گسترش   |  اقتصادی  |  

دولت به مردم یارانه موقت بدهد

الزامات اقتصادی و معیشتی عمومی در برخی از زمان‌ها دولت‌ها را مجبور به گرفتن تصمیمات سخت و طاقت‌فرسا می‌کند که پایداری این تصمیمات بستگی به شرایط دارد.

دولت به مردم یارانه موقت بدهد

همان طور که همه اقتصاددانان بزرگ جهان تصریح دارند، مهمترین علت گرانی هر کالایی کمیابی است. و با این حال در بسیاری از اوقات می‌شنویم که دولتمردان از وفور کالا و در عوض، فقدان نظارت برای تنظیم بازار توزیع کالاها سخن می‌گویند. علی قنبری که پیش‌تر ریاست سازمان بازرگانی دولتی ایران را در اختیار داشت، ضمن ارائه راهکارهایی برای عبور از وضعیت فعلی، خواستار بازنگری در سیستم توزیع کشور شد. ادامه گفت‌وگوی گسترش نیوز با این اقتصاددان و استاد دانشگاه را از نظر می‌گذرانید.

سیستم توزیع ناقص یا کمبود کالا؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی بروز این مشکلات در توزیع کالاها، ضمن مردود دانستن این گزاره که مشکل فقط در بخش توزیع اقتصاد است، عنوان کرد: مشکلات اقتصادی ایران ناشی از ساختارهاست و بازار در این زمینه تقصیر چندانی ندارد و این یک توهم برنامه‌ریزی است که می‌خواهد هر مشکلی را با برنامه‌ریزی درست کند و در عین حال از مکانیسم‌های درونی بازار غافل باشد. درست است که چرخه توزیع در ایران معیوب است و دارای نقایص بسیار جدی از جمله دلال‌پروری سیستماتیک است اما با این حال باید بدانیم که بزرگترین مشکل در ارتباط با افزایش قیمت هر کالایی را باید در کمبود آن کالا در بازار جست‌وجو کنیم. کمیابی یک مسئله جدی در پارامتر قیمت کالاهاست. دولت باید برای عبور از این وضعیت چند تاکتیک و استراتژی کلی را همزمان دنبال کند که مردم این مشکلات را دستکم در آستانه مذاکرات کمتر حس کنند و دولت هم دست بازتری در مذاکرات داشته باشد.

 

دولت از ذخایر استراتژیک خود برای تنظیم بازار استفاده کند

وی افزود: دولت در ایران با خرید تضمینی برخی از محصولات کشاورزی و دامی و همینطور برخی از نهاده‌ها، معمولا ذخایر استراتژیک مناسبی را در سیلوهای خود در سراسر کشور فراهم می‌کند. برای بازنگری در یک وضعیت بحرانی، معمولا در وهله نخست باید اقدامات آرامش آفرین و روانی در دستور کار دولت قرار بگیرد تا جو روانی موجود قدری تسلی پیدا کند و پس از فروکش کردن جو، دولت تدبیری میان مدت برای حل بحران را در دستور کار خود قرار دهد. به طور مثال پرداخت یارانه کالایی به مردم در شرایط اضطراری که هم نیازهای اولیه مردم مرتفع شود و هم دولت بتواند زمان لازم را برای تدبیر کردن مسئله در اختیار داشته باشد، یک گزینه عقلانی به نظر می‌رسد. بدیهی است که افزایش نرخ تورم باعث افزایش تقاضای ناشی از نقدینگی منبسط می‌شود اما دولت می‌تواند برای کسری از کالاهای استراتژیک در حوزه خوراک مردم این تصمیم را اتخاذ کند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشیم که افزایش بار تعهدات دولت به ویژه در بخش یارانه‌ها، مطلوبیت طولانی مدت ندارد. 

دولت به مردم یارانه نقدی خرید کالا بدهد

علی قنبری در ادامه خاطرنشان ساخت: این یارانه حتی می‌تواند بدون توزیع رانتی، در قبال مرغ یا روغن پرداخت شود و به جای توزیع مرغ با قیمت دولتی و یا کالاهای مشابه آن، مبلغی به شکل نقدی به حساب سرپرست خانوار واریز شود که به شکل اختصاصی فقط برای خرید مرغ به قیمت آزاد و همچنین روغن با شرایط مشابه باشد. دولت باید مراقب باشد که خودش تقاضا را برای کالاهایی که در شرایط مشابه قرار ندارند، بالاتر نبرد و از سیاست تحریک تقاضا به شدت پرهیز کند. زیرا دلیلی وجود ندارد که دولت برای خودش در شرایطی که تقاضا و عرضه در کالاهای دیگر حالت نرمال و طبیعی دارد، مداخله کند. در غیر این صورت علاوه بر افزایش بار تعهدات جاری دولت، مجبور می‌شود که برای جبران هزینه‌های خودساخته اقدام به چاپ پول بدون پشتوانه برای تامین منابع مالی مورد نیازش برای این ایده‌ها استفاده کند که خطراتی به مراتب بیش از وضعیت کمبود کالا در شرایط فعلی در پی خواهد داشت. 

دولت یارانه تورم   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس