند که شوراها غیرسیاسی و غیرحزبی و کاملا تخصصی باشد و برای میاندوره‌ای مجلس از بانویی شایسته، توانمند، با کارنامه درخشان، مدبر، با برنامه، شجاع و آزاده حمایت نمایند.

 

در انتخابات میاندوره‌ای تهران، مردان دغدغه‌مند به نفع زنان کناره‌گیری کنند

با توجه به اشاره و تاکیدی که بر انتخابات میاندوره‌ای مجلس دارید، برنامه‌ریزی مشخصی در این رابطه مدنظر شما و تشکل شماست؟

من به همه برادران دینی و عزیز ما که سوابق طولانی دارند، احترام قائل هستم اما از آنجا که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان جامعه ما همواره مورد غفلت جریان‌های سیاسی و انتخاباتی قرار گرفته و با توجه به اینکه روند صعودی حضور بانوان در پارلمان در دوره دهم در این دوره شاهد کاهش آن هستیم و حتی با حضور مرحوم خانم رهبر هم تعداد بانوان مجلس یازدهم کمتر از دوره قبل می‌بود. در نتیجه با اشاره به اینکه پس از انتخابات شاهد درگذشت فاطمه رهبر آن هم از سهمیه بانوان لیست پایتخت بودیم، مشاهده می‌شود که برادران و بزرگوارانی از سر دغدغه‌مندی و علاقمندی به سرنوشت انقلاب در میان کاندیداهای میاندوره‌ای مجلس هستیم.

لذا به عنوان یک تشکل سیاسی با سابقه بیش از 3 دهه در حوزه زنان، از همه برادران دینی و سروران گرامی مجدانه استدعا داریم که در جهت احترام به جامعه زنان و احترام به روح بلند مرحومه فاطمه رهبر و در راستای رعایت عدالت اجتماعی صحنه انتخابات را ترک  کنند و اجازه دهید این رقابت در میان بانوانی که با احساس وظیفه و با هدف خدمت به مردم ثبت نام نموده‌اند، صورت پذیرد.

 

نماینده حزبی زن در هیئت عالی نداریم و این نقصان بزرگی است

نحوه فعالیت شما در شورای وحدت به صورت است؟ با توجه به اینکه نماینده ای در بخش اقشار هستید.

در جلسات ابتدایی شورای وحدت حضور پررنگی داشتیم و پیشنهاداتی ارائه شد و در ادامه که پنج نفر به عنوان نمایندگان چهل حزب ملی در هیئت عالی قرار می‌گرفتند، متاسفانه با وجود تنها دو حزب زنان از چهل حزب و عدم رای‌دهی احزاب مردانه به یک دبیرکل زن نماینده حزبی زن در هیئت عالی نداریم و این نقصان بزرگی است. 

اما زنان به‌عنوان اقشار در هیئت عالی حضور دارند و در پاسخ به اعتراض بنده گفته شد که زنان از اقشار در هیئت عالی حضور دارند و نیمی از جمعیت کشور را نمایندگی می‌کنند که امیدوارم شاهد خروجی مطلوبی باشیم.

اما معتقد هستیم که جامعه زینب حزب است و انتظار داشتیم در جایگاه خودمان قرار بگیریم نه اقشار؛ البته جامعه زینب هم یک نماینده مرد در هیئت عالی دارد و این حقیقتی تلخ است.

 

برای انتخابات شورای شهر از میان اعضا و کسانی که عضو نیستند، زنانی را شناسایی کرده اید که برای حضور در لیست شورای شهر به شورای وحدت معرفی بفرمایید؟

برای انتخابات شورای شهر تعدادی از بانوان را معرفی کردیم که امیدوارم شاهد حضورشان در لیست نهایی باشیم.

 

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم

تمایلی به ارائه فهرست مستقل سراسری در کشور ویژه زنان در انتخابات شورای شهر دارید؟

جهت حفظ وحدت لیست مستقل ارائه نخواهیم داد و پدرخواندگان را به وحدت تشویق و تاکید می‌کنیم.

 

مشارکت زنان فقط در رأی دادن خلاصه شده است؟

نقش زنان را در «مشارکت حداکثری» که مدنظر رهبر معظم انقلاب است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به نقش مهم، تاثیرگذار، تکمیل‌کننده و تعیین‌کننده زنان در تمام امور اعم از خانه و خانواده و جامعه می‌توان به جرات نقش زنان را در مشارکت‌ حداکثری آحاد جامعه در انتخابات که همواره دغدغه مقام معظم رهبری بوده و هست، را یک نقش تاثیرگذار و حتی بیشتر از مردان دانست. 

زنان برای نقش آفرینی باید برانگیخته شوند و خیلی مهم است که در گام دوم انقلاب به این موضوع توجه ویژه‌ای شده و راهبردی عملی برای تحقق آن تعریف شود. راهبری که در آن هیچ زنی به‌دلیل زن بودن از حقوقش محروم نگردد. 

پس از چهل سال چرا هنوز تکلیف عبارت رجل سیاسی مشخص نشده و همچنان زنان در این مورد بلاتکلیف هستند؟ چرا هنوز یک زن به‌عنوان معاون اول رئیس جمهور انتصاب نشده است؟ چرا زنان که به فرموده حضرت امام باید در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند، در مجلس خبرگان رهبری نماینده‌ای ندارند؟ چرا برای تشخیص مصلحت مردم و نظام زنان حضور ندارند؟ آیا اینها مقدرات اساسی کشور نیست؟ آیا دخالت در سیاست یعنی فقط پای صندوق رای رفتن و رای دادن؟ زنان چه سهمی در پارلمان دارند؟ چه سهمی در مدیریت و برنامه‌ریزی شهرها دارند؟ در اتاق فکر و اتاق های دربسته تصمیمات کلان چقدر حضور و نقش نقش تعیین کننده دارند؟

با همه این‌ها امید و مطالبه جدی داریم در گام دوم انقلاب و دوران بازنشستگی کسانی‌که در گام اول مدیریت‌ها را عهده‌دار بوده و در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها نقش داشته‌اند، پس از این و با حضور نسل گام دوم شاهد رفع موانع جهت حضور پر نشاط و پر توان جوانان و بانوان در تمام عرصه های مذکور باشیم.

 

شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهد

باتوجه اینکه مرحوم خانم بهروزی معتقد بودند که زنان هم مشمول واژه رجل سیاسی می‌شود، مشی کنونی شما در این زمینه چگونه است؟ آیا برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدایی مدنظر دارید؟ یا خودتان ثبت نام خواهید کرد؟

در مورد نظر بانوی دیانت، سیاست و اخلاق مرحوم خانم بهروزی مبنی بر این که «زنان هم مشمول واژه رجل سیاسی هستند»، ما هم که ادامه دهنده راه ایشان هستیم نه‌تنها چنین باوری داریم بلکه مطالبه جدی جهت رفع موانع بر سر راه بانوان برای حضور و رقابت در انتخابات ریاست جمهوری هستیم و زمانی اقدام به ثبت نام می‌کنیم که تفسیر روشنی از رجل سیاسی توسط شورای نگهبان ارائه شود و معتقدیم تغییر مسیر و راهبرد و روش‌ها می‌تواند موثر باشند نه تغییر افراد. تغییر افراد زمانی می‌تواند تغییر احوال ایجاد نماید که راهبردها و نگرش‌ها تغییر کند.

نکته پایانی اگر مساله‌ای مدنظر دارید.

در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و مردم شریف و عزیز ایران و از بین رفتن ویروس منحوس کرونا و آبادانی کشور با امید به آینده‌ای روشن در گام دوم انقلاب، مردم همیشه در صحنه را دعوت می‌کنیم به حضوری پر نشاط و تعیین کننده در انتخابات مهم پیش‌رو که پای صندوق های آینده ساز حاضر شوند.

باید توجه داشته باشیم که کشور ایران و نظام منتخب جمهوری اسلامی متعلق به همه مردم است و همه باید در حفظ و آبادانی آن کوشا باشیم.

شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

ستاره پیشین پرسپولیس از بند کرونا رها شد+عکس لو رفتهفرشاد احمدزاده دقایقی قبل با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود عبارت “خدایا شکرت” را نوشت تا به نظر بیاید دیگر به ویروس کرونا مبتلا نیست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس اهواز 

  

رکورد دست نیافتنی برای رضا عطاران/اسدالله یکتا را جدی بگیرید/جشنواره فیلم جهانی در روزگار کرونا/ کیک تولد از فریماه فرجامی تا طناز طباطبایی/پژمان جمشیدی پیشگو شد!تمام اخبار حوزه فرهنگ و هنر پیرامون بیماری اسدالله یکتا بازیگر پیشکسوت سینمای ایران بود که متاسفانه به دلیل کرونا کارش به بیمارستان کشید و البته از دست دادن عبدالوهاب شهیدی ، بیژن افشار و مسعود ولدبیگی خانواده هنر را به سوگ نشاند.
برنا رضا عطاران ایران سینمای ایران 

  

شکست انحصار تامین سرمایه در بورسمدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: گروه پتروشیمی خلیج فارس، اولین گروه صنعتی است که خارج از شبکه ‌بانکی، ‌این مجوز را دریافت کرد و به‌نوعی انحصار تأمین سرمایه شکسته شد.
۵۵ آنلاین انحصار سرمایه پتروشیمی 

  

نصب تور روی رودخانه گنگ درهند برای گرفتن اجساد کرونایی! +عکس به دنبال انتشار خبر و تصاویر وحشتناک از رهاسازی اجساد کرونایی در رودخانه گنگ، مقامات برای گرفتن اجساد عفونی کرونایی تور نصب کردند. اجساد کرونایی در مرز ایالتی اوترپرادش و بیهار پیدا شدند. مقامات بیهار اعلام کردند تاکنون 71 جسد را از آب گرفته‌اند.
فردا عکس 

  

یک دانشجو: تهدید برای حضور در کلاس‌های دانشگاه/ مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی: برگزاری کلاس‌های دانشگاه منوط به تصمیم ستاد مقابله با کرونا است.برخی از دانشجویان یکی از واحدهای دانشگاهی از اجبار به برگزاری کلاس های حضوری از سوی دانشگاه خبر دادند که مسئولان در دانشگاه جامع علمی و کاربردی نسبت به این امر واکنش نشان دادند.
برنا دانشجو حوزه 

  

عبدالرضا داوری:احمدی نژاد قطعا واکسن آمریکایی کرونا را زده استبا وجود اینکه احمدی نژاد تزریق واکسن کرونا را تکذیب کرد اما عبدالرضا داوری می گوید او قطعا واکسن فایزر کرونا زده است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد 

  

اشتباه عجیب پرستار در زدن واکسن کرونا +عکس در یک اتفاق نادر یک پرستار ایتالیایی به اشتباه 6 دوز واکسن را در یک بار به یک فرد 23 ساله تزریق کرده است! جالب اینجاست که حال فردی که واکسن ها به او تزریق شده تا کنون مساعد گزارش شده و هنوز تحت مراقبت است
فردا پرستار عکس 

  

جزئیات بسته حمایتی جدید برای رونق بورسبا توجه به شرایط بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد بسته حمایتی تحت عنوان 3+7 تهیه کردند که مورد تصویب سران شورا هم قرار گرفت و اکنون در انتظار تایید نهایی آن هستیم.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بانک مرکزی تسهیلات بانکی 

  

در پویش «نذر آب» از انتقال آب با تانکر به لوله کشی رسیدیم/ارائه وام قرض الحسنه به بیماران نیازمند تا پایان خردادماه/ نقاهتگاه‌های بیماران کرونایی خیلی مورد استقبال قرار نگرفتمحمد نصیری گفت: جمعیت هلال احمر و سازمان داوطلبان در حوزه عرصه ارائه خدمات کمک هزینه درمانی و دارویی به بیماران نیازمند ردیف بودجه دارد در کنار آن موضوع تسهیلات برای هزینه‌های درمان به صورت قرض الحسنه را نیز دنبال کردیم به این صورت که اگر کسی توانایی مالی ندارد، کمک بلاعوض ارائه دهیم.
برنا درمان انتقال آب وام 

  

آلومینیوم و 4 کرونایی قبل از جدال با پدیده6 بازیکن مبتلا به کرونای آلومینیوم اراک پس از منفی شدن تست آنها، به تمرینات این تیم بازگشتند.
ورزش۳ ورزش ورزشگاه ویروس 

  

اعلام قیمت دلار در بازار متشکل (22 اردیبهشت) + جدولکاهش قیمت دلار در بازار آزاد و افزایش قیمت آن در سامانه سنا باعث شد، اندازه شکاف بین این دو کوچک شود و زیر یک درصد قرار گیرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

شرکت بیمه دی جهت افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس مجوز گرفتتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
شما‌نیوز بیمه بیمه مرکزی سرمایه 

  

کارگردان سینمای ایران در اثر کرونا در گذشت+ عکسعبدالحسین بلنده، کارگردان سینما، ظهر امروز (21 اردیبهشت‌)، در سن 65 سالگی بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین سینمای ایران ایران عکس