گسترش   |  اقتصادی  |  

29 پیشنهاد از 20 مسئول برای بهتر شدن بورس

20 مدیر، کارگزار، کارشناس و فعال 29 پیشنهاد برای رفع موانع بازار سرمایه به دولت ارائه کردند تا شاید مسئولان، زمینه بازگشت تعادل و مهم‌تر از همه، اعتماد از دست رفته فراهم شود.

29 پیشنهاد از 20 مسئول برای بهتر شدن بورس

درحالی بیماری چندین ماهه بازار سرمایه با وجود همه وعده وعیدهای دولت مبنی بر حمایت، برنامه‌های اصلاحی سازمان بورس، رشد قیمت‌های جهانی، ارزنده شدن اکثریت سهام و... ادامه دار شده که گروهی از فعالان پیشکسوت، پیشنهاداتی برای رفع موانع به دولت ارائه کردند تا شاید مسئولان تصمیم گیر با تکیه بر این موارد، زمینه بازگشت تعادل و مهم‌تر از همه، اعتماد از دست رفته را به بازار سرمایه فراهم کنند.

براساس این گزارش، پیشنهادات 29 گانه اعلامی به دولت، طی چند روز از سوی 20 مدیر، کارگزار، کارشناس و فعال بازار سرمایه جمع آوری و به شرح ارائه شده است:

- برگرداندن بخشی از پولی که دولت برداشت کرده است

- کاهش نرخ سود بانکی به میزان قابل توجه و حذف قیمت‌گذاری دستوری

- برنامه دولت برای سهام عدالت و مشخص کردن نرخ تقریبی ارز

- حضور رئیس سازمان بورس در هیات دولت

- پاسخ به درخواست تزریق منابعی از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه و انتشار اوراق توسط صندوق توسعه ملی با هدف خرید سهام ( در صورت نیاز تصویب در مجلس )

- آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا و نرخ خودرو

- فروش اوراق در بازار توسط دولت با هدف خرید سهام ( تصویب در مجلس )

- برخورد حقوقی با اظهار نظرهای غیرمسؤلانه و بعضا سیاسی و حذف زمینه‌های ایجاد رانت در شرکت ها

- رفع ممنوعیت یا اصلاح مصوبه اخذ تهسیلات بانکی برای هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در خصوص خرید سهام و هموار‌سازی امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سهام در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نوع دوم ( غیر هلدینگ‌ها )

- تسریع در فرآیند افزایش سرمایه‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

- استقلال بازار سرمایه مصون از تصمیمات دولتی

- تسهیل فرآیند افزایش سرمایه‌ها ( تجدید ارزیابی، صرف سهام و‌... ) و ایجاد و توسعه رسانه‌های مرتبط با بازار سرمایه در سطح ملی

- اقدامات جبرانی بعد از تامین مالی دولت از بازار و کاهش نرخ مالیات بر فروش سهام

- تسریع فرآیند سهام خزانه

- مشوق‌های مالیاتی و غیره در حوزه سرمایه‌گذاری و انسجام در تصمیم‌های اقتصادی دولت و پرهیز از اقدامات متضاد

- مشخص کردن نرخ تسعیر ارز ( نرخ ارز مدنظر بانک مرکزی در دوره‌های سه ماهه بطور تقریبی و دوره‌های شش ماهه بطور قطعی مشخص شود)

- ایجاد سیستم اطلاعاتی یکپارچه برای رصد فعالیت‌های اقتصادی و بازنگری و اصلاح در ساختار شورای‌عالی بورس از منظر «ترکیب اعضا» و همچنین از منظر «استقلال اعضا» در این شورا

- عدم دخالت دولت در بازار سرمایه

- کاهش معنی دار نرخ بهره

- اصلاح قانون تجارت

منبع: بورس پرس

بورس کالا نرخ سود بانکی خودرو   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

احیای سنت چهارشنبه های صعودی در بورس + نموداراقتصادنیوز: امروز 22 اردیبهشت 1400 در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

گم شدن 200 هزار دُز واکسن کرونا صحت دارد؟سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ادعای گم شدن چند صدهزار دُز واکسن وارداتی کرونا به هیچ وجه صحت ندارد.
اقتصادنیوز دارو 

  

موج‌های خبری چه بر سر بورس می آورد؟برخی کارشناسان بر این باورند که جریان انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات برجام باعث موج جدید افت و خیز بازار سرمایه می‌شود و در این بین اقبال گروه‌های دلاری و گروه‌هایی که p/e پایین‌تری دارند و اصلاح قیمت مناسبی داشتند، بیشتر است.
گسترش سرمایه پتروشیمی انتخابات ریاست جمهوری 

  

پیش بینی یک نماینده مجلس از آینده بورسپورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سود صنایع اصلی و شرکت‌های تاثیر گذار در بازار سرمایه، مثبت ارزیابی شده به همین دلیل مسیر بازار سرمایه در سال جاری مثبت خواهد بود.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس سود 

  

ماجرای گم شدن 200هزار دُز واکسن وارداتی کروناسخنگوی سازمان غذا و دارو به اظهارات برخی افراد از جمله برخی نمایندگان مجلس مبنی بر گم شدن 200هزار یا چندصدهزار دز واکسن وارداتی کرونا پاسخ داد.
گسترش وزارت بهداشت دارو واردات 

  

بورس در انتظار روشن شدن ابهامات سیاسیدر همه کشورها رویدادهای سیاسی مهم مانند انتخابات ریاست جمهوری تاثیر بسزایی در روند بازارهای مختلف می گذارد، قطعا در بازار سرمایه هم اثر گذار است اما به این معنی نیست که روند فعالیت از مسیر اصلی خارج می شود.
گسترش بورس تهران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری