گسترش   |  اجتماعی  |  

تغییرات خوب بدن بعد نخوردن لبنیات!

قطع مصرف و نخوردن لبنیات در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز فوایدی را برای آن ها به همراه دارد، همچنین پس از نخوردن لبنیات تغییراتی در بدن رخ می دهد.

تغییرات خوب بدن بعد نخوردن لبنیات!

 لبنیات بسیار خوشمزه هستند و کسی نمی تواند آن را انکار کند اما سوالی که پیش می آید این است که در صورت عدم تحمل لاکتوز، نخوردن لبنیات چه تاثیری بر بدن می گذارد؟

عدم تحمل لاکتوز چیست ؟

افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند؛ آنزیم لاکتاز که مسئول تجزیه لاکتوز (قند موجود در شیر) به گلوکز و گالاکتوز است را تولید نمی کنند. این بدان معناست که به جای اینکه لاکتوز توسط بدن پردازش یا جذب شود مستقیما به روده بزرگ منتقل می شود و می تواند علائمی مانند نفخ، گرفتگی، اسهال و گاز معده را ایجاد کند. بیشتر افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، مبتلا به عدم تحمل اولیه لاکتوز هستند بدان معنا که قادر به هضم لاکتوز در بعضی مراحل مثلا در دوران نوزادی و کودکی بوده اند اما پس از مصرف لبنیات، ناگهان ناراحتی گوارشی را تجربه کردند. بر اساس مطالعه ای که انجام شد، حدود 4.7 میلیون بزرگسال به شیر و 2 میلیون نفر به تخم مرغ حساسیت دارند و این واکنش می تواند باعث کهیر، ناراحتی معده، استفراغ، مدفوع خونی و... شود.

 نحوه درمان عدم تحمل لاکتوز

چنانچه تردید دارید که مبتلا به آلرژی لبنیات هستید یا خیر می توانید به یک متخصص آلرژی یا گوارش مراجعه کنید. یک رژیم محدود کننده که در آن حداکثر 3 هفته از خوردن لبنیات خودداری می کنید، عدم تحمل لاکتوز را نشان می دهد (این کار باید همیشه تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود). پس از این مدت می توانید لبنیات را به مدت یک هفته دوباره مصرف کنید. اگر متوجه شوید که علائم بلافاصله برگشتند پس احتمالا حساس هستید و عدم تحمل لاکتوز دارید. البته نباید لبنیات را نادیده گرفت زیرا شامل مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، پروتئین، منیزیم و پروبیوتیک هستند. برای کسانی که می توانند لبنیات مصرف کنند گزینه هایی چون تخم مرغ محلی، ماست و پنیر کاتج به آن ها در رسیدن به اهداف تغذیه ای کمک می کند.

 هر کسی که لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کند باید منابع جایگزین این مواد مغذی اصلی را پیدا و مصرف کند. به عنوان مثال کلم پیچ و سیب زمینی شیرین منابع خوبی برای کلسیم هستند، مغز ها نیز منیزیم را تامین می کنند. در حقیقت پزشکان توصیه می کنند فقط در صورت نیاز پزشکی لبنیات را از رژیم خود حذف کنید زیرا در غیر این صورت، در معرض کمبود مواد مغذی قرار خواهید گرفت.

 با این حال، اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید یا به لبنیات حساسیت دارید، منطقی است که آن را از رژیم خود حذف کنید. در ادامه، متخصصان تغذیه تغییراتی - مانند کاهش وزن و پوست درخشان و... - که پس از حذف لبنیات از رژیم غذایی رخ می دهد را خاطر نشان کرده اند.

1- درد و گاز معده، نفخ شکمی متوقف خواهد شد

وقتی بدن قادر به تجزیه لاکتوز نباشد، اسید ها و گازها در مجاری روده ایجاد می شوند و این موارد باعث گرفتگی معده، نفخ و گاز معده می شود. با قطع مصرف لبنیات باید انتظار داشته باشید که دیگر هیچ یک از این مشکلات را نداشته باشید.

 2- ممکن است کمی کاهش وزن داشته باشید

لاکتوز قند است و این می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. با حذف لبنیات از رژیم غذایی؛ بزرگترین تفاوتی که مشاهده می کنید کاهش وزن خواهد بود. کاهش مصرف قند یکی از اولین اقدماتی است که بسیاری از افراد در جهت کاهش وزن انجام می دهند.

 3- اجابت مزاج به حالت طبیعی برمی گردد

یکی از علائم ناخوشایند عدم تحمل لاکتوز، اسهال است. این بدان دلیل رخ می دهد که عدم تحمل لاکتوز باعث افزایش مقدار آب روده بزرگ هنگام مصرف لبنیات می شود. پزشکان اظهار می دارند که با قطع مصرف لبنیات، مدفوع به حالت طبیعی خود برمی گردد. یبوست نیز می تواند از علائم عدم تحمل لبنیات باشد. اگرچه این مشکل به اندازه اسهال شایع نیست اما باید انتظار داشته باشید که از یبوست نیز خلاص شوید زیرا سیستم گوارش هضم بهتری داشته و دفع مدفوع راحت تر خواهد بود.

 4- سلامت کلی روده را بهبود می بخشد

برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی با مواد افزودنی، می توانند باعث التهاب و بی نظمی در باکتری های روده شود. این مواد مصنوعی می توانند باعث ایجاد حساسیت های مختلف و همچنین رشد بیش از حد مخمر و التهاب دستگاه گوارش شوند که ممکن است منجر به خستگی، ناراحتی معده و حالت تهوع شود اما حذف لبنیات می تواند به بهبود روده کمک کرده و با گذشت زمان دوباره باکتری های سالم را ایجاد کند.

 5- پوست می تواند ظاهر بهتری داشته باشد

بدن مواد زائد و سموم را به سه طریق ادرار، مدفوع و از طریق منافذ دفع می کند. اگر به لبنیات حساس هستید ممکن است این حساسیت از طریق پوست به صورت جوش های سرسفید، بثورات و حتی اگزما ایجاد شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف لبنیات با افزایش خطر ابتلا به آکنه در نوجوانان همراه است اما این نیاز به مطالعات طولانی تر دارد.

 6- التهاب بدن کم تر خواهد شد

التهاب یک مسئله جدی است و می تواند بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی مانند اختلال غده تیروئید یا درد مفاصل را ایجاد کند اما حذف لبنیات می تواند التهاب را برای کسانی که به آن حساسیت دارند کاهش دهد. چنان چه نگران التهاب هستید اما به لبنیات حساسیت ندارید، روش های دیگری نیز برای کاهش آن وجود دارد.

 گنجاندن ماهی یا مکمل روغن ماهی در رژیم غذایی یا خوردن غذاهای غنی از امگا-3 مانند آووکادو، گردو و روغن می تواند به کاهش التهاب کمک کند. بنابراین علاوه بر پیروی از یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان، ورزش و مدیتیشن نیز می تواند به کاهش التهاب ناشی از استرس تان کمک کند.

 7- به درمان سر درد کمک می کند

ممکن است که محصولات لبنی عامل میگرن باشند، اگر استرس ندارید، خوب می خوابید و مصرف قهوه را محدود کرده اید اما همچنان سردرد دارید ممکن است لازم باشد مصرف لبنیات را محدود کنید تا میگرن متوقف شود.

 8- ممکن است از لحاظ احساسی پایدار تر باشید

هورمون های زیادی در لبنیات وجود دارد که ممکن است با هورمون های موجود در بدن در تضاد باشد. وقتی این هورمون ها با یکدیگر مداخله می کنند منجر به تغییرات خلقی می شود بنابراین اگر مصرف لبنیات را متوقف کنید در معرض تداخل این هورمون ها قرار نمی گیرید و احتمالا از لحاظ عاطفی پایدار تر خواهید بود.

 بی دلیل مصرف لبنیات را قطع نکنید

مصرف نکردن لبنیات برای همه توصیه نمیشود و چنانچه ابتدای مطلب هم عنوان شد برای افراد خاص که طبق تشخیص پزشک باید منابع دیگری را با لبنیات جایگزین کنند مناسب است. اگر شما جزو این دسته افراد نیستید با نخوردن شیر و فراوردهای لبنی ممکن است مواد مغذی ضروری را از دست بدهید. لبنیات فواید زیادی برای سلامتی دارند و سرشار از کلسیم، پروتئین و ویتامین های D و B12 هستند. دریافت این مواد مغذی در دوران کودکی و نوجوانی بسیار مهم است اما اگر در بزرگسالی نیز دریافت نشود ممکن است به راحتی بیمار شوید. بنابراین اگر تصمیم به استفاده از جایگزین لبنیات دارید می توانید ساردین، ماهی آزاد و شیرهای گیاهی را در رژیم خود بگنجانید.

 

منبع: بهداشت نیوز

لبنیات ورزش نوجوانان   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

«زیدان» به کرونا مبتلا شدسرمربی تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا به کرونا مبتلا شد.
خبرفوری زیدان زین الدین زیدان فوتبال 

  

سرمربی فرانسوی رئال مادرید به ویروس کرونا مبتلا شده و بلافاصله راهی قرنطینه شد.
ورزش۳ زین الدین زیدان زیدان رئال مادرید 

  

تست کرونای زیدان مثبت شدسرمربی رئال مادرید به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ایلنا زیدان زین الدین زیدان رئال مادرید 

  

هشدار وزارت بهداشت درخصوص خوش بینی کاذب کروناییاقتصادنیوز :‌سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شرایط کرونا در کشور همچنان بی ثبات و شکننده است، گفت: در این شرایط نباید دچار خوش‌بینی کاذب شویم.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

7؛عدد طلایی کرونا در ایران و جهاندر سومین روز بهمن ماه، کرونا با عدد هفت گره عجیبی خورده بود. هم در ایران هم در جهان در ایران بعد از هفت روز دوباره آمار بهبودی روزانه از مرز 7 هزار نفر گذشت. در جهان یز این آمار با رشدی 7 درصدی مجموعا از مرز 70 میلیون نفر عبور کرد.
اقتصادنیوز ایران ماه 

  

چه کسی رئیس بعدی سازمان بورس می‌شود؟عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: ممکن است یکی از اعضای شورای عالی بورس توانمندی و علاقه لازم را به منظور ریاست بازار سرمایه داشته باشد.
اعتماد رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت طلا امروز جمعه 3 بهمن 99 را در جدول زیر مشاهده کنید.
صراط قیمت دلار یورو 

  

شرایط کرونایی کشور شکننده است/مراقب دو ماه پایانی سال باشیم به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری، با تاکید بر اینکه شرایط کرونا در کشور همچنان بی ثبات و شکننده است، گفت: در این شرایط نباید دچار خوش‌بینی کاذب شویم. وی افزود: تجربه مبارزه با بیماری کرونا در کشور به خوبی نشان می‌دهد که رابطه مستقیم و معنی داری میان کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش موارد بستری روزانه ناشی از بیماری و به دنبال آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن وجود دارد…
مهر ماه مرگ 

  

آمار جدید قربانیان و مبتلایان کرونا (99/11/3)سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلاء، بهبودیافته و جان باختگان ناشی از بیماری کرونا ویروس در کشور را تا تاریخ سوم بهمن‌ماه 99 اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت ویروس بیمارستان 

  

علم الهدی: هویت دینی و ملی ما به ارزش پول ملی ما نیست / کرونا در انگلیس و آمریکا قتل عام به راه انداخته اما مردمش جرات ندارند واکسن آمریکایی را تزریق کنند.نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: هویت ما وابسته به حرکت‌های دانش بنیانی است که در جریان کرونا شاهد هستیم و این هویت وابسته به ارزش پول ملی نیست.
۵۵ آنلاین جوانان پول کره جنوبی 

  

چرا واکسن کرونا یک مطالبه عمومی است به گزارش خبرگزاری مهر، احمد قویدل، با طرح این سوال که چرا مطالبه واکسن کرونا یک مطالبه عمومی است، نوشت: بیماری کرونا بیماری همه گیر، کشنده و سرعت انتشار بسیاری دارد و پیشگیری راه مهار این بیماری همه گیر است. واکسن کلیدی ترین روش پیشگیری است. دانش بشر با سرعت برای مهار این بیماری در حال پیشرفت است. هر واکسنی در دنیا تولید می‌شود، منطقی است که نمی‌تواند تا طی شدن مراحل کامل اخذ…
مهر سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور آموزش 

  

آتش‌سوزی در بزرگترین شرکت تولید واکسن جهان/ چه بلای بر سر واکسن‌های کرونا آمد؟آتش سوزی در بزرگترین شرکت تولیدکننده واکسن جهان منجر به جان باختن دست کم پنج تن شد.
برنا آتش سوزی تولید 

  

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در طول 24 ساعت گذشته 75 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند، گفت: بر این اساس مجموع جانباختگان این بیماری به 57 هزار و 225 نفر رسید.
نامه نیوز وزارت بهداشت وام دولت