ایرنا   |  اقتصادی  |  

مس سرچشمه قبل از انقلاب توسط بیگانگان اداره می شد

کرمان- ایرنا- فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه معدن مس سرچشمه در این شهرستان بزرگترین معدن روباز در خاورمیانه است، گفت : این مجتمع تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط مستشاران آمریکایی اداره می شد که با پیروزی انقلاب نیروهای متخصص کشورمان اداره امور را برعهده گرفتند .

مس سرچشمه قبل از انقلاب توسط بیگانگان اداره می شد

علیار اسکندری نسب شامگاه یکشنبه به مناسبت چهل سالگی انقلاب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی فرزندان مملکت مان حق نداشتند در کارهای تخصصی این مجتمع فعالیت کنند و شاغل باشند اما با پیروزی انقلاب تمامی پست های این مجتمع به دست فرزندان بومی رفسنجان و هم استانی های کرمان اداره می شود .وی بیان کرد: این از برکات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است که ملت ایران به استبداد و استعمار نه گفتند و دست استعمارگران را از ذخایر ایران کوتاه کردند.اسکندری نسب ادامه داد : در جای جای ایران اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی به دست آمده است که قابل مقایسه با 40 سال گذشته قبل از پیروزی انقلاب نیست.وی افزود: در همین رفسنجان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حتی یک مرکز آموزشی وجود نداشت اما امروز بیش از 30 هزار دانشجو و اعضای هیات علمی در 13 دانشگاه در این شهرستان مشغول به تحصیل و تدریس اند.وی در باب آموزش و پرورش هم گفت : قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در رفسنجان تعداد مدارس به 50 مدرسه نمی رسید که در حال حاضر بیش از 500 مدرسه در تمامی مقاطع تحصیلی در این شهرستان دایر است و به امر آموزش می پردازند.فرماندار رفسنجان به کاهش نرخ بی سوادی در رفسنجان اشاره و تصریح کرد: امروز در رفسنجان تنها 150 بیسواد و جا مانده از تحصیل داریم که در حال شناسایی این افراد برای باسواد کردن آنها هستیم .وی گفت : در این شهرستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک مکتب خانه وجود داشت که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز دارای هشت حوزه علمیه با بیش از 800 طلبه است.اسکندری نسب عنوان کرد: در حوزه آب، برق و گاز و مخابرات هم تمامی روستاهای زیر 10 خانوار و پنج خانوار از این نعمت های خدادادی بهره مند شدند در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد اندکی از روستاها در سراسر ایران آبرسانی و برق رسانی می شد.وی با اشاره به اینکه توسعه راههای روستایی از دیگر برکات نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی است افزود: در سیستم حمل و نقل ریلی از مرکز استان به سیرجان، بندرعباس، زاهدان و دیگر نقاط کشور خطوط راه آهن ایجاد شده است.این مقام مسئول بیان کرد : در زمینه فعالیت های فرودگاهی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک فرودگاه آن هم با 2پرواز محدود به تهران در استان کرمان داشتیم که امروز در استان کرمان پنج فرودگاه احداث شده که از این تعداد 2 فرودگاه دارای باند بین المللی هستند و با دنیا ارتباط دارند.وی خاطرنشان کرد: در بحث بهداشت و درمان هم در استان کرمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در بخشهایی مانند قلب جراحی انجام نمی شد در حالی که امروز رفسنجان مرکز بزرگترین جراحی قلب در جنوب شرق کشور به شمار می رود.فرماندار رفسنجان افزود : آثار و برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاوردهای انقلاب بسیار زیاد هستند و ملت ایران با تبعیت از ولی فقیه قدر این نعمت ها را بدانند و در حفظ این نظام کوشا باشند تا دشمن علیه ایران اسلامی توطئه نکند.7433/ 5054

گاز خاورمیانه جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه و ارز در آخرین دوشنبه سال 97امروز سکه طرح جدید با افزایش قیمت‌ همراه بود و نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی کاهش قیمت را تجربه کردند. به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (آخرین دوشنبه سال 1397) چهار میلیون و 650 هزار تومان است که 80 هزار تومان نسبت به روز قبل افزایش … نوشته قیمت سکه و ارز در آخرین دوشنبه سال 97 اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

خودرو چگونه ارزان شد؟نخریدن خودرو بالاخره روی قیمت‌ها تاثیر گذاشت و شاهد کاهش نسبی قیمت ماشین در هفته آخر اسفند هستیم. پراید 131 به قیمت 40 میلیونی برگشته و پژو 405 سه میلیون تومان کمتر از قیمت یک ماه پیش و 68 میلیون تومان فروخته می‌شود
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

حجت از کاهش 500 تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ در خرده فروشی‌ها 14 هزار و 800 تا 16 هزارتومان است.
صراط تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی کشاورزی 

  

مدت زمان دوری ستاره بارسلونا از میادین مشخص شد.
نود ستاره بارسلونا 

  

تسویه بدهی ارزی هما و راه آهن تا سقف 3.5 هزار میلیارد تومانهیئت وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی با افزایش سرمایه دولت در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و ش
خبرفوری حساب ذخیره ارزی جمهوری اسلامی ایران راه آهن جمهوری اسلامی ایران 

  

سرلشگر باقری: مبارزه با تروریست تا شکست کامل ادامه می یابددمشق - ایرنا-سردار سرلشگر پاسدار 'محمد باقری' رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح تاکید کرد که مبارزه با تروریست در منطقه تا نابودی کامل آنان ادامه می یابد.
ایرنا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایرنا 

  

خانه نشینی دو هفته ای سوارزتهران- ایرنا- «لوئیس سوارز» مهاجم تیم بارسلونا به دلیل مصدومیت از ناحیه قوزک پا در جریان پیروزی 4 بر یک آبی اناری ها مقابل رئال بتیس، 10 تا 15 روز از میادین دور خواهد بود.
ایرنا جدول ایرنا تهران