ایلنا   |  اقتصادی  |  

فعلا واردات دام ادامه دارد/ 600 هزار راس دام زنده وارد کشور می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

فعلا واردات دام ادامه دارد/ 600 هزار راس دام زنده وارد کشور می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان امروز جمعه 34 اسفند در حاشیه بازدید از تخلیه محموله 50 هزار رأس دام زنده از کشتی در بندر چابهار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای تنظیم بازار در کشور و ارائه خدمت بهتر به مردم کشور و تامین پروتئین و گوشت کشور از حوزه دریا، هوا و زمین دام وارد کشور شده و این اولین محموله‌ای است که توسط کشتی و از حوزه دریایی در بندر چابهار تخلیه می شود.

وی افزود: روزانه حدود 10 هزار رأس دام در استان کشتار خواهد شد و مجموع واردات تا پایان سال 97 توسط کشتی 90 هزار رأس خواهد بود. البته مجموع واردات دام زنده از تمام طرق 600 هزار رأس خواهد بود که در کاهش قیمت و تأمین گوشت مورد نیاز جامعه موثر خواهد بود.

موهبتی در ادامه تصریح کرد: ما دو نقطه اوج مصرف گوشت در ایام عید نوروز و ماه رمضان را داریم که با این گوشت جوابگو خواهیم بود. با وجود بارندگی های اخیر دام داخلی هم افزایش خواهد داشت و مراتع آماده استفاده دامداران شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: در تنظیم بازار در زمینه واردات بحث های بسیاری شد و مقرر شد تا زمانی که دام داخلی به بازار نیاید واردات ادامه خواهد داشت. در زمان های گذشته این دام خارج از کشور کشتار می شد و ارزش افزوده و اشتغال آن در خارج از کشور بود بنابراین دولت تصمیم گرفت دام را به صورت زنده وارد کند و هم بازار اشتغال و ارزش افزوده را به داخل کشور بیاورد.

وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان 14 کشتارگاه مجهز و 25 مجموعه بسته بندی و 1550 دامداری بزرگ وجود دارد که هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مجموعه ها انجام شده است و با این واردات دام برای 15 هزارنفر اشتغالزایی خواهد شد. مهمتر از آن این است که بستر سرمایه گذاری را پس از کشتار گاه در حوزه پوست و ... به وجود خواهد آورد.

موهبتی در رابطه با قاچاق دام عنوان کرد: در حال حاضر قاچاق دام در این استان نیست اما در شرایط تلاطم بازار خروج دام از کشور را داشتیم اما در حال حاضر نه خروج و نه ورود دام قاچاق را از مرز این استان داریم. هرچه دام وارد می شود بر اساس ثبت سفارش بوده و کنترل بهداشتی و گمرکی انجام شده است.

وی افزود: تمام دام وارداتی از این بندر در همین استان کشتار می شود و از آنجایی که گوشت تنظیم بازاری به این استان ارسال نشد 20 درصد از گوشت این دام در داخل استان توزیع می شود و حدود 80 درصد از آن با مدیریت تنظیم بازار به استان های دیگر ارسال می شود.

موهبتی در ادامه تقریح کرد: ما به منظور تامین بازار حدود 20 هزار رأس گاو و گوساله، 5500 نفر شتر، حدود 3 هزار رأس دام سبک و 8 هزار تن گوشت را به کشور وارد کردیم و این روند ادامه خواهد داشت. اگر این روند ادامه یابد در تامین بازار داخلی مشکلی نخواهیم داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به خروج دام از مرز این استان گفت: در یازده ماه گذشته حدود 2هزار و 700 رأس دام از مرزهای این استان از کشور خارج شده است. این قاچاق هم به کشورهای حوزه خلیج فارس و هم افغانستان و پاکستان ارسال شده است.

موهبتی با اشاره به توسعه سواحل مکران تاکید کرد: همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه سواحل مکران در حال فراهم شدن است و با توجه به این‌که بندر چابهار فعلا از تحریم‌ها معاف شده، سواحل مکران دارای 1500 کیلومتر ساحل است که 750 کیلومتر آن در ایران و بقیه در کشور پاکستان قرار دارد که امیدواریم این دو ساحل به موازات همدیگر در همکاری بین دو کشور توسعه پیدا کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای بندر اصلی چابهار یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تاکنون انجام شده و هم‌چنان در حال توسعه سرمایه‌گذاری و فاز یک توسعه این بندر به زودی آماده می‌شود، ولی 14 مجموعه بندر صیادی، اسکله صیادی نیز در آینده آماده می‌شود.

وی افزود: 70 درصد تن‌ماهیان کشور و 37 درصد صید ماهیان از چابهار تأمین می‌شود.

موهبتی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: البته غیر از آن، اسکله‌های پرورش ماهی در قفس در محیط دریا تاکنون 200 هزار مترمربع در برنامه‌ریزی قرار دارد که تاکنون 20 هزار هکتار زمین برای پرورش میگو، برنامه‌ریزی شده که 8000 هکتار آن در مرحله اجرا قرار دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به این نکته که برنامه ایجاد 10 هزار هکتار کشت گلخانه‌ای با استفاده از شیرین‌سازی آب دریا و آب پشت سدها در استان سیستان و بلوچستان را داریم، اذعان داشت: در کشورهای حاشیه خلیج فارس سالانه 37 هزار مترمکعب آب دریا با میزان شوری بالا شیرین می‌شود، درحالی‌که شوری آب در سواحل مکران نصف آب در خلیج فارس است.

وی با اشاره به نیاز به سرمایه‌گذاری در 5000 هکتار سواحل دریایی در چابهار گفت: استان سیستان و بلوچستان از نظر سرمایه‌گذاری مستعد و آماده پذیرش سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

موهبتی در رابطه با حضور هندی‌ها در سواحل مکران گفت: طی تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین ایران، افغانستان و هند شرکت‌های هندی در قراردادهای اپراتوری بندر چابهار حضور دارند و این‌گونه نیست که سواحل مکران به هندی‌ها واگذار شده باشد، بلکه بر اساس تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاران هندی مشارکت می‌کنند و در حوزه اپراتوری بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آن‌ها می‌توانند حتی برای احداث راه‌آهن و بزرگر‌اه نیز سرمایه‌گذاری کنند.

موهبتی گفت: سرمایه‌گذاران هندی تاکنون 85 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در چابهار و سواحل مکران در قالب قراردادهای اپراتوری انجام داده‌اند.

واردات زمین استان سیستان و بلوچستان   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

پارادوکس افزایش قیمت مواد غذایی علیرغم ثابت ماندن نرخ ارز رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش شدید قیمت مواد غذایی در روزهای ابتدایی سال 98، گفت: در حال حاضر بازار کمبودی ندارد و میوه، مرغ، گوشت و... به وفور در مغازه‌ها یافت می‌شود بنابراین گرانی مواد غذایی در این روزها محلی از اعراب ندارد. تعطیلات فضا را برای جولان سوداگران فراهم کرده است نماینده…
خانه‌ملت افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

سبحانی فر: پارادوکس افزایش قیمت مواد غذایی علیرغم ثابت ماندن نرخ ارز رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش شدید قیمت مواد غذایی در روزهای ابتدایی سال 98، گفت: در حال حاضر بازار کمبودی ندارد و میوه، مرغ، گوشت و... به وفور در مغازه‌ها یافت می‌شود بنابراین گرانی مواد غذایی در این روزها محلی از اعراب ندارد. تعطیلات فضا را برای جولان سوداگران فراهم کرده است نماینده…
خانه‌ملت افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

آغاز مبارزه با آفت سن در 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوینقزوین - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: مبارزه با آفت سن مادر در سطح 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین آغاز شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

تولید رقابتی تنها راه تقویت ارزش پول ملی استاراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: تولید رقابتی و صادرات محور تنها راه تقویت ارزش پول ملی است.
ایرنا تولید تقویت پول ملی پول 

  

آغاز فروش ارز از فردابانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اعلام قبلی ازروز شنبه صرافی های منتخب بانکی فعال خواهند بود ونیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
خودروتک ارز بانک مرکزی بانک 

  

ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخبتهران- ایرنا- روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: صرافی های منتخب بانکی فردا (شنبه) و یکشنبه (چهار فروردین) فعال هستند و نیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
ایرنا نوروز صرافی تهران 

  

کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود/ رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آیدمعاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود و نگاه به آب به عنوان کالای ارزشمند ملی نهادینه شود.
ایلنا تولید وزارت نیرو کشاورزی 

  

آغاز فروش ارز در صرافی های منتخب بانکی از فردابانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اعلام قبلی ازروز شنبه صرافی های منتخب بانکی فعال خواهند بود ونیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
تسنیم ارز صرافی بانک مرکزی 

  

تور‌های ارزان‌قیمت، تله‌ استدر ایام نوروز، مجرمان سایبری با تبلیغات دروغین تورهای ارزان‌قیمت داخلی و خارجی به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند، به همین دلیل کاربران باید هنگام مواجهه با موارد مشکوک، احتیاط کنند.
برنا شبکه های مجازی قیمت نوروز