ایرنا   |  اقتصادی  |  

مس سرچشمه قبل از انقلاب توسط بیگانگان اداره می شد

کرمان- ایرنا- فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه معدن مس سرچشمه در این شهرستان بزرگترین معدن روباز در خاورمیانه است، گفت : این مجتمع تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط مستشاران آمریکایی اداره می شد که با پیروزی انقلاب نیروهای متخصص کشورمان اداره امور را برعهده گرفتند .

مس سرچشمه قبل از انقلاب توسط بیگانگان اداره می شد

علیار اسکندری نسب شامگاه یکشنبه به مناسبت چهل سالگی انقلاب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی فرزندان مملکت مان حق نداشتند در کارهای تخصصی این مجتمع فعالیت کنند و شاغل باشند اما با پیروزی انقلاب تمامی پست های این مجتمع به دست فرزندان بومی رفسنجان و هم استانی های کرمان اداره می شود .وی بیان کرد: این از برکات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است که ملت ایران به استبداد و استعمار نه گفتند و دست استعمارگران را از ذخایر ایران کوتاه کردند.اسکندری نسب ادامه داد : در جای جای ایران اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی به دست آمده است که قابل مقایسه با 40 سال گذشته قبل از پیروزی انقلاب نیست.وی افزود: در همین رفسنجان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حتی یک مرکز آموزشی وجود نداشت اما امروز بیش از 30 هزار دانشجو و اعضای هیات علمی در 13 دانشگاه در این شهرستان مشغول به تحصیل و تدریس اند.وی در باب آموزش و پرورش هم گفت : قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در رفسنجان تعداد مدارس به 50 مدرسه نمی رسید که در حال حاضر بیش از 500 مدرسه در تمامی مقاطع تحصیلی در این شهرستان دایر است و به امر آموزش می پردازند.فرماندار رفسنجان به کاهش نرخ بی سوادی در رفسنجان اشاره و تصریح کرد: امروز در رفسنجان تنها 150 بیسواد و جا مانده از تحصیل داریم که در حال شناسایی این افراد برای باسواد کردن آنها هستیم .وی گفت : در این شهرستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک مکتب خانه وجود داشت که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز دارای هشت حوزه علمیه با بیش از 800 طلبه است.اسکندری نسب عنوان کرد: در حوزه آب، برق و گاز و مخابرات هم تمامی روستاهای زیر 10 خانوار و پنج خانوار از این نعمت های خدادادی بهره مند شدند در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد اندکی از روستاها در سراسر ایران آبرسانی و برق رسانی می شد.وی با اشاره به اینکه توسعه راههای روستایی از دیگر برکات نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی است افزود: در سیستم حمل و نقل ریلی از مرکز استان به سیرجان، بندرعباس، زاهدان و دیگر نقاط کشور خطوط راه آهن ایجاد شده است.این مقام مسئول بیان کرد : در زمینه فعالیت های فرودگاهی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک فرودگاه آن هم با 2پرواز محدود به تهران در استان کرمان داشتیم که امروز در استان کرمان پنج فرودگاه احداث شده که از این تعداد 2 فرودگاه دارای باند بین المللی هستند و با دنیا ارتباط دارند.وی خاطرنشان کرد: در بحث بهداشت و درمان هم در استان کرمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در بخشهایی مانند قلب جراحی انجام نمی شد در حالی که امروز رفسنجان مرکز بزرگترین جراحی قلب در جنوب شرق کشور به شمار می رود.فرماندار رفسنجان افزود : آثار و برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاوردهای انقلاب بسیار زیاد هستند و ملت ایران با تبعیت از ولی فقیه قدر این نعمت ها را بدانند و در حفظ این نظام کوشا باشند تا دشمن علیه ایران اسلامی توطئه نکند.7433/ 5054

گاز خاورمیانه جمهوری اسلامی 



  اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک