اعتماد   |  سیاسی  |  

آیا امارات قرار است رهبر طرح «یک جاده، یک کمربند» چین در خاورمیانه شود؟

ویروس کرونا که از چین سرچشمه گرفت، در بدترین زمان برای امارات متحده عربی رخ داد. در حقیقت، قبل از این ویروس، روابط امارات و چین در حد عالی قرار داشت.

آیا امارات قرار است رهبر طرح «یک جاده، یک کمربند» چین در خاورمیانه شود؟

اعتمادآنلاین| ویروس کرونا که از چین سرچشمه گرفت، در بدترین زمان برای امارات متحده عربی رخ داد. در حقیقت، قبل از این ویروس، روابط امارات و چین در حد عالی قرار داشت. مشارکت دوجانبه ی آنها تحت تأثیر رشد فزاینده مبادلات اقتصادی، وعده می داد که آنها در آینده تبدیل به یک مدل ژئو اقتصادی و ژئوپلیتیکی شوند. گفتنی است، امارات متحده عربی با بیش از 4000 شرکت چینی که در این کشور فعالیت دارند، شریک اصلی اقتصادی پکن در خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) به شمار می رود. از سال 2015، تجارت دوجانبه پکن- دبی تقریباً 10 درصد رشد سالانه داشته است و در 9 ماه نخست سال 2019 به 35 میلیارد دلار رسید.

 

Cinzia Bianco در وب‌سایت «اندیشکده خاورمیانه» در واشنگتن نوشت: ویروس کرونا که از چین سرچشمه گرفت، در بدترین زمان برای امارات متحده عربی رخ داد. در حقیقت، قبل از این ویروس، روابط امارات و چین در حد عالی قرار داشت. مشارکت دوجانبه ی آنها تحت تأثیر رشد فزاینده مبادلات اقتصادی، وعده می داد که آنها در آینده تبدیل به یک مدل ژئو اقتصادی و ژئوپلیتیکی شوند. گفتنی است، امارات متحده عربی با بیش از 4000 شرکت چینی که در این کشور فعالیت دارند، شریک اصلی اقتصادی پکن در خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) به شمار می رود. از سال 2015، تجارت دوجانبه پکن- دبی تقریباً 10 درصد رشد سالانه داشته است و در 9 ماه نخست سال 2019 به 35 میلیارد دلار رسید.

 

در ادامه این مطلب آمده است: این روابط از زمان سفر شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به امارات در سال 2018 عمیق تر شد. برای پکن، امارات متحده عربی اولین و مهمترین مرکز برای صادرات مجدد به منطقه ای گسترده تر است، زیرا حدود 60 درصد از صادرات آسیا از بنادر امارات عبور می کنند. سرانجام باید گفت که روابط دو طرف در زمینه ی تجارت دریایی و طرح یک جاده یک کمربند که از پتانسیل زیادی هم برخوردار است، اهمیت دارد.

 

عملکرد شرکت دی پی ورلد امارات در روابط پکن و دبی

 

 در دهه‌های اخیر، امارات به عنوان بخشی از استراتژی متنوع سازی اقتصاد خود، سرمایه گذاری زیادی در حوزه ی نوآوری‌های دیجیتال، خدمات مالی، تدارکات حمل و نقل و گردشگری داشته است. سنگ بنای این استراتژی ایجاد دی پی ورلد به عنوان یک رهبر جهانی در مدیریت بندر و توسعه زیرساخت‌های وابسته به خانواده حاکم دبی است. همچنین باید گفت که عملیات خارجی دی پی ورلد همواره بر اساس یک استراتژی تجاری مداوم انجام شده و اغلب با سیاست خارجی ابوظبی همپوشانی داشته است. به ویژه این هماهنگی از سال 2009، هنگامی که هم افزایی بین ابوظبی و دبی با کمک مالی اولی تقویت شد، مشهود است. مهم اینکه، با هدایت سرمایه گذاری‌ها به سمت ارتقا و مدیریت بنادر در سراسر جهان، دی پی ورلد به عنوان یک ابزار ژئو اقتصادی و ژئوپلیتیکی مهم برای استحکام روابط سیاسی ابوظبی با کشورهای میزبان ظاهر شده است.

 

اکنون غول بندر دبی با بزرگترین پروژه زیرساختی که تاکنون طراحی شده، روبرو است. آن پروژه جاده دریایی ابریشم یا همان کریدور دریایی طرح یک جاده یک کمربند است که از چین تا آفریقا و اروپا ادامه دارد. گفتنی است، امارات متحده عربی به شدت مشتاق است که بخشی از این پروژه باشد. در همین ارتباط، در سال 2018، بازار جهانی ابوظبی با بورس اوراق بهادار شانگهای، تفاهم نامه ای را امضا کرد تا بازار مالی یک کمربند یک جاده ایجاد شود و به عنوان یک بستر بین المللی برای افزایش سرمایه به منظور پشتیبانی از پروژه‌های مرتبط با طرح یک کمربند یک جاده خدمت کند. اگر همه گیری رخ نمی داد، در ماه آوریل اجلاس طرح یک کمربند و یک جاده در سال 2020 به میزبانی دبی برگزار می شد.

 

مهم اینکه مدیرعامل دی پی ورلد خاطرنشان کرده است که این شرکت در حال حاضر بنادر بیشماری را در امتداد جاده دریایی ابریشم اداره می کند و تلاش زیادی برای گسترش این شبکه انجام داده است. از سوی دیگر، به لطف امتیازاتی که طی چندین دهه دی پی ورلد به دست آورده است، اکنون دسترسی ویژه به تأسیسات ساحلی کشورهای مختلف دارد. در این ارتباط می توان به جزیره استراتژیک سوکوترا، اریتره، سومالی لند، سودان، مصر، لیبی، قبرس و جاهای دیگر اشاره کرد. همچنین تقویت بیشتر وضعیت خود در دریای مدیترانه شرقی به امارات متحده عربی امکان می دهد تا بنادر را در این مناطق که از بندر جبل علی دبی به قلب اروپا منتقل می شود، به طور ژئوپلیتیکی پیوند دهد و بدین ترتیب مجدداً به سایر راهروهای طرح یک جاده یک کمربند متصل شود.

 

این استراتژی بلندپروازانه، امارات متحده عربی را به رهبر منطقه ای طرح یک جاده یک کمربند تبدیل و دبی را به عنوان مهمترین شریک پکن در منطقه منا معرفی می کند.

 

طرح یک کمربند یک جاده به عنوان یک گزینه

 

بسیاری از تلاش‌های امارات متحده عربی برای ایفای چنین نقش مهمی در طرح یک کمربند یک جاده، در ابتدا در پاسخ به ترس دبی از اینکه به طور کامل در این پروژه حضور نداشته باشد، انجام شد. طبق برنامه‌های اولیه پکن، راهرو دریای یک کمربند یک جاده باید خیلی از امارات فاصله می داشت. بندر کلیدی در اقیانوس هند، گوادر پاکستان بود که هنوز هم هست. این بندر در 400 مایلی امارات قرار دارد. بندر گوادر از ابتدا توسط چین ساخته شد و کاملاً استراتژیک است، زیرا به پکن این امکان را می دهد که دریای چین جنوبی پرمناقشه و تنگه ی مالاکا را که تحت کنترل آمریکاست، دور بزند. در خلیج فارس، چین روی بندر ارزشمند دوقم حساب کرده است. این بندر از سرمایه گذاری 10.7 میلیارد دلاری چین و عمان برخوردار شد و انتظار می رود به عنوان یک منطقه آزاد تجاری به بزرگترین نمونه در خاورمیانه تبدیل شود. دوقم مانند گوادر و برخلاف بنادر امارات، به چین اجازه می دهد تا در تنگه خطرناک دیگری به نام هرمز که تحت تأثیر مناقشات آمریکا و ایران و تنش‌های بین سعودی‌ها و ایرانی‌ها است، درگیر نشود. گفتنی است، یکی از راهروهای زمینی طرح یک کمربند یک جاده قرار است از ایران عبور کند. ایرانی که با پکن توافقنامه همکاری 25 ساله امضا کرده است و دیگر حاکمان خلیج فارس مانند قطر و کویت نیز برای جذب سرمایه گذاری‌های چینی بسیار در تلاش هستند. بنابراین امارات متحده عربی رقابت شدیدی در منطقه دارد.

 

باید دقت داشت که چین ممکن است امارات متحده عربی را به عنوان رقیبی برای خودش ببیند که موقعیت پکن را در صنعت حمل و نقل دریایی مستقیماً تهدید می کند. این امر به ویژه در جریان اختلافات دو جانبه ی پکن-دبی در مورد بندر استراتژیک جیبوتی در سال 2018 مشخص شد. در فوریه همان سال، دولت جیبوتی به طور یک جانبه امتیاز 30 ساله اعطا شده به دی پی ورلد برای استفاده از ترمینال کانتینر ی دوراله را لغو کرد. سپس این امتیاز در اختیار چینی‌ها قرار گرفت. اختلاف جیبوتی نشان داد، در حالی که امارات متحده عربی علاقه دارد خطوط قرمز را برای تبدیل شدن به یک شریک فرعی پکن ترسیم کند، اما رقابت با چین گریزناپذیر است و چیزی نیست که دبی در مورد آن حق انتخاب داشته باشد.

 

مانع دیگر بر سر راه دیپلماسی امارات این است که این کشور فاقد یک استراتژی منسجم است. در حالی که به نظر می رسد دی پی ورلد بهترین موقعیت را برای همکاری با چین دارد، اما امارات بنادر ابوظبی را نیز مورد توجه قرار داده است که با منافع خانواده حاکم ابوظبی گره خورده است. این رقابت داخلی میان بنادر می تواند در درازمدت اثربخشی دیپلماسی امارات را در منطقه با مشکل مواجه کند. به ویژه در شرایط همه گیری و با کاهش منابع مالی کشور، این رقابت سخت تر شده است.

 

سرانجام باید گفت که یک مانع قابل توجه دیگر برای پیشروی دیپلماسی امارات متحده عربی به منظور ایفای نقش موثر در طرح یک کمربند یک جاده، چگونگی تضمین امنیت دارایی‌های ساحلی است. گفتنی است، امارات اغلب برای تضمین امنیت دارایی‌های استراتژیک ساحلی و جبران کمبود نیروی خود به پیمانکاران خارجی به خصوص غربی‌ها یا کشورهای آمریکای لاتین متکی است. این موضوع، امارات را در معرض خطر قابل توجهی قرار می دهد.

 

در پایان باید خاطرنشان کنیم که رقابت شدیدی در منطقه خاورمیانه میان کشورها برای ایفای نقش در طرح یک جاده یک کمربند به وجود آمده است. امارات نیز از این قاعده استثنا نیست و تلاش دارد که منافع خودش را پیگیری کند. اما در این مسیر، همانطور که اشاره کردیم با موانعی روبرو است که باید برای آنها چاره اندیشی کند.

 

منبع: انتخاب

امارات متحده عربی سیاست خارجی آمریکای لاتین   اخبار برگزیده
  

واکنش به خبر طرح آلمان برای لغو تحریم‌های آمریکااین کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: اگر قرار است کاری برای مذاکره با ایران انجام شود آمریکایی‌ها خودشان بلدند چه کار کنند. ضمن آنکه با توجه به 12 شرط آمریکا، ایران الان در موضع مذاکره قرار ندارد و این کار را به معنای تسلیم می‌داند.
اعتماد آلمان ایران و آمریکا سیاست خارجی 

  

ارز جهانگیری باعث شد مافیاها مملکت را از بین ببرند/ کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوندنایب رئیس کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: چرا کسی که می‌خواهد رأی اعتماد بگیرد با خود خدم و حشم به مجلس می‌آورد ، آقای رئیس کارچاق‌کن‌ها در راهروهای مجلس متولد می‌شوند که باید جلوی آنها گرفته شود.
ایلنا ارز مجلس شورای اسلامی گرانی 

  

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضع مجلس و قوه قضائیه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مبتنی بر این استدلال است که به منظور حل مشکلات امروز کشور، نباید معضلات بزرگتری برای آینده اقتصاد ملی ایجاد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور وام 

  

یک فعال سیاسی بیان کرد: کاندیدا‌هایی که نامشان برای انتخابات 1400 مطرح است، هیچ کدام چنگی به دل نمی‌زنند، چون هیچ ایده‌ای برای اداره حکومت در این شرایط ندارند و قاعدتا اگر بخواهد در 1400 اتفاقی رخ دهد باید اجازه دهند که یک ایده جدید بیاید.
رویداد۲۴ انتخابات مجلس استقلال ایران 

  

سبزپوشی تابلوی بورس / شاخص کل کانال 2 میلیونی را بازپس گرفتتابلوی بورس که دیروز تحت تاثیر حواشی صندوق دارا دوم قرمز پوش شده بود، در نیم ساعت اول معاملات امروز با واکنش مثبت به تصمیم دولت برای عرضه دارادوم در پنجم شهریورماه، سبزپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص دولت فولاد 

  

خوش‌­بینی بازارها به واکسن روسی | رقابت شرق و غرب برای مهار کرونا به اوج رسیدطلا روز سه‌شنبه نوسان بیش از 89 دلاری را تجربه کرد. در حالی که طلا در معاملات ابتدای روز در قیمت 2028 دلاری معامله می‌شد، در ادامه معاملات روز سه‌شنبه با افت شدید حدودا 4 درصدی تا قیمت 1939 دلار پایین رفت هر چند پس از آن تا حدودی قیمت اونس از افت خود را جبران کرد و تا ساعت 21 دیشب به 1950 دلار رسید.
۵۵ آنلاین روسیه دونالد ترامپ رئیس جمهور 

  

مردم در انتخابات 1400 شرکت نمی کنندنوعی سرخوردگی سیاسی در جامعه ایران دیده می‌شود که شاید همین موضوع بر روند مشارکت مردم در انتخابات سال 1400 تأثیر منفی بگذارد. طبیعی است که با تضعیف نهاد انتخابات به دلیل رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم و دولت و فراگیری فساد مالی و اداری، پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام هم بیش از پیش سست و متزلزل شده و مشروعیت و کارآیی خود را از دست دهند.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران 

  

ادعای «هوک» درباره آینده روابط ایران و آمریکاایسنا/ نماینده پیشین آمریکا در امور ایران اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به توافقی با ایران دست یابد تا جایگزین برجام شود.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

نه به آزادسازی قیمت خودرووزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در حالی امروز برای کسب رای اعتماد راهی مجلس شورای اسلامی می‌شود که در گفت‌وگویی به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در حوزه صنعت و بازار خودرو پرداخته است...
خودروتک بهره وری قیمت افزایش قیمت 

  

واکسنِ روسی کرونا ساخته شدولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز به طور رسمی از ساخت واکسن روسیِ کرونا و ثبت این واکسن خبر داد.
مملکت‌آنلاین روسیه ولادیمیر پوتین وزارت بهداشت 

  اخبار داغ
  

پاندمی کرونا ایجاد صلح را تهدید می کنددبیر کل سازمان ملل هشدار داد که همه‌گیری کووید 19 نه تنها دستاوردها در مبارزه با فقر جهانی و ایجاد صلح را تهدید می‌کند، بلکه خطر تشدید درگیری‌های موجود و ایجاد اختلافات جدید را در پی دارد.
اعتماد شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل بان کی مون 

  

افرادی که مستعد ابتلا به کرونای شدید هستندافراد مبتلا به چاقی نسبت به افراد فاقد مشکل چاقی در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به COVID-19 شدید هستند.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما چاقی ازدواج 

  

آسوشیتدپرس از مسکو گزارش داد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرده است که واکسن کرونا در روسیه ثبت شده و دختر وی نیز جزء کسانی است که این واکسن به وی تزریق شده است.
رویداد۲۴ روسیه ولادیمیر پوتین مسکو 

  

قیمت دلار در آخرین روز کاری هفتهصرافان بانکی امروز هر دلار را به قیمت 22 هزار و 50 تومان می فروشند و به نرخ 21 هزار 950 تومان خریداری می کنند . نرخ خرید یورو از مردم نیز برابر با 25 هزار و 900 و نرخ فروش آن 26 هزار تومان اعلام شده است.
اعتماد قیمت دلار صرافی 

  

واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا بیگلری در گفتگوی ویژه خبری شامگاه چهارشنبه 22 مرداد 99 ظهار داشت: سال‌ها است که ثابت شده واکسن‌ها می‌توانند با تحریک ایمنی بدن انسان به عنوان مؤثرترین عامل در درمان بیماری‌ها به کار گرفته شوند. از سوی دیگر ویروس کووید 19 یکی از پیچیده‌ترین ویروس‌های 100 سال اخیر شناخته شده است. به همین دلیل ساختن واکسن برای این ویروس بسیار پیچیده و سخت است. وی…
مهر درمان خبرنگار بدن انسان 

  

وزیر بهداشت آلمان از تولید قطعی واکسن کرونا در ماههای آینده خبر داد«ینس اشپان» وزیر بهداشت آلمان روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که واکسن بیماری «کووید – 19 » در ماه‌های آینده و به‌طور قطع در اوایل سال آینده تولید شود و در دسترس همگان قرار گیرد.
برنا آلمان تولید ماه 

  

هر واکسن کرونای آکسفورد 120 دلار پیش فروش می‌شودرئیس سازمان نظام پزشکی گفت: آکسفورد هر واکسن کرونا را 120 دلار پیش فروش می‌کند، در حالی که تاثیر آن کم تر از سه ماه خواهد بود.
ایلنا دلار سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی