ایلنا   |  فرهنگی  |  

شیوع کرونا و تغییر رویه گردشگران ساحلی و دریا به سوی گردشگری فرهنگی/ تورهای ورودی بلاتکلیف نوسان بازار ارز هستند

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به آنکه شیوع کرونا سبب شده تا برخی از گردشگران تغییر رویه دهند، از احتمال گرایش گردشگران ساحلی و دریا به سمت گردشگری فرهنگی خبر داد که می‌تواند به نفع ایران باشد.

شیوع کرونا و تغییر رویه گردشگران ساحلی و دریا به سوی گردشگری فرهنگی/ تورهای ورودی بلاتکلیف نوسان بازار ارز هستند

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به آنکه شیوع کرونا سبب شده تا برخی از گردشگران تغییر رویه دهند، از احتمال گرایش گردشگران ساحلی و دریا به سمت گردشگری فرهنگی خبر داد که می‌تواند به نفع ایران باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بعد از گذشت حدود دو سال از شیوع کرونا و به تبع آن بسته شدن مرزهای کشور به روی گردشگران، بالاخره از اوایل آبان ماه سال جاری شاهد بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی و صدور ویزا برای آن‌ها بودیم. این امر سبب شد تا نفس تازه‌ای به روح خسته صنعت گردشگری دمیده شود و امیدی تازه به روی دفاتر خدمات مسافرتی که چندین سال بدون مسافر مانده و تعداد زیادی از آن‌ها تعطیل شده‌اند، باز شود.  

امیر پویان رفیعی شاد (رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران) با اشاره به آنکه وضعیت گردشگری و ورود گردشگران به کشور از حالت سکون درآمده است، گفت: نمی‌توان گفت وضعیت گردشگری خوب است اما می‌توان گفت، شرایط بهتر شده است.  

این کارشناس برنامه‌های گردشگری ادامه داد: توسط برخی دفاتر خدمات مسافرتی و آژانس‌هایی که در حوزه تورهای ورودی فعال هستند شاهد برگزاری تورهای مختلف هستیم که هرچند تعداد آن‌ها انگشت شمار است و قابل قبول نیست اما بازهم بعد از مدت‌ها سکون، نور تازه‌ایست که می‌تواند امیدبخش باشد. درواقع می‌توان گفت تقاضا برای سفر به ایران همانند گذشته نیست و اینگونه نیست که بگوییم با باز شدن مرزها و صدور ویزا برای گردشگران شاهد سیل گردشگران و صف کشیدن آن‌ها برای سفر به ایران هستیم. آنچه اکنون در جریان است، اصلا با سال‌های 97 و قبل از آن قابل مقایسه نیست.  

او در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت آنچه اکنون در گردشگری ایران جریان دارد و میزان ورود گردشگران چند درصد میزان گردشگرانی است که در سال‌های قبل از شیوع ویروس کرونا به ایران سفر می‌کردند است، گفت: آمار بسیار ضعیف است و اصلا نمی‌توان آنرا به درصد گفت. اما همین روزنه‌های امید از جایی شروع می‌شود و بیشتر خواهد شد. اما اینکه بگوییم به زودی به آمار سال‌های 97 و قبل از آن باز خواهیم گشت، اشتباه است.  

به گفته این مدرس دانشگاه، مخاطبان ایران و گردشگرانی که ایران را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند، تقریبا مشخص است. گردشگران ایران رنج سنی خاصی دارند که عموما مسن هستند و بیشتر آن‌ها به منظور گردشگری فرهنگی به ایران سفر می‌کنند. اکنون نیز همین قانون پابرجاست و کاملا مشخص است که چه مسافرانی به ایران سفر می‌کنند. این گردشگران صرفا از کشور خاصی نیستند بلکه بیشتر آن‌ها در شرایط سنی و خواستگاه گردشگری که همان گردشگری فرهنگی است مشترک هستند.  

رفیعی شاد تصریح کرد: با توجه به شرایطی که کرونا بوجود آورده و شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فردی که در جوامع تعریف شده این گمانه وجود دارد که تعدادی از گردشگران بین‌المللی تمایلی برای استفاده از برخی محورهای گردشگری مانند گردشگری ساحلی و دریا که در گذشته رونق داشت را نداشته باشند از این رو شاید این گردشگران به سمت گردشگری فرهنگی روی آورند که می‌تواند برای ایران نویدبخش باشد چراکه ایران بیشتر به عنوان مقصد گردشگری فرهنگی شناخته شده است.  

این فعال گردشگری در پاسخ به این سوال که در میانه سال‌های 95 تا 98 شاهد تغییر در رنج سنی گردشگرانی بودیم که ایران را برای سفر انتخاب می‌کردند و این رنج سنی کاهش یافته بود آیا اکنون می‌توان امید داشت که دوباره به آن نوع گردشگران بازگردیم، خاطرنشان کرد: اکنون شرایط مناسبی برای پیش‌بینی در این خصوص نیست و باید زمان بگذرد تا بتوانیم دراین باره صحبت کنیم. البته فکر کنم با رسیدن دوباره به آن نقطه فاصله داشته باشیم.  

به گفته او، معاونت گردشگری وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پروتکل‌های جدیدی برای سفر به ایران تعریف کرده که شامل تزریق دو دوز واکسن توسط گردشگران و دارا بودن pcr منفی است. دنیا نیز بر همین اساس پیش می‌رود و ما هم باید به همین سمت و سو برویم تا آنکه شاهد حل شدن موضوعات باشیم و به شرایط ایده‌آل دست یابیم.  

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران درخصوص وضعیت تورهای خروجی نیز گفت: اکنون با توجه به هزینه‌های هنگفتی که تورهای خروجی دارند شاهد برگزاری تورهای اندک و محدود در حوزه گردشگری خروجی هستیم. هرچند ممکن است عطش سفر در جامعه وجود داشته باشد اما مسافران با دیدن قیمت‌های 100 میلیون برای سفرهای خارجی، پشیمان می‌شوند و دیگر عطشی برای آن‌ها نمی‌ماند.  

او از تغییراتی که در نرخ‌های پروازی و حمل و نقل و البته هتل‌های بوجود آمده به عنوان عوامل افزایش قیمت تورهای خارجی یاد کرد و ادامه داد: دفاتر خدمات مسافرتی از بسته‌های سفر که تعریف می‌کنند، سود معقولی را برمی‌دارند که در گذشته حدود 5 تا 10 درصد بود و اکنون بسیار کاهش یافته. آژانس‌ها واسطه‌ای بین ارائه دهندگان محصولات گردشگری و مصرف کنندگان یا همان گردشگران هستند. وقتی قیمت پرواز 40 میلیون تومان است آژانس‌دار چه می‌توان بکند؟ وقتی هتل‌دار نرخ را به دلار ارائه می‌دهد و ما در بازار با نوسان ارز روبه رو هستیم و در نهایت باید ارز 30 هزار تومانی را به دلیل آنکه تراکنش مالی با سایر کشورها نداریم، در صرافی‌ها با نرخ 35 هزار تومان حساب کنیم، قیمت‌ها همینطور افزایش می‌یابد. ثبات نرخ ارز برای ما بسیار اهمیت دارد و این نوسان بازار به نفع گردشگری نیست. به نوعی می‌توان گفت، تورهای ورودی بلاتکلیف هستند.  

رفیعی شاد درخصوص سوءاستفاده برخی دلالان از نام گردشگری برای دریافت ارز مسافرتی نیز گفت: این روزها با استفاده از فتوشاپ و خریدهای اینترنتی دیگر جایی برای فعالیت آژانس‌دار نمانده و متاسفانه این امر همیشه در ایران وجود داشت و یک سری دلال و سودجو از این شرایط استفاده کرده‌اند. این درحالی است که می‌توانستند حواله یا تاییدیه‌ای از آژانس‌ها دریافت کنند و مانع سودجویی دلالان شوند. آن‌ها با این کار روی هر کارت ملی بیش از دو میلیون تومان سود می‌کنند.

انتهای پیام/

ویزا حوزه ویروس   اخبار برگزیده
  

افزایش ناگهانی قیمت دلارنوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

العربیه: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات وجود نداردشبکه العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است نوشت که هنوز زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وجود ندارد.
فردا العربیه بانک وین 

  

تماس‌های روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد یافتسخنگوی کاخ کرملین از تداوم تعاملات میان ایران و روسیه خبر داد.
ایلنا روسیه ایران و روسیه ایران 

  

ایجاد ساز و کارهای لازم برای رفع مشکلات تجارت ایران و انگلیسمعاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر انگلستان و رایزن بازرگانی این کشور بر توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.
ایلنا کشاورزی حوزه ایران و انگلیس 

  

بازار سهام سبزپوش شد / علت صعود شاخص بورس چه بود؟در حالی که در 3 روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از 73 هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند، علت چه بود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص پایتخت 

  

امیکرون و دلتا چه تفاوتی با هم دارند؟/علائم آنها را بشناسیدامیکرون، سویه‌ای از بطن ویروس "سارس کوو 2" است که به دلیل علائم خفیف‌تر ابتلا به آن، "واریانت ملایم‌" نیز خوانده می‌شود و به نظر می‌رسد که روند شدید بیماری کووید 19 در ابتلا به این سویه به‌ ندرت دیده می‌شود، اما چرا؟
مستقل‌آنلاین کودکان ویروس والدین 

  

ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز | کاهش دما تا 8 درجهرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در چهار کلانشهر طی امروز (6 بهمن‌ماه) از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد.
۵۵ آنلاین ارومیه آلودگی هوا قزوین 

  

جاماندگان سهام عدالت از کی سهام دار می‌شوند؟پرونده جاماندگان سهام عدالت همچنان باز است و درباره تعیین تکلیف آن، وعده های زیادی داده شده است اما همچنان تصمیم گیری درباره 20 میلیون نفر که از گرفتن سهام عدالت جامانده اند، به آینده موکول می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام دولت دوازدهم 

  

«بایدن» و دو گزینه نهایی در مساله ایران«روند خاصِ تحولات در عرصه سیاست و اقتصادِ داخلی آمریکا، تا حد زیادی موقعیت بایدن و حزب دموکرات را با چالش هایی قابل توجه رو به رو کرده است. چالش هایی که در نهایت می توانند به ظهورِ دو سناریوی شوکه‌کننده و حتی ناگهانی در زمینه سیاست این کشور در رابطه با ایران ختم شوند. فرصت شناسی و استفاده درستِ ایران از وضعیت کنونی آمریکا است که می تواند مشخص کننده سناریویِ نهایی باشد.»
مثلث دونالد ترامپ باراک اوباما رئیس جمهور 

  

هفته های آینده به پیک مرگ و میر امیکرون می رسیمعضو کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در هفته های آینده به پیک امیکرون می رسیم که با مرگ و میر همراه خواهد بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان والدین 

  

پرسپولیس بدون حریف ماندحریف پرسپولیس در سوپرجام در حال برگزاری مقدمات سفر به امارات و برگزاری اردویی در این کشور بود که این سفر در دقیقه 90 منتفی شد.
خانه فوتبال پرسپولیس سفر وام 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 5 بهمن 1400/ سکه امامی ارزان شداقتصادنیوز ، قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شرایط آسان و باورنکردنی دریافت وام تا 50 میلیون تومان +جزئیاتروابط عمومی بانک مرکزی از شرایط دریافت وام زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن و با اعتبارسنجی خبر داد.
فردا وام دولت بخش خصوصی 

  

جزئیات سفر رئیس جمهور به روسیه از زبان سخنگوی دولتآخرین خبر/ سخنگوی دولت در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
نامه نیوز سفر رئیس جمهور روسیه 

  

جزئیات رسیدگی به 2 پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به 2 پرونده به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد.
ایلنا مطبوعات ماه تهران 

  اخبار داغ
  

افزایش قیمت خودروهای داخلی/قیمت جدید محصولات سایپادر پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این مالیات از 13 دی‌ماه در طرح‌های جدید فروش خودروسازان نیز اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید مشخص شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

آغاز پیک ششم کرونا در کشور/ 2 تا 4 هفته آینده به اوج اومیکرون می رسیمعضو ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار درباره ورود کشور به موج ششم کرونا گفت: کشور 2 تا چهار هفته آینده به اوج اومیکرون می رسد.
اقتصادنیوز 

  

تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ استمعاون اقتصادی رییس‌جمهور تأکید کرد: تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
ایلنا دولت محسن رضایی ماه 

  

زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
مثلث زنان ایران خودرو ایران 

  

خداحافظی دختران ایران با جام ملتهای آسیا؛/ زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
ورزش۳ دختران ایران تیم ملی فوتبال ایران 

  

به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونادر جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمور بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید شد.
فردا وزارت بهداشت درمان رئیس جمهور 

  

بورس تغییر جهت داد/ خروجی پول حقیقی ها حداقلی شداقتصادنیوز: امروز 6 بهمن 1400 معاملات بازار سهام در روز پایانی کاری شاهد یک تغییر جدی بود.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده استجلسه کمیته تخصصی کرونا بعداز ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.
ایلنا درمان وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

کرونای دبیر اختلالی در جشنواره فیلم فجر ایجاد نکرده استیزدان عشیری تأکید کرد که ابتلای دبیر جشنواره فیلم فجر به ویروس کرونا اختلالی در این رویداد ایجاد نکرده است.
برنا جشنواره فیلم فجر ویروس 

  

افزایش پنج درصدی قیمت خودرو از فردا؛خریداران ایران خودرو و سایپا دست به جیب شوند|جزئیاتافزایش قیمت خودرو :مثلا صعود 4 میلیونی قیمت پژو پارس به خاطر مالیات!
خانه فوتبال افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

درخواست مدیرعامل بورس انرژی از شرکت نفتمدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: صنعت نفت صنعت پیشران اقتصاد کشور است و با توجه به پیچیدگی، گستردگی و تنوع نیازهای این صنعت، شرکت ملی نفت باید تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به صورت فرایندی مستمر و نه مقطعی مورد توجه قرار دهد. ‌
گسترش انرژی گاز وزارت نفت 

  

5 نفر از اعضای کاروان تیم ملی فوتبال زنان ایران امروز همراه تیم در مسابقه حساس و سرنوشت‌ساز با چین‌تایپه نیستند.
ورزش۳ ورزش فوتبال ورزشگاه 

  

آخرین وضعیت سبد بورسی سهام عدالت (6 بهمن) + جدولوضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.
گسترش سهام عدالت سهام جدول 

  

خود دولت هم تفاوت دو بسته بورسی را نمی ‌داندیک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مصوبات امروز دولت برای حمایت از بورس پرداخت و تاکید کرد تا زمانی که این مصوبات اجرایی نشوند، تاثیری بر بازار نخواهند داشت.
گسترش دولت ایران اقتصاد ایران