ایلنا   |  اقتصادی  |  

مدیریت تامین آب با احداث سازه‌های بزرگ در مرحله بعد از مدیریت تقاضای آب قرار می‌گیرد

وزیر نیرو گفت: امروز برای ما روشن است که مدیریت تامین آب با احداث سازه‌های بزرگ تامین و انتقال در مرحله بعد ازمدیریت تقاضای آب در حوضه‌های آبریز قرار می‌گیرد.

مدیریت تامین آب با احداث سازه‌های بزرگ در مرحله بعد از مدیریت تقاضای آب قرار می‌گیرد

وزیر نیرو گفت: امروز برای ما روشن است که مدیریت تامین آب با احداث سازه‌های بزرگ تامین و انتقال در مرحله بعد ازمدیریت تقاضای آب در حوضه‌های آبریز قرار می‌گیرد.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه در پیام تصویری به مراسم افتتاحیه همایش و نمایشگاه سد و تونل ایران با بیان اینکه تغییر در رویکردها در راستای توجه همه جانبه به موضوعات مهمی مانند احداث سازه‌های بزرگ آبی و سامانه‌های انتقال است، گفت: شاهد سمت‌گیری موضوع همایش‌ها از سازه‌ای به مولفه‌های مدیریتی با تکیه بر رویکرد میان رشته‌ای هستیم.

وی ادامه داد: اگر در این دوره به موضوعات مطرح شده و مقالات ارائه شده توجه کنیم، سمت‌گیری موضوعی این همایش را از سازه‌ای به مولفه‌های مدیریتی با تکیه بر رویکرد میان رشته‌ای شاهد خواهیم بود. این نشانه تحول و تغییر در رویکردها در راستای توجه همه جانبه به موضوعات مهمی مانند احداث سازه‌های بزرگ آبی و سامانه‌های انتقال است.

اردکانیان با بیان اینکه امیدوارم این دستاورد مسیر پر پیچ و خم مدیریت آب با فراز و نشیب‌های پیش رو مسیر پیشرفت را طی کند، اضافه کرد: به گونه‌ای که هم مانند پیشرو بودن در زمینه احداث سازهای بزرگ آبی در جهان، رتبه مناسبی در مدیریت آب نیز به‌توان کسب کرد.

وزیر نیرو با اشاره به تجربه هزاران ساله اقوام در موضوع آب، خاطرنشان کرد: تجربه هزاران ساله اقوام ساکن در مناطق غرب آسیا و خاورمیانه، همچون تمدن‌های بزرگ ساکنان فعلی ایران، مصر، بین‌النهرین و سومر شاهدی بر قابلیت‌های مردم این مناطق در ایجاد دانش لازم برای توسعه فنون تامین و انتقال آب است.

وی افزود: از سدهای با قدمت بیش از 5 هزار سال تا تونل‌های انتقال آب که با مهارت بسیار در زیرزمین حفر و آب را صدها کیلومتر از محلی برای مصارف انتقال داده و قنوات بسیاری در فلات مرکز ایران با قدمت بسیار که برخی از آنها در سازمان‌های جهانی به عنوان ابتکارات ایرانیان به ثبت رسیده، موجب افتخار ساکنان این سرزمین در قرن‌ها پیش بوده است.

اردکانیان تصریح کرد: امروز نیز موجب افتخار است که با دستیابی به پیشرفته‌ترین دانش فنی، توان مهندسان ایرانی در احداث سازه‌های بزرگ آبی نظیر سدها و تونل‌های انتقال در زمره کشورهای پیشرفته است و این پیشرفت‌ها تنها به مرزهای کشورمان محدود نیست و برخی از بزرگترین طرح‌های سدسازی و تونل‌های سایر کشورها توسط شرکت‌های ایرانی ساخته شده است.

وی با اشاره به نمونه این سازه‌های بزرگ نظیر ساخت طرح عظیم اوما اویا در سریلانکا و سد و نیروگاه سنگ توده 2 و تونل استقلال در تاجیکستان یادآور شد: این طرح‌ها در اعمال مدیریت آب به ویژه در تامین و انتقال آب بسیار مهم بوده و بررسی تاریخی نشان می‌دهند که تا چه حد مدیریت صحیح آب، این عنصر کمیاب و ارزشمند برای ادامه‌ حیات، همواره عاملی برای ثبات سیاسی و اجتماعی بوده است.

 وزیر نیرو ادامه داد: در ابتدای قرن بیست و یکم که با رشد شدید جمعیت و نیازهای غذایی فزاینده از یک سو و تغییرات اقلیمی از سوی دیگر مواجه شده‌ایم، فشار بر مصرف منابع آبی شدت یافته و تنش‌های تازهای به وجود آمده که باید بی‌درنگ مورد تحلیل قرار می‌گرفتند.پس بیش از هر زمان دیگری، اعمال مدیریت بهم پیوسته آب مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نکته مهم در برگزاری این همایش نیز تغییر تدریجی از روش‌ سازه‌ای مهندسی به سمت ملاحظات زیست محیطی و اجتماعی است، تصریح کرد: امروز دیگر احداث ساز‌ه‌های آبی صرفا یک رشته فنی و مهندسی نیست و به مولفه‌های بین رشته‌ای و از آن جمله مباحث اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و زیست محیطی نیز باید توجه شود.

به گفته اردکانیان جای خوشحالی است که در نشست‌های تخصصی به موضوع تامین منابع مالی، بهره‌برداری و مباحث اجتماعی نیز توجه شده وحتی با کثرت و تعارض نظرات اجازه ارائه نکته‌ نظرات انتقادی نیز داده می‌شود.

این مقام مسئول گفت: امروز برای ما روشن است که مدیریت تامین آب با احداث سازه‌های بزرگ تامین و انتقال در مرحله بعد ازمدیریت تقاضای آب در حوضه‌های آبریز قرار می‌گیرد. افزایش بهره‌وری و تخصیص عادلانه آب و از همه مهم‌تر اعمال مدیریت بهم پیوسته منابع آب نقش مهمی در موفقیت مدیریت آب دارد.

 وزیر نیرو ادامه داد: مصادف شدن تغییر تشکیلات مدیریت آب در وزارت نیرو بر اساس تقسیمات حوضه‌های آبریز که در تاریخ 8 بهمن 1399 ابلاغ شده با هدف اعمال مدیریت بهم پیوسته آب نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه باید هدف مجموعه‎ برگزاری همایش ششم ضمن ارزیابی جستجوی درست از توانمندی علمی، نگرش کاملأ نهادینه در کاربردها و سیاست آب باشد، خاطرنشان کرد: رویدادهای فاجعه آمیز اخیر در جهان از جمله همگیری بیماری کرونا نشان داد که در زمینه مخاطرات موجود هر گونه مدلسازی، شبیه‌سازی و یا پیش‌بینی با وجود دقت و ظرافت،امکان مداخله مؤثر را نخواهند داشت مگر آنکه عوامل بازیگر در اجتماع، خود جزئی از این نظام‌ها باشند.

 اردکانیان افزود: باید تاکید مجدد در اعمال مدیریت بهم پیوسته منابع آب و طرح‌های توسعه IWRMDP را مورد توجه ویژه قرار داده و دانش ساخت سازه‌های بزرگ آبی و تونل‌های ارتباطی را با عنوان موضوعی چند مولفه ای بررسی کرده و هدف اصلی را که همان ایجاد توسعه همه جانبه در کشور و فراهم کردن  رفاه و سلامت در جامعه است را فراموش نکنیم.

وزیر نیرو در در خاتمه پیشنهاد داد: برگزارکنندگان کلیه مقالات و نتایج نشست‌های تخصصی در این کنفرانس را با روش‌ شناسی مشترک و جامع مورد تحلیل قرارداده و نتایج آن‌ را برای ارتقای علوم و مهندسی آب و مدیریت شهری در اختیار عموم قرار دهند.

انتقال آب شبیه سازی خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

به نظارت بر ایران ادامه می‌دهیممدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ادامه نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تاکید کرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

برگزاری جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت با وزیر امورخارجهسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه این کمیسیون با وزیر امور خارجه خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وین جمهوری اسلامی 

  

برگزاری نشست شورای حکام با موضوع برجامنشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور 35 کشور عضو با موضوع فعالیت هسته‌ای ایران و برجام آغاز به کار کرد.
گسترش آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی هسته ای 

  

العرب، نزدیک به ریاض: هدف بایدن از فشار بر بن سلمان، دور کردنِ عربستان از پرونده هسته ای ایران استالعرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.
۵۵ آنلاین ریاض محمد بن سلمان عربستان 

  

خشم واعظی آشتیانی به کف و سوتی که پس از شکست علی کریمی زدندقائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: در این مجمع خیلی‌ها برای علی کریمی کف و سوت زدند، ولی تحلیل من از کف و سوت زدن برای کریمی این است که آنها از روی احترام این کار را نکردند.
خانه فوتبال خشم علی کفاشیان ایران خودرو 

  

همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود اما آن هایی که به طور رسمی استخراج کرده اند، برای واردات کالا می توانند از آن استفاده کنندعبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره مبادله رمزارزها پرداخته و اعلام کرده است: در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید کنند امکان این را داشته باشند که برای واردات از آن استفاده کنند.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین دولت واردات 

  

یک سخنگوی کاخ سفید موضع این کشور را درباره رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با اعضای توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران، بیان کرد.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو ایران 

  

هشدار جدی ظریف به اروپا و آمریکاوزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
مثلث محمدجواد ظریف خندوانه وین 

  

آزادسازی قیمت خودرو در سال 1400؟رئیس هیات‌عامل ایدرو گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که خودروسازی بدون ‌زیان تولید کند. در غیر این ‌صورت دیگر انتظارات ما که شامل استمرار در تولید، نوآوری، کیفیت و تنوع تولید در آن است، رخ نخواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

ارزش روز سهام عدالت | یکشنبه 10 اسفندارزش روز سهام عدالت یکشنبه 10 اسفند اعلام شد.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام شاخص 

  

حاشیه جدید سارا و نیکا جنجال به پا کرد + تصاویردنیا جهانبخت از رابطه مهراد جم با سارا و نیکا پرده برداشت.دنیا جهانبخت در یک فیلم از رابطه میان مهراد جم با سارا و نیکا حرف زده و مهراد جم نیز واکنش مثبت نشان داده است.
مستقل‌آنلاین فرودگاه امام سوئد فرودگاه امام خمینی 

  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  اخبار داغ
  

نکاتی مهم برای بهبودیافتگان کرونا + فیلمفیلمی آموزشی از 9 نکته تغذیه‌ای بسیار پر اهمیت برای بهبودیافتگان ویروس منحوس کرونا به نمایش گذاشته شده است.
گسترش تغذیه ویروس 

  

واکسن روسی کرونا در قدیمی‌ترین جمهوری جهان + فیلمکشور سان مارینو برای مقابله با بیماری کووید_19 واکسیناسیون با واکسن روسی اسپوتنیک وی را آغاز کرد.
گسترش واکسیناسیون 

  

ویتامین ب6 با مهار التهاب و استرس اکسیداتیو برای مقابله با بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.
نامه نیوز دیابت قلب فشار خون 

  

علائم عجیب و غریب کروناویروس کرونا علایم عجیب و پایداری دارد که حتی پس از بهبودی هم در بدن بیمار باقی می ماند.
برنا ویروس 

  

نجات کودک 2 ساله از کرونا پس از دوماه!دختربچه 2 ساله پس از 2 ماه و نیم دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا از مرگ نجات یافت.
برنا ماه ویروس مرگ 

  

جزییات کامل از علایم قطعی کرونای انگلیسیموارد ابتلا به ویروسِ جهش یافته کرونا موسوم به "کرونای انگلیسی" روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.
برنا ویروس 

  

فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫33 درصدی در سطح یک میلیون و 181 هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای فولادی امروز با معاملات مثبت خود از شدت افت شاخص کل کم کردند.
گسترش سهام شاخص تجارت 

  

اهرم تعیین کننده در بورس امروزاقتصادنیوز: با مختصات فعلی بازار سهام، اگرچه سیگنال‌های مثبتی به بازار ارسال شده است اما همچنان شدت عرضه‌ها در روزهای آخر سال تعیین کننده خواهد بود.
اقتصادنیوز سهام 

  

قیمت دلار چگونه کاهشی می شود؟اقتصاد نیوز: کهنه کارهای بازار ارز می گویند قیمت دلار در روزهای آتی فقط در صورت تقویت سمت عرضه کاهشی می شود و جریان خبری و انتظاری اثر پایداری بر بازار ندارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

واکسن کووپارس روی افراد سالم آزمایش شد/ کووپارس پس از 35 روز وارد فاز دوم می شود/ ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده استمسعود سلیمانی گفت: ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده است که بخواهیم بگوییم واکسن روی نمونه جدید آن تاثیر دارد یا خیر. همه واکسن ها اصلی ترین نقطه را هدف قرار می دهند. تا زمانی که این نقطه ویروس تغییر نکرده است، واکسن ها همچنان موثر خواهند بود.
برنا ویروس 

  

شدت اثر مُسکن بورس تهرانبیشتر از دو هفته می‌شود که دامنه نوسان به شکل نامتقارن اجرا می‌شود، به جز روز اول سایر روزها شاخص کل با افت به کار خود پایان داده و ارزش معاملات نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه شده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آیا واقعا اهدای خون موجب ابتلا به کرونا می‌شود؟مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیاز به خون در استان فارس را جدی توصیف و با اشاره به کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های خونی، تاکید کرد که اهدای خون موجب ابتلا به کرونا نمی‌شود.
برنا روابط عمومی شیراز استان فارس 

  

تاثیر معجزه آسای ویتامین ب 6 بر عوارض کرونامطالعات محققان دانشگاه هیروشیما در ژاپن نشان می‌دهد ویتامین ب‌ 6 (B6 ) با کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی، منجر به کاهش احتمال بروز ترومبوز (لخته‌شدن خون) و طوفان سایتوکین که از عوارض شایع کرونا هستند، می‌شود.
برنا ژاپن طوفان سیستم ایمنی