بیمارانی که حال اقتصاد را خوب می‌کنند

سلامت نیوز:یکی از سودآورترین صنعت های جهان حوزه گردشگری سلامت است و کشورهایی مانند چین، ترکیه، آمریکا، کانادا و ... سالانه از این صنعت میلیون ها دلار به جیب می زند...

بیمارانی که حال اقتصاد را خوب می‌کنند

سلامت نیوز:یکی از سودآورترین صنعت‌های جهان حوزه گردشگری سلامت است و کشورهایی مانند چین، ترکیه، آمریکا، کانادا و ... سالانه از این صنعت میلیون‌ها دلار به جیب می‌زند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ،این در حالی است که ایران با سابقه درخشان در حوزه علم و طب و مناطق زیبا و چشم نواز گردشگری هنوز نتوانسته از این صنعت به خوبی بهره ببرد و از سود زیاد این صنعت برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری استفاده کند. در حالی که سهم جهان از گردشگری سلامت رقمی حدود صد میلیارد دلار برآورد شده و طبق آمار سهم کشور ما با همه پیشینه در علم و طب و جاذبه‌های گردشگری متنوع کمتر از نیم درصد است. وقتی صحبت از شهرت علم و طب در دنیا به میان می‌آید، بسیاری از مردم ناخودآگاه به یاد ابوعلی سینا، ذکریا رازی، ابوریحان بیرونی و در دوران معاصر پروفسور مجید سمیعی می‌افتند که شهرت آنها در دنیا غیر قابل توصیف است. از سوی دیگر ایران به دلیل جاذبه‌های گردشگری متنوع، یکی از 10 کشور مقصد گردشگران از سراسر جهان است، اما با این اوصاف و هنوز صنعت گردشگری سلامت در کشور نتوانسته سودآوری چندانی داشته باشد.

هر چند در یکی دو سال اخیر نگاه‌ها به این امر تغییر کرده و طبق آمار در شش ماه نخست امسال گردشگری سلامت نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد دو برابر داشته، اما بیشترین تعداد افرادی که به داخل ایران برای درمان می‌آیند از دو کشور عراق و افغانستان هستند که مقصد آنها 3 شهر تهران، مشهد و قم است. استان همدان نیز بیشترین گردشگر داخلی را به خود اختصاص داده است. با این وجود، هنوز گردشگری سلامت به دلیل کمبود زیر ساخت‌ها و حضور دلالان گردشگری تا رسیدن به شرایط ایده‌آل و رقابت با کشورهای پیشرو فاصله زیادی دارد.

همان طور که رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت می‌گوید: بیش از 300 هزار گردشگر سلامت به ایران سفر کرده‌اند و 10 تا 20 هزار نفر در سال خدمات بستری دریافت می‌کنند. این تعداد گردشگر، در مقایسه با هموطنانی که هر سال در بیمارستان بستری می شوند، اندک است. سعید هاشم‌زاده معتقد است که این رقم با توجه به ظرفیت‌های کشورمان، می‌تواند تا 60 درصد افزایش داشته باشد. همچنین روز گذشته نایب رئیس مجلس نیز در بازدید از یکی از بیمارستان‌های کیش گفت: امکانات خوبی در بیمارستان کیش ایجاد شده است و این امر باعث می‌شود که بیماران از خارج کشور به این منطقه مراجعه کنند. مسعود پزشکیان به خانه ملت افزود: باید با تبلیغات مناسب زمینه را برای ایجاد توریسم سلامت در جزیره کیش فراهم کرد.

نقش شهرک‌های سلامت درگردشگری

یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌گوید: ایران جزو 10 کشور نخست دنیا در زمینه برخورداری از ظرفیت‌های گردشگری است و سابقه درخشانی در حوزه علم طب دارد و باید از این ظرفیت به خوبی بهره برد. فرهاد نظری به «آرمان» اظهار می‌کند: یکی از مشکلات ما نبود زیرساخت‌ها در ایجاد شهرک سلامت است و این شهرک‌ها در کنار مناطق دیدنی هر استان می‌تواند گردشگری سلامت را در کشور تقویت و توسعه دهد. البته مسئولان ما نیز به این باور رسیده‌اند که این شهرک‌ها تا چه اندازه می‌تواند در جذب گردشگری سلامت مفید باشد و حالا در اکثر استان‌های کشور و پایتخت به فکر ایجاد آن افتاده‌اند. ایجاد شهرک سلامت در کنار ظرفیت‌های گردشگری زیادی که در اقصی نقاط کشور وجود دارد، می‌تواند اثربخشی زیادی در تقویت حوزه گردشگری سلامت و رونق اقتصادی داشته باشد. او با اشاره به اینکه این شهرک‌ها می‌توانند در کنار چشمه‌های آب گرم که خواص درمانی دارند، بسیار مفید باشند، خاطر نشان می‌کند: برای مثال شما تصور کنید، در کنار چشمه آب گرم سرعین اردبیل یک شهرک سلامت ایجاد شود، ببینید که چندهزار گردشگر سلامت به آمار گردشگران این منطقه زیبا افزوده می‌شود. از سوی دیگر شهرهای ما آمادگی پذیرش گردشگر را ندارند. یکی از مشکلات در این رابطه مربوط حضور مراکز پزشکی در مرکز شهرهاست و به غیر از تهران، کرج و چند شهر دیگر اکثر شهرهای کشور تک هسته‌ای و مطب پزشکان در مرکز شهر قرار دارند و در اکثر ساعات روز ترافیک در آن مناطق سرسام‌آور می‌شود و با این اوصاف بسیاری از گردشگران رغبت نمی‌کنند که به مطب‌ پزشکان بروند.

شبکه گسترده و پول‌ساز دلالان سلامت

هرچند در سال‌های اخیر یکی از مشکلات گسترش این حوزه سودجویی دلالان بوده است که زیادخواهی آنها باعث شده که بخشی از سود این امر مستقیم به جیب دلالان برود. به اعتقاد کارشناسان هر گردشگر سلامت که وارد کشور می‌شود، حداقل سه برابر یک گردشگر عادی ارزآوری دارد و دو برابر آنها شغل در کشور ایجاد می کند، اما سیستم دلالی در این زمینه مانع از گسترش آن می‌شود. در این رابطه رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران می‌گوید: با وجود ظرفیت‌های بالای گردشگری و سلامت در کشور، این روزها شاهد حضور دلالان در این حوزه هستیم؛ به گونه‌ای که عمده درآمد این صنعت سودآور به جیب دلالانی می‌رود که نه دانشی در حوزه توریسم درمانی دارند و نه حتی الفبای نظام سلامت یا گردشگری را می‌شناسند. محمد جهانگیری می‌افزاید: عمده این دلالان، مجوز قانونی برای جذب گردشگر سلامت ندارند و خیلی از آنها همزمان نقش راننده، مترجم، راهنمای تور و … را بر عهده می‌گیرند. در اغلب موارد نیز این گروه از گردشگران سلامت که خواسته و ناخواسته به دلال‌ها وصل می‌شوند، با نارضایتی کشور را ترک می‌کنند. موارد زیادی از کلاهبرداری از گردشگری سلامت و ارائه خدمات درمانی غیراستاندارد به گردشگران خارجی، دیده شده است که همه این موارد منفی، وجهه گردشگری سلامت در ایران را مخدوش کرده است. او معتقد است: حضور پر تعداد دلالان گردشگری سلامت که صرفا به طمع دریافت پول زیاد به این عرصه پا گذاشته‌اند و تخصصی در حوزه گردشگری سلامت ندارند، موجب شده است که از تمایل گردشگران سلامت برای سفر به ایران، کاسته شود. جهانگیری خاطرنشان می‌کند: در واقع، فعالیت اینگونه دلالان غیرقانونی در حوزه گردشگری سلامت، بزرگ‌ترین ضد تبلیغ برای صنعتی است که در زمره پنج منبع مهم تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورها شناخته می‌شود. به باور این مسئول دلالان حوزه گردشگری سلامت، راه‌های ساده‌ای را برای جذب گردشگر سلامت انتخاب می‌کنند، آنها شبکه‌ای منسجم دارند و آمار ورود و خروج گردشگران سلامت را به همدیگر اطلاع می‌دهند. جهانگیری در ادامه تصریح می‌کند: گاهی هم پیش می‌آید که هر دلالی، گوشه‌ای از کار را می‌گیرد و کارهای انتقال و اقامت و وقت گرفتن از مراکز درمانی را چند نفری انجام می‌دهند. برخی دلالان هم صرفا به دلیل تسلط نسبی بر زبان عربی موفق می‌شوند که بیمار خارجی را از کشورهای عربی به مشهد بیاورند. از سوی دیگر برخی از آنها نیز با استقرار در نقاط مرزی و صرفا با داشتن یک وسیله نقلیه، بیمار خارجی را با هزار وعده و امید به ایران می‌آورند. شفاف نبودن تعرفه خدمات در مراکز درمانی مختلف، مشکل دیگری است که گردشگری سلامت در ایران را به بن بست کشانده است. با وجود نوسانات در بازار ارز در ماه‌های اخیر و حضور پزشکان ماهر در کشور انتظار می‌رود تا دست‌اندرکاران امر در زمینه توسعه صنعت توریسم در کشور بیش از پیش وارد عمل شوند.

اقتصاد ایران تهران   اخبار برگزیده
  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

کسانی که بسته حمایتی دولت ( سبد کالا ) دریافت نکردند چه کار باید انجام دهند و چه زمانی پرداخت نقدی جاماندگان بسته حمایتی انجام خواهد شد؟ افراد و خانواده هایی که مشمول بسته حمایتی دولت نشدند چکار کنند؟ فارس: حدود یک میلیون نفر از جاماندگان بسته حمایتی دولت هستند که از فردا تا 29 بهمن … نوشته کسانی که مشمول بسته حمایتی ( سبد کالا ) نشدند چه کنند؟ اولین بار در پورتال جامع ایران بان...
ایران بانو سبد کالا دولت کار 

  

چاقی بعد از ازدواج | علل و راه های پیشگیری و درمانچاقی بعد از ازدواج : چرا بعد از ازدواج چاق میشویم ؟ دلیل چاقی زوج های عاشق چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ازدواج و همسرداری ، علل چاقی پس از عروسی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.     دلایل افزایش وزن ناگهانی ، چاقی بعد از ازدواج     … نوشته چاقی بعد از ازدواج | علل و راه های پیشگیری و درمان اولین بار در پورتال جامع ایران بانو پدیدار شد.
ایران بانو چاقی ازدواج ورزش 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

نرم افزار Waze برای پلیس دردسرساز شداداره‌ی پلیس نیویورک از گوگل درخواست کرد نمایش اطلاعات مکانی مربوط‌به ایستگاه‌های بازرسی DWI را در برنامه‌ی ویز حذف کند؛ زیرا باعث سوءاستفاده‌ی قانون‌شکنان می‌شود.
خودروتک پلیس استرالیا نیویورک 

  

مستندات آنفلوانزای خوکی در کشور/ ادعای یک مورد فوتی به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اظهارات همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مبنی بر وجود مواردی از آنفلوانزای خوکی در کشور، مدیران وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند. اما، این پایان ماجرا نبود، زیرا به دنبال تکذیب مسئولان وزارت بهداشت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادعا وزارت بهداشت را تکذیب کرد. همایون هاشمی با بیان اینکه صدور تکذیبیه بدون تحقیق در مورد وجود…
مهر آنفلوانزای خوکی درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

زمان فعال شدن کارت سوخت مشخص شدعضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از فعال شدن دوباره کارت سوخت در کشور خبر داد.
خودروتک کمیسیون انرژی مجلس انرژی مجلس شورای اسلامی 

  

قیمت در بازار خودرو به کدام سمت می رود؟نگرانی نسبت به آغاز دور جدید تحریم ها در سال جاری شرایط ویژه ای را در اقتصاد رقم زد به گونه‌ای که آثار تحریم در اقتصاد کشور پیش خور شد و شاهد افزایش قیمت طلا و ارز بودیم که سایر بازارها از جمله بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  اخبار داغ
  

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، 40 درصد رشد منابع در شرایط تورمیبانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال 1395 توانست 33 درصد رشد منابع داشته باشد...
ایلنا بانک قرض الحسنه ایران 

  

واکنش همتی به جوسازی‌های اخیر در بازار ارزرییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: برخی علاقمند به برهم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند و تلاش کرده اند بر موج افزایشی سوار شوند و نوساناتی هر چند اندک در بازار ایجاد کنند که بانک مرکزی برای جلوگیری از بی ثباتی در بازار حضور دارد و در صورت ضرورت، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
ایلنا ارز بانک مرکزی بانک 

  

امروز در بازار سکه و ارز چه گذشت؟ یکشنبه 28 بهمنبازار طلا و ارز تهران روز گذشته روند صعودی را تجربه کرد و امروز نیز با نرخ‌های بازگشایی صعودی شروع و با افزایش قیمت ادامه دارد، اما بعدازظهر نرخ‌ها به مدار نزولی بازگشتند و از نرخ‌های بازگشایی امروز نیز پایین‌تر آمدند. اما قیمت‌ها همچنان بالاتر از قیمت‌های ثبت شده دیروز هستند. نهایتاً دلار در میانه کانال 12 هزار تومانی و سکه در نیمه پایین کانال 4.3 میلیونی قرار گرفتند...
خودروتک بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه لوازم خانگی از طریق سامانه نیما تامین شده استتهران-ایرنا- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی از طریق سامانه «نیما» تأمین شده است.
ایرنا ارز نرخ ارز واردات 

  

دستگاه های برتر استان بوشهر در مبارزه با قاچاق معرفی می شوندبوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: مقابله قاطع با قاچاق سوخت، مواد مخدر و کالا در اولویت برنامه استان است و در این راستا دستگاه‌های برتر در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اجرای مصوبات معرفی می‌شوند.
ایرنا استان بوشهر مواد مخدر قاچاق 

  

سیستم انتخاباتی‌ سوئیس هکرها را به مبارزه طلبیدسوئیس برای تست امنیت سیستم جدید رأی‌گیری الکترونیکی خود، انتخاباتی صوری را به عنوان یک چالش برای هکر
خبرفوری سوئیس هکرها یورو 

  

خبر رئیس کل بانک مرکزی از تغییر مهم در بازار ارزرئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد با صدور مجوز اخیر بانک مرکزی به برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در صرافی‌ها در یک ماهه باقیمانده سال تعادل بازار به‌نفع عرضه به‌هم خواهد خورد.
خودروتک بانک مرکزی بانک فضای مجازی