تاثیر بحران کرونا بر سلامت روان زنان

یک روانشناس اظهار کرد: زنان خطر بحران را جدی تر تلقی می‌کنند، شبکه روابط اجتماعی فعالی دارند و خبر را از کانال‌های غیر رسمی همانند ارتباطات دوستانه بیشتر دریافت می کنند و همین امر منجر به افزایش آسیب‌های روحی و روانی در شرایط کرونا برای آن‌ها می‌شود.

تاثیر بحران کرونا بر سلامت روان زنان

رویداد24 گوهر یسنا انزانی با اشاره به هفته ملی سلامت زنان و با بیان اینکه آسیب پذیری آقایان در شرایط بحران کمتر از خانم‌ها است، اظهار کرد: خانم‌ها در شرایط بحران کووید19 دچار اختلال فشار روانی پس از سانحه، اضطراب، افسردگی، خشم، ترس، وسواس عملی و فکری بیشتری می‌شوند.

این روانشناس ادامه داد: همچنین ارتباط بین فردی آن‌ها با همسر و فرزندانشان مختل می‌شود و فشارهای کاری و جسمانی، غم و اندوه و... برای آن‌ها شدت می‌گیرد، خواب آنها بهم می‌ریزد، تحریک پذیرتر می‌شوند و به طور کلی خانم‌ها در بحران کووید 19 شرایط پر تنش تری را نسبت به آقایان تجربه می‌کنند.

وی معتقد است که در بحران کووید 19، زنان دچار تعارض نقش بسیاری شده‌اند چراکه اغلب مسئولیت مدیریت داخلی کانون خانواده بر عهده زنان است، همچنین شرایط خانه داری با توجه به حضور مداوم بچه‌ها در خانه و به موازات آن حضور در محل کار و انجام فعالیت‌های کاری بانوان، برای بانوان شاغل بسیار سخت تر از قبل شده است.

از طرفی اخبار نگران کننده کرونا منجر به افزایش استرس زنان می‌شود و آن‌ها کماکان باید به  وظایف همسری خود نیز ادامه دهند، مجموع این شرایط تنش مضاعفی را به زنان وارد می‌کند که در این مسیر همراهی و انتقال آرامش همسران به زنان می‌تواند بسیار موثر باشد.

بیشتر بخوانید: 5 نشانه ابتلا به کرونا که انتظار آن را ندارید

 انزانی ادامه داد: با توجه به حضور مداوم بچه‌ها در خانه، کاهش ارتباطات اجتماعی آن‌ها، استفاده بیش از اندازه از وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی و... بسیاری از وظایفی که در گذشته بر عهده معلمان بود امروزه بر عهده مادران قرار گرفته است و همین امر منجر به خستگی مفرط و استرس بیشتر مادران شده است.

این روانشناس به اختلالاتی هم‌چون اختلال در تغذیه کودکان، اختلال در خواب کودکان در دوران شیوع کوید 19 اشاره کرد و افزود: مادران در این ایام تنش بالایی را تجربه می‌کنند اما باید بدانند آن‌ها همواره اولین الگوی کودکان خود هستند و باید بتوانند استرس  خود و فرزندان خود را کنترل کنند. 

به گفته‌ وی، در دوران کووید19 آسیب پذیری بانوان به دلایل مختلفی همچون نقش‌های اجتماعی متعدد آنها به عنوان مراقب فرزندان و اعضا خانواده بیشتر است. همچنین زنان شاغل استرس و آسیب بیشتری را تجربه می‌کنند و باید بدانند مهم ترین گام در این راه شناخت نیازها، توانمندی‌ ها، محدودیت‌ها است تا بتوانند به درستی  برای مدیریت بحران در مکانیسم خانواده تصمیم گیری کنند.انزانی با بیان اینکه مطابق پژوهش‌ها به هر میزان که آگاهی زنان و رضایتمندی آن‌ها از زندگی و ارتباط با همسر بیشتر باشد، استرس کمتر و سلامت روان بیشتری را تجربه می‌کنند، ادامه داد: بحران کرونا امنیت خانواده ها را تحت الشعاع قرار داده است چراکه بسیاری از بانوان برای تامین هزینه‌ها مجبورند درحالی که با دورکاری آن‌ها موافقت نشده است به سر کار بروند و در این میان مدیریت خانه و مدیریت فرزندان با توجه به حضور دایم ان‌ها در خانه کار سختی است. 

وی در ادامه به ارائه راهکارهایی برای مدیرت بهتر خانه به زنان پرداخت و گفت: زنان می‌توانند در مدیریت خانه و نگهداری از فرزندان از خانواده و مادران خود کمک بگیرند، از طریق تماس تصویری با اعضا خانواده ارتباط داشته باشند، دریافت اخبار منفی را کاهش دهند، مطالعه داشته باشند و برنامه ریزی داشته باشند  به حل مسئله بپردازند. این روانشناس افزود: همچنین می توانند در انجام کارهای خانه از فرزندان کمک بگیرند، تکنیک‌های کاهش استرس را بیاموزند و اگر نیاز به مشاوره دارند از مشاوران آنلاین برای مدیریت این شرایط تنش‌زا استفاده کنند.همچنین زنان می‌توانند در طی روز نرمش‌های ساده در خانه را انجام دهند، در کنار خانواده به حل مسئله و برنامه ریزی بپردازند و اثر همکاری همسران را دست کم نگیرند.وی در انتها به اثرات دعا و نیایش در ارتقای سلامت روان تاکید کرد و گفت: به هر میزان که افراد زمانی را برای دعا کردن و مناجات قرار دهند به همان میزان می‌توانند در کنترل استرس‌ها و تنش‌های خود نیز موفق باشند، بنابراین در این دوران باید بیشتر به دعا و نیایش پرداخت.

مدیریت بحران سلامت روان سلامت   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

گامی دیگر در تخصیص اعتبار یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا16 مهرماه سال جاری سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ 1.650 میلیارد تومان برای پرداخت هزینه‌های مربوط به مقابله با کرونا از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت پرداخت کرد.
برنا سازمان برنامه و بودجه صندوق توسعه ملی وزارت بهداشت 

  

باشگاه های ورزشی از کسب و کارهای پر زیان در ایام کرونا هستندمصطفی مرادی سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان در نشست صمیمی خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با هیئت های ورزشی، باشگاه های ورزشی را از کسب و کارهای پر زیان در ایام کرونا دانست.
برنا ورزش جوانان معاون سیاسی 

  

احتمال عدم دسترسی 3 میلیارد نفر در جهان به واکسن کرونادر یک مطالعه بین‌المللی پیش‌بینی شده است که احتمالا سه میلیارد نفر در جهان به علت کمبودِ «تجهیزات ذخیره‌سازی در سرما» از دسترسی به واکسن کرونا محروم خواهند شد.
اعتماد آمریکای لاتین سرما آسیای مرکزی 

  

با رعایت این 4 اصل قطعا کرونا نمی گیریدسلامت نیوز:یک متخصص عفونی با بیان اینکه طبق آمارها میزان ابتلا و مرگ و میر مردان در اثر ابتلا به کرونا نسبت به زنان بیشتر بوده است، گفت: سیستم ژنتیکی ایمنی و مقاومت ها در خانم ها بالاتر است و حتی در نوزادان هم می بینیم که نوزاد دختر تاب و تحملش در برابر استرس ها بیشتر از پسران است...
سلامت‌نیوز زباله سلامت ورزش 

  

ارزش 348 هزار و 512 میلیارد ریالی معاملات در بورس انرژیبنابر آمار معاملات امروز چهارشنبه 30 مهر ماه بورس انرژی، ارزش کل معاملات این بازار 348هزار و 512میلیارد و 474میلیون و 36هزار و 350ریال بود که حجم عمده آن به بازار فیزیکی این بورس تعلق داشت.
شما‌نیوز انرژی ماه سنا 

  

قیمت دلار در صرافی‌های بانک‌هاصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، سی‌ام مهرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 27 هزار و 500 تومان اعلام کرده‌اند که با کاهش بیش از 2 هزار تومانی همراه بوده است.
شما‌نیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

با توجه به فصل سرما و کسب اجازه از ستاد ملی کرونا احتمال می‌رود شبستان‌های حرم مطهر بازگشایی شود.
صراط قم استان قم سرما 

  

قدردانی روحانی از کمک های کرونایی ناجارئیس جمهور در پیامی به مناسبت هفته نیروی انتظامی، حضور در پهنه گسترده جغرافیای ایران و ایجاد فضای امن و آرام در شهرها، روستاها و نقاط مرزی را بخشی از ماموریت‌های این نیروی خدوم دانست و گفت: نیروی انتظامی در شرایط گوناگون کشور به خوبی از عهده ماموریت خود برآمده و تحسین و رضایت مردم را کسب کرده است.
مثلث نیروهای مسلح رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

دیلی‌میل | ماسک، حجم ابر ذرات کرونای ناشی از سرفه را 23 برابر کوچک‌تر می‌کندنتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد داشتن ماسک بر صورت باعث می‌شود حجم ابرهای حاوی ذرات عفونی ویروس کرونا که بر اثر سرفه کردن ایجاد می‌شوند تا 23 برابر کوچک‌تر شود و در نتیجه خطر انتقال عفونت کاهش یابد.
۵۵ آنلاین ماسک جراحی ویروس 

  

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ظرفیت مناسبی از تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد و بیش از 4 برابر ظرفیت بیماران بستری شده کرونا در تهران، امکان بستری داریم و در صورت نیاز می‌توانیم ظرفیت را اضافه کنیم.
صراط درمان وزارت بهداشت رئیس جمهور 

  

ماه تلخ بورس به پایان رسید + فیلمبورس ماه مهر را با رنگ قرمز به پایان رساند.
گسترش ماه رنگ اکو 

  

بورس در قعر /تداوم خروج حقیقی‌هادر معاملات امروز بورس، روند نزولی بورس کُند شد ولی ادامه یافت تا بورس از باور چهارشنبه‌های سبز هم عدول کند.
اقتصادنیوز بورس تهران ایران خودرو بانک صادرات 

  

لغو لیگ برتر به خاطر کرونا؟غلامرضا بهروان مشاور رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ در خصوص لغو احتمالی رقابت های لیگ برتر توضیحاتی را ارائه کرد.
برنا لیگ برتر مشاور