برنا   |  سیاسی  |  

مجموعه نظام نه فقط دولت در سیل اخیر دخیل هستند/ سیل را از تهدید به فرصتی ملی تبدیل کنیم

در پی اعلام خسارت 35 هزار میلیارد تومانی از سوی وزیر کشور در مجلس، باید به این نکته توجه داشت که این سیل یکی از خسارت بار ترین بلایایی بوده که تاکنون رخ داده است؛ بنابراین به گفته فعالان سیاسی مجموعه نظام در این واقعه دخیل هستند و با همدلی، انسجام و همبستگی همه نیروهای سیاسی در کنار دولت و مردم می توان از این بحران عبور کرد.

مجموعه نظام نه فقط دولت در سیل اخیر دخیل هستند/ سیل را از تهدید به فرصتی ملی تبدیل کنیم

به گزارش گروه  سیاسی خبرگزاری برنا؛ سیل فروردین 98 در ایران که همچنان پس لرزه و ویرانی‌های آن نیز ادامه دارد یکی از خسارت بارترین بلایای طبیعی طی سالیان گذشته بوده است. در عین حال این سیل به تعبیر بسیاری از کارشناسان برای کشور خشکسالی چون ایران، مزایایی نیز داشت اما درگیر شدن هموطنان سیل‌زده با این بلای طبیعی ناگهانی آن هم در حجمی عظیم، مزایای آن را کمرنگ کرد. 

این سیل مناطق وسیعی را از استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی گرفته تا لرستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان درنوردیده، ده‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده، صدها مصدوم برجای گذاشته، خانه ها، مزارع و بسیاری امکانات دیگر را ویران کرده است و اکنون به گفته وزیر کشور 35 هزار میلیارد تومان نیاز است تا این خسارت ها جبران شود. خسارتی که به نظر نمی‌رسد دولت حسن روحانی به تنهایی بتواند جبران کند. در کنار همه کمک‌های مردمی  و سایر نهادهای مسئول به دولت برای مقابله و جبران خسارت‌های سیل، اخیرا مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تائید خواهد بود.

به گفته وزیر کشور در صحن علنی مجلس، خسارت سیل بین 30 الی 35 هزار میلیارد تومان برآورد شد. همچنین در این سیل، 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

سال 98 سالی بود که با سیل آغاز شد آن هم سیل در حجمی گسترده که بسیاری از مردمان این سرزمین را از گذران یک زندگی عادی محروم کرد. این در حالی بود که همگان به مناسبت آغاز بهار و ورود به سالی جدید، باید جشن می‌گرفتند هرچند در برخی استان‌ها شرایط عادی بود اما هیچ فرد ایرانی چه در داخل و چه در خارج نبود که از این مصیت ناخواسته دلش به درد نیاید. حتی بسیاری از کشورها نیز به نحوی سعی کردند کمک‌های خود را به سیلزدگان ایران روانه کنند. شاید واژه همدلی مناسبترین واژه برای وصف این کمک‌ها باشد. سیل با همه خسارات مالی و جانی‌اش که قلب هر ایرانی و غیر ایرانی، مسلمان یا غیر مسلمان را به درد آورد بار دیگر عاملی برای همراهی و همدلی مردم و مسئولان بود. هر چند عده‌ای همواره منتقد و تخریب‌گر، سعی کردند این همدلی را کمرنگ جلوه دهند یا نادیده بگیرند. نیروها و جریان‌های سیاسی چه راست و چه چپ، اصلاح‌طلب و یا اصولگرا نیز تلاش کردند در کنار یکدیگر و با مردم همراه شوند زیرا در این شرایط سخت و دشوار، باید اختلافات را کنار گذاشت و به کمک مردمانی شتافت که همه چیز خود را از دست دادند. مردمی که باید امید را به آنها بازگرداند تا از غم و اندوه آنها کاسته شود. دولت و نهادهای مسئول در این شرایط بسیار تلاش کردند در کنار مردم بمانند و به امور آنها رسیدگی کنند هر چند کم و کاستی‌هایی در این زمینه وجود داشت اما دولت و مردم به همراه سایر دستگاه‌ها، همچنان پای هموطنان سیل زده ایستاده و خواهند ایستاد.

«غلامرضا ظریفیان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در مورد سیل اخیر و مزایای طبیعی آن به خبرنگار سیاسی برنا گفت: همه صاحبنظران و همه کسانی که با مسئله آب، سیل، مسائل فنی و سازمان هواشناسی آشنایی دارند، معتقدند میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته،  19 برابر بیشتر است. طبیعتا زمانی که با چنین پدیده‌ای روبرو می‌شویم، این پدیده شاید حداقل طی 50 سال گذشته بی‌سابقه است.

او در مورد همدلی مردم و دولت برای کمک به سیل‌زدگان و تنها نگذاشتن دولت نیز بیان کرد: نکته دیگر این است که اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و حتی افکار عمومی در مورد این واقعه اخیر این است که مجموعه نظام و نه فقط دولت در این موضوع دخیل هستند. در واقع هم دولت به عنوان مسئول اصلی مقابله با حوادث غیرمترقبه، هلال احمر، نیروهای مسلح و همچنین نیروهای مردمی به جز در شوک اولیه که رخ داد سعی کردند هر چه در توان دارند را به میدان بیاورند. هر چند یکی از دلایلی که این تلاش‌ها برای حجم عظیمی از بارندگی و سیلاب کافی نیست، این است که در کشور ما برخی از مشکلات زیست محیطی ما، مشکلات و انباشت‌های 30-40 ساله است که در شرایط کنونی، خود را نمایان ساخته است.

او افزود: بحث لایروبی رودخانه‌ها و ساخت و سازهایی که به دلیل عدم نظارت شهرداری‌ها در شهرها صورت گرفته و همچنین برخی از ساخت و سازها در کنار رودخانه‌ها، متاسفانه اجحافی بوده که در حق مناطق طبیعی و مراتع کشور به ویژه جنگل‌ها شده است. در این قضیه نیز دولت، قوه قضائیه و هم دستگاه‌های نظارتی نقش دارند. این مسائل جزو مجموعه مسائلی است که طی بازه زمانی طولانی به وجود آمده است. زمانی که با یک پدیده کم نظیر در صدسال اخیر و بی‌نظیر در 50 سال اخیر روبرو می‌شویم و این حجم از بارندگی را در کشور داریم. طبیعی است که هر چقدر هم شبانه‌روزی تلاش کنیم نمی‌توانیم فاصله و مشکلاتی که در این قضیه رخ داده است را رفع کنیم.

او ادامه داد: بنابراین در این شرایط به جای اینکه همه چه دولت در ارتباط با دستگاه‌های دیگر یا دستگاه‌های دیگر در ارتباط با دولت، چه مردم در ارتباط با دولت و یا دولت در ارتباط با مردم با یکدیگر همدلی کنند و نشان دهند که در این قضیه اخیر همه با تمام توان به میدان آمدند که متاسفانه این نکته مهم مورد غفلت و هجوم برخی قرار می‌گیرد. بنابراین اتفاق خوبی که در شرایط سیل پدید آمده این است که جامعه، مردم و دولت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. البته برخی بدون توجه به مقتضیات آن، به حمله علیه دولت می‌پردازند. هرچند نقد خوب است و در این واقعه اخیر به دستگاه‌های مختلف، نقد وارد است اما باید خدمات و زحمات آن‌ها را در زمان سیل در نظر گرفت.

او بیان کرد: در نتیجه می‌توان تهدید سیل را به یک فرصت انسجام اجتماعی، همبستگی اجتماعی و امید به آینده تبدیل کنیم در عین حال با یک بررسی عالمانه و محققانه این امر باید انجام شود. همانگونه که رئیس جمهور بررسی عالمانه و دقیق این اتفاق را به نهادهای علمی به ویژه دانشگاه تهران واگذار می‌کنند. بنابراین پس از این بررسی مشخص خواهد شد چه شکاف‌ها و آسیب‌هایی هم در سیستم مدیریتی ما و هم محیط زیست وجود دارد. همچنین باید کمک کنیم از تکرار این اتفاق جلوگیری و این تهدید را با همدلی، همبستگی بیشتر و با بررسی دقیق‌تر و عالمانه‌تر به فرصت تبدیل کنیم زیرا ایران کشوری است که دارای خشکسالی بود و این خشکسالی درحال وارد کردن آسیب‌های جدی به کشور است. در حال حاضر با آب فراوانی که در نتیجه بارندگی‌ها در تالاب‌ها و برخی از سفره‌های زیرزمینی  جاری شده، باعث سیراب شدن آنها شده است.

او اظهار کرد: بنابراین باید این سیل را از یک تهدید به یک فرصت ملی تبدیل کنیم. نهایتا با عبور از سختی‌ها، اهتمام به حل مشکلات جاری مردم، اسکان دادن و بازسازی مناطق سیل‌زده، می‌توان فضای جدیدی را برای انسجام و همبستگی ملی ایجاد کرد. متاسفانه در این قضیه برخی از رسانه‌های خارجی، نقش مخربی را در بزرگ کردن ضعف‌ها و نادیده انگاشتن قوت‌هایی که در شرایط سخت سیل بوده، داشته‌اند. بنابراین برخی از جریان‌های سیاسی نیز باید مراقب باشند که همسو با رسانه‌های معاند حرکت نکنند تا به انسجامی که در اثر این شرایط ایجاد شده، لطمه‌ای وارد نشود.

همچنین «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در مورد کمک به دولت در مناطق سیل‌زده به خبرنگار سیاسی برنا گفت: «عقبه ذهنی و تاریخی ما ایرانیان نشان داده است زمانی ما می‌توانیم موفق شویم که با یکدیگر همدلی، وفاق و وحدت داشته باشیم. بنابراین باید گفت با اختلاف و درگیری نمی‌توان اهداف و برنامه‌ها را پیش برد. چه جریان سیل باشد و چه جریان زلزله باشد، اختلاف و درگیری، انرژی و نیروی افراد را برای همکاری مثبت از بین می‌برد. بنابراین همدلی بین مردم، دولت و سایر نهادها، باعث هم افزایی و کاهش مشکلات مردم می‌شود.

جعفرزاده افزود: مردم سیل‌زده حکم بیماری را دارند که انتظار درمان دارند. در نتیجه باید اختلافات و دعواهای سیاسی را در زمان کمک به مردم سیل زده کنار گذاشت. اگر از توان مردمی و سایر نهادها برای جبران خسارات کمک بگیریم، قطعا هزینه‌ها کاهش خواهد یافت در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.»   

رسانه هزینه دولت   اخبار برگزیده
  

عقب نشینی دلار در پی تحریم های شب گذشته علیه ایراناقتصاد نیوز: اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران توسط کاخ سفید باعث عقب نشینی شاخص دلار به کانال 95 واحد شد.
اقتصادنیوز دلار ایران اقتصاد 

  

واکنش موسوی سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف»سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه توئیتر دولت 

  

قیمت گذاری خودرو براساس «حاشیه» کدام بازار؟در‌حالی‌که قیمت‌های ارائه شده در طرح فروش روزانه خودروسازان حکایت از تعلیق مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار دارد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده قیمت‌ها متناسب با حاشیه بازار بهمن 97 تعیین شده‌اند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

«مارک دائو»، روزنامه نگار ، تنش‌های موجود بین ایران و امریکا را در فرانس 24 تحلیل کرده و نوشته است: دونالد ترامپ در حال بازی با کارت فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره است. یک استراتژی بی‌خطر که احتمال برافروختن آتش در خاورمیانه را افزایش داده است.
نامه نیوز ایران هسته ای بازی 

  

معاون حقوقی رئیس جمهور: مردم باید همه چیز را بدانندروزنامه ایران: لایحه شفافیت یکی از مهم‌ترین لوایح دولت اعتدال حالا در مجلس است و همه چشم‌ها به بهارستان است تا ببینند نمایندگان مردم از آزمون آن سربلند بیرون می‌آیند یا نه.
مثلث رئیس جمهور ایران روزنامه ایران 

  

درخواست جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودروخودروسازان دوباره درخواست گرانی دادند! این خبر را فیاض، مشاور وزیر صنعت به «شهروند» اعلام می‌کند و البته اصرار هم دارد به جای «افزایش قیمت» از واژه «اصلاح قیمت» استفاده کند. او البته توضیح می‌دهد که درخواست خودروسازان برای اصلاح قیمت در حال بررسی است.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

آمریکا در پی اقدامات خصمانه خود، تحریم‌های جدیدی را علیه مقام معظم رهبری وضع کرده است.
نامه نیوز ایران دونالد ترامپ ترامپ 

  

«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوتمستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ هرمز شریفیان ــ این نخستین بار نیست که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری با معاون اول خود، «اسحاق جهانگیری» درباره برخی موضوعات به اختلاف‌نظرهای جدی بر می‌خورند.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی اسحاق جهانگیری رئیس جمهور 

  

ذوالنوری و پور مختار ملاقات با بابک زنجانی را تکذیب کردندمستقل آنلاین/از روز شنبه در محافل سیاسی و فضای مجازی شایعه شد که چندتن از نمایندگان اصولگرا متمایل به جبهه پایداری در زندان اوین حضور یافته و با بابک زنجانی غارتگر بزرگ نفتی ملاقات هایی داشته اند.
مستقل‌آنلاین زندان اوین بابک زنجانی شبکه های مجازی 

  

پشت‌پرده اتاق عملیاتِ ضدزنگنه و دیدار با "بابک زنجانی" در زندان/ صداوسیما طرفِ کیست؟مستقل آنلاین/یکی از برنامه‌های صبحگاهی شبکه سوم سیما با دعوت از علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از جمله سرسخت‌ترین دلواپسان حوزه نفت و دیپلماسی، 20 دقیقه به طرح انتقادها و مدعیاتِ اثبات‌نشده علیه وزارت نفت و وزیر نفت جمهوری اسلامی اختصاص داد.
مستقل‌آنلاین روزنامه وزارت نفت تلویزیون 

  اخبار داغ
  

ارزش 300 میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر ضرورت بسترسازی دولت و حاکمیت برای استفاده از ظرفیت ماینرهای خانگی و استخراج بیت‌کوین، جزئیاتی از فرصت سازی ارزهای رمزپایه برای کشور را تشریح کرد.
تسنیم بیت کوین اقتصاد نوآوری 

  

ایران بالاترین تولید کننده فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا در منطقهمدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: ایران بین کشورهای منطقه، بالاترین میزان تولید فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا را دارد.
ایلنا ایران تولید کالاهای اساسی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌هااقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 4 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر 13200 تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده 13000 تا 13100 تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

تورم عجیب در استان ایلام​اقتصادنیوز: بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (45,1 درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (31.4 درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در خرداد ماه 13.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش نشان می­دهد.
اقتصادنیوز تورم استان آذربایجان غربی استان البرز 

  

«آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن» در دستور کار کمیسیون زیربنایی مجمع قرار گرفتپس از بررسی طرح مطالعاتی ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی مسکن موضوع آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن در دستور کار کمیسیون زیربنائی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.
ایلنا دولت مسکن درآمد 

  

ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده/جلسه آتی گزارش کمیسیون نهایی می شود سیدحسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون متبوع خود، گفت: ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده، دستورکار امروز کمیسیون اقتصادی بود که پیشنهادات نمایندگان در اصلاح برخی بندهای این لایحه مطرح شد. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تاکنون پیشنهادات مختلفی…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی مالیات مالیات بر ارزش افزوده