3 شاخص رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت از زمان روحانی تا رئیسی

آفتاب نیوز نوشت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با توجه به اقدام مجلس برای تدوین برنامه هفتم توسعه، در گزارشی وضعیت عمومی صنعت کشور در برنامه ششم توسعه را مورد بررسی قرار داده است...

3 شاخص رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت از زمان روحانی تا رئیسی

آفتاب نیوز نوشت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با توجه به اقدام مجلس برای تدوین برنامه هفتم توسعه، در گزارشی وضعیت عمومی صنعت کشور در برنامه ششم توسعه را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش 3 شاخص رشد اقتصادی، نرخ تورم و نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت مورد بررسی قرار گرفته است (تصویر ذیل)

در برنامه اول توسعه، نرخ رشد اقتصادی قریب 10 درصد، برنامه دوم حدود 1 درصد، برنامه سوم قریب 5 درصد، برنامه چهارم 4 درصد و طی برنامه پنجم به منفی 5 درصد نزول کرد. این مرکز در این گزارش قید کرد: در سال 1395 پس از نیل به توافق هسته‌ای در سال 1394، اقتصاد کشور به رشد اقتصادی قابل ملاحظه‌ای به میزان 2 /14 درصد دست یافت. ازسویی با ثبات شرایط اقتصادی پس از توافق هسته‌ای و کاهش انتظارات تورمی، نرخ تورم تک رقمی شد و به 9 درصد رسید.

در حال حاضر بنا بر گزارشات، نرخ تورم قریب 56 درصد است که ایران را جزء 10 کشور دارای بیشترین نرخ تورم در جهان قرار داده است. بر اساس گزارشات منتشر شده فشار‌های تورمی تعداد فقرای کشور را به 65 میلیون نفر رسانده است.

پس از برجام همچنین بخش صنعت به رشد خیره‌کننده 10.6 درصد رسید که از ابتدای انقلاب بی‌سابقه بود. در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از برخی دستاورد‌های دولت روحانی در قالب آمار تمجید شده است. در گزارش ذکر شده است که دولت در سال‌های 1397، 1398 و 1399 توانست در شاخص رقابت‌پذیری صنعتی جهان به رتبه‌ای بالاتر از اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه دست یابد.

همچنین در برنامه توسعه مقرر شده بود که سهم محصولات با فناوری بالا از تولید ناخالص داخلی 1/5 درصد باشد که در عملکرد واقعی به 4/8 رسید. در سال‌های پس از آن نیز عملکرد واقعی از اهداف تعیین شده بالاتر بوده است. در صادرات محصولات‌های تک نیز دولت در سال 99 موفق شد به عدد 11 درصد برسد، در حالی که هدف‌گذاری تعیین شده 3 درصد بود.

مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود عنوان کرده است که بخش صنعت به عنوان یکی از زیربخش‌های مهم اقتصاد در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال به دلیل شرایط بین‌المللی خاص کشور در سال 1397 و به تبع آن افزایش هزینه‌های تأمین مواد اولیه و واسطه با چالش‌های مختلف و کاهش ارزش افزوده مواجه شد. اما از سال 1398 با اجرای سیاست‌های حمایتی توسط دولت، مجددا ارزش افزوده این بخش از رشد مثبت برخوردار شد.

طبق گزارش مرکز؛ واکاوی داده‌های بخش تولید حاکی از آن است که در بخش‌هایی که خوراک و مواد اولیه آن‌ها در کشور تولید می‌شود؛ از جمله الیاف پلی استر -با وجود شرایط بین‌المللی- طی سال‌های اجرای برنامه در دولت روحانی همواره عملکرد از هدفگذاری‌ها پیشی گرفته است.

در حال حاضر نرخ ارز دلار به عنوان دماسنج اقتصاد کشور با 11 هزار تومان افزایش از ابتدای دولت سیزدهم به کانال 35_36 هزار تومان رسیده است. حسن حسینقلی رییس هیات‌مدیره انجمن معادن و صنایع سرب و روی ایران گفت: از روزی که سیدابراهیم رییسی دولت را در دست گرفته می‌توان گفت که اوضاع معدن و صنایع معدنی بدتر شده است.

مشابه این نظر را رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی در خصوص اوضاع صنعت کشور ابراز کرد.

بر اساس گزارش رصدخانه ملی مهاجرت کشور، بیش از 60 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و 70 درصد اساتید کشور میل به مهاجرت دارند. شرایط بغرنج اجتماعی و اقتصادی کشور -به گفته این نهاد- موجب؛ «مهاجرت توده‌وار» شده است.

تنها شاخص رشدیافته در دولت رئیسی، میزان مالیات‌ستانی از مردم است که قریب 69 درصد افزایش یافته است. کالا‌های اساسی مانند دارو، مرغ، برنج و روغن نیز با افزایش قیمت 100 تا 700 درصدی مواجه بوده‌اند.

انتهای پیام

شاخص رشد اقتصادی نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: قیمت سکه عصر امروز 17 میلیون و 300 هزار تومان بود که در مقایسه با روز سه شنبه 50 هزار تومان پایین تر بود. روز گذشته هم قیمت سکه 350 هزارتومان ارزان شده بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

مذاکرات سازمان بورس با وزارت نفت برای مدیریت محدودیت گاز صنایعرئیس سازمان بورس گفت: مذاکراتی را با وزارت نفت در زمینه مدیریت عرضه گاز به صنایع بورسی انجام دادیم تا محدودیت عرضه، همزمان با زمان تعمیرات اساسی کارخانه‌ها صورت گیرد که در صورت محدودیت عرضه گاز، کمترین اثر را به تولید مجتمع‌های صنعتی وارد آورد.
برنا وزارت نفت نفت گاز 

  

آمار فوتی های کرونا کاهشی شد! (16 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته یک نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد.
گسترش وزارت بهداشت ویروس 

  

41 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد/ فوت یک هموطن دیگر براثر کروناوزارت بهداشت در اطلاعیه از شناسایی 41 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 و فوت یک نفر از بیماران کووید 19 خبر داد.
برنا وزارت بهداشت 

  

بورس هفته را خونین به پایان بردشاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته بیش از 6 هزار واحد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و 402 هزار واحد ایستاد.
اعتماد بورس تهران تهران شاخص 

  

یک تحقیق نشان داد یک داروی قدیمی که از صفرای خرس گرفته شده و برای درمان بیماری های کبدی استفاده می‌شود، می‌تواند مسیر حیاتی مورد استفاده توسط ویروس کرونا را برای ورود به سلول‌های انسانی مسدود کند.
اقتصادنیوز درمان ویروس 

  

اپل در ابتدا قصد داشت خودرویی مشابه Canoo Lifestyle تولید کند. در این حالت قرار بود مسافران در خودرویی به سبک لیموزین که فرمان و پدال نداشت، روبه‌روی هم بنشینند، بااین‌حال اپل برنامه‌هایش را تغییر داده است.
اقتصادنیوز اپل عکس تولید 

  

اقتصادنیوز: نرخ دلار توافقی ظهر امروز در مقایسه با قیمت بسته شده روز قبل آب رفت. قیمت سکه و طلا هم مانند روز گذشته ریزش کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

شاخص کل بورس امروز قرمزپوش شد و در روز چهارشنبه 0.47 درصد افت کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

قرار است شنبه آینده (19 آذر) 2100 دستگاه پژو 207 و تارا دستی و اتوماتیک در بورس کالا عرضه شود. از این تعداد 1600 دستگاه پژو 207 و 500 دستگاه تارا است.
اقتصادنیوز بورس کالا پژو قیمت 

  

قیمت دلار و انواع سکه امروز 16 آذر چند شد؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 579 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 17 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 16 آذر 1401برخی از معامله گران می‌گفتند در صورتی که بازار‌های همسایه امروز هم از نرخ دلار در تهران حمایت نکنند این امر ممکن است موجب کاهش تقاضا برای خرید دلار شود.
نامه نیوز قیمت دلار تامین اجتماعی 

  

با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام ایران 

  

بورس‌های بین‌المللی منفی شدندبازار به این نتیجه رسیده که بانک مرکزی آمریکا می‌خواهد به سیاست خود در بالا بردن نرخ بهره ادامه دهد و ارزش دلار در بازار جهانی بالا رفت.
برنا بانک مرکزی بانک دلار