ایلنا   |  سیاسی  |  

مردم افغانستان در حال فرار از کشورشان هستند/ ایران و پاکستان می‌توانند طالبان را به میز مذاکره برگردانند/ تهران تا پایان مذاکرات وین برگ برنده خود را کنار نمی‌گذارد

کارشناس مسائل استراتژیک و علوم سیاسی تاکید کرد که ایران و پاکستان می‌توانند نقش مهمی در تشویق طالبان برای مذاکره داشته باشند.

مردم افغانستان در حال فرار از کشورشان هستند/ ایران و پاکستان می‌توانند طالبان را به میز مذاکره برگردانند/ تهران تا پایان مذاکرات وین برگ برنده خود را کنار نمی‌گذارد

کارشناس مسائل استراتژیک و علوم سیاسی تاکید کرد که ایران و پاکستان می‌توانند نقش مهمی در تشویق طالبان برای مذاکره داشته باشند.

نجم رفیق کارشناس مسائل استراتژیک و علوم  سیاسی  انستیتوی مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد پاکستان است. حوزه تخصصی وی مسائل صلح و جنگ است. 

وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود درباره صلح در افغانستان و نشست‌های وین پرداخت.

مردم افغانستان در حال فرار از کشورشان هستند

نجم رفیق در ابتدا با اشاره به مسائل افغانستان گفت: تنش در افغانستان چیز جدیدی نیست، در 40 سال گذشته چنین بوده است و همچنان ادامه دارد. نگرانی‌های واقعی پس از خروج آمریکا از فرصت‌هایی است که می‌تواند برای "خرابکاران" فراهم کند و فضایی را برای کشورهایی فراهم می‌کند که بازی‌های ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیکی خود را در این کشور ناپایدار انجام دهند.

وی افزود: البته بزرگترین نگرانی این است که آیا افغان‌ها خودشان قادر به انجام امور خودشان هستند؟ اختلافات افغان‌ها از هم‌اکنون در تنش‌های گسترده بین دولت و طالبان مشهود است که به دنبال فشار برای تصرف  کشور است و روند گفت‌وگوهای درون افغانی را متوقف کرده است. گزارش شده است که بسیاری از مردم افغان از کشور فرار کرده‌اند و کشورهای همسایه در حال آماده شدن برای هجوم تازه پناهندگان هستند. بیشترین نگرانی در مورد جنگ داخلی قریب‌الوقوع بین طالبان و نیروهای دولتی است که شبه نظامیان محلی را برای رویارویی با طالبان جمع کرده است.

وی در ادامه در مورد تصمیم بایدن برای خروج از افغانستان گفت: من معتقدم دولت بایدن بیشتر به دنبال جلب نظر رای‌دهندگان در ایالات متحده است. او تنها می‌خواهد برای جلب حمایت مردم آمریکا تلاش کند.

ایران و پاکستان می‌توانند طالبان را به میز مذاکره برگردانند

این تحلیل‌گر سیاسی گفت:  ایران و پاکستان در ترغیب طالبان برای آمدن به میز مذاکره برای گفت‌وگوهای داخل افغانستان نقش اصلی را داشته‌اند. با این حال، مسئولیت صلح فقط به عهده طالبان است تا گفت‌وگو با دولت افغانستان را آغاز کنند.

روسیه ممکن است برای لغو تحریم‌ها به آمریکا فشار وارد کند

وی در ادامه در مورد نشست وین گفت: هدف واقعی اجلاس وین گشودن مجاری بین بایدن و پوتین به منظور تحقق اجماع در مورد موضوعات مورد توجه دو جانبه و مهم‌تر از همه در مورد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای بود. به نظر می‌رسد هر دو کشور ایالات متحده و روسیه هنگام بررسی برنامه هسته‌ای ایران در یک جناح قرار دارند. هر دو نمی‌خواهند ایران به سلاح‌های هسته‌ای دسترسی پیدا کند. با این حال، نگرانی‌های منطقه‌ای در رابطه با خاورمیانه، به ویژه سوریه‌، ممکن است روسیه را به سمت فشار برای لغو برخی از تحریم‌های ایران سوق دهد. ایالات متحده مستقیماً در مذاکرات توافق هسته‌ای نقش ندارد، اما از طریق دیپلمات‌های خود با طرف‌های چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس درگیر است. اما من بعید می‌دانم که آمریکا به این زودی‌ها تحریم‌ها را لغو کند به نظر می‌رسد که آمریکا و متحدانش هنوز قانع نشده باشند که ایران سلاح هسته‌ای نمی‌سازد.

برجام به این زودی‌ها احیا نمی‌شود

ایران تا پایان مذاکرات برگ برنده خود را کنار نمی‌گذارد

نجم رفیق در ادامه گفت: در حال حاضر، نشانه‌ها و نگرانی‌های ایالات متحده و متحدان غربی آن به این واقعیت اشاره دارد که احتمالاً این توافق به این زودی‌ها احیا نخواهد شد.اما خوش‌بختانه حداقل متحدان اروپایی با توجه به روابط دوجانبه خود با ایران می‌خواهند توافق را دست نخورده حفظ کنند.

این استاد دانشگاه گفت: ایران به این زودی‌ها به اجرای تعهدات خود باز نمی‌گردد فکر نمی‌کنم ایران بخواهد کارت برنده خود را کنار بگذارد.

تغییر دولت در ایران تاثیری بر روند مذاکرات نخواهد داشت

وی هم چنین تاکید کرد که تغییر دولت در ایران تاثیری در روند مذاکرات نخواهد داشت.

انتهای پیام/

افغانستان بازی ایران   اخبار برگزیده
  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  اخبار داغ
  

فیزیوتراپیست ها در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

تئوری افزایش قیمت دلار صحیح است؟داده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
گسترش افزایش قیمت قیمت دلار 

  

کاهش 70 درصدی فروش سینماهای فرانسه با اعمال مقررات کرونایی جدیدفروش سینمای فرانسه در گیشه‌ها به خاطر قوانین کرونایی جدید 70 درصد افت کرد.
خبرفوری فرانسه دولت امانوئل مکرون 

  

کنترل قیمت دلار توسط بانک مرکزی /نوسان محدود قیمت سکهداده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار بانک مرکزی 

  

قیمت سکه، طلا و دلار دوم مرداد 1400امروز (دوم مرداد 1400) هر یورو آمریکا به قیمت 28 هزار و 780 تومان رسید.امروز (دوم مرداد1400) قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 10 میلیون و 580 هزار تومان رسید.
فردا قیمت یورو دلار 

  

درگذشت رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به کرونارئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح دعوت حق را لبیک گفت.
ایلنا نیروهای مسلح 

  

فیزیوتراپیست در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

اولین بخش از محموله واکسن کرونای ژاپنی وارد فرودگاه امام شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهرک فرودگاهی امام خمینی (ره) این محموله بیش از یک میلیون دوز (1,087,570) بوده که با هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه امروز وارد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) شد. با توجه به نزدیک شدن به آغاز بازی‌های المپیک، هماهنگی‌های فشرده‌ای برای انتقال این محموله صورت گرفته است. قسمت دوم محموله جمعه، 8 مرداد ماه وارد کشور می‌شود، که شامل یک میلیون و…
مهر بازی فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی 

  

قدردانی عباس عراقچی از ژاپن به خاطر اهدای واکسن کرونامعاون سیاسی وزارت امورخارجه پس از ورود اولین محموله از قریب به 3 میلیون واکسن کرونای اهدایی دولت ژاپ
خبرفوری ژاپن معاون سیاسی دولت 

  

قیمت دلار در مسیر صعود قرار گرفتقیمت دلار در بازار امروز صعود را تجربه کرد و به24680 (بیست و چهار هزار و ششصد و هشتاد ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

اتفاقی نوین در بورساساسنامه صندوق سرمایه ‌گذاری املاک و مستغلات در سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین شده، که با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در حوزه سرمایه گذاری ملک فراهم شده است.
گسترش درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر کرونا درگذشترئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، دار فانی را وداع گفت.
خبرفوری نیروهای مسلح بیمارستان 

  

قدردانی عراقچی از دولت و مردم ژاپن در پی ارسال واکسن کرونامعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی ورود اولین محموله واکسن آسترازنکا اهدایی ژاپن، در توئیتی به زبان ژاپنی از دولت و مردم ژاپن صمیمانه تشکر کرد.
اعتماد دولت جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی