سکه طلا :88 تومان/ میرحسین موسوی پیشنهادکرد؛ صرفه‌جویی درهزینه‌های دولت برای مقابله با تورم

​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:تقدیم طرح دولتی شدن وزارت بازرگانی به محضر امام و آمریکا 275 میلیون دلار غرامت به ایران می‌پردازد

سکه طلا :88 تومان/ میرحسین موسوی پیشنهادکرد؛ صرفه‌جویی درهزینه‌های دولت برای مقابله با تورم

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

 

دوم آذر 1350؛ چین به ایران قماش می‌فروشد 

امروز کسب اطلاع شد که اعضای هیات بازرگانی ایران که به چین کمونیست رفته بودند، مطالعاتی روی قیمت انواع قماش نخی و به‌خصوص چلوار چین انجام دادند. قیمت‌ها و شرایط پیشنهادی چینی‌ها برای فروش مقدار زیادی چلوار امروز تسلیم مقامات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و مقامات اقتصادی گردید.

گفته می‌شود که قیمت‌های پیشنهادی در سطح مناسب و مطلوبی برای مصرف‌کننده ایرانی می‌باشد و اگر برای ورود قماش نخی از چین توافق به عمل آید در وهله اول قریب 5 میلیون متر چلوار در اسرع وقت وارد کشور خواهد شد.

قیمت سکه پهلوی به 88 تومان رسید

طلا امروز در بازار آزاد هر مثقال 13 ریال گران شد و از مثقالی 425 ریال به مثقالی 438 ریال افزایش یافت.

قیمت مسکوکات هم ترقی کرد و قیمت پهلوی از 860 ریال به 880 ریال رسید. نیم‌پهلوی 450 ریال و ربع پهلوی 245 ریال و هر کدام 10 ریال گران‌تر از قیمت روز گذشته در بازار عرضه شد.

در بازار علت ترقی طلا را افزایش ناگهانی قیمت این فلز در بورس طلای لندن و بیروت می‌دانند و می‌گویند که هر اونس طلا در لندن از 42 دلار و 40 سنت به هر اونس 43 دلار و 70 سنت ترقی کرده است.

قیمت رسمی طلا امروز هر کیلو هزار ریال افزایش یافت. بانک ملی مقارن ساعت 10 صبح امروز پس از بررسی در قیمت‌های بین‌المللی طلا، قیمت رسمی طلا از کیلویی 11 هزار و 600 تومان به 11 هزار و 700 تومان افزایش داد.

دوم آذر 1360؛ صرفه‌جویی در هزینه‌های دولت برای مقابله با تورم

مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر درباره کاهش حجم پول در گردش گفت: ما منظورمان از این جمله این است که در مصارف و خرج‌های دولتی در هزینه‌های دولت باید به شدت از ریخت و پاش‌ها جلوگیری شود. برای اینکه ارزش ریال پایین نیاید برای اینکه تزریق پول از طریق دولت در کشور می‌تواند باعث ایجاد تورم شود، متاسفانه ضدانقلاب به‌خاطر اینکه این یک عبارتی نسبتا فنی بوده یک تلقی را ایجاد کرده که دولت مثلا قصد سوئی نسبت به سپرده‌های مردم در بانک‌ها دارد.

در صورتی که کسی در جمهوری اسلامی نمی‌تواند به هیچ وجه در مقابل سپرده‌های مردم موضعی بگیرد، به این معنی تعبیر شود که در فکر مصادره اینهاست به خاطر اینکه این هم جنبه غیرشرعی دارد و هم جنبه غیرقانونی.

تقدیم طرح دولتی شدن وزارت بازرگانی به محضر امام

حبیب‌الله عسگراولادی، وزیر بازرگانی کشورمان به همراه معاونین این وزارتخانه صبح دیروز به حضور امام امت، امید مستضعفان جهان رسیدند و با ایشان دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

وزیر بازرگانی در پایان پیرامون دیدار دیروز خود با امام گفت: برای سروسامان دادن به وضع وزارت بازرگانی و طرح دولتی کردن بازرگانی کشور که به مجلس ارائه شده و هم‌اکنون در مجلس مطرح است تا به تایید شورای نگهبان برسد، به حضور امام امت رسیدیم و امام خمینی طرح دولتی شدن بازرگانی خارجی را تایید فرمودند.وی افزود: توزیع داخلی به عهده بخش خصوصی است و معاملات خارجی به وسیله دولت انجام خواهد شد.

دوم آذر 1370؛ نرخ بیکاری به 14 درصد کاهش یافت

حسین کمالی، وزیر کار و امور اجتماعی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری از 9/15 درصد به 14 درصد کاهش یافته که امید است با ایجاد زمینه‌های مناسب اشتغال در سال‌های آتی این رقم به پایین‌ترین سطح خود برسد.

آمریکا 275 میلیون دلار غرامت به ایران می‌پردازد 

خبرگزاری هندی «یو-ان-ای» گزارش داد: موافقتنامه‌ای طی دو هفته آینده در دادگاه بین‌المللی لاهه بین ایران و آمریکا به امضا خواهد رسید.

آمریکا موافقت کرده است 275 میلیون دلار به‌عنوان غرامت در قبال تحویل ندادن سلاح‌های خریداری‌شده از سوی ایران در دوران قبل از انقلاب به این کشور پرداخت کند.

یو‌ان‌ای با اشاره به مخالفت آمریکا با فروش هواپیماهای غیرنظامی ساخت انگلیس مجهز به قطعات آمریکایی به ایران می‌افزاید: تلاش آمریکا برای تحت‌فشار گذاشتن هند به‌منظور نفروختن راکتور اتمی به ایران نمونه‌ای از تلاش‌های واشنگتن در این راستا است. در پایان این گزارش به نقل از «نیویورک‌تایمز» یادآوری شده است که هنوز ادعاهای ایران مبنی‌بر حدود 10 میلیارد دلار طلب این کشور از آمریکا لاینحل مانده است.

پارلمان فدراسیون روسیه کنترل بانک‌های شوروی را به دست گرفت

 نمایندگان شورای عالی روسیه دیروز تصمیم گرفتند که بانک مرکزی روسیه تنها نهاد سیاست دولتی در زمینه امور مالی، پولی و ارز تحت کنترل پارلمان قرار گیرد.

پارلمان با نزدیک به اکثریت آرا (182 رای در مقابل یک رای) طرح «بوریس یلتسین» را در مورد سیاست مالی جمهوری که پیش‌بینی می‌کرد بانک مرکزی تحت‌کنترل رئیس‌جمهوری قرار داشته باشد، رد کرد.

دوم آذر 1390؛ افت مالکیت در بازار مسکن

جزئیات گزارش جدیدی که مرکز آمار ایران درباره هزینه و درآمد خانوارهای شهری منتشر کرده نشان می‌دهد به‌دلیل رشد تدریجی هزینه‌هایی که به خانواده‌ها بابت تامین مسکن در طول سال مجبور به پرداخت آن می‌شوند سهم مالکیت در بازار مسکن نسبت به سهم اجاره‌نشینی رو به کاهش گذاشته است.

براساس این گزارش تعداد خانوارهای صاحب خانه در کشور از 2/67 درصد در سال 84 به 6/63 درصد در سال 88 رسیده است.

بر این اساس هر خانوار شهری در سال به‌طور متوسط 3 میلیون تومان بابت تامین مسکن هزینه می‌کند.

دلار به 1345 تومان رسید

قیمت دلار در بازار با 30 تومان افزایش تا 1345 تومان بالا رفت. قیمت‌ها در بازار اغلب گران شده و مبلغ فرو افتاده روزهای اخیر را صبح دیروز به سرعت جبران کرد. عقب‌نشینی قیمت دلار در بازار آزاد تا محدوده 1315 تومان. که بیشتر متاثر از شایعه رفع تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا بود، زیاد دوام نیاورد و قیمت دلار در بازار داخلی با 30 تومان افزایش به سرعت تا 1345 تومان بالا رفت.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

روزنامه اطلاعات میرحسین موسوی صرفه جویی   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

سمینار مجازی تحریم‌های یک‌جانبه و همه‌گیری کرونا در وین برگزار می‌شودسفیر و‌ نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد‌ سازمان‌های بین‌المللی در وین، از برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و تاثیرات آنها در پرتو همه‌گیری کرونا در وین خبر داد.
اعتماد جمهوری اسلامی ایران ونزوئلا وین 

  

اس ام اس و پیامک تسلیت در این روزهای کروناییدر ادامه این مطلب اس ام اس ها و متن هایی را برای تسلیت گفتن در این روزهای کرونایی آماده کرده ایم.
شما‌نیوز خواستگاری پیامک خانواده 

  

برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و همه‌گیری کرونا در وینسفیر و‌ نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل از برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و تاثیرات آن در پرتو همه‌گیری کرونا، دهم آذر ماه و در وین خبر داد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران ونزوئلا وین 

  

تمدید اعتبار وکالت‌نامه‌های خرید و فروش خودرو به دلیل شیوع کرونارئیس پلیس راهور ناجا از تمدید وکالت‌نامه‌های خرید و فروش خودرو که اعتبار آنها از اول آذر تا پایان آخرین روز محدودیتهای کرونایی، منقضی شود، خبر داد.
اقتصادنیوز وکالت پلیس راهور خودرو 

  

در این صورت وارد موج چهارم کرونا می‌شویمرئیس بیمارستان امام خمینی گفت: اگر محدودیت‌ها هدفمند باشد و مردم هم رعایت کنند، آذر و زمستان را می‌ت
خبرفوری امام خمینی بیمارستان پوشش 

  

ارتباط بورس با بازارهای موازی چیست؟یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: برآیند کلی بورس رابطه مستقیمی با وضعیت بازارهای موازی دارد و قیمت ارز در مقابل پول ملی روند نزولی گرفته و در بازارهای طلا، خودرو و مسکن قیمت‌ها به سمت کاهشی شدن در حرکت هستند که بازار در چنین وضعیتی از پتانسیل مناسبی برای رشد برخوردار است اما منوط بر اینکه مسئولان با شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ناگهانی آرامش بازار را به‌ هم نریزند.
گسترش بورس تهران سرمایه خودرو 

  

بورس تا شاخص 2 میلیون واحد صعود می کند؟همایون دارابی، کارشناس بازار سهام درمورد وضعیت روند مثبت این روزهای بازار است معتقد است این روند می تواند پرقدرت تر ادامه دار باشد.
گسترش شاخص پتروشیمی بازار خودرو 

  

ارسال بیش از 219 هزار پیامک برای رانندگان خاطی در محدودیت‌های کرونامعاونت عملیات ناجا اعلام کرد: در 6 روز گذشته با اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا 219 هزار و 792 راننده خاطی پیامک دریافت کردند.
برنا پیامک