خیلی از آب‌های بسته‌بندی‌ شده، آب معدنی نیستند/ماجرای مرغ‌های تریاکی شایعه بود

حسین عزیزی مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه اصطلاحا به این بسته‌بندی‌های آب، آب معدنی می‌گویند، اما خیلی از این‌ها آب معدنی نیست.

خیلی از آب‌های بسته‌بندی‌ شده، آب معدنی نیستند/ماجرای مرغ‌های تریاکی شایعه بود

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه اصطلاحا به این بسته‌بندی‌های آب، آب معدنی می‌گویند، اما خیلی از این‌ها آب معدنی نیست.

حسین عزیزی مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد؛ درباره وضعیت پایش سلامت آب‌های معدنی و همچنین تفاوت آن با آب آشامیدنی و درج عبارت معدنی و آشامیدنی بر روی بسته‌بندی‌ها، اظهار کرد: باید توجه داشت، تمام محصولاتی که به کشور وارد یا در داخل کشور تولید می‌شود، از جمله آب معدنی تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارند و به صورت ادواری از آنها نمونه‌برداری انجام می‌شود و اگر عدم انطباق داشته باشند، بر اساس آن عدم انطباق با شرکت‌ها برخورد می‌شود، اگر جزئی باشد به آنها تذکر داده می‌شود و اگر نیاز به تغییراتی در خط تولید و... باشد، انجام و نظارت می‌شود. درحال‌حاضر خوشبختانه مشکلی در زمینه آب‌های معدنی نداریم.

تبلیغات گمراه‌کننده آب معدنی و آب آشامیدنی

وی افزود: همه اصطلاحا به این بسته‌بندی‌های آب، آب معدنی می‌گویند، اما خیلی از این‌ها آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه‌ها برداشت نمی‌شود، بلکه همین آب شرب معمولی است که دوباره تصفیه می‌شود. یعنی آب معمولی را دوباره تصفیه می‌کنند تا از نظر فاکتورهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس ما پیگیر بوده‌ایم که آن برندی که آب آشامیدنی است، روی آن «آب آشامیدنی» درج شود تا مصرف‌کننده گمره نشود و آنکه از چشمه‌ها و معادن برداشت شده، «آب معدنی» نوشته شود.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو بیان کرد: هر آب معدنی هم به صرف اینکه معدنی است، ممکن است خیلی خوب نباشد و املاح زیاد باشد و برای مصرف‌کننده به ویژه در درازمدت مشکل ایجاد کند که به آنها اعلام می‌کنیم و باید این مورد را اصلاح و املاح را تعدیل کنند و قبل از پر شدن بطری، اصلاحات انجام می‌شود و اکنون استانداردها رعایت می‌شود و فکر می‌کنم که مسئله آشامیدنی و معدنی را روی برچسب‌ها درج می‌کنند. در عین حال ما برچسب‌ها را هم به صورت ادواری ارزیابی می‌کنیم و اگر برچسبی مشکل داشته باشد به صاحب شرکت تذکر داده می‌شود و مطابق با دستورالعمل با او برخورد می‌کنیم.

پالم فقط در پنیر پیتزا و روکش بستنی

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره استفاده از پالم در پنیر پیتزا بیان کرد: موضوع روغن پالم قدیمی بوده و سال‌هاست موضوع آن مطرح شده است و باید توجه داشت ذهنیت‌های ایجاد شده درباره روغن پالم در کشور ما خیلی درست نیست و روغن پالم در همه کشورهای دنیا مصرف می‌شود و اینطور نیست که پالم روغن مضری باشد و هیچ کس از آن استفاده نکند و موضوعات مطرح شده علمی و کارشناسی نیست و در لبنیات استفاده از پالم ممنوع شده است.

وی بیان کرد: اکنون تنها در تاپینگ پیتزا (پنیر روی پیتزا) از روغن گیاهی استفاده می‌شود که حدود 30 درصد آن پالم است و روی تاپینیگ‌ها این موضع درج شده است البته مصرف‌کننده پیتزا دیگر نمی‌داند که پنیر روی پیتزا پالم دارد و باید توجه داشت که برخلاف ذهنیت عمومی روغن‌های گیاهی از روغن‌های حیوانی بهتر هستند و حتی کره گیاهی بهتر از کره حیوانی است، اخیرا در سطح بین‌المللی با کره با منشا حیوانی مخالفت‌های بسیاری شده است و روغن‌های گیاهی سالم تر وارزان تر هستند و احتمال تقلب در قیمت وجود دارد همچنین در روکش بستنی از روغن پالم استفاده می‌شود.

ماجرای رسوب 500 تن ماده اولیه شیرخشک نوزاد در گمرگ

عزیزی درباره ماجرای دپوی 500 تن ماده اولیه شیرخشک نوزاد در گمرگ و احتمال فاسد شدن آن اظهار کرد: مواد اولیه شیرخشک نوزاد شامل املاح و پودر شیرخشک بدون چربی است، شیرخشک در ایران تولید می‌شود و شیرخشک نوزادان باید ویژگی‌های بهتری داشته باشد و به همین دلیل پودر شیرخشک وارد می‌شود و یک کارخانه در ایران شیرخشک بدون چربی برای نوزاد تولید می‌کند و این کارخانه به وزارت صمت مراجعه و اعلام کرده است که می‌تواند تمام نیاز مواد اولیه شیرخشک‌های داخلی را تامین کند.

وی ادامه داد: وزارت صمت بر اساس اعلام تولیدکننده تعرفه شیرخشک وارداتی را تغییر داده و ارز از ترجیحی به نیمایی تغییر کرده است و در این فاصله تغییرات 500 تن شیرخشک وارد شده است و وارد‌کننده هنگام ترخیص دچار مشکل شده است چرا که باید به جای ارز 4200 تومانی 30 هزار تومان هزینه کند و سازمان غذا و دارو با وزارت صمت مکاتبه کرده است تا تعرفه ارز این محموله 500 تنی ارز دولتی باشد اما هنوز وزارت صمت این موضوع را نپذیرفته و این شیرخشک‌ها در گمرک مانده است و اگر شیرخشک‌ها مدت طولانی در گمرگ بمانند فاسد می‌شود و ویژگی‌های آن تغییر می‌کند.

وی درباره تخصیص یارانه به موادغذایی بیان کرد: تصمیم گیری درباره پرداخت یارانه برای غذا به عهده وزارت بهداشت نیست و وزارت بهداشت نظرات خود را اعلام می‌کند و درباره کاهش مصرف گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات وزارت بهداشت هشدارها را در این زمینه داده است و باید توجه کرد دولت از نظر میزان درآمد و مقدار یارانه تخصیصی وضعیت را ببرسی می‌کند و سبدها و یارانه‌ها را تعیین می‌کند و ممکن است به طور مغیرستقیم به برخی موادغذایی یارانه تعقل بگیرد و اکنون به نان یارانه قابل توجهی پردخت می‌شود تا قیمت آن پایین بماند البته شنیده‌ایم که برای افزایش یارانه‌های غذایی برنامه هایی در دست اقدام است تا 5 دهک اول که قشر آسیب پذیر هستند، از یارانه‌های غذایی استفاده و موادغذایی را به قیمت مناسب تهیه کنند.

عزیزی گفت: همه ساله 16 اکتبر از نظر سازمان‌های بین‌المللی یعنی فائو روز جهانی غذا است که در ایران هم 24 یا 25 مهر ماه را به عنوان روز جهانی غذا نام‌گذاری شده است.همه کشورهای دنیا روز جهانی غذا را جشن می‌گیرند و برنامه‌هایی را در جهت رفع گرسنگی، تولید غذای سالم و رساندن غذا به همه طبقات به ویژه طبقات و دهک‌هایی که مقداری آسیب‌پذیرتند و ممکن است از نظر تامین غذا با مشکل مواجه باشند، اجرا می‌کنند. ما هم امسال 24 مهر ماه را مصادف با روز جهانی غذا داریم.

وی افزود: وزارت بهداشت که وظیفه خاصی در زمینه سلامتی غذا دارد، همیشه این روز را گرامی می‌دارد و طبق روال هر ساله برای این روز برنامه داریم. برنامه هایی که وجود دارد، در جهت معرفی غذای سالم است تا مردم رژیم سالم را رعایت کرده است و به سمت رژیم‌های سالم‌تر بروند. در عین حال شعار کاهش مصرف نمک، شکر و روغن چند سالی مطرح و اعلام شده است که زیاده روی در مصرف این مواد، می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و... باشد.

عزیزی گفت: بر همین اساس که سال‌هاست سازمان غذا و دارو روی مواد برچسب غذایی نشانگر رنگی با عنوان چراغ راهنما گذاشته که شامل سبز، زرد و قرمز است. سبز به معنی سالم بودن ماده غذایی است، زرد به معنای متوسط و قرمز هشدار است که نمک، شکر یا چربی محصول زیاد است. به ویژه افراد در معرض خطر بیشتر باید به این نشانگرهای رنگی توجه کرده و غذایشان را بر اساس این نشانگرها انتخاب کنند. در سطح کشور که حدود 70 دانشگاه علوم پزشکی داریم که در شهرهای خودشان برنامه هایی برای روز غذا دارند. برای هر روز هفته برنامه هایی داریم.

جهاد کشاورزی در شناسنامه دار کردن مزارع موفق نبوده است

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پایش آلاینده‌ها از مزارع و در محصولات کشاورزی و سرانجام شناسنامه ‌دار کردن مزارع، گفت: مسئله تولید غذا بسیار مهم است و نظارت باید از مزارع و باغات آغاز شود. بیش از هشت سال قبل تفاهمنامه‌‌ای بین وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه منعقد شده است که وزارت بهداشت وضعیت سموم را در مواد اولیه کشاورزی بررسی کند. متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مزارع و باغات را شناسنامه‌دار کند.

وی افزود: اگر ما وضعیت سموم را در سبزیجات و صیفی‌جات و سایر مواد اولیه کشاورزی بررسی کنیم و عدم انطباق‌هایی مشاهده شود، این عدم انطباق‌ها باید پیگیری شود و بعد بتوانیم مداخله کنیم، اما متاسفانه از آنجایی که محصولات شناسنامه ندارند و مشخص نیست که از کجا آمده، فقط می‌توانیم وضع موجود را اعلام کنیم که از نظر نیترات و سموم کشاورزی مشکل دارند، اما پیگیری و مداخله‌ای انجام نمی‌شود.

وی گفت: طبق آخرین چیزی که وزرات جهاد کشاورزی اعلام کرده است، این است که حدود 300 هکتار را ظاهرا شناسنامه‌دار کردند البته بسیاری از باغات و مزارع پروانه دارند، اما آن‌هایی که گواهی شده باشد و شناسنامه‌دار شده باشد، 300 هکتار است که بسیار کم است و تاکنون هم چیزی به سازمان غذا و دارو معرفی نشده است.

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره سلامت فرآورده‌های لبنی به ویژه لبنیات سنتی و تعامل با سازمان دام‌پزشکی، گفت: وزارت بهداشت به طور کلی مسئول ارزیابی سلامتی است و آخر کار و زنجیره را می‌بیند، چه در سطح سازمان غذا و دارو که ما محصولات صنعتی و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را نظارت می‌کنیم و چه در سطح معاونت بهداشتی که سطح عرضه را مورد توجه قرار می‌دهند. خوشبختانه تعامل ما با سازمان دام پزشکی خوب است که دامداری‌ها و مرغ‌داری‌ها و مراکزی که پروتئین‌های حیوانی را تولید می‌کنند اعم از شیر، گوشت، مرغ و ماهی را کنترل می‌کنند و در حقیقت مواد اولیه‌ای که به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها وارد می‌شود، می‌تواند وضعیت خوبی داشته باشد. البته هنوز مشکلاتی در زمینه لبنیات سنتی وجود دارد. زیرا تعداد مغازه‌ها زیاد است، اما خودشان خوشبختانه داوطلب شدند و به سراغ ما آمدند و دوست دارند که تحت نظارت و کنترل قرار گیرند و هم سازمان غذا و دارو و هم معاونت بهداشتی از این موضوع استقبال کرده‌اند و به زودی این حوزه هم سروسامان بهتری پیدا می‌کند. در مجموع اقدامات در این حوزه امیدبخش است.

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره سلامت نان گفت: امنیت غذا، یعنی تولید و تامین آن بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است. به عنوان مثال این وزارتخانه باید گندم نان را تولید کرده یا با توجه به نیاز کشور وارد کند. بنابراین در بحث تولید و تامین غذا وزارت بهداشت دخالت ندارد، اما ما در بحث سلامت غذا نظارت داریم و هر ماده غذایی که بخواهد وارد شود، از جمله گندم تحت نظارت ما است که قبل از ورود آنالیز می‌گیریم و بعد از ورود هم نمونه‌گیری کرده و آنالیز می‌کنیم و اگر مشکل نداشت ترخیص می‌شود. نان هم از نظر سلامتی زیر نظر ما قرار دارد. ما بر این نظارت داریم که نان از نظر فاکتورهای سلامتی مورد تایید باشد و قیمت و... آن در دست ما نیست.

ماجرای مرغ‌های تریاکی شایعه بود

مدیر کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره اضافه کردن مواد غیرمجاز به آب آشامیدنی مرغ‌ها و بحث مرغ تریاکی، گفت: این موضوع را مدیر دفتر سلامت وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد که البته قبلا رئیس سازمان دام پزشکی بوده است، اما رئیس فعلی سازمان دام پزشکی این موضوع را تکذیب کرد و اعلام کرد که چنین چیزی نیست. ما هم طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم و با آزمایش گوشت مرغ، اثری از این قضیه ندیدم. فکر می‌کنم که این موضوع بیشتر جنبه شایعه دارد و شاید خیلی کار کارشناسی روی آن انجام نشده و فردی که این موضوع را مطرح کرده، بهتر بود که ابتدا بررسی‌ها را انجام می‌داد و با مدارک و مستندات اعلام می‌کرد.

وی افزود: این مباحث مقداری منجر به تشویش اذهان عمومی می‌شود و ما دوست نداریم که به هیچ عنوان مطالبی مطرح شود که قبل از اینکه ثابت شده باشد، منجر به تشویش اذهان عمومی شود. بنابراین ما این موضوع را تکذیب می‌کنیم. هورمون‌ها هم که سال‌هاست مطرح شده، چنین چیزی اصلا نیست و به مرغ‌ها هورمون یا تریاک داده نمی‌شود. تنها چیزی که به مرغ‌ها داده می‌شود، آنتی‌بیوتیک است که بیمار نشوند. زیرا رشدشان بسیار سریع است و باید به همراه غذا آنتی بیوتیک بخورند که وجود آنتی‌بیوتیک را هم در گوشت مرغ در چندین طرح تحقیقاتی بررسی کردیم و در هیچ موردی باقی‌مانده‌ای در گوشت مرغ وجود نداشته است. اگر هم بوده در حد مجاز بوده است. درباره افزودنی‌ها و سموم شاید فرآورده‌ای را پیدا نکنیم که اصلا در آنها وجود نداشته باشد، بلکه هر یک از این‌ها حد مجاز دارند. در این مورد هیچکدام از حد مجاز خارج نبوده و از نظر سلامتی مورد تایید است و مشکلی ندارد.

ماجرای ماده سرطانزا در یک کلوچه ایرانی و توقف فروش در آلمان

عزیزی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره توقف فروش یک برند ایرانی کلوچه در آلمان به دلیل داشتن مواد غیرمجاز و سرطان‌زا و وضعیت بررسی آن در بازار ایران، گفت: این کلوچه بررسی شد و دو مورد درباره آن مطرح بود؛ یکی اینکه روی برچسب آن نوشته نشده بود که حاوی بادام زمینی است. زیرا بادام زمینی از مواد غذایی است که ممکن است برای برخی آلرژی‌زا باشد و زمانیکه مصرف کنند دچار آلرژی شوند که این موضوع روی برچسب درج نشده بود و این تخلف را انجام داده بود که ما به آنها تذکر دادیم زیرا طبق قوانین و ضوابط اگر یک ماده غذایی دارای یک ماده آلرژی‌زا باشد، باید روی آن درج شود.

وی ادامه داد: نکته دوم این بود که MPCD و GE که دو ترکیبی هستند که در جریان حرارت دادن روغن ایجاد می‌شود، این‌ها را جدیدا سازمان‌های جهانی وارد ویژگی‌هایی کردند که باید اندازه‌گیری شود. تا سال 2020 این موارد در ویژگی‌ها نبوده و از سال 2021 این موارد در ویژگی‌هایی آمده که باید در فرآورده‌هایی که حاوی روغن هستند و حرارت بالا می‌بینند، مانند کلوچه، بیسکوییت و....اندازه‌گیری شود. حال از آنجایی که این موارد در استاندارد اروپا هم نیامده بود، ما مکاتبه کردیم که این موارد هنوز در استاندارد نبوده است و اندازه‌گیری آن اجباری نشده بود و هر زمان که اجباری شود آنها را وارد استاندارد ایران می‌کنیم. پیگیریم که امسال یا سال آینده این موارد در استاندرد ایران قرار بگیرد. زیرا باید مقدمات اندازه‌گیری آن و دستگاه‌ها و تجهیزات لازم آن برای اندازه‌گیری این ترکیبات فراهم شود. حال گفته می‌شود که این ترکیبات در درازمدت و به طور مکرر باید استفاده شود تا اثر سرطان‌زا داشته باشد. بنابراین این دو ترکیب، دو ترکیب جدید هستند که به استانداردها اضافه شده است و به تازگی دارد وارد استانداردهای اجباری می‌شود.

عزیزی درباره تبلیغات کالاهای مضر بر سلامت و همچنین ادعاهای دروغین آنها، گفت: این مشکلی است که سال‌هاست که با آن مواجه هستیم. وزارت بهداشت سال‌هاست که لیست کالاهای آسیب‌رسان را اعلام می‌کند و متاسفانه تقریبا به این لیست اعتنایی نشده است و به دلیل مسائل مالی آن را نادیده می‌گیرد. همچنین تبلیغات را بدون اینکه از سازمان‌های مسئولی مانند وزارت بهداشت حداقل تاییدیه محتوایی بگیرد، مورد تبلیغ قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: چندین بار در این زمینه مذاکره کردیم و حتی اعلام کردیم که حاضریم قبل از پخش محتواها آنها را اصلاح کنیم، اما متاسفانه توجه نکردند. اخیرا رئیس‌جمهوری هم به این موضوع اشاره کرد که باید به تبلیغات سروسامان داده شود و مواردی که ممکن است منجر به گمراهی مردم شود، پخش نشود که بسیار خوب است و امیدواریم این موضوع با قدرت ادامه یابد و ما هم حاضر هستیم که نهایت همکاری را انجام دهیم که نه تنها مقدار تبلیغات کم نشود، بلکه بیشتر هم شود اما محتوای پخش شده، محتوای درستی باشد.

نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است

عزیزی درباره تولید محصولات تراریخته بیان کرد: تراریخته سه جنبه دارد که یک جنبه آن کاشت محصولات تراریخته است و ربطی به وزارت بهداشت ندارد و مجوز کاشت را وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌کند و تاکنون هیچ محصول تراریخته در کشور کاشت و تولید نشده است وعمده محصولات تراریخته وارداتی ذرت برای خوراک دام و طیور و سویاست که بیشتر هم روغن سویا وارد می‌شوند واندکی واردات کلزا تراریخته داریم و عمده محصولات تراریخته سویا و ذرت هستند.

عزیزی افزود: ما وظیفه نظارت بر سلامت آنها را داریم و وظیفه کاشت و توسعه را به عهده نداریم و در این زمینه تابع شورای‌عالی ایمنی زیستی هستیم و هر تصمیمی درباره واردات بگیرند ما برسلامت آن نظارت می‌کنیم و از نظر مطابقت با استانداردهای بین‌المللی که اکنون استاندارد ما استاندارد اروپا به عنوان سخت‌ترین استاندارد جهانی است، نظارت صورت می‌گیرد و نظر وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته ممتنع است و تولید و واردات را تشویق نمی‌کنیم و مانع هم نمی‌شویم زیرا مراجع بالاتری اجازه واردات را می‌دهند و ما فقط سلامت محصولات را بررسی می‌کنیم و سخت‌ترین استاندارد را برای واردات محصولات تراریخته داریم.

وی درباره وضعیت تولید محصولات تراریخته گفت: روی برچسب‌ فرآورده‌هایی که تراریخته باشد، ذکر می‌شود تا مصرف‌کننده آگاهی داشته باشد که اگر دوست ندارد این فرآورده را استفاده کند، آن را استفاده نکند البته در سطح دنیا درباره تراریخته سه نظر وجود دارد؛ یکی اینکه تراریخته با غیرتراریخته فرقی ندارد. مانند کشورهایی چون آمریکا و کانادا و ژاپن این نظر را دارند. البته اصلاح ژنتیکی هم چند مدل دارد که یکی اصلاح ژنتیکی سنتی است که تقریبا کسی روی آن نظر مخالف ندارد و دیگری اصلاح ژنتیکی جدید است که ژن‌ها را از یک فرآورده دیگر به محصول دیگری منتقل می‌کند.

عزیزی بیان کرد: طبق وظیفه‌ای که برعهده وزارت بهداشت گذاشته شده، روی برچسب این محصولات ذکر می‌کنیم که تراریخته است. در عین حال اروپایی‌ها می‌گویند، وقتی فرآورده‌ای تراریخته است، هرچه از آن تولید شود هم تراریخته است، اما بسیاری از کشورهای دیگر می‌گویند ما باید محصول را کنترل کنیم. مثلا اگر از ذرت تراریخته روغن می‌گیریم، اگر ژنی در آن پیدا نکردیم، غیرتراریخته محسوب می‌شود. ما فعلا از استاندارد اروپا پیروی می‌کنیم که از همه سختگیرانه‌تر است و منبع اولیه را ملاک قرار می‌دهد. به همین دلیل است که روی روغن‌ها اصطلاح تراریخته را درج می‌کنیم.

تبلیغات فود تسترها را تایید نمی‌کنیم

عزیزی درباره تبلیغات فود تسترها در فضای مجازی که اغلب موادغذایی چرب و مضر را تبلیغ می‌کنند، اظهار کرد: برخی که تسترها در فضای مجازی معروف شده‌اند و ما نمی‌توانیم دراین زمینه دخالتی داشته باشیم و رستوران‌ها و فست فودها برای فروش بیشتر و تبلیغات محصول از این افراد استفاده می‌کنند و ما آن را تایید نمی‌کنیم زیرا اغلب موادغذایی خوشمزه نمک، چربی و قند زیادی دارند و برای سلامتی مضر هستند و ما تبلیغات فود تسترها را تایید نمی‌کنیم اما اکنون قوانین و دستورالعملی برای برخورد با فود تسترها نداریم و شاید نیاز به ورود دستگاه‌ها و وزارت خانه هایی مانند وزارت ارشاد داشته باشیم.

وی درباره سند امنیت غذایی بیان کرد: سندهای بسیاری در ادوار مختلف توسط وزارت بهداشت و وزارت کشاوری نوشته است و اخیرا هم سندی از طرف کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد شده بود که نقدهایی از طرف سازمان ‌ها ونهادهای مختلف به آن وارد شده است و باید توجه داشت موضوع امنیت غذایی که بیشتر به تولید و تامین غذا بر می‌شود بر عهده وزارت کشاورزی است و باید ایمنی غذا را از امنیت غذا جدا کنیم و ایمنی غذا یعنی اینکه غذای مصرفی مردم سالم باشد و وزارت بهداشت متولی ایمنی غذاست و ما بر سلامت محصولات داخلی و خارجی وارداتی باید نظارت داشته باشیم و در سندهای مرتبط با غذا هر جا از ما دعوت کرده‌اند در جلسات شرکت کرده‌ایم و سندهایی از قبل بوده است و در سندهای جدید می‌توان با توجه به اسناد قبلی موضوعات جدید را وارد کرد تا ایمنی و امنیت غذا ارتقا پیدا کند.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره کوچک شدن سفره غذایی مردم ناشی از گرانی و مشکلات اقتصادی به ویژه در دوران کرونا اظهار کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو امکانات کمی برای آگاهی رسانی دارند و ما از طرقی مانند سایت سازمان غذا ودارو و وزارت بهداشت می‌توانیم اطلاع رسانی می‌کنیم، اما اطلاع رسانی وسیع به وسیله صدا و سیما صورت می‌گیرد و ما به صدا وسیما اعلام کرده‌ایم که آماده هستیم در زمینه مسائل مربوط به غذا و معرفی جایگزین موادغذایی شبانه روزی و حتی ایام تعطیل به صدا و سیما در زمینه اطلاع رسانی کمک کنیم.

عزیزی بیان کرد: به عنوان مثال برنج گران شده است و می‌توان آن را با ماکارونی جایگزین کرد، یا می‌توان تخم‌مرغ را جایگزین گوشت کرد اما جایگزین مناسبی برای شیر وجود ندارد و وزارت بهداشت به دنبال آن است که موادغذایی ارزان‌تر به‌دست مردم برسد، زیرا غذا می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند و اگر غذای سالم در اختیار مردم قرار گیرد هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند و لازم است که دولت به غذا توجه بیشتری داشته باشد و در تخصیص یارانه و مالیات که می‌تواند قیمت موادغذایی را کاهش دهد، فعال‌تر عمل کند تا موادغذایی ارزان‌تر و بهتر در دسترس آحاد جامعه قرار گیرد.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو بیان کرد: تمام غذا‌هایی که تولید می‌کنیم تابع استاندارد‌های ملی و بین‌المللی هستند و در موادغذایی صنعتی استاندارد‌های ملی ما بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی است و بسیاری محصولات صنعتی سابقه تولید سنتی و بومی نداشته‌اند و برای نخستین بار اغلب در دنیا تولید شده‌اند البته ممکن است برخی از این موادغذایی نمک، چربی یا شکر بیشتری داشته باشندو در این زمینه ما هشدار‌های لازم را می‌دهیم و مردم آن موادغذایی را کمتر مصرف کنند و باید توجه داشت که هیچ غذایی سم نیست و حتی اگر موادغذایی مفید مانند شیر به میزان زیاد مصرف شوند، مضر خواهند بود.

 

منبع: انتخاب

فضای مجازی مواد غذایی وزارت جهاد کشاورزی   اخبار برگزیده
  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  

ماجرای دوپینگ الهلالی ها جدی است؟شنیدیم یکی از بازیکنان پرسپولیس پس از شکست سنگین برابر تیم عربستانی در رختکن گفته است که این الهلال غیر عادی بوده و احتمالا دوپینگ کرده است!
خانه فوتبال دوپینگ بهاره رهنما بازی 

  

اصولگرایان همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند/ کاری کنیم که مردم از صدقه گرفتن، فاصله بگیرند/ تاکید آیت‌الله هاشمی، تقسیم رفاه در کشور به جای تقسیم فقر بودیک عضو کارگزاران سازندگی گفت: امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار اصولگرایان است اما فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند.
ایلنا اصولگرایان دولت رئیس جمهور 

  

در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود/ اصولگرایان اختلافات خود را بروز نمی‌دهند/ در جریان قدرت یکدست، اصولگراهای میانه‌رو و معتدل جایی ندارندتحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به اینکه اختلافات در داخل جریان اصولگرایی به شدت وجود دارد اما بروز و ظهور بیرونی ندارد، درباره حزب فراگیر در ایران تصریح کرد: در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود.
ایلنا ایران اصولگرایان دولت 

  

نحوه دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا + لینکرییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیخاتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه کرد و گفت: امکان صدور کارت دیجیتال انگلیسی زبان برای همه مسافران سفرهای خارجی فراهم است؛ ولی در مورد صدور کارت فارسی زبان سامانه در حال تکمیل است.
مستقل‌آنلاین بازداشت وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

وزیر کشور خبر از قرنطینه هوشمند دادوزیر کشور: محدودیت‌ها برای عموم برداشته می‌شود و «قرنطینه هوشمند» فقط شامل افراد مبتلا به کرونا خواهد بود.
مستقل‌آنلاین خواب شورش زندان 

  

ماینرهای شرکت بورس مجوز داشتند!پشت پرده جنجال استخراج بیت‌کوین در سازمان بورس چیست؟ علی صحرایی مدیرعامل مستعفی شرکت بورس گفت: استفاده از ماینرها به صورت محدود در بورس با مصوبه هیأت مدیره بوده است. بنده از جامعه سهامداران عذرخواهی می‌کنم و اتفاقات افتاده به هیچ‌وجه عمدی نبوده است.
مستقل‌آنلاین بیت کوین قتل خانواده 

  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  اخبار داغ
  

قیمت خودرو کاهشی شد؛ دلار افزایشی + جدولاقتصادنیوز: برخی از خودروهای پرتیراژهای ایران خودرو در حالی امروز27 مهر 1400 شکل کاهشی در بازار به خود گرفتند که دلار پس از چند روز نوسان رو به پایین امروز با افزایش 300 تومانی در بازار عرضه شد.
اقتصادنیوز ایران خودرو خودرو دلار 

  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شدوزیر بهداشت دولت سیزدهم گفت: می دانیم که موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی روز سه شنبه در حاشیه یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی در بیمارستان شهید لبافی … نوشته وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت ماه بیمارستان 

  

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی امروز سه شنبه 1400/07/27| تداوم رشد قیمت دلارقیمت دلار در بازار متشکل امروز مسیر رشد را در پیش گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا در آبان قطعی استوزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون یک راه پیشگیری است که شدت بیماری را کم می کند اما کرونا را به کل از بین نمی برد، گفت: شیطنت هایی که در فضای مجازی از سوی برخی دیده می شود که می گویند کرونا با واکسیناسیون از بین می رود به هیچ وجه صحت ندارد، ویروس در محیط وجود دارد و در حال انتقال است اما وقتی قدرت و ایمنی بدن خود را افزایش دهیم می توانیم در مقابل ویروس مقابله کنیم؛ باید عادت...
اقتصادنیوز واکسیناسیون فضای مجازی ویروس 

  

پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو در روزهای آینده + جدولاقتصادنیوز : رصد بازار خودروهای سایپا نشان دهنده آن است که پرونده قیمت محصولات سایپا امروز 27 فروردین 1400بدون تغییر قیمت بسته شد تا در روز پرالتهاب دلار، بازار خودرو روز آرامی را سپری کند.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا!محمد علی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لغو دورکاری گفت: لغو صد درصدی دورکاری به معنای باز کردن آغوشمان برای پیک ششم است. محسنی بندپی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لغو دورکاری در استان تهران اظهار کرد: ایمنی جمعی بعد از حداقل تزریق دو … نوشته آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

واکسن کرونا اجباری شد یا نشد!؟در حالیکه سازمان استخدامی کشور طی بخشنامه‌ای، ورود کارمندانی که واکسن کرونا نزده‌‌اند به ادارات را ممنوع اعلام کرده اما معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرده که تزریق واکسن کرونا اجباری نیست!
نامه نیوز یارانه وزارت بهداشت مهران مدیری 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر درمان سلامت بیمارستان 

  

حقوقی‌های بورس خودرویی خریدند/ پالایشی که خوش شانس بوداقتصادنیوز: حقوقی ها یک پالایشی و سه خودروساز را خریدند.
اقتصادنیوز 

  

لیست 50 شرکت فعال بورسی/ 18 نماد متوقف و تعلیق شدنداقتصادنیوز: فهرست 50 شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار تهران - سه ماهه دوم سال 1400 منتشر شد
اقتصادنیوز تهران 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر ویروس درمان سلامت 

  

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به سرکوب آزادی بیان در زمان کروناچین، که کرونا برای اولین بار در پایان سال 2019 در آنجا ظاهر شد، تا فوریه 2020، تحقیقاتی جنایی را در مورد 5511 تن آغاز کرده است. به گفته مقامات چینی، این افراد متهم به "ساخت و انتشار عمدی اطلاعات غلط و مضر" در مورد ماهیت و میزان شیوع این بیماری شده‌اند.
اقتصادنیوز چین 

  

کاهش قیمت سیمان با عرضه در بورس / بازار سروسامان گرفت​ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در حال حاضر سیمان به قیمت پیش از قطعی‌های برق رسیده و مشکلات حل شده است. همچنین می‌توان گفت که دلال‌بازی‌ها تقریبا از بین رفته است و دیگر کسی نمی‌تواند اقدام به خرید و انبار سیمان کرده و زمینه افزایش قیمت را فراهم کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت سیمان 

  

شیوع و مرگ کرونایی در افراد چاق بیشتر است/با تسریع واکسیناسیون امیدواریم بیماری مدیریت شودسلامت نیوز:وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی مواد غذایی و لزوم نظارت جدی سازمان غذا و دارو بر این موضوع، در عین حال چاقی را از چالشهای امروز دنیا خواند و گفت: شدت و شیوع کرونا و همچنین مرگ و میر ناشی از آن در افراد چاق بیشتر است و این از آسیبهای چاقی است...
سلامت‌نیوز ورزش هیئت دولت وزارت بهداشت 

  

درگذشت 167 هم‌وطن دیگر / مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشتسلامت نیوز:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشت...
سلامت‌نیوز درمان ایران وزارت بهداشت