ایبنا   |  فرهنگی  |  

آثار تالیفی پیرامون زندگی ائمه (س) به مخاطب متوسط‌الحال بی‌توجه‌اند

محمدعلی مهدوی‌راد گفت: در آثاری که به زندگی ائمه (س) می‌پردازند، آثارمان یا شُل‌اند یا خیلی جدی؛ و مناسب مخاطب متوسط‌الحال نیستند.

آثار تالیفی پیرامون زندگی ائمه (س) به مخاطب متوسط‌الحال بی‌توجه‌اند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، چهارمین برنامه از جشنواره سیره امام رضا (ع) با عنوان «نشست علمی کتاب رضوی در آیینه پژوهش» از سوی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس امام رضا (ع) و با همکاری موسسه خانه کتاب، با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی مهدوی‌راد، حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی و جمعی از علاقه‌مندان، ظهر امروز پنجشنبه 20 تیرماه در سالن شیخ طوسی این بنیاد در قم برگزار شد. مهدوی‌راد در این نشست، به بررسی چند کتاب از کتاب‌های این بنیاد پرداخت و گفت: از کتاب «امام رضا (ع) عند اهل السنه» شروع می‌کنم که به نظرم کتاب جدید و قابل توجهی است. در این کتاب مولف مجموعه میراث اهل سنت را درباره حضرت رضا (ع) تحقیق کرده است و تقریباً هیچ موضوعی را جا نگذاشته است. زندگی حضرت، شخصیت، روایت، کرامت، اولاد، زیارات و نهایتاً امامت، بخش‌های مهمی است که در کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. وی در ادامه درباره کتاب «زندگی و سیره، سخنان و آموزه‌ها» امام رضا (ع) هم عنوان کرد: در آثاری که به زندگی ائمه می‌پردازند یا آثارمان شل‌اند یا خیلی جدی که مناسب مخاطب متوسط الحال نیست و انگار این بخش از مخاطبان را که طیف وسیعی را هم دربرمی‌گیرد، فراموش کرده‌ایم. این کتاب از آن جهت اهمیت دارد که مفید برای مخاطب متوسط الحال است.   مهدوی‌راد به کتاب «علی ابن موسی الرضا انساب و تاریخ» نیز اشاره کرد و گفت: خرسند و خوشحالم که نسل جوانی برآمده است و می‌بینیم کارهای دقیق، عمیق و علمی انجام می‌دهند. یکی از کارهای محققان ما نادیده گرفتن رقیب است؛ به شکلی که نظرات رقیبان را گاه در کارهای تحقیقی در نظر نمی‌گیرند اما این کتاب با سعه صدر نوشته شده و از این مشکل مبراست. در ادامه، مهدی مهریزی نیز در سخنانی ابتدا با اشاره به اینکه نقد می‌تواند هم‌افزایی را به دنبال داشته باشد گفت: باید نقد را به فال نیک بگیریم و نقدها را مبنای کارهای بعدی خودمان قرار دهیم. آستان قدی بخش‌های مختلفی برای چاپ کتاب دارد که به نظر می‌رسد باید هماهنگی بیشتر داشته باشند تا خروجی بهتری صورت گیرد. وی اضافه کرد: کارها نباید در هم تداخل کنند اما متاسفانه در بخشی از کارها خلط‌هایی اتفاق می‌افتد و خروجی‌ها هماهنگ به نظر نمی‌رسند. بهتر است بنیاد پژوهش‌های آستان قدس امام رضا (ع) به معنای خاص تمرکزش را روی کارهای پژوهشی قرار دهد و شرایط خاصی را در چاپ کتاب در نظر بگیرد. مهریزی در بررسی کتاب‌های بنیاد پژوهش‌های آستان قدس امام رضا (ع) هم گفت: از 10 کتابی که در اختیار من قرار گرفته، 4 کتاب را قابل توجه دیدم. کتاب «علی ابن موسی الرضا (ع) در اسناد» یک کتاب مستند و تحلیلی است اما در بخش القاب کار علمی صورت نگرفته است و جا داشت کوتاهتر به این مبحث پرداخته شود.   وی عنوان کتاب «ادیان خراسان در عصر امام رضا (ع)» را گول زننده توصیف کرد و گفت: مشکلی که این کتاب دارد، در عنوان کتاب است. کتاب از دو بخش تشکیل شده که سه سده را برسی می‌کند؛ در حالی که طول عمر مبارک حضرت 60 سال بوده و نهایتاً 4 سال ایشان در خراسان بوده‌اند، لذا نگارنده می‌توانست عنوان مناسب و دقیق‌تری را انتخاب کند.   مهریزی در پایان تاکید کرد: سازمان‌هایی که مرکز پژوهش دارند، لازم نیست کار موازی انجام دهند و کارهای مراکز را پیگیری کنند. باید هر مرکز پژوهش به مشکلات حوزه خودش بپردازد و برای رفع مشکلات آن کار پژوهشی انجام دهد.

قدس پژوهش طول عمر   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

دلار آمریکا در یک ماه اول پاییز، صرفا بین 11 هزار و 420 تا 11 هزار و 650 تومان نوسان داشته. نوسان 200 تومانی در یک ماه نشان می‌دهد دلار دیگر توانایی تغییرات آنچنانی ندارد و با بازدهی منفی به استقبال سرمایه‌گذارانش آمده است
صراط ارز دلار دلار آمریکا 

  

پشت پرده قاچاق داروی ایرانی/رانت و فساد ارز 4200 تومانی به گزارش خبرنگار مهر، دست اندرکاران صنعت داروسازی کشور در این سال ها توانسته اند به رغم محدودیت ها و موانعی که در مسیر تولید دارو در داخل ایجاد شده است، بیش از 97 درصد نیاز بازار دارویی کشور را تامن کنند. این در حالی است که صنعت دارو در ایران، با مشکلات و چالش های زیادی در مسیر توسعه و ارتقای این صنعت مواجه است. در چنین شرایطی که تحریم ها باعث شده صنعت داروسازی با موانع و محدودیت…
مهر قاچاق قاچاق دارو داروخانه 

  

فیلم زندگی طاهره صفارزاده ساخته می شودمعصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده قول ساخت فیلمی از زندگی طاهره صفارزاده با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی داد.
ایبنا معصومه ابتکار رئیس جمهور زنان 

  

بانک ملت با صدور اطلاعیه ای در سامانه کدال اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت به تصویب هیات مدیره این بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.
نامه نیوز سرمایه بانک ملت بانک 

  

ارزش 80 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایرانهفتمین نشست از نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
ایلنا وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 9 ماهه سکهاقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه و در آخرین روز مهر 1398 ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران در حالی شدت گرفت که دلار کم‌نوسان‌ترین ماه خود را از ابتدای سال 98 تجربه کرده بود و قیمت طلا و سکه نیز روزهای اخیر در مقابل نوسانات مقاومت نشان می‌داد. امروز 30 مهرماه 1398 دلار سطح حمایتی 11300 تومانی را شکست و به 11290 تومان نیز رسید تا پایین‌ترین نرخ یک ماه اخیر را به ثبت برساند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سوئیس یورو 

  

تحقق نیاز ارزی کشور از مسیر صادرات غیر نفتیمدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: همزمان با تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی این باور وجود داشت که صادرات غیرنفتی ظرفیت تامین نیاز ارزی کشور را دارد و خوشبختانه با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور این امر تا حد قابل توجهی محقق شده است.
شما‌نیوز اتاق بازرگانی صادرات غیرنفتی بانک 

  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان