بیمارانی که حال اقتصاد را خوب می‌کنند

سلامت نیوز:یکی از سودآورترین صنعت های جهان حوزه گردشگری سلامت است و کشورهایی مانند چین، ترکیه، آمریکا، کانادا و ... سالانه از این صنعت میلیون ها دلار به جیب می زند...

بیمارانی که حال اقتصاد را خوب می‌کنند

سلامت نیوز:یکی از سودآورترین صنعت‌های جهان حوزه گردشگری سلامت است و کشورهایی مانند چین، ترکیه، آمریکا، کانادا و ... سالانه از این صنعت میلیون‌ها دلار به جیب می‌زند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ،این در حالی است که ایران با سابقه درخشان در حوزه علم و طب و مناطق زیبا و چشم نواز گردشگری هنوز نتوانسته از این صنعت به خوبی بهره ببرد و از سود زیاد این صنعت برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری استفاده کند. در حالی که سهم جهان از گردشگری سلامت رقمی حدود صد میلیارد دلار برآورد شده و طبق آمار سهم کشور ما با همه پیشینه در علم و طب و جاذبه‌های گردشگری متنوع کمتر از نیم درصد است. وقتی صحبت از شهرت علم و طب در دنیا به میان می‌آید، بسیاری از مردم ناخودآگاه به یاد ابوعلی سینا، ذکریا رازی، ابوریحان بیرونی و در دوران معاصر پروفسور مجید سمیعی می‌افتند که شهرت آنها در دنیا غیر قابل توصیف است. از سوی دیگر ایران به دلیل جاذبه‌های گردشگری متنوع، یکی از 10 کشور مقصد گردشگران از سراسر جهان است، اما با این اوصاف و هنوز صنعت گردشگری سلامت در کشور نتوانسته سودآوری چندانی داشته باشد.

هر چند در یکی دو سال اخیر نگاه‌ها به این امر تغییر کرده و طبق آمار در شش ماه نخست امسال گردشگری سلامت نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد دو برابر داشته، اما بیشترین تعداد افرادی که به داخل ایران برای درمان می‌آیند از دو کشور عراق و افغانستان هستند که مقصد آنها 3 شهر تهران، مشهد و قم است. استان همدان نیز بیشترین گردشگر داخلی را به خود اختصاص داده است. با این وجود، هنوز گردشگری سلامت به دلیل کمبود زیر ساخت‌ها و حضور دلالان گردشگری تا رسیدن به شرایط ایده‌آل و رقابت با کشورهای پیشرو فاصله زیادی دارد.

همان طور که رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت می‌گوید: بیش از 300 هزار گردشگر سلامت به ایران سفر کرده‌اند و 10 تا 20 هزار نفر در سال خدمات بستری دریافت می‌کنند. این تعداد گردشگر، در مقایسه با هموطنانی که هر سال در بیمارستان بستری می شوند، اندک است. سعید هاشم‌زاده معتقد است که این رقم با توجه به ظرفیت‌های کشورمان، می‌تواند تا 60 درصد افزایش داشته باشد. همچنین روز گذشته نایب رئیس مجلس نیز در بازدید از یکی از بیمارستان‌های کیش گفت: امکانات خوبی در بیمارستان کیش ایجاد شده است و این امر باعث می‌شود که بیماران از خارج کشور به این منطقه مراجعه کنند. مسعود پزشکیان به خانه ملت افزود: باید با تبلیغات مناسب زمینه را برای ایجاد توریسم سلامت در جزیره کیش فراهم کرد.

نقش شهرک‌های سلامت درگردشگری

یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌گوید: ایران جزو 10 کشور نخست دنیا در زمینه برخورداری از ظرفیت‌های گردشگری است و سابقه درخشانی در حوزه علم طب دارد و باید از این ظرفیت به خوبی بهره برد. فرهاد نظری به «آرمان» اظهار می‌کند: یکی از مشکلات ما نبود زیرساخت‌ها در ایجاد شهرک سلامت است و این شهرک‌ها در کنار مناطق دیدنی هر استان می‌تواند گردشگری سلامت را در کشور تقویت و توسعه دهد. البته مسئولان ما نیز به این باور رسیده‌اند که این شهرک‌ها تا چه اندازه می‌تواند در جذب گردشگری سلامت مفید باشد و حالا در اکثر استان‌های کشور و پایتخت به فکر ایجاد آن افتاده‌اند. ایجاد شهرک سلامت در کنار ظرفیت‌های گردشگری زیادی که در اقصی نقاط کشور وجود دارد، می‌تواند اثربخشی زیادی در تقویت حوزه گردشگری سلامت و رونق اقتصادی داشته باشد. او با اشاره به اینکه این شهرک‌ها می‌توانند در کنار چشمه‌های آب گرم که خواص درمانی دارند، بسیار مفید باشند، خاطر نشان می‌کند: برای مثال شما تصور کنید، در کنار چشمه آب گرم سرعین اردبیل یک شهرک سلامت ایجاد شود، ببینید که چندهزار گردشگر سلامت به آمار گردشگران این منطقه زیبا افزوده می‌شود. از سوی دیگر شهرهای ما آمادگی پذیرش گردشگر را ندارند. یکی از مشکلات در این رابطه مربوط حضور مراکز پزشکی در مرکز شهرهاست و به غیر از تهران، کرج و چند شهر دیگر اکثر شهرهای کشور تک هسته‌ای و مطب پزشکان در مرکز شهر قرار دارند و در اکثر ساعات روز ترافیک در آن مناطق سرسام‌آور می‌شود و با این اوصاف بسیاری از گردشگران رغبت نمی‌کنند که به مطب‌ پزشکان بروند.

شبکه گسترده و پول‌ساز دلالان سلامت

هرچند در سال‌های اخیر یکی از مشکلات گسترش این حوزه سودجویی دلالان بوده است که زیادخواهی آنها باعث شده که بخشی از سود این امر مستقیم به جیب دلالان برود. به اعتقاد کارشناسان هر گردشگر سلامت که وارد کشور می‌شود، حداقل سه برابر یک گردشگر عادی ارزآوری دارد و دو برابر آنها شغل در کشور ایجاد می کند، اما سیستم دلالی در این زمینه مانع از گسترش آن می‌شود. در این رابطه رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران می‌گوید: با وجود ظرفیت‌های بالای گردشگری و سلامت در کشور، این روزها شاهد حضور دلالان در این حوزه هستیم؛ به گونه‌ای که عمده درآمد این صنعت سودآور به جیب دلالانی می‌رود که نه دانشی در حوزه توریسم درمانی دارند و نه حتی الفبای نظام سلامت یا گردشگری را می‌شناسند. محمد جهانگیری می‌افزاید: عمده این دلالان، مجوز قانونی برای جذب گردشگر سلامت ندارند و خیلی از آنها همزمان نقش راننده، مترجم، راهنمای تور و … را بر عهده می‌گیرند. در اغلب موارد نیز این گروه از گردشگران سلامت که خواسته و ناخواسته به دلال‌ها وصل می‌شوند، با نارضایتی کشور را ترک می‌کنند. موارد زیادی از کلاهبرداری از گردشگری سلامت و ارائه خدمات درمانی غیراستاندارد به گردشگران خارجی، دیده شده است که همه این موارد منفی، وجهه گردشگری سلامت در ایران را مخدوش کرده است. او معتقد است: حضور پر تعداد دلالان گردشگری سلامت که صرفا به طمع دریافت پول زیاد به این عرصه پا گذاشته‌اند و تخصصی در حوزه گردشگری سلامت ندارند، موجب شده است که از تمایل گردشگران سلامت برای سفر به ایران، کاسته شود. جهانگیری خاطرنشان می‌کند: در واقع، فعالیت اینگونه دلالان غیرقانونی در حوزه گردشگری سلامت، بزرگ‌ترین ضد تبلیغ برای صنعتی است که در زمره پنج منبع مهم تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورها شناخته می‌شود. به باور این مسئول دلالان حوزه گردشگری سلامت، راه‌های ساده‌ای را برای جذب گردشگر سلامت انتخاب می‌کنند، آنها شبکه‌ای منسجم دارند و آمار ورود و خروج گردشگران سلامت را به همدیگر اطلاع می‌دهند. جهانگیری در ادامه تصریح می‌کند: گاهی هم پیش می‌آید که هر دلالی، گوشه‌ای از کار را می‌گیرد و کارهای انتقال و اقامت و وقت گرفتن از مراکز درمانی را چند نفری انجام می‌دهند. برخی دلالان هم صرفا به دلیل تسلط نسبی بر زبان عربی موفق می‌شوند که بیمار خارجی را از کشورهای عربی به مشهد بیاورند. از سوی دیگر برخی از آنها نیز با استقرار در نقاط مرزی و صرفا با داشتن یک وسیله نقلیه، بیمار خارجی را با هزار وعده و امید به ایران می‌آورند. شفاف نبودن تعرفه خدمات در مراکز درمانی مختلف، مشکل دیگری است که گردشگری سلامت در ایران را به بن بست کشانده است. با وجود نوسانات در بازار ارز در ماه‌های اخیر و حضور پزشکان ماهر در کشور انتظار می‌رود تا دست‌اندرکاران امر در زمینه توسعه صنعت توریسم در کشور بیش از پیش وارد عمل شوند.

اقتصاد ایران تهران   اخبار برگزیده
  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  اخبار داغ
  

تشریح نوسانات ارز بر تعداد زندانیان مهریه از زبان یک نماینده مجلسیک نماینده مجلس تأثیر نوسانات بازار ارز بر تعداد زندانیان مهریه را تشریح کرد.
تسنیم ارز نرخ ارز خبرنگار 

  

صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوندبا توجه به نوسانات نرخ ارز و بالارفتن قیمت برخی از ملزومات مصرفی پزشکان، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی نه تنها حاضر به کاهش قیمت این لوازم مصرفی نیستند بلکه بر افزایش قیمت آنها تأکید دارند.
فارس نرخ ارز دلار ارز 

  

فوتبال جهان|ژوزه مورینیو: اگر میلیونر بودم روی فوتبال سرمایه‌گذاری نمی‌کردم/ هیچ کس به اندازه من برای منچستریونایتد ارزش قائل نیستفوتبال جهان - ژوزه مورینیو از بازیکنانش خواست به جای توجه بازی آینده در لیگ برتر انگلیس مقابل لیورپول روی جدال آخر خودشان در لیگ قهرمانان اروپا تمرکز کنند.
تسنیم فوتبال ژوزه مورینیو سرمایه 

  

دروازه‌بان سابق پرسپولیس و تیم ملی مدعی است قادر به بازگشت به فوتبال ایران است و می‌تواند بار دیگر در دروازه تیم‌های لیگ برتری بازی کند.
ورزش۳ بازی فوتبال پرسپولیس 

  

دانش آموزان تبریزی در جشنواره خوارزمی خوش درخشیدندتبریز- ایرنا - سه طرح دانش آموزان تبریز به عنوان رتبه های برگزیده کشوری بیستمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند.
ایرنا تبریز ایرنا آموزش 

  

​میثاق معمارزاده: می‌خواهم به فوتبال برگردم! / در پرسپولیس مرا به انزوا بردنددروازه‌بان سابق پرسپولیس و تیم ملی مدعی است قادر به بازگشت به فوتبال ایران است و می‌تواند بار دیگر در دروازه تیم‌های لیگ برتری بازی کند.
ایلنا زمین فوتبال باشگاه پرسپولیس 

  

نگاهی به وضعیت امروز بازار ارز و سکهامروز طلا و سکه و ارز در حد قابل توجهی کاهش قیمت را تجربه کردند. به گزارش ایسنا، در لحظه ارسال این گزارش هر عدد سکه طرح جدید تمام بهار آزادی سه میلیون و 600 هزار تومان و هر عدد سکه طرح قدیم سه میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شود. همچنین نیم سکه یک … نوشته نگاهی به وضعیت امروز بازار ارز و سکه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بهار ارز نرخ ارز 

  

بررسی اثر پیمان‌سپاری ارزی بر صادرات فرش دستبافتهران- ایرنا- بازخوانی سیاست‌ها و تحولات اقتصادی دوره‌های مختلف نشان می‌دهد کاهش ارزش پول ملی، افزایش تسهیلات صادراتی و لغو پیمان‌سپاری ارزی در اوایل دهه 70 بیشترین اثر مثبت را بر صادرات فرش داشت اما با بازگشت دوباره این قانون در سال 1373 صادرات فرش ایران دوباره محدود شد.
ایرنا صادرات غیرنفتی فرش تهران