گسترش   |  اقتصادی  |  

واکاوی نامه فعالان بورسی

تعدادی از خبرگان بازارسرمایه و فعالان حرفه‌ای بازار نامه‌نگاری با سران نظام داشتند که فی‌نفسه یک اتفاق خوب و مثبت است و هر چه پیش برویم می‌تواند تبعات بهتری داشته باشد اما در این میان در گفت‌وگویی که با برخی از مدیران بازارداشتیم آنان بر این عقیده بودند که بهتر است فعالان بازارسرمایه در بازار پولی نیز حضور داشته باشند تا بتوانند روی تعیین نرخ بهره تاثیرگذار باشند.

واکاوی نامه فعالان بورسی

تعدادی از خبرگان بازارسرمایه و فعالان حرفه‌ای بازار نامه‌نگاری با سران نظام داشتند که فی‌نفسه یک اتفاق خوب و مثبت است و هر چه پیش برویم می‌تواند تبعات بهتری داشته باشد اما در این میان در گفت‌وگویی که با برخی از مدیران بازارداشتیم آنان بر این عقیده بودند که بهتر است فعالان بازارسرمایه در بازار پولی نیز حضور داشته باشند تا بتوانند روی تعیین نرخ بهره تاثیرگذار باشند.

موضوعات کلیدی فراموش شده

مهدی فرازمند،‌ مدیرعامل مشاورسرمایه‌گذاری فاینتک در خصوص نامه فعالان بازار سرمایه به سران قوا گفت: این اتفاق دور از ساختار بازار سرمایه است. همچون کانونی شکل گرفته که از دل فعالان بازار سرمایه برخاسته و میان سران نظام نیز این موضوع راحت‌تر پذیرفته می‌شود. اما نگرانی که ایجاد می‌شود این است که در آینده به واسطه این کار انشقاقی در بازار به وجود بیاید و گروه‌های مختلف بخواهند نقطه نظرات متفاوتی داشته باشند. بنابراین انتزام بخشی به این موضوع برای حرفه‌ای تر شدن این چنین مراوداتی می‌تواند کمک کند.

مدیرعامل مشاورسرمایه‌گذاری فاینتک گفت: مطالبی که در نامه مطرح شد به نظر خوب و دقیق به نظر می‌رسد اما جای چند موضوع بسیار با اهمیت در این نامه خالی بود، به هر حال بازار سرمایه متاثر از بحث کمبود نقدینگی و ورود پول تازه به بازار است، بخش زیادی از این موضوع متاثر از نرخ بهره است، در دنیا به واسطه کنترل‌هایی که روی نرخ بهره وجود دارد جریان‌های نقدی و نقدینگی جامعه کنترل می‌شود. اگر بانک مرکزی تصمیماتی در خصوص نرخ بهره اتخاذ کند بلافاصله بر روی بازار سرمایه موثر خواهد بود، لذا حضور فعالان بازارسرمایه و فردی از سازمان بورس در بازار پول که بر روی تعیین نرخ بهره تاثیرگذار باشد، یکی از موارد مهم است. وی افزود: موضوع دیگر سهام عدالت است که بخشی از سهام عدالت آزاد نشده و این موضوع فشار شدید فروش را در بازار بالا می‌برد. اگر نتوانیم، به تصمیمی منسجم در رابطه با سهام عدالت برسیم منجر می‌شود تا هم سهام عدالت آسیب دیده و ثروت افرادی که مشمول سهام عدالت بوده‌اند تحت تاثیر قرار بگیرد و هم سایر فعالان بازار نیز به واسطه فروش شدید سهام از این محل تحت تاثیر قرار بگیرند.

 فرازمند ادامه داد: بحث تامین مالی‌های دولت از بازار سرمایه،‌ عرضه‌هایی که توسط ‌سازمان خصوصی‌سازی، انجام شد و تامین مالی و انتشار اوراق‌هایی که دولت انجام داده منجر شد تا به یک‌باره شاهد خروج منابع از بازار باشیم. همین موضوع کمبود نقدینگی در بازار را تشدید کرده و به نظر می‌رسد موضوعی که باید به آن توجه می‌شد پرداختن به مکانیسم حرفه‌ای‌تر تامین مالی دولت از بازار سرمایه است، به نحوی که به سایرین آسیب زده نشود.

وی در انتها گفت: در این میان،‌ مشوق‌هایی نیز می‌توانست وجود داشته باشد تا سرمایه‌گذاری‌های ‌مستقیم مردم به واسطه مشوق های موجود، به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدایت شود و عملا با گذشت زمان یک بازار حرفه‌ای‌تر شکل بگیرد.

تمنای مرحمت از اصحاب قدرت زیبنده نیست

مهدی رادان، مدیر مطالعات کلان شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان، نامه گروهی از فعالان بازار سرمایه به رؤسای قوا را حرکتی رو به جلو در جهت پیگیری دغدغه‌های سهامداران خرد ارزیابی کرد و گفت: یک صدایی ویژگی بارز این نامه بود. اگر هر کدام از امضاکنندگان که برخی از آنان به خودی خود سرمایه‌ای برای بازار تلقی می‌شوند، تلاش می‌کرد شخصا، جهت اخذ تأیید دیگران تهیه کند و بدون شک اولویت‌ها و راهکارهای دیگری را مدنظر قرار می داد. امضای این تعداد از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران حقیقی در پای این نامه نشان می‌دهد که امضاکنندگان اولویت‌های خود را به کناری نهاده‌اند تا هم صدای نویسندگان اولیه نامه باشند شاید این یک صدایی باعث بهتر شنیده شدن درخواست‌های بازار باشد.

رادان تاکید کرد: امید که چنین عزم‌های جمعی منجر به تشکیل کانون‌های حرفه‌ای مستقلی شود که بتواند به صورت مستمر و بلندمدت پیگیر لوازم بهبود سازوکارهای بازار سرمایه باشد. وی در رابطه با تاثیرات این نامه بیان کرد: اگر چه تمام پیشنهادات مطرح شده در نامه این فعالان در صورت اجرا می‌تواند در تغییر وضعیت جاری بازار تا حدودی راهگشا باشد، اما نگارنده معتقد است دعوت از ارکان قدرت برای نظر لطف به بازار منجر به آغشته شدن بیش از پیش این عرصه به سیاست و استفاده سیاسیون از آن جهت مقاصد خود می‌شود. رادان معتقد است: پاشنه آشیل بازار، نبود استقلال بازار از دولت و نگاه طفیلی دولت به آن است که با کمال تأسف لحن نامه فعالان بازار نشان از پذیرش این طفیلی بودن دارد. بنابراین باید این لحن را با صحبت‌های منتشر شده از رئیس اسبق سازمان بورس( شاپور محمدی) که دولت، بانک‌ها و بیمه‌ها را وامدار بازار در این سال ذکر می‌کند و پیشنهاداتی مطالبه‌گرانه جهت بهبود وضعیت بازار دارد، مقایسه کرد. اکنون که فرصتی برای هم‌صدایی پیش آمده است حمایت یکصدا از پیشنهادات ایشان و در عین حال پیگیری مطالبات ساختاری جهت تعیین ارکان بازار توسط بازار را اثربخش می دانم.

مدیر مطالعات کلان شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان افزود: در سالی که گذشت دولت در جهت استفاده از بازار برای حل مشکلات خود اقدام به بازی دادن بازار کرد و متأسفانه در زمان اوج بازار نظرات دلسوزانه پیشکسوتی نظیر عبده‌تبریزی با پاسخ‌های به ظاهر کارشناسانه توسط گروهی از فعالان بازار مواجه شد و از تشکیل حباب پیشگیری نشد. اکنون اگر قرار بر این است که از ارکان قدرت خواسته‌ای باشد، باید مسئولیت‌پذیری و واگذاری بازار به اهل آن باشد که در این‌صورت بازار در طولانی مدت مسیر خود را پیدا خواهد کرد. در مجموع تمنای مرحمت از اصحاب قدرت این بازار را زیبنده نیست.

گامی برای بلوغ

مجتبی شهبازی، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد با اشاره به اینکه سال98‌ و 99برای بازار سرمایه با تمام فراز و نشیب‌هایش نقطه عطفی در تاریخ کشور خواهد بود، گفت: بازار سرمایه تا قبل از این دوره در اولویت‌های تصمیم‌های اقتصادی نبود، اما پس از این نقطه عطف تاریخی بازار سرمایه نقش پررنگ خود را در تمامی عرصه‌های اقتصادی و سیاسی پیدا کرده است.

شهبازی افزود: برای اولین بار در کشور شاهد جلسه مشترک سران قوا با موضوع بازار سرمایه بودیم، نامه نگاری‌های کارشناسان و فعالان بازار با روسای قوای سه‌گانه به هرحال از چشم مقامات دور نبوده و بر تصمیم‌گیری آنها تاثیرگذار بوده است. تصمیم‌گیران کلان کشور اکنون در دورانی به سر می برند که باید قبل از هرگونه تصویب سیاست و برنامه کلانی تاثیر آن بر بازار سرمایه را نیز بسنجند. وی گفت: اگر بورس نباشد مردم به ناچار پس‌انداز خود را یا به بازار ملک می برند که در واقع از چرخه تولید بیرون رفته و منجر به تورم بخش ملک می‌شوند یا با خرید خودرو و دلار و طلا منجر به دشوار شدن معیشت برای مردم می‌شوند. مجتبی شهبازی تاکید کرد: فعالان مقام‌های ارشد سازمان متولی بازار سرمایه، ارکان بازار و سایر فعالان حقیقی و حقوقی این بازار نیز به تعمیق این نقش کمک می‌کنند. به هر حال از عمر بازار سرمایه ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته خیلی نمی‌گذرد که تمامی این تنش‌ها و نوسانات طبیعی و در راستای بلوغ این بازار است.

سکان را به دست فعالان بازار بدهید

بهادر شمس، مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نامه اهالی بازار سرمایه به مسئولان را بی‌تاثیر ندانست و اظهار کرد: به‌طور معمول این اتفاقات بی‌تأثیر نیست و باعث حمایت دولت از بازار سرمایه می‌شود. اما مسئله امروز بازار چند پارامتر مشخص است که یکی از پارامترها بی‌اعتمادی سهامداران است که از بین رفته و عده‌ای هم که شرایط ریزش بازار را تحمل کردند، بعدا مجبور شدند با ضررهای سنگین از آن خارج شوند.

شمس ادامه داد: پارامتر بعدی شرایط زمانی است یعنی در شرایط فعلی مذاکرات برجام مطرح است، هر چند بازار نسبت به نتیجه آن خوش‌بین است اما به‌نظر می‌رسد این مسئله باعث ریزش دلار شود و ممکن است قیمت دلار به 20هزار تومان یا حتی پایین‌تر از آن برسد که شاهد اثر آن در عرضه‌های بازار هستیم.

وی افزود: پارامتر سوم سیاست‌های اعمالی مدیریت سازمان است، برای جلوگیری از ریزش دامنه نوسان را نامتقارن کردند و سهم‌ها می‌توانند 6درصد مثبت یا 3درصد منفی در روز نوسان داشته باشند و از برداشته شدن گره معاملاتی در حجم مبنا منصرف شدند، نتیجه آن این شد که چندین ماه است، بخش قابل توجهی از بازار درگیر صف فروش است.

شمس معتقد است: یکی از اثرات این مسئله بر بازار این است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری این روزها سهامی که قابل فروش هستند را به‌فروش می‌رسانند، یعنی آنها هم با صدور ابطال و ابطال اوراق مواجه می‌شوند و برای اینکه وجه را تأمین کنند به سراغ سهامی که قدرت نقدشوندگی دارند، می‌روند بنابراین فشار فروش مضاعفی روی سهم‌ها ایجاد می‌شود. زیرا بسیاری از سرمایه‌گذارانی که به صندوق‌ها مراجعه می‌کنند،‌ ابطال می‌زنند و باعث می‌شود که مدیران صندوق ناچار به فروش سهام شوند و توانایی فروش سهم‌هایی که بنیادی است را داشته باشند و این فشار فروش روی سهامی مانند فولاد، پتروشیمی و سهم‌های بنیادی دیگر در بازار است.

وی گفت: امیدوارم سازمان اندکی سیاست‌های معقولانه‌تری در پیش بگیرد، اگر سران قوا می‌خواهند مشکلات بازار حل شود بیایند برای یکبار هم که شده یکی از فعالان بازار را به‌عنوان مدیر سازمان انتخاب کنند نه یک مدیر دولتی را. کسی را انتخاب کنند که با بازار به خوبی آشنا باشد، در صنعت کارگزاری مدیران باسابقه و باتجربه کم نداریم، افرادی که بیش از 20یا30 سال در بازار سرمایه سابقه دارند، اگر سران قوا علاقه‌مندند بازار مسیر مناسبی را طی کند، باید به تجربیات پیشکسوتان احترام بگذارند.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس

بازی سازمان خصوصی سازی خصوصی سازی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

پاسخ دژپسند به اظهارات بورسی نامزدهای ریاست جمهوریوزیر امور اقتصاد و دارایی به برخی اظهارات بورسی نامزدهای ریاست جمهوری پاسخ داد و توضیحاتی را درمورد آنچه در دو سال گذشته بر بازار سرمایه گذشت را ارائه کرد.
اعتماد ریاست جمهوری اقتصاد تورم 

  

جزییات مهم از معاملات امروز شستا در بورسسهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در آخرین معاملات خود با رشد قیمت مواجه و در مجموع با کاهش قیمت رو به رو شد.
گسترش سهام سرمایه تامین اجتماعی 

  

اجرای طرح غربالگری موارد ابتلا به کرونا در بین کارکنان فروشگاه شهروند لویزاندر راستای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا، صبح امروز تست رایگان و سریع کرونا در فروشگاه شهروند لویزان انجام شد. طرح غربالگری و شناسایی موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین کارکنان شهروند طی ماه های گذشته، یکی از موثرترین روش های کنترل و محدود کردن ویروس کرونا بوده که در تمامی فروشگاه ها و واحدهای ستادی شرکت شهروند عملیاتی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین شهروند ویروس رایگان 

  

راه‌های پیشگیری از کرونا پس از دریافت واکسنمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که واکسـن کرونا بـه میـزان بالایی از ابتلا بـه بیم
خبرفوری تبریز واکسیناسیون بدن انسان 

  

افزایش عمق رکود در بازار خودرو + قیمت خودرواقتصادنیوز : الاکلنگ قیمت دلار در روزهای اخیر سردرگمی بیش از پیش بازار خودرو در روزهای اخیر را به همراه داشته است.
اقتصادنیوز خودرو بازار خودرو قیمت 

  

کانسلو به‌خاطر کرونا از تیم ملی پرتغال خط خورد/ دالو جانشین او شدمدافع 27ساله منچسترسیتی به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا فرصت همراهی تیم ملی فوتبال پرتغال در یورو2020 ر
خبرفوری بازی پرتغال ویروس 

  

افزایش شدید قیمت خودرو + جزییاتدر روزهایی که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری درباره قیمت خودروی داخلی صحبت می‌کنند و وعده نظارت و شفافیت می‌دهند، قیمت خودروهای پایین رده در حال شعله‌ور شدن است.بررسی قیمت خودروهای صفر و کارکرده 100 تا 250 میلیون بازار نشان‌دهنده افزایش قیمت اغلب این مدل‌هاست.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

اثر گیاهخواری بر نوع حاد کروناگروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
۵۵ آنلاین گیاهخواری بریتانیا درمان 

  

پاسخ ستاد مردمی حامی رییسی به ستاد کرونادر پی انتشار دو اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی کرونا درباره رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در تجمع حامیان آیت‌الله رییسی در اهواز، ستاد انتخاباتی مردمی حامی وی در اهواز به این بیانیه‌ها واکنش نشان داد.
مثلث خودرو ازدواج اهواز 

  

آیا واقعا اگر سابقه ابتلا به کرونا داشته باشیم، واکسن بزنیم؟اکنون که واکسیناسیون همگانی در ایران آغاز شده است بسیاری این سوال را مطرح می کنند که اگر کسی قبلا کرونا گرفته لازم واکسن این بیماری را هم بزند یا لزومی ندارد؟
برنا واکسیناسیون ایران 

  

اولین محموله میلیونی واکسن ایرانی کرونا؛ هفته جاری/ آمادگی مناطق آزاد برای واردات واکسنرئیس سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید چند میلیونی واکسن در راه است. ان شاءلله در طول این هفته اولی
خبرفوری مناطق آزاد واردات رئیس جمهور 

  

پاسخ ستاد مردمی حامی آیت‌الله رییسی به ستاد کرونادر پی انتشار دو اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی کرونا درباره رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در تجمع حامیان آیت‌الله رییسی در اهواز، ستاد انتخاباتی مردمی حامی وی در اهواز به این بیانیه‌ها واکنش نشان داد.
برنا اهواز 

  

24 میلیارد ریال سهم مشارکت مردم در مقاله با بیماری کرونا از سود اوراق نیکوکاری کرونا 2شرکت تامین سرمایه نوین به عنوان امین، در راستای همکاری با شرکت فرابورس ایران و در قالب انتشار اوراق نیکوکاری کرونا (تحت نماد کرونا 2)، مبلغ 24.494 میلیون ریال را به منظور تشخیص، پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا در تاریخ 22 خرداد ماه سال جاری برای وزارت بهداشت واریز کرد.
شما‌نیوز ریال درمان سود 

  

روند افزایشی کرونا در 4 استان/ یک استان گرفتار موج جدید به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری، افزود: میانگین بروز هفتگی موارد بستری در هفته گذشته در کشور حدود 10.4 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت و میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا حدود 12.2 نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است. وی ادامه داد: طبق گزارشات واصله در هفته گذشته تعداد موارد بستری بیماران مثبت کرونا در بیمارستان‌های کشور حدود 10.5 درصد…
مهر استان سیستان و بلوچستان وزارت بهداشت دستورالعمل