پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.

از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.

نیو صدر: افزایش چشمگیر آمار مبتلایان و شاید اوج گیری موج دوم پاندمی، مسئولین را مجبور کرده است تا به فکر راهکارهایی برای کاهش سرعت بیماری بروند، اجباری شدن استفاده از ماسک یکی از این راهکارها بود که از ابتدای همین هفته اجرایی شد.

با دستور رییس جمهور، از روز شنبه استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.

این موضوع حالا در بخش‌های مختلف اجباری شده است، تا جایی که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شهرهای مختلف استفاده از تاکسی، مترو، اتوبوس و ... را بدون پوشیدن ماسک ممنوع کرده‌اند.

در واقع به نظر می‌رسد، ماسک راهکار اصلی ایران برای مقابله با شیوع ویروس باشد. علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در این رابطه گفته بود: «استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان قیمت‌ترین راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس است؛ به طوری که اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در برابر فردی قرار بگیرد که سالم است، بسته به نوع ماسک می‌تواند بین 85 تا 95 درصد محافظت انجام دهد.»

استفاده از ماسک؛ از بی‌تاثیر تا راهکار

اما این تصویری که هم اکنون از ماسک، به عنوان پوششی برای محافظت در مقابل ویروس وجود دارد، در ابتدای شروع پاندمی به این شکل نبود و حتی بسیاری از متخصصان می‌گفتند که پوشیدن آن هیچ فایده‌ای ندارد و سازمان جهانی بهداشت هم تنها به افرادی که علائم بیماری را دارند، پیشنهاد داده بود که ماسک بپوشند.

اما چند ماه بعد، برای اولین بار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا پیشنهاد خود را در این رابطه تغییر داد و به شهروندان پیشنهاد داد تا سعی کنند به شکلی جلوی دهان خود را بپوشانند.

سازمان جهانی بهداشت هم در این رابطه در وبسایتش نوشته است: «اگر باید از خانه خارج شوید، ماسک بپوشید تا جلوی ابتلای دیگران به بیماری را بگیرید.»

رکسانا مصلحی، روفسور همه‌گیرشناس ژنتیکی در دانشگاه ایالتی نیویورک، در این رابطه گفته بود: «چهار ماه پیش محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها وجود داشتند و مردم نمی‌توانستند، تجمع بزرگی داشته باشند. به همین دلیل آن زمان پیشنهاد شد که مردم ماسک‌ها را برای خودشان نگه ندارند تا افرادی که در خط اول مبارزه با ویروس هستند مثل آنهایی که در بیمارستان‌ها کار می‌کنند و آنهایی که پرسنل اساسی هستند و باید در رفت‌وآمد باشند بتوانند به ماسک دسترسی داشته باشند.»

او افزود: «حالا اما شرایط فرق کرده است، چراکه همه جا در حال بازگشایی هستند، حتی قبل از بازگشایی‌ها هم تجمعاتی انجام شد. به دلایل مختلف مردم دوست ندارند محدودیت‌ها  و مثلا فاصله دو متری گرفتن از هم را رعایت کنند. در آن زمان متخصصین متوجه این موضوع شدند و از مردم خواستند از ماسک استفاده کنند. در عین حال متخصصین متوجه شدند که این ویروس می‌تواند از طریق قطره  حتی  تا بیشتر از دو متر هم مسیر  را طی می‌کند.»

تحقیقات درباره استفاده از ماسک چه می‌گویند

در واقع تغییر دیدگاه‌ها نسبت به نقش ماسک در جلوگیری از شیوع ویروس به حدود 40 روز پیش و مطالعه‌ای برمی‌گردد که سازمان جهانی بهداشت از آن حمایت کرده است. این تحقیق دکتر چو و همکارانش که در مجله لنست منتشر شده است، اطلاعات 25هزار نفر را بررسی کردند تا نتایج فاصله‌گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک و پوشیدن چشم با شیلد یا عینک را روی میزان شیوع ویروس بررسی کنند.

براساس نتایج این مطالعه، با استفاده از ماسک احتمال ابتلا به ویروس 3درصد و بدون ماسک حدود 17 درصد است، این یعنی اگر ماسک بپوشید احتمال ابتلا به کروناویروس برای شما 80درصد کاهش می‌یابد.

همچنین مطالعه‌ای دیگر که چند هفته پیش توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج منتشر شده است، نه تنها این موضوع را تایید می‌کند بلکه مدعی شده که پوشیدن ماسک توسط شهروندان در روند جلوگیری از پاندمی نقش مهمی دارد.

در بررسی یک اپیدمی یا پاندمی کمیتی به اسم R0 هم اسم ببرم که نشان می‌دهد هر نفر مبتلا، چند نفر دیگر را مبتلا می‌کند، این عدد اگر به زیر یک برسد یعنی یک کشور در کنترل پاندمی موفق شده است، این عدد در ابتدای شروع پاندمی در ایران 4.9 بود و در تعطیلی‌های فروردین ماه به 2.1 رسید.

حالا نتایج مطالعات کمبریج نشان داده است که اگر تمام جمعیت یک کشور ماسک بپوشند، بدون نیاز به تعطیلی می‌توان این عدد را از 4 به یک رساند. همچنین نتایج این مطالعه نشان داده که پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.

پروفسور جان کالوین، نویسنده این مطالعه در این رابطه می‌گوید: «یک دیدگاهی وجود دارد که با پوشیدن ماسک از دیگران مراقبت می‌کنید، اتفاقا با پوشیدن ماسک شما بیشتر از خودتان محافظت می‌کنید.»

استفاده از چه نوع ماسکی بهتر است؟

اگرچه دیگر شکی نیست که پوشیدن ماسک در جلوگیری از پخش ویروس موثر است، اما ماسک‌های مختلف تاثیرگذاری‌های مختلفی در این رابطه دارند. براساس گزارش گاردین، ماسک‌های N95 بیشترین درجه محافظت در مقابل کروناویروس را دارند و بعد از آن هم ماسک‌های جراحی قرار دارند.

در تحقیق مجله لنست هم آمده است که ماسک‌های پزشکی N95 در مراقبت از نیروهای پزشکی 96درصد موثر است، در حالی که این عدد برای ماسک‌های جراحی حدود 77درصد است.

البته وزارت بهداشت ایران به شهروندان هشدار داده است که از ماسک‌های N95 استفاده نکنند، علت این موضوع این است که این نوع ماسک‌ها در کشور اکثرا فیلتردار هستند و در این صورت ویروس می‌تواند از ماسک خارج شود. چندی پیش مسئول بهداشت شهر سان‌فرانسیسکو هم به شهروندانش هشدار داده بود که اگر از این نوع ماسک‌ها استفاده می‌کنند، سوراخ‌های موجود روی فیلتر آن را با چسب بپوشانند.

هنوز مدارک علمی زیادی برای ارزیابی میزان تاثیرگذاری ماسک‌های دست‌ساز و پارچه‌ای وجود ندارد، اما به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا، استفاده از نوع ماسکی بهتر از حالتی است که ماسک پوشیده نشود.

در واقع به نظر رسد استفاده از نوع ماسکی می‌تواند در کنار این که سرعت شیوع بیماری را کاهش بدهد، حتی برای چند درصد(گاهی تا 80درصد) جان افراد را نجات بدهد.

 

منبع: خبر آنلاین

ماسک نیویورک وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

آیا قرار است جهانگیری کاندیدای انتخابات 1400 شود؟یک فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: برخی تلاش دارند از آقای جهانگیری تصویر جدیدی خلق کنند تا او بتواند آبرومندانه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نامزد شود. سهم آقای جهانگیری از پاسخگویی وضع موجود کمتر از آقای روحانی نیست. او مسئول ارشد اجرایی در دولت محسوب می‌شود.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری 

  

تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی + جزئیاتنمایندگان مجلس با تصویب تبصره های 10 گانه ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را مشخص کردند.
ایلنا قانون قانون خدمات کشوری مالیات 

  

خبری خوش درباره واکسن کروناشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

وعده دولت برای کنترل قیمت خودروصادقی نیارکی گفت: اکنون نوسانات زیادی در اقتصاد کشور وجود دارد اما قیمت خودرو را در سطح خودروسازان کنترل می‌کنیم.
خودروتک دولت قیمت افزایش قیمت 

  

رئیس جمهور چرا به دنبال حاشیه سازی است؟نماینده دلیجان گفت: رئیس جمهور می تواند یک نفر را برای وزارت صمت معرفی کند. بهتر بود مشاوران رئیس جمهور خبر می‌دادند که چقدر بازار آشفته است البته به صورت حضوری نه از پشت شیشه دودی ماشین!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قیمت موبایل 

  

شب ‌عزل ‌ در جماران / هاشمی : پیش امام گریه کردمدو روز بعد آیت‌الله امینی از قم به من تلفن کردند و گفتند امام به دبیرخانه خبرگان دستور دادند که جلسه خبرگان را تشکیل دهید که این مسئله را حل کنید و تمام کنید. من به ایشان گفتم خب حالا شما بیایید تهران، ما هنوز بر این مسئله حرف داریم.
مثلث محمدرضا گلزار گریه نوروز 

  

فارس/ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به حاشیه‌سازی معدودی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد.
نامه نیوز رهبر انقلاب قیمت جنایت 

  

تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟روایتی تازه از علت عدم همکاری بانکی کشورهای روسیه وچین با ایران طی هفته جاری موجب شد بار دیگر مساله تبعات عدم الحاق ایران به کنوانسیون‌های FATF مطرح شده و ضریب پیدا کند.
۵۵ آنلاین چین ایران و چین روزنامه 

  

ماجرای جنایت در ساختمان 118 چیست؟جوان 28ساله که سه سال قبل به دنبال لاف پولداری برای یک زن مطلقه، زن عمویش را برای سرقت طلا خفه کرده بود، صبح روز گذشته با گذشت فرزندان مقتول، از قصاص نفس نجات یافت.
مملکت‌آنلاین جنایت سرقت بازداشت 

  

احمدی‌نژاد: علاقه ندارم هیچکس در زندان باشد/ نظر من، نظر رسمی جمهوری اسلامی نیست‏محمود احمدی نژاد در گفتگو با ریچاد اسپنسر خبرنگار روزنامه تایمز لندن به پرسش‌های او در باره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین المللی پاسخ داد.
رویداد۲۴ احمدی نژاد زندان یمن 

  اخبار داغ
  

ابتلای سخنگوی شورای شهر تهران به کرونااعطا از ابتلا اش به بیماری کرونا و مثبت شدن آزمایش خود خبر داد.
خبرفوری شورای شهر تهران تهران توئیتر 

  

انواع تست‌های کرونایک متخصص داخلی درباره انواع تست‌های تشخیص بیماری کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.
مستقل‌آنلاین خبرنگار بیمارستان ویروس 

  

از دست رفتن قهرمانی به خاطر کرونا! + عکسمنچستریونایتد در حالی بازی برگشت خود در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا را برابر لاسک‌لینز اتریش برگزار می‌کند که این باشگاه پس از بحران شیوع ویروس کرونا روزهای عجیبی را سپری‌ کرده است.
برنا بازی عکس اتریش 

  

رویا نونهالی داور محبوب عصرجدید به کرونا مبتلا شد!؟ + فیلمعطسه رویا نونهالی داور محبوب و پر طرفدار عصرجدید همه را به فکر فرو برد که آیا وی به کرونا مبتلا شده است؟
شما‌نیوز جشنواره فیلم فجر تلویزیون ویروس 

  

سخنگوی شورای شهر تهران کرونا گرفتسخنگوی شورای شهر تهران از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داد.
مثلث شورای شهر تهران تهران ازدواج 

  

افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس در دستور کار مجلسمجلس با دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم موافقت کرد.
مثلث سرمایه سهام کار 

  

چند زندانی درمرخصی کرونایی به سر می برنداقتصادنیوز :‌غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: حدود 60 هزار نفر از زندانیان هم‌اکنون در مرخصی هستند.
اقتصادنیوز شبکه یک سیما حوزه سلامت 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار روز چهارشنبه، 15 مرداد 1399براساس اعلام اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (چهارشنبه 15 مردادماه) به 11 میلیون و 360 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار نیز یک میلیون و 111 هزار تومان قیمت دارد.
اعتماد قیمت افزایش قیمت سکه و طلا