ایلنا   |  اقتصادی  |  

فعلا واردات دام ادامه دارد/ 600 هزار راس دام زنده وارد کشور می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

فعلا واردات دام ادامه دارد/ 600 هزار راس دام زنده وارد کشور می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان امروز جمعه 34 اسفند در حاشیه بازدید از تخلیه محموله 50 هزار رأس دام زنده از کشتی در بندر چابهار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای تنظیم بازار در کشور و ارائه خدمت بهتر به مردم کشور و تامین پروتئین و گوشت کشور از حوزه دریا، هوا و زمین دام وارد کشور شده و این اولین محموله‌ای است که توسط کشتی و از حوزه دریایی در بندر چابهار تخلیه می شود.

وی افزود: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

موهبتی در ادامه تصریح کرد: ما دو نقطه اوج مصرف گوشت در ایام عید نوروز و ماه رمضان را داریم که با این گوشت جوابگو خواهیم بود. با وجود بارندگی های اخیر دام داخلی هم افزایش خواهد داشت و مراتع آماده استفاده دامداران شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: در تنظیم بازار در زمینه واردات بحث های بسیاری شد و مقرر شد تا زمانی که دام داخلی به بازار نیاید واردات ادامه خواهد داشت. در زمان های گذشته این دام خارج از کشور کشتار می شد و ارزش افزوده و اشتغال آن در خارج از کشور بود بنابراین دولت تصمیم گرفت دام را به صورت زنده وارد کند و هم بازار اشتغال و ارزش افزوده را به داخل کشور بیاورد.

وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان 14 کشتارگاه مجهز و 25 مجموعه بسته بندی و 1550 دامداری بزرگ وجود دارد که هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مجموعه ها انجام شده است و با این واردات دام برای 15 هزارنفر اشتغالزایی خواهد شد. مهمتر از آن این است که بستر سرمایه گذاری را پس از کشتار گاه در حوزه پوست و ... به وجود خواهد آورد.

موهبتی در رابطه با قاچاق دام عنوان کرد: در حال حاضر قاچاق دام در این استان نیست اما در شرایط تلاطم بازار خروج دام از کشور را داشتیم اما در حال حاضر نه خروج و نه ورود دام قاچاق را از مرز این استان داریم. هرچه دام وارد می شود بر اساس ثبت سفارش بوده و کنترل بهداشتی و گمرکی انجام شده است.

وی افزود: تمام دام وارداتی از این بندر در همین استان کشتار می شود و از آنجایی که گوشت تنظیم بازاری به این استان ارسال نشد 20 درصد از گوشت این دام در داخل استان توزیع می شود و حدود 80 درصد از آن با مدیریت تنظیم بازار به استان های دیگر ارسال می شود.

موهبتی در ادامه تقریح کرد: ما به منظور تامین بازار حدود 20 هزار رأس گاو و گوساله، 5500 نفر شتر، حدود 3 هزار رأس دام سبک و 8 هزار تن گوشت را به کشور وارد کردیم و این روند ادامه خواهد داشت. اگر این روند ادامه یابد در تامین بازار داخلی مشکلی نخواهیم داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به خروج دام از مرز این استان گفت: در یازده ماه گذشته حدود 2هزار و 700 رأس دام از مرزهای این استان از کشور خارج شده است. این قاچاق هم به کشورهای حوزه خلیج فارس و هم افغانستان و پاکستان ارسال شده است.

موهبتی با اشاره به توسعه سواحل مکران تاکید کرد: همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه سواحل مکران در حال فراهم شدن است و با توجه به این‌که بندر چابهار فعلا از تحریم‌ها معاف شده، سواحل مکران دارای 1500 کیلومتر ساحل است که 750 کیلومتر آن در ایران و بقیه در کشور پاکستان قرار دارد که امیدواریم این دو ساحل به موازات همدیگر در همکاری بین دو کشور توسعه پیدا کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای بندر اصلی چابهار یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تاکنون انجام شده و هم‌چنان در حال توسعه سرمایه‌گذاری و فاز یک توسعه این بندر به زودی آماده می‌شود، ولی 14 مجموعه بندر صیادی، اسکله صیادی نیز در آینده آماده می‌شود.

وی افزود: 70 درصد تن‌ماهیان کشور و 37 درصد صید ماهیان از چابهار تأمین می‌شود.

موهبتی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: البته غیر از آن، اسکله‌های پرورش ماهی در قفس در محیط دریا تاکنون 200 هزار مترمربع در برنامه‌ریزی قرار دارد که تاکنون 20 هزار هکتار زمین برای پرورش میگو، برنامه‌ریزی شده که 8000 هکتار آن در مرحله اجرا قرار دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به این نکته که برنامه ایجاد 10 هزار هکتار کشت گلخانه‌ای با استفاده از شیرین‌سازی آب دریا و آب پشت سدها در استان سیستان و بلوچستان را داریم، اذعان داشت: در کشورهای حاشیه خلیج فارس سالانه 37 هزار مترمکعب آب دریا با میزان شوری بالا شیرین می‌شود، درحالی‌که شوری آب در سواحل مکران نصف آب در خلیج فارس است.

وی با اشاره به نیاز به سرمایه‌گذاری در 5000 هکتار سواحل دریایی در چابهار گفت: استان سیستان و بلوچستان از نظر سرمایه‌گذاری مستعد و آماده پذیرش سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

موهبتی در رابطه با حضور هندی‌ها در سواحل مکران گفت: طی تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین ایران، افغانستان و هند شرکت‌های هندی در قراردادهای اپراتوری بندر چابهار حضور دارند و این‌گونه نیست که سواحل مکران به هندی‌ها واگذار شده باشد، بلکه بر اساس تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاران هندی مشارکت می‌کنند و در حوزه اپراتوری بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آن‌ها می‌توانند حتی برای احداث راه‌آهن و بزرگر‌اه نیز سرمایه‌گذاری کنند.

موهبتی گفت: سرمایه‌گذاران هندی تاکنون 85 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در چابهار و سواحل مکران در قالب قراردادهای اپراتوری انجام داده‌اند.

واردات زمین استان سیستان و بلوچستان   اخبار برگزیده
  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  

ریزش قیمت بعضی مدل ها در بازار خودرو+ جزئیاتطی هفته‌های گذشته افرادی اقدام به خرید خودرو با قیمت بالا کردند و در اکنون حاضر به فروش آنها نیستند و منتظرند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد از طرفی خریداران نیز منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی ایران شدمارک ویلموتس با فدارسیون فوتبال به توافق نهایی رسید.
مثلث تیم ملی فوتبال ایران ایران فوتبال 

  

ماجرای واقعی اظهارات جنجالی پوتین درباره ایران چه بود؟رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.
مثلث ولادیمیر پوتین ایران ایران و اسرائیل 

  

توضیحات پلیس راهور درباره کلیپ برخورد با راکب موتورسیکلتپلیس نسبت به انتشار کلیپی از درگیری یک موتورسوار با مامور راهور در خیابان ولیعصر واکنش نشان داد.
خودروتک پلیس راهور پلیس اتوبوس 

  اخبار داغ
  

ارزیابی درس دانش‌آموزان در سه سال دوم ابتدایی بر اساس نمره باشد جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برگزاری آزمون در دوره ابتدایی گفت: آزمون‌های استعدادهای درخشان و یا برخی از آزمون‌هایی که برای ورود به مدارس است، یک بحث دیگر است اما نگاه ما در دوران ابتدایی به دانش آموزان نگاه توصیفی است. چنانچه تا ششم ابتدایی ارزیابی توصیفی وجود داشته باشد و در دبیرستان نمره اعمال شود، برای خانواده دانش‌آموزان تعارض ایجاد…
خانه‌ملت خبرنگار مجلس شورای اسلامی آموزش 

  

موانع پیش روی صنعت تایر؛ از تامین مواد اولیه تا جابه‌جایی ارز سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره پرداخت ارز دولتی به شرکت‌های خدمات دهنده به کامیون‌ها، گفت: ارز 4200 تومانی که به خودروسازان برای کامیون‌ها پرداخت می‌شود برای تامین لاستیک کامیون‌های جدید است در واقع ارز دولتی برای تامین لاستیک کامیون های صفر است که باید به مشتری تحویل داده شود نه برای مصرف کامیون‌داران…
خانه‌ملت صنعت خودروسازان باستانی 

  

قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز 98/2/29 | ریزش دسته‌جمعی نرخ ارزاقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 نرخ اغلب ارزهای رایج کاهش یافت. نرخ دلار آمریکا در صرافی ملی و نیز در بازار آزاد به نیمه پایین کانال 14 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

لایحه شفافیت و راه طولانی مبارزه با فساد اداری- داریوش جهان بین*تهران-ایرنا- تصویب «لایحه شفافیت» در دولت هرچند گامی موثر و ارزشمند در برخورد با فساد است ؛ اما هنوز تا تبدیل آن به قانون راه طولانی درپیش دارد و تصویب این لایحه در این مرحله، تاثیر چندانی بر حل مشکلات مبارزه با فساد نخواهد داشت و بهتر است قوای سه گانه در فرصت باقی مانده ؛ عزم واراده خود را برای اجرای قوانین قبلی مصوب مبارزه با فساد اداری جزم نمایند.
ایرنا مجلس شورای اسلامی تورم شورای نگهبان 

  

تخصیص ارز 4200 تومانی و تشدید بر نظارت توزیع؛ ماحصل کارگروه ساماندهی تا به امروزتهران- ایرنا- رئیس کارگروه ساماندهی نظارت بر کاغذ تصویب تخصیص ارز 4200 تومانی به کاغذ مطبوعات و ناشران، تاکید بر نظارت توزیع برای حصول اطمینان از رسیدن آن به دست مصرف کننده واقعی را از جمله دستاوردهای نشست‌های این کارگروه تاکنون عنوان کرد.
ایرنا ارز ارز دولتی مطبوعات 

  

عارف در رویای ریاست؛ آخرین مبارزه سیاسی در مجلس​ آخرین انتخابات هیات رییسه مجلس دهم روز یکشنبه / 5 خرداد ماه 98 برگزارخواهد شد و سه فراکسیون سیاسی مجلس (امید، نمایندگان ولایی و مستقلین ولایی) خود را برای این آخرین مبارزه سیاسی درون‌ پارلمانی در دوره دهم مجلس آماده می‌کنند.
مثلث مجلس شورای اسلامی مجلس دهم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

مرمت کاخ موزه باغچه جوق یکی از بارزترین نمونه های همکاری میراث فرهنگی و منطقه آزاد ماکو استمدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ مرمت کاخ موزه باغچه جوق را یکی از بارزترین نمونه های همکاری با سازمان منطقه آزاد ماکو معرفی کرد .
برنا موزه میراث فرهنگی ارومیه 

  

راه اندازی بازار متشکل ارز در انتظار آماده سازی زیرساخت های فنیتهران- ایرنا- آماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات برای ارتباط شرکت بازار متشکل ارزی و بانک ها مراحل پایانی را می گذراند و قرار است این بازار پس از تکمیل این زیرساخت ها به زودی راه اندازی شود.
ایرنا ارز تهران ایرنا