این استان ها از پیک چهارم کرونا عبور کردند

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به 6 استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌ و بلوچستان هشدار داده است که مراقب باشند، زیرا به‌نظر می‌رسد هنوز در این استان‌ها به اوج بیماری نرسیده‌ایم.

این استان ها از پیک چهارم کرونا عبور کردند

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به 6 استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌ و بلوچستان هشدار داده است که مراقب باشند، زیرا به‌نظر می‌رسد هنوز در این استان‌ها به اوج بیماری نرسیده‌ایم. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در روزهای گذشته از روند نزولی ابتلا در 15 استان و اوج بیماری در 10 استان خبر داده و گفته بود که 6 استان هم باید مراقب باشند، زیرا هنوز به اوج بیماری نرسیده‌اند و احتمالا روزهای سختی در پیش دارند. هم‌اکنون 198 شهر در وضع قرمز کرونایی و 157 شهر نارنجی، 84 شهر زرد و 9 شهر نیز در وضعیت آبی هستند.

بررسی آمار دانشگاه‌های علوم پزشکی نشان می‌دهد در روزهای اخیر اردبیل، بوشهر، یزد، لرستان، خوزستان، مازندران، چهارمحال‌وبختیاری، کرمانشاه، زنجان، گلستان و مرکزی روند کاهشی را در آمار ابتلا و فوت گزارش کرده‌اند، اما وضعیت‌شان هنوز به ثبات نرسیده است. با وجود این، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به 6 استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌ و بلوچستان هم هشدار داده است که مراقب باشند، زیرا به‌نظر می‌رسد هنوز در این استان‌ها به اوج بیماری نرسیده‌ایم.

4 شهرستان قرمز در مازندران

مازندران یکی از استان‌هایی است که در یکی دو هفته گذشته روند کاهشی را آغاز کرده به‌طوری که طی هفته گذشته 14 شهرستان این استان از وضع رنگ‌بندی پرخطر قرمز کرونایی خارج شدند و هم‌اکنون 4 شهرستان بهشهر، ساری، آمل و رامسر همچنان در وضعیت قرمز باقی مانده‌اند. بابل، گلوگاه، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی، نکا، قائم‌شهر، فریدونکنار، بابلسر، محمودآباد، نور، نوشهر و تنکابن که پیش‌تر در وضعیت قرمز قرار داشتند در یکی دو هفته اخیر از این شرایط خارج شده‌اند.

مازندران از هفته دوم فروردین با تغییر رنگ‌بندی 6شهرستان به‌طور رسمی وارد موج چهارم ویروس کرونا شده بود و طی کمتر از 3هفته به پیک بیماری رسید. در 28 فروردین شمار بیماران کووید19 بستری در بیمارستان‌های استان به 1644 نفر افزایش یافت که رشد 270درصدی را رقم زد، اما هم‌اکنون 1152 بیمار مشکوک به کرونا بستری هستند. روز گذشته 36 بیمار جدید بستری و 22 بیمار هم ترخیص شدند و 49 بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وضع شکننده چهارمحال و بختیاری

در چهارمحال‌وبختیاری هم روند کاهشی شروع شده و روز گذشته بنابر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرستان اردل این استان از وضعیت قرمز شیوع کرونا خارج شد. هم‌اکنون شهرستان‌های اردل، کیار، سامان و خانمیرزا در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار دارند. با توجه به این روند اما تأکید مسئولان علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است، زیرا این شرایط شکننده است و هرگونه غفلت می‌تواند دوباره روند صعودی بیماری را بازگرداند. هم‌اکنون 473 بیمار مثبت قطعی و مشکوک به بیماری کرونا در مراکز درمانی استان تحت مراقبت و درمان هستند.

روند آرام کاهشی در لرستان

از لرستان هم خبر می‌رسد شتاب پیک کنونی کرونا رو به کاهش است، هرچند هنوز طبق اعلام مسئولان آمار فوتی‌های این استان بالاست. همه شهرستان‌های لرستان هنوز در وضعیت قرمز قرار دارند و هم‌اکنون بیش از 1100 نفر در مراکز درمانی این استان بستری هستند. آمارهای ابتلا و بستری در این استان روند کاهشی را نشان می‌دهد، اما با توجه به بالابودن مرگ‌ومیر ناشی از کووید-19 محدودیت‌ها و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی با جدیت ادامه دارد. هفته گذشته آمار بستری‌ها بیش از 1200 نفر بود و با توجه به اعداد و ارقام به‌نظر می‌رسد روند کاهشی در لرستان بسیار آرام پیش می‌رود.

کاهش 18درصدی ابتلا در مرکزی

در استان مرکزی در شرایطی که تا همین چند هفته پیش مسئولان علوم پزشکی از روند افزایشی ورود بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها خبر می‌دادند در روزهای اخیر شاهد کاهش 18درصدی ابتلا به بیماری بودیم که به‌نظر می‌رسد شیب ملایم کاهشی را برای این استان رقم بزند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک از کاهش 18درصدی میزان ابتلا به ویروس کرونا در هفته اول اردیبهشت نسبت به هفته پایانی فروردین خبر داده و گفته است که میزان ابتلا به ویروس در هفته اول اردیبهشت 5936 نفر گزارش شد درحالی‌که این رقم در هفته پایانی فروردین 7252 مورد بود. این استان همچنین کاهش 7درصدی فوت و 20درصدی بستری را هم تجربه می‌کند. هفته اول اردیبهشت 4شهرستان محلات، دلیجان، زرندیه و کمیجان این استان با خروج از وضعیت قرمز در رنگ‌بندی نارنجی کرونایی قرار گرفتند.

کاهش محسوس ابتلا در زنجان

در زنجان هم آمارها نشان‌دهنده روند کاهشی است، اما پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان تأکید می‌کند که هنوز گردش ویروس بالاست و به همین دلیل زنجان در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.

هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه بین 110 تا 105 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند و روز گذشته با 88 مورد بستری جدید به‌نظر می‌رسد شیب ملایم کاهشی در زنجان ادامه داشته باشد. مسئولان این استان امیدوارند بتوانند این شیب کاهشی را در هفته‌های آینده حفظ کنند تا زنجان به‌زودی از پیک چهارم خارج شود. در هفته چهارم فروردین امسال بیش از 18 هزار بیمار مشکوک به مراکز سرپایی استان مراجعه کردند که این میزان در هفته اول اردیبهشت به 16 هزار و 558 نفر رسید.

خرداد آرام در انتظار یزد

یزد با تجربه دردناک از پیک سوم، حالا در پیک چهارم بیماری کرونا شرایط بهتری را تجربه می‌کند. این استان از 10 روز پیش به بعد شاهد روند با ثباتی در میزان بستری و ابتلا بود و از 5-4 روز اخیر روند کاهشی دارد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی یزد از 5 روز پیش تا امروز آمار بستری‌ها 20درصد کاهش یافته و این امیدواری وجود دارد که تا 2هفته دیگر روند کاهشی ادامه داشته باشد. مسئولان این استان پیش‌بینی می‌کنند یزد خرداد آرامی را پیش رو داشته باشد. هم‌اکنون 525 بیمار در مراکز درمانی یزد بستری هستند که از این میان 104 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه به‌سر می‌برند.

براساس آخرین رنگ‌بندی کرونایی اردکان، یزد، تفت، مهریز و خاتم هنوز در وضعیت قرمز هستند، اما بقیه شهرستان‌ها رنگ نارنجی یا زرد دارند.

هفته سخت برای سیستان‌ و بلوچستان

در سایر استان‌ها هم شرایط مشابه است یا حداقل شیب صعودی کند شده. با وجود این هنوز نگرانی‌ها برای 6استان وجود دارد. سیستان‌ و بلوچستان یکی از استان‌هایی است که برخلاف بقیه مناطق به جای پیک چهارم در پیک سوم قرار دارد و روند افزایشی بیماری در آن ادامه دارد. این در حالی است که این استان بنابر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با توجه به مجاورت با شبه قاره هند و هم‌مرز بودن با افغانستان و پاکستان در معرض تهدید ویروس هندی قرار دارد. محمدهادی عباسی با تأکید بر کنترل گذرگاه‌های مرزی به همشهری می‌گوید: «امیدوارم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همراهی مردم طی یک هفته آینده از قله پیک عبور کنیم.»با این شرایط هفته سختی پیش روی سیستان‌ و بلوچستان است. براساس آخرین آمار، 181 نفر در مراکز درمانی این استان بستری هستند و در 24 ساعت منتهی به یکشنبه، 174 مورد جدید ابتلا هم شناسایی شده است. سیستان‌ و بلوچستان در روزهای گذشته به‌طور میانگین یک تا 4 مورد فوت بر اثر ابتلا را ثبت کرده است.

یک هفته تا پیک بیماری در هرمزگان

طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا علاوه بر سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان، تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی هم در معرض قله پیک چهارم هستند و به آنها در این‌باره هشدار داده شده است. از سوی دیگر، بوشهر، هرمزگان و کرمان 3 استانی هستند که در کنار سیستان و بلوچستان در معرض تهدید ویروس هندی یا آفریقایی قرار دارند. فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این‌باره به همشهری می‌گوید: «شیب آرام بیماری در هرمزگان ادامه دارد و هنوز موارد مثبت رو به افزایش است. آمارها این را تأیید می‌کند که ما هنوز به قله پیک نرسیده‌ایم و به‌نظر می‌رسد طی روزهای آینده و حداکثر تا هفته آینده به این قله برسیم.»

 

استان مرکزی وزارت بهداشت درمان   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

بورس تهران | با ورود صندوق‌های مبتنی بر رمزارز بورس تهران تقویت میشود؟اخیراً سازمان بورس خبر داده که قرار است به‌زودی صندوق‌های پوشش ریسک و مبتنی بر رمزارزها را در بورس راه‌اندازی کند.
۵۵ آنلاین بورس تهران تهران پوشش 

  

رفت و برگشت قیمت در بازار ها/ رفتار بعدی دلاربازان و بورس بازاناقتصادنیوز: بازارها در وضعیت رفت و برگشت هستند؛ پیش بینی روزهای آینده هم در صورت رُخ ندادن رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی، نشان از دامنه مشخص تغییرات در بازارها دارد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

فوت یک کرونایی دیگر در یزد| تست 118 نفر مثبت شدیزدـ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از فوت یک نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در یزد خبر داد.
۵۵ آنلاین درمان ویروس بیمارستان 

  

سهام قفل در صف های فروش/ چند نکته مهم درباره این روزهای بورساقتصادنیوز: معاملات بورس و فرابورس در صف های فروش قفل شده است و فعالان و تحلیلگران تداوم این روند را چندان رضایت بخش توصیف نمیکنند اما امیدواری ها همچنان در بخشی از بازار به چشم می آید.
اقتصادنیوز 

  

«بوی‌ گوشت‌ آدمیزاد» در کرونانمایش «بوی‌ گوشت‌ آدمیزاد» تا 7 خرداد ماه روی صحنه دیوار چهارم است.
برنا گوشت ماه 

  

شرکت شهروند بورسی میشود/ روغنی ها همچنان در حال افزایش نرخاقتصانیوز: شرکت شهروند از شرکت های تابعه شهرداری تهران به زودی وارد بورس میشود.
اقتصادنیوز شهروند شهرداری تهران تهران 

  

ماهیت بورس و رمزارز متفاوت است / دولت دخالت نکندبازار 12 میلیونی ارز دیجیتال در ایران باعث شده است تا بسیاری از تحلیلگران نگران تبعات سیاست هایی باش
خبرفوری دولت حوزه ارز 

  

بورس بهانه ای برای تبلیغات انتخاباتی + فیلمفضای اقتصادی کشور مدتی است که رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و در این بین بازار سرمایه نیز به محوری برای شعارهای پوپولیسیتی نامزدهای انتخابات مبدل شده‌است.
گسترش سرمایه تبلیغات رنگ 

  

مهدی هاشمی بازیگر معروف واکسن کرونا زد +عکسواکسیناسیون سالمندان بالای 75 در بزرگترین مرکز تجمعی واکسیناسیون (ایران مال) در حال برگزاری است و در این بین مهدی هاشمی نیز واکسن کرونا دریافت کرد.
فردا عکس واکسیناسیون سالمندان 

  

این علائم جدید کرونا روی پوست ظاهر می‌شوداقتصادنیوز : محققان می‌گویند موج جدید ویروس کرونا به اندام‌های حیاتی بدن حمله می‌کند و باعث عفونت‌های پوستی می‌شود.
اقتصادنیوز پوست ویروس 

  

لغو نشست سالانه 2021 مجمع جهانی اقتصاد به دلیل کرونامسئولین مجمع جهانی اقتصاد که قرار بود نشست سال 2021 آن در ماه آگوست به میزبانی سنگاپور برگزار شود، از لغو این نشست به دلیل شیوع کرونا خبر دادند.
۵۵ آنلاین مجمع جهانی اقتصاد اقتصاد ماه 

  

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده استمدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.
اعتماد ریاست جمهوری پاریس چین 

  

تست کرونای تونی کروس مثبت اعلام شدتست کرونای تونی کروس که در چند روز اخیر به دلیل تماس با یک فرد کرونایی در قرنطینه بود، مثبت اعلام شد.
ورزش۳ تونی کروس رئال مادرید مادرید 

  

بیماران کرونایی این غذاها را در دوران نقاهت بخورنداگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا