ایلنا   |  اجتماعی  |  

دانشجویانِ کارمند در اولویت دریافت وام نیستند/ اعطای وام جهیزیه به دانشجو در صورت تامین بودجه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد وام شهریه به دانشجویان دکتری شبانه گفت: این وام را به کسانی که در زمان مقرر ثبت نام کنند، اعطا می‌کنیم و ترم قبل نیز به همه متقاضیان وام داده شد، مگر اینکه دانشجویی شاغل بوده باشد و بیمه اجباری برای او رد شود که نشان دهنده این موضوع است که دانشجو کارمند یک ارگان است...

دانشجویانِ کارمند در اولویت دریافت وام نیستند/ اعطای وام جهیزیه به دانشجو در صورت تامین بودجه

«مسعود گنجی» رئیس صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد طرح پرداخت یارانه سود و کارمزد بابت احداث خوابگاه دانشجویی به دانشگاه‌ها بیان کرد: طبق قانون بازپرداخت این یارانه بعد از دو سال است، ما به هر دانشگاهی که تقاضای چنین یارانه‌ای کرده بود، پاسخ مثبت دادیم و سعی کردیم به کسی جواب منفی ندهیم. 

گنجی تصریح کرد: ما به بالای 12 دانشگاه مجوز برخورداری از این یارانه را داده‌ایم. برخی از این دانشگاه‌ها در حال طی کردن مراحل دریافت وام هستند. وقتی ما برای دریافت وام موافقت می‌کنیم، دانشگاه باید دنبال کارهای دریافت وام برود و بانک‌ها نیز باید با آن‌ها همکاری کنند. برخی دانشگاه هم منتظر نظر هیات امنای خود هستند، چراکه آن‌ها هم باید تصویب کنند که دانشگاه بتواند وام بگیرد. فکر می‌کنم سال آینده اغلب دانشگاه‌های متقاضی از این وام برخوردار می‌شوند. 

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه در مورد میزان بودجه و تاثیر آن در برنامه‌های آینده صندوق توضیح داد: همه تصمیمات ما بستگی به بودجه‌ای است که برای صندوق در نظر می‌گیرند. ما دنبال این هستیم که به اندازه حداقل افزایشی که در حقوق کارکنان به وجود می‌آید، به همان میزان وام‌های دانشجویی را افزایش دهیم. تازه این حداقلی میزانی است که متقاضی آن هستیم. امیدوارم در صورتی که بودجه افزایش یابد بیشتر از قبل خدمات به دانشجویان ارائه کنیم. 

گنجی با بیان اینکه در مردادماه سال آتی میزان افزایش وام‌های دانشجوی مشخص می‌شود، ادامه داد: طرح‌هایی مانند وام‌های دو برابر برای متاهلین را ادامه می‌دهیم و احتمالا وام جهیزیه هم اضافه می‌کنیم. البته تاکید می‌کنم تحقق همه این طرح‌ها با بودجه کافی ممکن می‌شود. همچنین وام ودیعه مسکن را تا اندازه‌ای که قانون اجازه دهد، افزایش می‌دهیم. وام عتبات را نیز از سال بعدی اجرایی می‌کنیم و با یکی از بانک‌ها در این خصوص صحبت کرده‌ایم. 

گنجی افزود: در خصوص خوابگاه‌ها و غذاخوری‌ها نیز بحث‌هایی داشته‌ایم و قرار است کارهایی انجام دهیم، اما هنوز برای بیان جزئیات آن زود است ضمن اینکه بودجه باید مشخص شود. همه طرح‌های ما در جهت رفاه حال دانشجویان است. 

او در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نارضایتی‌های متعدد دانشجویان از غذای سلف دانشگاه ها، بهتر نیست که صندوق مجدد مسئولیت رسیدگی به این موارد را برعهده بگیرد، گفت: موضوع غذای سلف امسال از حوزه صندوق رفاه دانشجویان به حوزه دیگری منتقل شد؛ امسال سازمان برنامه و بودجه پول غذا را مستقیما به حساب دانشگاه‌ها واریز کرده است و برای همین ما سعی کردیم خیلی پیگیر این موضوع نباشیم. اگر پول را به صندوق می‌دادند مانند سال‌های قبل می‌توانستیم برنامه ریزی برای این مسئله داشته باشیم و با دانشگاه‌ها صحبت کنیم، اما چون پول مستقیما به حساب هر دانشگاه واریز می‌شود و از هدفمندی یارانه هم به این کار کمک می‌شود و در اختیار معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم هم هست، بنابراین صندوق امسال در این موضوع دخالتی ندارد. 

گنجی با بیان اینکه عهده داری موضوع غذای دانشجویی را سیاستگذاران باید تعیین کنند، اظهار کرد: اگر دست ما بود و مشکلی پیش می‌آمد، قطعا پاسخگو می‌شدیم، اما بحث غذای دانشجویان در اختیار ما نیست و نمی‌توانیم در موردش صحبت کنیم. 

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا برخی دانشجویان شبانه از عدم پرداخت وام شهریه گلایه‌مند هستند و اینکه آیا تغییری در اعطای وام به آن‌ها ایجاد شده است؟ عنوان کرد: وام شهریه از قبل برای دانشجویان شبانه وجود داشته و این وام را به کسانی که در زمان مقرر ثبت نام کنند، اعطا می‌کنیم و ترم قبل نیز به همه متقاضیان وام داده شد، مگر اینکه دانشجویی شاغل بوده باشد و بیمه اجباری برای او رد شود که نشان دهنده این موضوع است که دانشجو کارمند یک ارگان است که به این افراد وام داده نمی شود.

گنجی تاکید کرد: البته افراد دارای بیمه خوداشتغالی از این موضوع مستثنا هستند و آن‌ها می‌توانند وام شهریه از ما بگیرند، اما کسانی که بیمه اجباری دارند، در اولویت ما برای اعطای وام نیستند. ما ابتدا به بقیه وام می‌دهیم و بعد اگر مبلغ اضافی داشته باشیم به آن‌ها هم وام خواهیم داد. برخی دانشجویان بدون اطلاع از این نکات ادعا می‌کنند که ما وام به آن‌ها نمی‌دهیم که اینطور نیست. ضمن اینکه دانشجو باید در زمان مقرر برای درخواست وام اقدام کند در غیر این صورت نمی‌توان به او وام داد. 

او در آخر افزود: این وام برای دانشجویان شبانه مقطع دکتری 6 میلیون 500 هزار تومان است. دو روش بازپرداخت برای این وام‌ها وجود دارد؛ آن‌هایی که سربازی نرفته‌اند، بعد از فارغ التحصیلی به سربازی می‌روند و وقتی از سربازی برگشتند، 9 ماه هم به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا بعد از آن وام را پرداخت کنند. کسانی هم که سربازی رفته‌اند و دانشجویان خانم، بعد از اینکه 8 نیمسال تحصیلی را تمام کردند، 9 ماه فرصت به آن‌ها می‌دهیم و بعد از پایان این 9 ماه، بازپرداخت وام را از آن‌ها می‌خواهیم.

انتهای پیام/

وام دانشجو بودجه   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 24 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 196 رسید.
اقتصادنیوز 

  

زمان اعلام جدید قیمت خودروها در سال 1402نایب رئیس شورای رقابت از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد و تاکید کرد که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

برخی از افراد عنوان کرده اند که در روز ابتدایی سال جدید، قیمت فروش سکه در بازار آزاد بالای 31 میلیون تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بورس تهران در سال 1402 شاخص کل تا یک قدمی سطح 2 میلیون واحد صعود کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران فولاد تهران 

  

شاخص کل بورس در یک قدمی 2 میلیون واحد قرار گرفتامروز شاخص کل بورس با رشد 37 هزار و 870 واحدی در تراز یک میلیون و 998 هزار و 326 واحدی ایستاد.
صراط شاخص بورس تهران خودرو 

  

افزایش 58 درصدی مراجعات اورژانسی به مراکز درمانی/ شاهد موج هشتم کرونا در کشور هستیموزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
صراط استان مازندران درمان بالگرد 

  

نماد آسیاتک در اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته عرضه اولیه شد و توانست بازدهی بیش از 130 درصدی را به سهامداران بدهد.
اقتصادنیوز ماه 

  

موج هشتم کرونا جان دوباره گرفتبرای اطلاع از جزئیات موج هشتم کرونا با ما در ادامه همراه باشید.
۵۵ آنلاین ویروس اورژانس جراحی 

  

8 شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرنگار مهر، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور شهرهای اهواز، کارون، رامهرمز، امیدیه، لالی، اندیکا، باغملک و بهبهان در وضعیت زرد کرونایی هستند. همچنین افراد دارای علائمی نظیر سرفه، گلودرد و آبریزش بینی باید از حضور در جمع خودداری کنند و به مدت پنج روز از منزل خارج نشوند تا بیماری کرونا به دیگران سرایت نکند. استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سربسته و دید و بازدیدهای…
مهر خبرنگار رنگ اهواز 

  

2 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پهلوان کاشی اظهار کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2 شهرستان خراسان رضوی شامل قوچان و کوهسرخ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است. رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در 26 اسفندماه امسال هیچیک از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار نداشتند که با…
مهر استان خراسان رضوی درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
نامه نیوز قیمت دلار ارز 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز، امروز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

موج هشتم کرونا هم آمد / علامت های جدید چیست؟​وزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
گسترش بالگرد بانک استان مازندران 

  

خبر مهم از آینده دلار / پیش بینی عجیب قیمت دلارحسین عبده تبریزی در گفتگویی با ویژه‌نامه 1402به پشت پرده افزایش قیمت دلار اشاره کرده و می‌گوید: در 15 سال‌ اخیر، تحریم و«سیاست»، نقش عمده‌ای بر فروش نفت، درآمدهای ارزی و تورم و قیمت ارز داشته است.
نامه نیوز دلار قیمت ارز قیمت