تالاب‌های بین‌المللی ایران | میزبان جمع شگفت انگیزی از حیات وحش

تالاب‌ها بخش مهمی از اکوسیستم طبیعی هستند که اگر با بی‌توجهی روبه‌رو شوند، آسیب‌های جدی به طبیعت منطقه وارد می‌کنند. این تالاب‌ها در جای جای کره زمین با توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی شکل گرفته‌اند و هر کدام ویژگی‌های منحصربفرد خود را دارند. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و تنوع طبیعتش، تالاب‌های گوناگونی دارد که نقش بسیار مهمی در اکوسیستم طبیعی آن ایفا می‌کنند...

تالاب‌های بین‌المللی ایران | میزبان جمع شگفت انگیزی از حیات وحش

اهمیّت تالاب‌ها در محیط زیست

 بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، حیات روی زمین به آب وابسته است. تالاب‌ها موجودات زنده طبیعی و حیاتی هستند که باید برای تداوم حیات بشر و تنوع عظیمی از جانوران و گیاهانی که در این زیستگاه منحصربه فرد زندگی می‌کنند، از آن‌ها حفاظت شود. تالاب‌ها محل اتصال خشکی و آب هستند و قدمتشان چیزی  نزدیک به قدمت کره زمین است و ماوای بخشی از غنی‌ترین تنوع زیستی روی زمین هستند.

تالاب‌ها در همه جای کره زمین وجود دارند؛ از مناطق گرم استوایی تا دشت‌های یخ زده نزدیک قطب! تالاب‌ها هم به اندازه هر عضو دیگر طبیعت در سلامت و حفظ تعادل کره زمین نقش حیاتی دارند. این هم با اینکه در اقلیم گرم و خشک قرار گرفته، تالاب‌های متنوعی دارد و از 42 نوع تالاب شناخته شده در جهان، 41 نوع به‌جز تالاب‌های خیلی سردسیری توندرا در ایران به ثبت رسیده است. طبق طبقه‌بندی کنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب‌ها  42 نوع تالاب شناخته شده که 12 نوع آن ساحلی و دریایی، 20 نوع داخل خشکی و 10 نوع مصنوعی هستند.  بیش از 140 تالاب در فهرست آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده 1 قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور نامبرده شده است. بنابراین ایران از نعمت تالاب‌های متنوعی برخوردار است.

تالاب‌ها میزبان جمع شگفت انگیزی از حیات وحش هستند؛ از مرغ ماهی‌خوار گرفته تا تمساح، از حواصیل تا اسب‌آبی و انبوهی از حیات گیاهی کمیاب و موجودات آبی دیگر. تالاب‌ها اندازه‌های متنوعی دارند؛ از یک آبگیر محلی تا خلیج‌های قطبی وسیع ده میلیون هکتاری کانادا، بزرگ یا کوچک، شمال یا جنوب کارکرد تالاب‌ها کم و بیش همانند است که مهم‌ترین آن‌ها پشتیبانی از تنوع عظیمی از حیات وحش که در صورت نبود تالاب‌ها منقرض می‌شدند. کارکرد دیگر تالاب‌ها، حفاظت میلیون‌ها نفر از عواقب فاجعه بار سیل‌ها، طوفان‌ها و امواج دریا است.

اگر بخواهیم فواید تالاب‌ها را جمع بندی کنیم لازم است بگوییم: تالاب‌ها دارای نقش های کلیدی از جمله تولید اکسیژن، ذخیره آب، تصفیه آب، ترسیب و ذخیره کربن، تولید مواد مغذی و تثبیت خاک هستند. اصولاً تالاب‌ها به عنوان اکوسیستم‌هایی دارای تنوع زیستی و تنوع عملکردی ویژه شناخته می‌شوند که نقش بی‌بدیل آن‌ها غیر قابل انکار است. البته به جز مواردی که گفته شد، تالاب‌ها به دلیل مناظری که دارند جنبه توریستی هم پیدا کرده‌اند و هر ساله گردشگران بسیاری به خود جذب می‌کنند. 

لذا از این جهت است که تالاب‌ها اهمیت دارند و سازمان‌های حفاظت محیط زیست سعی می‌کنند آن‌ها را حفظ کنند. به منظور حفاظت اصولی‌تر هم کنوانسیون جهانی تشکیل می‌دهند که در بخش بعد به معرفی آن می‌پردازیم.

منظور از تالاب‌های بین‌المللی چیست؟

 تالاب‌های متعددی در ایران وجود دارد امّا منظور از تالاب‌های بین‌المللی چیست؟ تالاب‌های بین‌المللی آن دسته از تالاب‌هایی هستند که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیدند؛ قرارداد بین دولتی کنوانسیون رامسر که دوم فوریه سال 1971 به‌منظور حفاظت از تالاب‌ها در شهر رامسر استان مازندران منعقد شد و این ‌پیمان بین‌المللی با عنوان «کنوانسیون بین‌المللی رامسر» نامگذاری شد. روز 2 فوریه هم به نام «روز جهانی تالاب‌ها» ثبت شد. تمام تالاب‌های مهم دنیا که در این کنوانسیون ثبت می‌شوند، عنوان «رامسر سایت» را دریافت می‌کنند. تاکنون 2414 رامسر سایت در دنیا به ثبت رسیده‌اند.

 از بین تالاب‌های ایران، 25 مورد در این کنوانسیون به ثبت رسیده‌اند و گفته شده چند تالاب دیگر هم در انتظار ثبت در رامسر سایت هستند که در لیست تالاب‌های بین‌المللی قرار بگیرند. در کنار کنوانسیون رامسر تعدادی از تالاب‌ها که وضعیت مناسبی ندارند در لیست مونترو قرار گرفته‌اند! 

[تالاب‌های بین‌المللی]

تالاب شادگان

تالاب‌های بین‌المللی ایران

 امّا حالا که با تعریف تالاب‌های بین‌المللی آشنا شدیم، 25 تالابی که تا کنون در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده را با هم مرور می‌کنیم:

تالاب هامون ‌پوزک در استان سیستان و بلوچستان

هامون صابری و هیرمند در استان سیستان و بلوچستان

خلیج گواتر و هور باهو در استان سیستان و بلوچستان

جزیره شیدور در هرمزگان

تالاب خورخوران در هرمزگان

دلتای رود گز و رود حرا  در هرمزگان

دلتای رود شور و شیرین میناب در هرمزگان

تالاب‌های نیریز و کمجان در فارس

تالاب ‌پریشان و دشت ارژن در فارس

تالاب شادگان، خورالامیه و خور موسی در خوزستان

تالاب چغاخور در چهارمحال بختیاری

تالاب گاوخونی و تالاب‌های ‌پایین دست زاینده رود در اصفهان

تالاب زریوار در کردستان

تالاب گمیشان در گلستان

مجموعه آلاگل، آلماگل و آجی‌گل در گلستان

آبندان‌های فریدونکنار، ازباران و سرخه‌رود در مازندران

شبه جزیره میانکاله، خلیج گرگان و آبندان لپوزاغمرز ‌در گلستان

پارک ملی بوجاق در گیلان

تالاب انزلی در گیلان

تالاب امیرکلایه در گیلان

دریاچه قوریگل در آذربایجان شرقی

تالاب کانی برازان در آذربایجان غربی

دریاچه قوپی در آذربایجان غربی

تالاب‌های شورگل، یادگارلو و درگه‌سنگی در آذربایجان غربی

دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی

[تالاب‌های بین‌المللی ایران]

تالاب هامون

تالاب قوریگل

سخن آخر

متاسفانه با کمبود ریزش‌های جوی، حیات این تالاب‌ها هم در معرض خطر قرار می‌گیرد و آن‌ها را به مسیر نابودی می‌برد. برای حفاظت از آنها نیاز به برنامه‌ریزی‌های جامع است و لازم است به حیات آنها اهمیت داده شود. امیدواریم اوضاع تالاب‌های ایران روزبه‌روز در شرایط بهتری قرار بگیرد.

 

 

منبع: لست سکند

تالاب تالاب هامون تالاب انزلی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

چرا روحانی بورس را 3 روزه سبز نکرد؟ +فیلماگر 3 روزه بورس سبز می‌شد، چرا دولت روحانی بورس را 3 روزه سبز نکرد؟
اقتصادنیوز دولت 

  

قاضی‎زاده: 3 روزه می‎شود اعتماد را به بورس برگرداندقاضی‎زاده: وقتی یک تصمیم شبانه باعث ریزش بورس می‎شوند، 3 روزه هم می‎شود اعتماد را به بورس برگرداند
فردا 

  

خبر خوش برای مبتلایان به کرونانتایج یک بررسی نشان می‌دهد بیمارانی که در نخستین ماه‌های شروع همه‌گیری کرونا، مبتلا شده و بهبود یافتند حتما باید واکسن دریافت کنند تا به انواع جدید ویروس مبتلا نشوند.
۵۵ آنلاین ماه آفریقای جنوبی دولت 

  

پایان کرونا در این کشور اعلام شد!وزارت بهداشت اسلوونی پایان کرونا را در این کشور اعلام کرد.
برنا وزارت بهداشت 

  

کشف داروی کرونا+جزئیات| داروی کرونا کشف شد؟کشف داروی کرونا به همراه جزئیات منتشر شده است. داروی کرونا کشف شد؟ درمان جدیدی برای کرونا کشف شد.
۵۵ آنلاین درمان قیمت مرگ 

  

با واردات واکسن کرونا به مناطق آزاد، ساکنان و گردشگران این مناطق واکسینه می شوند + فیلممشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفر به جزیره کیش از واردات واکسن کرونا و واکسیناسیون ساکنان و گردشگران این مناطق خبر داد.
شما‌نیوز واردات وزارت بهداشت مناطق آزاد 

  

این بیماران کرونایی احتمال فوتشان بیشتر است!محققان دانشگاه برلین آلمان دریافتند که 60 درصد فوتی های کرونایی دچار التهاب عضلانی بوده اند.
برنا آلمان 

  

ارزش بورسی سبد سهام عدالت 26 خرداد 1400/ رفت و برگشت قیمت هااقتصادنیوز: تغییرات سبد بورسی سهام عدالت درهفته ای که گذشت تغییرات زیادی نداشت.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام قیمت 

  

دانشمندان برای مقابله با کرونا یک کشف مهم کردند!محققان پیش از این دریافته بودند که افزایش مصونیت از سرما می‌تواند از انسان‌ها در اثر آنفلوانزا محافظت کند، بنابراین دانشمندان شروع به جستجوی راهی مشابه برای مبارزه با کووید19 کردند.
برنا سرما آنفلوانزا 

  

سفر به ارمنستان و افغانستان برای واکسن کرونا/ تقاضا برای تور ارمنستان زیاد شدروند واکسیناسیون در کشور به کندی پیش می‌رود. مردم نگران هستند و برخی نیز از انتظار خسته شدند. حالا ب
خبرفوری سفر ارمنستان واکسیناسیون 

  

بوریس جانسون: به نظر نمی‌رسد کرونا از آزمایشگاهی در «ووهان» نشأت گرفته باشد«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در سخنانی اظهار داشت به نظر نمی‌رسد ویروس «کووید-19» از آزمایشگاهی د
خبرفوری بوریس جانسون مصاحبه ایالات متحده آمریکا 

  

به کاروان تیم ملی ایران دوز دوم واکسن کرونا تزریق شدبازیکنان تیم ملی به محظ ورود به تهران دوز دوم واکسن کرونا خود را دریافت کردند.
۵۵ آنلاین تیم ملی فوتبال ایران ایران تهران 

  

آشنایی با عارضه خاموش کرونا و قرنطینه‌های طولانی برای کودکاننتایج تحقیقات اخیر مشترک در دانشگاه‌های چین، کانادا و آمریکای لاتین نشان می‌دهد که یکی از پیامدهای خاموش شیوع بیماری کرونا و قرنطینه‌های طولانی مدت در سال گذشته میلادی (2020) و به موجب آن محرومیت کودکان از دریافت کافی نور خورشید، افزایش مشکل نزدیک‌بینی در کودکان بوده است.
برنا کودکان خورشید چین 

  

پایان کرونا در کدام کشور اعلام شد؟وزارت بهداشت اسلوونی که جمعیت آن دو میلیون نفر است تأکید کرد که طی روز گذشته 112 مورد ابتلای جدید به ویروس و دو مورد فوتی را ثبت کرده است.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایالات متحده آمریکا اقتصاد 

  

رئیسی: دست کردن در جیب مردم از طریق بورس مشکل تورم و کسر بودجه ایجاد کرده است رئیسی: دست کردن در جیب مردم از طریق بورس و بانک مرکزی و خلق پول مدیریت نشده، مشکل تورم و کسر بودجه ایجاد کرده است. ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت، باعث یک نوع رهاشدگی شده است. راه برون رفت از این مشکل وجود دارد و مدیریت هماهنگ می‌خواهد. تیم اقتصادی دولت من، هماهنگ خواهند بود. حجم ویدیو: 23.48M | مدت زمان ویدیو: 00:00:59 دانلود ویدیو
فردا تورم بودجه پول