برنا   |  سیاسی  |  

مجموعه نظام نه فقط دولت در سیل اخیر دخیل هستند/ سیل را از تهدید به فرصتی ملی تبدیل کنیم

در پی اعلام خسارت 35 هزار میلیارد تومانی از سوی وزیر کشور در مجلس، باید به این نکته توجه داشت که این سیل یکی از خسارت بار ترین بلایایی بوده که تاکنون رخ داده است؛ بنابراین به گفته فعالان سیاسی مجموعه نظام در این واقعه دخیل هستند و با همدلی، انسجام و همبستگی همه نیروهای سیاسی در کنار دولت و مردم می توان از این بحران عبور کرد.

مجموعه نظام نه فقط دولت در سیل اخیر دخیل هستند/ سیل را از تهدید به فرصتی ملی تبدیل کنیم

به گزارش گروه  سیاسی خبرگزاری برنا؛ سیل فروردین 98 در ایران که همچنان پس لرزه و ویرانی‌های آن نیز ادامه دارد یکی از خسارت بارترین بلایای طبیعی طی سالیان گذشته بوده است. در عین حال این سیل به تعبیر بسیاری از کارشناسان برای کشور خشکسالی چون ایران، مزایایی نیز داشت اما درگیر شدن هموطنان سیل‌زده با این بلای طبیعی ناگهانی آن هم در حجمی عظیم، مزایای آن را کمرنگ کرد. 

این سیل مناطق وسیعی را از استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی گرفته تا لرستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان درنوردیده، ده‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده، صدها مصدوم برجای گذاشته، خانه ها، مزارع و بسیاری امکانات دیگر را ویران کرده است و اکنون به گفته وزیر کشور 35 هزار میلیارد تومان نیاز است تا این خسارت ها جبران شود. خسارتی که به نظر نمی‌رسد دولت حسن روحانی به تنهایی بتواند جبران کند. در کنار همه کمک‌های مردمی  و سایر نهادهای مسئول به دولت برای مقابله و جبران خسارت‌های سیل، اخیرا مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تائید خواهد بود.

به گفته وزیر کشور در صحن علنی مجلس، خسارت سیل بین 30 الی 35 هزار میلیارد تومان برآورد شد. همچنین در این سیل، 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

سال 98 سالی بود که با سیل آغاز شد آن هم سیل در حجمی گسترده که بسیاری از مردمان این سرزمین را از گذران یک زندگی عادی محروم کرد. این در حالی بود که همگان به مناسبت آغاز بهار و ورود به سالی جدید، باید جشن می‌گرفتند هرچند در برخی استان‌ها شرایط عادی بود اما هیچ فرد ایرانی چه در داخل و چه در خارج نبود که از این مصیت ناخواسته دلش به درد نیاید. حتی بسیاری از کشورها نیز به نحوی سعی کردند کمک‌های خود را به سیلزدگان ایران روانه کنند. شاید واژه همدلی مناسبترین واژه برای وصف این کمک‌ها باشد. سیل با همه خسارات مالی و جانی‌اش که قلب هر ایرانی و غیر ایرانی، مسلمان یا غیر مسلمان را به درد آورد بار دیگر عاملی برای همراهی و همدلی مردم و مسئولان بود. هر چند عده‌ای همواره منتقد و تخریب‌گر، سعی کردند این همدلی را کمرنگ جلوه دهند یا نادیده بگیرند. نیروها و جریان‌های سیاسی چه راست و چه چپ، اصلاح‌طلب و یا اصولگرا نیز تلاش کردند در کنار یکدیگر و با مردم همراه شوند زیرا در این شرایط سخت و دشوار، باید اختلافات را کنار گذاشت و به کمک مردمانی شتافت که همه چیز خود را از دست دادند. مردمی که باید امید را به آنها بازگرداند تا از غم و اندوه آنها کاسته شود. دولت و نهادهای مسئول در این شرایط بسیار تلاش کردند در کنار مردم بمانند و به امور آنها رسیدگی کنند هر چند کم و کاستی‌هایی در این زمینه وجود داشت اما دولت و مردم به همراه سایر دستگاه‌ها، همچنان پای هموطنان سیل زده ایستاده و خواهند ایستاد.

«غلامرضا ظریفیان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در مورد سیل اخیر و مزایای طبیعی آن به خبرنگار سیاسی برنا گفت: همه صاحبنظران و همه کسانی که با مسئله آب، سیل، مسائل فنی و سازمان هواشناسی آشنایی دارند، معتقدند میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته،  19 برابر بیشتر است. طبیعتا زمانی که با چنین پدیده‌ای روبرو می‌شویم، این پدیده شاید حداقل طی 50 سال گذشته بی‌سابقه است.

او در مورد همدلی مردم و دولت برای کمک به سیل‌زدگان و تنها نگذاشتن دولت نیز بیان کرد: نکته دیگر این است که اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و حتی افکار عمومی در مورد این واقعه اخیر این است که مجموعه نظام و نه فقط دولت در این موضوع دخیل هستند. در واقع هم دولت به عنوان مسئول اصلی مقابله با حوادث غیرمترقبه، هلال احمر، نیروهای مسلح و همچنین نیروهای مردمی به جز در شوک اولیه که رخ داد سعی کردند هر چه در توان دارند را به میدان بیاورند. هر چند یکی از دلایلی که این تلاش‌ها برای حجم عظیمی از بارندگی و سیلاب کافی نیست، این است که در کشور ما برخی از مشکلات زیست محیطی ما، مشکلات و انباشت‌های 30-40 ساله است که در شرایط کنونی، خود را نمایان ساخته است.

او افزود: بحث لایروبی رودخانه‌ها و ساخت و سازهایی که به دلیل عدم نظارت شهرداری‌ها در شهرها صورت گرفته و همچنین برخی از ساخت و سازها در کنار رودخانه‌ها، متاسفانه اجحافی بوده که در حق مناطق طبیعی و مراتع کشور به ویژه جنگل‌ها شده است. در این قضیه نیز دولت، قوه قضائیه و هم دستگاه‌های نظارتی نقش دارند. این مسائل جزو مجموعه مسائلی است که طی بازه زمانی طولانی به وجود آمده است. زمانی که با یک پدیده کم نظیر در صدسال اخیر و بی‌نظیر در 50 سال اخیر روبرو می‌شویم و این حجم از بارندگی را در کشور داریم. طبیعی است که هر چقدر هم شبانه‌روزی تلاش کنیم نمی‌توانیم فاصله و مشکلاتی که در این قضیه رخ داده است را رفع کنیم.

او ادامه داد: بنابراین در این شرایط به جای اینکه همه چه دولت در ارتباط با دستگاه‌های دیگر یا دستگاه‌های دیگر در ارتباط با دولت، چه مردم در ارتباط با دولت و یا دولت در ارتباط با مردم با یکدیگر همدلی کنند و نشان دهند که در این قضیه اخیر همه با تمام توان به میدان آمدند که متاسفانه این نکته مهم مورد غفلت و هجوم برخی قرار می‌گیرد. بنابراین اتفاق خوبی که در شرایط سیل پدید آمده این است که جامعه، مردم و دولت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. البته برخی بدون توجه به مقتضیات آن، به حمله علیه دولت می‌پردازند. هرچند نقد خوب است و در این واقعه اخیر به دستگاه‌های مختلف، نقد وارد است اما باید خدمات و زحمات آن‌ها را در زمان سیل در نظر گرفت.

او بیان کرد: در نتیجه می‌توان تهدید سیل را به یک فرصت انسجام اجتماعی، همبستگی اجتماعی و امید به آینده تبدیل کنیم در عین حال با یک بررسی عالمانه و محققانه این امر باید انجام شود. همانگونه که رئیس جمهور بررسی عالمانه و دقیق این اتفاق را به نهادهای علمی به ویژه دانشگاه تهران واگذار می‌کنند. بنابراین پس از این بررسی مشخص خواهد شد چه شکاف‌ها و آسیب‌هایی هم در سیستم مدیریتی ما و هم محیط زیست وجود دارد. همچنین باید کمک کنیم از تکرار این اتفاق جلوگیری و این تهدید را با همدلی، همبستگی بیشتر و با بررسی دقیق‌تر و عالمانه‌تر به فرصت تبدیل کنیم زیرا ایران کشوری است که دارای خشکسالی بود و این خشکسالی درحال وارد کردن آسیب‌های جدی به کشور است. در حال حاضر با آب فراوانی که در نتیجه بارندگی‌ها در تالاب‌ها و برخی از سفره‌های زیرزمینی  جاری شده، باعث سیراب شدن آنها شده است.

او اظهار کرد: بنابراین باید این سیل را از یک تهدید به یک فرصت ملی تبدیل کنیم. نهایتا با عبور از سختی‌ها، اهتمام به حل مشکلات جاری مردم، اسکان دادن و بازسازی مناطق سیل‌زده، می‌توان فضای جدیدی را برای انسجام و همبستگی ملی ایجاد کرد. متاسفانه در این قضیه برخی از رسانه‌های خارجی، نقش مخربی را در بزرگ کردن ضعف‌ها و نادیده انگاشتن قوت‌هایی که در شرایط سخت سیل بوده، داشته‌اند. بنابراین برخی از جریان‌های سیاسی نیز باید مراقب باشند که همسو با رسانه‌های معاند حرکت نکنند تا به انسجامی که در اثر این شرایط ایجاد شده، لطمه‌ای وارد نشود.

همچنین «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در مورد کمک به دولت در مناطق سیل‌زده به خبرنگار سیاسی برنا گفت: «عقبه ذهنی و تاریخی ما ایرانیان نشان داده است زمانی ما می‌توانیم موفق شویم که با یکدیگر همدلی، وفاق و وحدت داشته باشیم. بنابراین باید گفت با اختلاف و درگیری نمی‌توان اهداف و برنامه‌ها را پیش برد. چه جریان سیل باشد و چه جریان زلزله باشد، اختلاف و درگیری، انرژی و نیروی افراد را برای همکاری مثبت از بین می‌برد. بنابراین همدلی بین مردم، دولت و سایر نهادها، باعث هم افزایی و کاهش مشکلات مردم می‌شود.

جعفرزاده افزود: مردم سیل‌زده حکم بیماری را دارند که انتظار درمان دارند. در نتیجه باید اختلافات و دعواهای سیاسی را در زمان کمک به مردم سیل زده کنار گذاشت. اگر از توان مردمی و سایر نهادها برای جبران خسارات کمک بگیریم، قطعا هزینه‌ها کاهش خواهد یافت در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.»   

رسانه هزینه دولت   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

کاهش معلمان با حقوق ارزی در مدارس ایرانی خارج از کشوررئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از کاهش تعداد معلمان ارزبگیر در مدارس ایرانی خارج از کشوردر سال تحصیلی جدید خبر داد.
خودروتک مدرسه یورو وزارت آموزش و پرورش 

  

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده امروز پایان می یابدتهران- ایرنا- سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: امروز (شنبه)، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 است که پس بعد از اتمام این مهلت، قابل تمدید نیست.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده تهران 

  

دوردوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی در بوشهر آغاز شدبوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دور دوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی براساس جدول زمانبندی ابلاغ و از روز گذشته در9 کانون آلوده این استان آغاز شده است.
ایرنا استان بوشهر ایرنا سازمان برنامه و بودجه 

  

مبارزه با ملخ مراکشی در مزارع کشاورزی قزوین انجام شدقزوین – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح یک هزار و 100 هکتار از مزارع کشاورزی استان انجام شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

مبارزه با ملخ در 120 هکتار از زمینهای فریمان انجام شدمشهد- ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مبارزه با آفت ملخ در 120 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان فریمان انجام شده است.
ایرنا مشهد ایرنا وزارت جهاد کشاورزی 

  

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 97امروز 31 فروردین ماه 98، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 ا
خبرفوری مالیات مالیات بر ارزش افزوده زمستان 

  

کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور، اولویت مهم پلیس مبارزه با موادمخدررئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور را از اولویت های پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در سال 98 برشمرد.
ایلنا کویر جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان ملل در ایران کارگاه آموزشی ارزیابی حوادث برگزار می کندتهران- ایرنا- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت بلایا (اپدیم) با همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، کارگاه آموزشی پایش چارچوب سندای و ارزیابی زیان ها و خسارات حوادث و بلایا را در اردیبهشت ماه برگزار می کند.
ایرنا سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان برنامه و بودجه