اعتماد   |  سیاسی  |  

تبعات تنش مدیریتی در نظام سلامت؛ وقتی مدیران درگیرند، از مردم انتظار همراهی دارید؟

بعد از سپری شدن بیش از 9 ماه از شیوع ویروس کرونا و موج‌های پیاپی این ویروس در ایران و آمار بالای جان‌باخته‌ها، حالا نه تنها راه به بازگشایی گره‌ای از حوزه بهداشت و سلامت کشور ختم نشده، که کلاف اختلافات مدیریتی روزبه‌روز پیچیده‌تر هم می‌شود.

تبعات تنش مدیریتی در نظام سلامت؛ وقتی مدیران درگیرند، از مردم انتظار همراهی دارید؟

اعتمادآنلاین| شاید کسی انتظارش را نداشت در روزهایی که آمار مرگ‌ومیر کرونا بعد از هفته‌‌ها بالاخره مسئولان کشوری را مجاب به تعطیلی نصفه‌نیمه‌ کشور کرده است تا بلکه هر روز با تعداد کشته‌های کمتری مواجه شویم و کادر درمان هم اندکی فرصت استراحت پیدا کند، نظام سلامت کشور در بالاترین رده مدیریتی خود دچار چنین تنش‌هایی شود. آن‌قدر که وزیرش معاون را مورد شماتت قرار دهد و معاون هم در پاسخ میدان را خالی کند.

 

سعید نمکی هفته گذشته در جلسه ستاد دانشگاهی کووید-19 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گلایه‌هایی راجع به روند تحقیقات در زمینه ویروس کرونا مطرح کرد. گلایه‌هایی که در نهایت منجر به استعفای معاون تحقیقات وزارت بهداشت یعنی رضا ملک‌زاده شد.

 

 

وزیر بهداشت در اصفهان به نقش تحقیقات در حوزه سلامت اشاره کرد و تخمین‌هایی را که در زمینه کرونا زده شده بود نادرست خواند. تخمین‌ها و پژوهش‌هایی که از نظر وزیر باید می‌بود تا بتواند در روند پیش‌بینی‌های آینده یاری‌رسان باشد، اما نبود.

 

او با اظهارات صریحش معاون خود را در تیررس نقدهایش قرار داد و گفت: «نظام تحقیقاتی دانشگاهی کشور چه کرده است؟ در مورد کرونا یک مدل به من بدهید که پیش‌بینی‌ها درست بوده باشد. تحقیقات کاربردی در حوزه سلامت نداریم و تا زمانی که تحقیقات کشور مقاله‌محور باشد راهگشای مشکلات نخواهد بود و هیچ وزیر بهداشتی نمی‌تواند برای آینده کشور از این تحقیقات بهره ببرد.»

 

سعید نمکی همچنین به نامه‌ای اشاره کرد که مربوط به 18 اسفند 98 است. نمکی در این نامه خطاب به ملک‌زاده نوشته بود: «با توجه به شیوع کووید-19 در کشور، بررسی‌های جنبه‌های مختلف بیماری، می‌طلبد تا تیم‌های تحقیقاتی متعدد کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی به این امر مهم بپردازند و مواردی از قبیل میزان شیوع، توزیع سنی ابتلا، اثربخشی رژیم‌های دارویی، میزان مرگ‌ومیر و رابطه آن با سن، جنس و نژاد، تاثیرگذاری نحوه مراقبت‌ها، ماهیت و رفتار ویروس و جهش‌های احتمالی، بررسی روند اپیدمیولوژیک و قدرت سرایت آن، ردیابی منابع اولیه آلودگی، نقاط و تاریخ شروع بیماری در کشور، تاثیر رفتار اجتماعی بر گسترش بیماری، تاثیر بیماری بر بهداشت روان جامعه یا شیوه‌های موثر پیشگیری، عوارض اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیماری، مقایسه موارد کشورمان با دیگر کشورها و ده‌ها جنبه دیگر می‌تواند موضوعات مهم تحقیقاتی و حاصل آن علاوه بر جمع‌آوری مستندات این دوران پراهمیت راهگشای همکاران‌مان در اصلاح رویه‌های اجرایی مبارزه و کنترل بیماری باشد.»

 

استعفاها آغاز شد

 

در مقابل اما ملک‌زاده ترجیح داد در مواجهه با این انتقادات استعفا کند. هرچند متن ‌نامه استعفای او هم سرشار از نکاتی است که از تنش‌هایی قدیمی خبر می‌دهند.  

 

 

«مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا که به دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و در عین حال مدعی درس «مدیریت بحران کرونا» دادن به سایر کشورها هستید. اظهارات غیرعلمی و ناشی از شتابزدگی جنابعالی در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده‌اید. ادعاهای بی اساس جنابعالی و سازمان غذا و دارو در خصوص موثر بودن داروهای گیاهی که به اعتقاد اینجانب بدون هیچ مبنای علمی و پژوهشی و مطالعات بالینی کافی صورت گرفته و همچنین دفاع و اقدام جنابعالی از ادغام طب سنتی در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور که می‌تواند شبکه بهداشت و درمان ایران را ناپایدار و در درازمدت تضعیف کرده و مردم را از حقوق خود در بهره‌مندی از درمان‌های پیشرفته پزشکی مدرن محروم سازد.» اینها تنها بخشی از پاسخی است که ملک‌زاده در متن استعفای خود یا بهتر است بگوییم در پاسخ به حملات نمکی نوشت.

 

او همچنین از آنچه بی‌توجهی به پژوهش و تحقیقات خواند انتقاد کرد و گفت که فعالیت‌های علمی و پژوهشی محققان علوم پزشکی در طول هفت سال گذشته نادیده گرفته شده است؛ فعالیت‌هایی که [ایران با آن] در سخت‌ترین شرایط تحریم و امکانات بودجه‌ای، به بالاترین سطح تولیدات کمی و رشد کیفی و استناد به مقالات نسبت به گذشته رسیده و رتبه نخست منطقه و کشورهای اسلامی را داراست. 

 

نوبخت هم بارش را بست

 

مدت کوتاهی از استعفای ملک‌زاده نگذشته بود که نامه خداحافظی علی نوبخت حقیقی (برادر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه) به سعید نمکی، وزیر بهداشت، منتشر شد‌. نمکی چهار روز قبل علی نوبخت را که در مجلس دهم رئیس کمیسیون بهداشت بود به سمت «نایب‌رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا» منصوب کرده بود.

 

 

نمکی قبل از رسیدن به کرسی وزارت بهداشت، معاون باقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بود و گفته می‌شود نوبخت حامی اصلی او بوده است‌.

 

همه واکنش‌ها به زلزله در وزارت بهداشت

 

واکنش‌ها به این استعفای پرسروصدا اما هنوز ادامه دارد. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو که خودش هم در متن نامه ملک‌زاده مورد نقد مستقیم قرار گرفته بود، پس از این ماجرا در توییتی نوشت: «‏نوآوری، علم و فناوری، طب سنتی و مکمل، سلامت، مقابله مبتنی بر شواهد با کرونا، جملگی میان دولبه مقراض افراط و تفریط، نفی و انکار، خصلت‌ها و منیت‌ها گرفتار است، ‏اما بر سبیل اعتدال می‌مانیم و به یکسو کشانده نخواهیم شد،‏ در طریقت ما کافریست رنجیدن.»

 

عباس عبدی، روزنامه‌نگار، هم به وزیر بهداشت تاخت و در یادداشتی از وزیر خواست که استعفا کند: «با توجه به اظهارات ناصواب اخیر وزیر بهداشت و سپس نامه صریح معاونت تحقیقات و فناوری این وزارتخانه و استعفای وی و یکی دیگر از مقامات این وزارتخانه و اتهامات مدیریتی سنگینی که در این نامه به وزیر وارد شده است و نیز نامه‌هایی که انجمن‌های علمی پزشکی در نقد اظهارات و سیاست‌های آقای وزیر نوشته‌اند؛ قطعاً تداوم این مدیریت در شرایط کرونایی به سود کشور و مردم نیست و باید مدیریت این وزارتخانه متحول گردد به نحوی که مورد حمایت افکار عمومی و جامعه پزشکی شود. چه بهتر که خودشان استعفا دهند.»

 

اما سید موید علویان استاد بازنشسته دانشگاه و دانشمند برتر منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران، در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، از این اتفاق تحت عنوان «تغییرات مثبت ایجادشده» یاد کرد و با اشاره به این نکته که حوزه پژوهش تا به حال نتوانسته راهنمای دقیقی باشد از سعید نمکی خواست فرصت را غنیمت بشمرد و ضمن توجه به یکدست کردن تیم وزارتخانه در پیگیری برنامه‌ها، به جای پاسخ دادن به ادعاهای واهی مطروحه، نسبت به تشکیل «کمیته عالی» بررسی عملکرد معاونت محترم تحقیقات و فناوری، جهت‌گیری تحقیقات علوم پزشکی و توزیع بودجه‌های پژوهشی در مراکز کشور و بی‌توجهی به الگوهای اخلاق در پژوهش اقدام کند.

 

مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام‌پزشکی، هم در یادداشتی نوشت: «جناب دکتر نمکی در سفر خود به اصفهان، زبان به انتقاد تند از تحقیقات اپیدمیولوژیک و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی باز کرده‌اند! این انتقاد با سخنان قبلی ایشان مبنی بر پیشتازی ایران و الگوی جهانی بودن آن در مدیریت بحران کرونا و عرضه واکسن ایرانی در آینده نزدیک از یک طرف و دادن مجوز تولید و عرضه داروهای علفی برای درمان کرونا بدون شواهد علمی و پژوهشی از سوی دیگر و یا اعجاز الهی در کنترل موفق کرونا در ایران چندان منطقی به ‌نظر نمی‌رسد!»

 

از سویی عده‌ای دیگر از حسن روحانی رئیس‌جمهور خواستند نمکی را برکنار کند. در همین راستا عبدالله رمضان‌زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب دکتر ظفرقندی را برای وزارت بهداشت پیشنهاد کرده است.

 

عبور از برزخ کرونا سخت‌تر شد؟

 

حالا ماجرا به مجلس هم کشیده شده است. رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از پیگیری شکایت علیه معاون مستعفی وزارت بهداشت در این کمیسیون خبر داد. نصرالله پژمانفر در صفحه شخصی توییتر خود با اشاره به شکایاتی که از رضا ملک‌زاده به کمیسیون اصل 90 مجلس رسیده نوشت: «به کمیسیون اصل 90 تعدادی شکایت از شخص آقای ⁧‫ملک‌زاده‬⁩ معاون پژوهشی مستعفی وزارت بهداشت در ماه‌های گذشته واصل شده است. ‌طبق قوانین کمیسیون ⁧‫اصل 90 با استعفای افراد، پیگیری شکایات متوقف نمی‌شود و فرد باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.»

 

اما سوال اساسی اینجاست که کشور و به ویژه نظام سلامت و بهداشت در شرایط فعلی به چه چیزی نیاز دارد؟ بدون شک کشور تنها با مدیریت قوی در رأس، همکاری معاونت به عنوان بازوان اجرایی و از سوی دیگر همکاری نهادهای مرتبط و موازی با دستگاه سلامت، از شهرداری‌ها گرفته تا مراکز مرتبط با ارائه خدمات درمان، نیروی انتظامی، سیستم حمل‌ونقل عمومی و امثالهم، در کنار همراهی و همکاری مردم و رعایت پروتکل‌ها، تا روز موعود و کشف و توزیع و استفاده همگانی از واکسن کرونا، توان گذر از این برزخ دشوار را خواهد داشت.

 

 

حالا سعید نمکی در حکمی فرید نجفی را به عنوان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب کرده است. اما در جامعه ایران که وزیر بهداشت آن هر چند هفته یک بار از تمامی ارگان‌ها ناراضی است و گلایه می‌کند و هشدار روزی را می‌دهد که «دهانش باز شود و همه آنچه را که این مدت گذشته فاش کند»، در کشوری که همین وزیر یکی از مهم‌ترین معاونانش را نه در یک جلسه خصوصی درون گروهی که در یک نشست رسمی و جمعی به باد انتقاد می‌گیرد و در مقابل، آن معاون به جای ارائه توضیح بارش را جمع کرده و می‌رود، در فضایی که بعد از هفته‌ها بالاخره سطحی از قرنطینه و اجرای محدودیت‌ها به اجرا درآمده و همین محدودیت‌ها هم با هزاران نقد از سوی کارشناسان روبه‌روست، گذر از برزخ کرونا سخت‌تر از سخت می‌شود. بحرانی جهانی که اینجا و در این جغرافیا دشوارتر از آن چیزی است که باید باشد. در شرایطی که خود مدیران با یکدیگر رویه واحد و مشترک و همراهی ندارند، چطور می‌توان از مردمی که درگیر هزار و یک مشکل اقتصادی و بحران اجتماعی هستند توقع همراهی داشت؟

 

درمان نظام پزشکی سلامت   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

هزینه درمان ویروس کرونا را در جدول زیر مشاهده کنید.
صراط جدول درمان هزینه 

  

کرونا | قرنطینه 6 میلیارد پوندبه پایتخت انگلیس خسارت زدنشریه استاندارد انگلیس روز پنجشنبه در گزارشی عنوان کرد که دومین دور قرنطینه سراسری در این کشور دست کم 6 میلیارد پوند به اقتصاد لندن ضربه زده است.
۵۵ آنلاین پایتخت انگلیس استاندارد 

  

تاثیر کاهش قیمت دلار بر بازار مسکن / یک پارادوکس عجیب در بازار مسکنیک کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این سوال که آیا اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند قیمت مسکن را تعدیل کند و بر روی آن تاثیرگذار باشد، ادامه داد در این رابطه باید دو موضوع را از هم تفکیک کرد، در وهله اول نفس دریافت مالیات از بخش مسکن بسیار قدم خوبی است
رویداد۲۴ قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

چین بحران کرونا را چگونه مهار کرد؟حامد وفایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در سایت الف نوشت: چند روز پیش در خیابان مکالمه دو کاسبی که برای حفظ پروتکل های بهداشتی با ماسک بیرون از مغازه خود ایستاده بودند توجه ام را به خود جلب کرد. یکی به دیگری می گفت ویدئویی را دیده که چینی ها بدون ماسک در معابر … نوشته چین بحران کرونا را چگونه مهار کرد؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز چین مدیریت بحران ایران 

  

حرف هایی که در مورد کرونا ممنوع استاگر طی 10 ماهی که از ورود کرونا به کشور می‌گذرد به کرونا مبتلا نشده باشید، حتما در اطرافیان خود مبتلایان این بیماری را دیده‌اید؛ بیماری سختی که علاوه بر تمام عوارض جسمانی می‌تواند برای روح و روان فرد هم آسیب‌زا باشد و با ترسی که نسبت به بیماری وجود دارد، سبب شود تا اطرافیان بیمار هم از این بُعد بیماری غافل شوند.
شما‌نیوز شبکه های مجازی درمان خانواده 

  

روسیه زمان آغاز واکسیناسیون کرونا را اعلام کرد + جزئیاتسخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: واکسیناسیون کرونا در روسیه تا پایان سال جاری میلادی آغاز می شود.
مستقل‌آنلاین روسیه واکسیناسیون سامسونگ 

  

ویروسی خطرناک تر از کرونا / بیماری مارسا چیست و چه علائمی دارد؟«مارسا» نوعی باکتری است که در برابر آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان عفونت‌ها، مقاومت دارد.
مستقل‌آنلاین باکتری سامسونگ وام 

  

ساخت واکسن کرونای مشترک با سایر کشورهامعاون کل وزیر بهداشت گفت: اقدامات اولیه تولید واکسن کرونا با چند کشور انجام شده که در صورت نهایی شد
خبرفوری وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی تولید 

  

صادرات کشور در پی شیوع کرونا به نصف رسیدمشاور رییس سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: شیوع ویروس کرونا و تحریم‌ها در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال صادرات کشور را 50 درصد کاهش داد.
۵۵ آنلاین کاهش صادرات مدرسه مشاور 

  

توزیع تست رپید در شهرستان ها/داروها به عنوان داروی قطعی کرونا نیستندمعاون کل وزیر بهداشت، درمان و علوم پزشکی گفت: تاکنون هیچ داروی قطعی کرونا در جهان کشف نشده است و داروهای شیمیایی، گیاهی و سنتی معرفی شده، بیشتر جنبه کمکی دارند.
برنا درمان 

  

سخنگوی وزارت بهداشت: ایران و روسیه در مورد واکسن کرونا همکاری می‌کنندسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: ایران با طرف روسی در مورد واکسن کرونا همکاری می‌کند. وی در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی افزود: متخصصان و مقام‌های ایرانی تاکنون مذاکراتی را (در مورد واکسن کرونا) با طرف روسی برگزار کرده اند و با تولیدکنندگان روسی واکسن کرونا همکاری می‌کنند و در زمان حاضر اسناد در این زمینه بررسی می‌شود.
رویداد۲۴ وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ایران 

  

واکسن کرونا و کم و کیف ایجاد مصونیت در برابر بیماریپزشک ارشد مدرنا، در مصاحبه با اکسیوس گفت: احتمالاً وقتی حامل ویروس کووید-19 هستیم، مشخص نیست واکسن‌ها، مانع انتقال شوند و دیگران را مبتلا نکنیم.
برنا ویروس پزشک مصاحبه 

  

تداوم تعطیلی فراگیر به دلیل کرونا، افزایش معاملات خرد در بورس تا رقم 16 هزار میلیارد تومان، افزایش امیدها به توزیع واکسن کرونا و کاهش نااطمینانی ناشی از این ویروس، افزایش احتمال برگشت بایدن به برجام و مذاکرات سیاسی و اعلام وصول شدن طرح مجمع سهامداران حقیقی در مجلس پنج خبر مهم برای آینده بورس در هفته بعد است.
صراط سهام حسن روحانی باراک اوباما