مهر   |  علمی  |  

میانگین سن دانشمندان ایرانی 40 سال است/ آمار محققان جهانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در برنامه تلویزیونی «متن حاشیه» شبکه سوم سیما با موضوع بررسی و تبیین بیانیه مهم رهبر معظم انقلاب با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی و حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: همه ما باید حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22 بهمن را قدر بدانیم؛ آنها سرمایه و…

میانگین سن دانشمندان ایرانی 40 سال است/ آمار محققان جهانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در برنامه تلویزیونی «متن حاشیه» شبکه سوم سیما با موضوع بررسی و تبیین بیانیه مهم رهبر معظم انقلاب با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی و حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: همه ما باید حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22 بهمن را قدر بدانیم؛ آنها سرمایه و ذخیره ای  برای آینده کشور هستند.

 باید به جوانان توجه بیشتری شود

دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی منتشر شد گفت: در این بیانیه به ظرفیت جوانان و توانمندی آنها اشاره شد و مقام معظم رهبری متذکر شدند که باید به جوانان توجه بیشتری شود.

وی با بیان اینکه کشور ایران جوان است، گفت: اکنون حدود 36 میلیون نفر از جمعیت ایران را افراد سنین 17 تا 40 سال تشکیل می‌دهند و از میان آنها 4 میلیون نفر دانشجو و 14 میلیون نفر دانش آموز هستند و این جوانان  آینده کشور را می سازند.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جوانان بنیادی‌ترین موفقیت‌های کشور را رقم زده اند گفت: جنگ تحمیلی و انقلاب با جوانان اداره و پیروز شد؛ میانگین سن دانشمندان امروز ایران 40 سال است و هنگامی که در سال 1378 مقام معظم رهبری درباره نهضت نرم‌افزاری صحبت کردند ما بسیاری از زیر ساخت‌ها را نداشتیم اما امروز دستاوردهای ما افزایش یافته است.

پیش از انقلاب تنها 170 هزار دانشجو در داخل کشور تحصیل می‌کردند

 وی درباره تعداد دانشجویان قبل از انقلاب و پس از انقلاب بیان کرد: پیش از انقلاب تنها 170 هزار دانشجو در داخل کشور تحصیل می‌کردند اما امروز تعداد آنها به 4 میلیون نفر رسیده است همچنین تعداد اعضای هیات علمی تنها 4 هزار نفر بود که این تعداد امروز به 80 هزار نفر رسیده است.

بیش از 1200 محقق در سطح جهانی داریم

مخبر دزفولی ادامه داد: پیش از انقلاب تعداد محققان ما بسیار کم بود اما امروز با خودباوری و توان جوانان توانسته‌ایم بیش از 1200 محقق را در سطح جهانی داشته باشیم همچنین تعداد دانشگاه های مان از عدد 26 به  تعداد250 رسیده است و در کنار آنها 2 هزار مرکز آموزش عالی وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بسیاری از دستاوردهای دانشگاه های کشور متعلق به پس از انقلاب اسلامی است گفت: بیش از 95 درصد تولیدات علمی دانشگاه شریف و 98 درصد تولیدات علمی و پژوهشی دانشگاه تهران متعلق به پس از انقلاب اسلامی است و قبل از انقلاب دانشگاه های ما چیزی برای ارائه نداشتند.

به کمک جوانان می توانیم آینده ای روشن برای کشور بسازیم

مخبر دزفولی درباره آینده کشور ایران بیان کرد: نکته کلیدی ابتدا جوانان سپس امید به آینده و پس از آن غرور ملی و اعتقاد به نقش جوانان است و خوشبختانه تمام این موارد در جوانان ما وجود دارد و به کمک آنها می توانیم آینده ای روشن را برای کشور بسازیم همان مقدماتی که رهبر انقلاب اسلامی به آنها توجه داشتند.

پشت دستاوردهای کشور دانشمندان این کشور وجود دارند

وی با بیان اینکه امروز 2 درصد تولیدات علمی جهان متعلق به ایران است تصریح کرد: برخی می‌گویند این دو درصد متعلق به مقالات است اما مگر می شود کشوری توانمندی هوافضا داشته باشد و بتواند موجود زنده را به فضا بفرستد و بگوییم دستاوردها صرفا مقاله هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما امروز جزء 10 کشور برتر در حوزه سلول های بنیادی هستیم و پشت این دستاورد ها دانشمندان این کشور وجود دارند و این ظرفیت بزرگ علمی ما را به سمت آینده سوق می‌دهد.

دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: انقلاب با مشارکت مردم پیروز شد؛ سال 57 در خیابان، در امداد و نجات، در ایثارگری و در هرکجا که نگاه می‌کردید مردم و جوانان حضور داشتند.

چهل سال پیش حتی در تهران هم، آب  آشامیدنی به سختی پیدا می‌شد

وی با اشاره به صحبت برخی از افراد مبنی بر اینکه چرا دستاورد های امروز انقلاب را با 40 سال گذشته مقایسه می کنید تصریح کرد: باید به یاد بیاوریم که چهل سال پیش حتی در تهران هم آب  آشامیدنی به سختی پیدا می‌شد و در روستاها که  آب و برق به هیچ وجه وجود نداشت؛ انقلاب اسلامی کشور غارت زده ای را تحویل گرفت؛ کشوری که 50 سال حکومت دیکتاتوری به آن دیکته شده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره شاخص توسعه انسانی که توسط یونسکو در سال 2016 منتشر شد بیان کرد: در این شاخص سه ویژگی آموزش، بهداشت و درآمد سرانه برای کشورها در نظر گرفته شده است و بر مبنای آن کشورهای مختلف به سه دسته کشورهای توسعه بالا، کشورهای توسعه متوسط و کشورهای توسعه ضعیف تقسیم شده اند.

 مخبر دزفولی ادامه داد: بر اساس رتبه بندی و معیار توسعه انسانی یونسکو؛ ایران توانست نمره 77 از مجموع صد نمره را دریافت کند و در میان کشورهای توسعه بالا قرار بگیرد.

نرخ باسوادی امروز بالای 90 درصد است

وی درباره شاخص آموزش ایران گفت: در حال حاضر نزدیک به 99 درصد واجدان تحصیل به آموزش دسترسی دارند و نرخ باسوادی بالای 90 درصد است در صورتی که پیش از انقلاب تنها 40 درصد افراد با سواد بودند و امروز توانستیم رشد 60 درصدی را در این بخش داشته باشیم.

قبل از انقلاب کمتر از 20 درصد بانوان تحصیل کرده بودند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نرخ باسوادی زنان پیش از انقلاب پس از انقلاب اظهار کرد: قبل از انقلاب کمتر از 20 درصد بانوان تحصیل کرده بودند اما امروز نرخ باسوادی زنان به بیش از 85 درصد رسیده است.

مخبر دزفولی با بیان اینکه پیش از انقلاب از هر صد داوطلب ورود به دانشگاه تنها 18 نفر می توانستند در دانشگاه تحصیل کنند گفت: خوشبختانه امروز از هر دو داوطلب ورود به دانشگاه یک نفر آنها وارد می‌شود  و رقابت تنها برای رشته های پر تقاضا است.

 وی با اشاره به شاخص سلامت در ادامه گفت: پیش از انقلاب میزان مرگ و میر بانوان، نوزادان و کودکان بسیار بالا بود اما امروز نرخ امید به زندگی به 75 سال رسیده است؛ کار بزرگ انقلاب ریشه کنی فلج اطفال و مبارزه با بیماری کودکان بود که امروز توانستیم بسیاری از آنها را ریشه کن کنیم.

پیش از انقلاب در کشور پزشکان هندی، فیلیپینی و بنگلادشی وجود داشتند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نباید یادمان برود که پیش از انقلاب در کشور پزشکان هندی، فیلیپینی و بنگلادشی وجود داشتند اما امروز در هر یک از شهر های ایران که قدم بگذارید متخصصان زبردست را می بینید.

مخبر دزفولی با اشاره به سومین شاخص توسعه انسانی که درآمد سرانه است بیان کرد: اکنون درآمد سرانه ایران سالانه 19 هزار دلار است و مجموعه تمام این شاخص ها سبب شده در مجامع جهانی جایگاه خوبی را به دست آوریم.

راه برون رفت از شرایط اقتصاد کنونی کشور ورود به اقتصاد دانش‌بنیان است

وی درباره وضعیت اقتصادی کنونی کشور گفت: ما چه بخواهیم چه نخواهیم وارد اقتصاد دانش‌بنیان شده‌ایم و راه برون رفت از شرایط اقتصاد کنونی کشور ورود به اقتصاد دانش‌بنیان است؛ در حال حاضر حدود 4 هزار شرکت دانش بنیان و با گردش مالی سالیانه 12 میلیارد دلار در کشور وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فروش شرکت های نانویی بیان کرد: سهم فروش شرکت‌های نانویی سال گذشته 1400 میلیارد تومان بوده است همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه زیست فناوری هم توانستند حدود 600 میلیون دلار درآمدزایی داشته باشند و اگر این شرکت‌ها پیشرفت کنند می توانند موفقیت های بهتری را هم به دست آورند؛ امروز در رقابت علمی ایران همپای کشورهای جهان حرکت می کند.

اگر در علم پیشرفت کرده ایم دلیل آن تدوین برنامه های مناسب بود

مخبر دزفولی با بیان اینکه در حوزه علم با خودباوری توانست موفقیتهای بسیاری را کسب کنیم اظهار کرد در اقتصاد هم به کمک خودباوری می توانیم موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم؛ مقام معظم رهبری به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و فرمودند باید برنامه های موثری تدوین شوند؛ اگر در علم پیشرفت کرده ایم دلیل آن تدوین برنامه های مناسب بوده است و برای پیشرفت در اقتصاد هم باید برنامه های مناسبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که برنامه کامل عملیاتی و قابل تحقق وجود نداشته باشد موفق نمی‌شویم؛ هرجا پشتوانه یک تحرک انرژی جوانان، غیرت انقلابی و باور دینی بوده و موفق شده ایم می‌بینیم که امروز در تراز جهانی بیش از 200 دانشمند یک درصد ایرانی وجود دارد.

گردش میلیاردی شرکت های دانش بنیان می‌تواند جایگزین نفت شود

وی با بیان اینکه در اقتصاد هنوز از نفت می خوریم گفت: گردش میلیاردی شرکت های دانش بنیان می‌تواند جایگزین نفت شود منبع اقتصاد ما نفت شده است و البته اگر اقتصاد ایران دانش پایه و بر اساس قوه تعقل متفکران اداره شود میلیاردها ثروت برای کشور خلق می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وظیفه مسئولان برای حل مسائل اقتصادی کشور اظهار کرد: مسئولان باید با برنامه‌ریزی‌های متعهدانه و با توجه به ذی نفعان سبب پیشرفت اقتصاد شوند.

مخبر دزفولی درباره عملکرد دولت‌های غربی برای تغییر سبک زندگی ایرانیان گفت: 250 شبکه ماهواره ای و فضای مجازی برای تغییر شیوه زندگی مردم به وجود آمده‌اند و سبک پوشش خود را با یک ملیون عروسک باربی به مردم جهان تحمیل کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یاد آوری کرد: برای ساخت تمدن، مثلث علم و فناوری، اقتصاد دانش بنیان صیانت و معنویت فرهنگی لازم است.

امید به زندگی 22 بهمن رهبر انقلاب   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (شنبه 4 اسفند 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز شنبه 4 اسفند ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز کاری قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

متهم ردیف اول التهاب در بازار خودرودر هفته‌ای که گذشت رشد بهای 5 تا 25 میلیونی محصولات تولید داخل خبر از آغاز التهابی تازه در بازار خودرو داد. در حالی که کارشناسان بارها به وزارت صمت درباره لزوم توجه به رشد تولید در کنار اعمال سیاست‌ آزادسازی قیمت‌ها هشدار دادند، این پیام از سوی سیاست‌گذار دریافت نشد...
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

دهن کجی قیمت ها به پیش فروش خودروسازانیک کارشناس صنعت خودروسازی گفت: رفتارهای دولتی و خودروسازان مبنی بر اینکه بازار خودرو دارای حاشیه سود قابل توجهی است، در کنار افزایش تقاضا و ورود سرمایه‌های سرگردان عاملی شد تا در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم و پیش‌فروش‌ها هم نتوانند تاثیری بر آن بگذارند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودروسازان 

  

وزیر امور خارجه روسیه با زیر سوال بردن ادعای تحریم کنندگان در غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تحریم های آنان ملت ها را هدف قرار نمی دهد، اظهار داشت: در درجه اول این مردم کشورها هستند که از تحریم ها ضربه می خورند.
نامه نیوز سرگئی لاوروف روسیه باراک اوباما 

  

«هرکسی هر نوعی تغییر می‎خواهد، پای صندوق آراست.» این سخنان حسن روحانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تکرار آن در سفر به هرمزگان حکایت از تحرکات مخالفینی دارد که این روزها کمر به طرح استیضاح و عدم کفایت سیاسی او بسته‎اند...
نامه نیوز حسن روحانی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

مهدی فرجی: نوسانات ارزی به کیفیت «ن خ» لطمه‌ای وارد نکرده!مهدی فرجی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی «ن خ» گفت.
برنا تهران تلویزیون خبرنگار 

  

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل‌تر می‌شودیک اقتصاددان با بیان اینکه، عواملی مثل سفرهای خارجی آستانه نوروز، اجلاس اخیر FATF و برخی تصمیمات دولت روی قیمت ارز موثر بوده است، گفت: به نظر می‌رسد با کاهش تقاضا در روزهای آتی قیمت ارز تا حدودی متعادل تر شود.
تسنیم ارز قیمت ارز بانک مرکزی 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 4 اسفنددر نخستین روز هفته بازار طلا و ارز تهران با کاهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد اما در ادامه وارد سیر صعودی قیمت‌ها شد. این روند صعودی بعدازظهر با شیب بیشتری ادامه یافت. سکه تا نیمه بالای کانال 4.7 میلیون تومانی بالا رفت. دلار به میانه کانال 13 هزار تومانی رسید و طلای آبشده روی مرز 1.9 میلیونی ایستاد.
خودروتک بازار طلا و ارز ارز یورو 

  

دور چهارم رقابت های آزاد ایروفلوت روسیه با پیروزی ارزشمند طباطبایی برابر حریف روسی خود به پایان رسید.
صراط روسیه مسکو یورو 

  

معافیت مالیاتی مشوق ورود ارز صادراتی به کشور استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات انتقال پول از خارج به کشور، گفت: معافیت مالیاتی به عنوان ابزاری در دست دولت و مجلس، مشوق و انگیزه ای برای وارد کردن ارز صادراتی به کشور است.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

سامانه های مبارزه با قاچاق کالا تا پایان اسفند آماده می شودتهران- ایرنا- وزیر کشور گفت: سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پایان اسفند آماده می شود و مرحله بعد اتصال این سامانه ها با یکدیگر است.
ایرنا سازمان بازرسی کل کشور قاچاق تهران 

  

رئیس اتحادیه قالیشویی از کلاهبرداری قالیشویی‌های غیر مجاز به بهانه ارائه خدمات ارزان خبر داد
صراط کلاهبرداری خودرو صدا و سیما 

  

اهدای سه نشان ارزشمند بسکتبال ایران به موزه ورزشفدراسیون بسکتبال چند نشان ارزشمند خود را به موزه ورزش تقدیم کرد.
برنا بسکتبال ایران موزه