تسنیم   |  اجتماعی  |  

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های "پیام" و "دوستی"/پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها

ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" سرانجام پس از سال‌ها تعلل آماده و به محل پرتاب انتقال شدند؛ همین روزهاست که باز هم شاهد خبرهای خوشی در عرصه توانمندی‌های فضایی کشور باشیم اما پیش از پرتاب، مروری بر ساختار و مأموریت این دو ماهواره خالی از لطف نخواهد بود.

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های "پیام" و "دوستی"/پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ایران در میان 12 کشور صاحب فناوری فضایی قرار دارد و دستیابی به چرخه کامل این فناوری از ساخت، پرتاب و دریافت خدمات ماهواره از جمله برنامه‌های چشم‌انداز کشور در این بخش است تا جاییکه به اعتقاد سازمان فضایی ایران، تلاش می‌شود تا در افق 1404 ماهواره‌ سنجشی با دقت یک متر به فضا پرتاب کند.

پرتاب موجود زنده، ساخت ماهواره‌های سینا، امید و نوید بخشی از فعالیت‌های فضایی ایران در سال‌های گذشته است که انتظار می‌رود با خواسته دولت مبنی بر واگذاری 76 درصد اقتصاد فضا به بخش خصوصی و نگاه به این بخش در قالب بسته حمایتی، سهم فعالیت‌های کشورمان در این بخش بیش از سنوات گذشته شود.

سازمان فضایی ایران در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه‌هایش، ایجاد بازار تقاضا برای کسب‌وکارهای فضا پایه و دریافت خدمات از کاربردهای فضایی است.

از طرفی دیگر با نیم‌نگاهی به «چشم‌انداز سند فضایی کشور» که تحت عنوان برنامه 10 ساله فضایی کشور نیز از آن یاد می‌شود، متوجه می‌شویم که یکی از سناریوهای طرح‌ریزی شده دستیابی به رتبه اول منطقه در این بخش است؛ پایدارسازی فناوری فضایی و دریافت خدمات هم از دیگر اهداف پیش‌بینی شده برای دستیابی به افق پیش‌روست.

انجام موفق آخرین تست‌های "ماهواره پیام"/ طراحی "ماهواره‌های سنجشی پارس" برای توسعه 26 کاربرداخبار خوش ماهواره‌ای در راه است/ تست موفق "پیام" و "دوستی"

با تمام این تفاسیر و برنامه‌های توسعه‌ای برای پیشرفت در صنعت فضایی، با روی کار آمدن دولت یازدهم از روند پرشتاب فعالیت در این عرصه کاسته شد اما گویا سازمان فضایی دولت دوازدهم قصد دارد تا اهداف طرح‌ریزی شده در سند توسعه را از این پس به مرور محقق سازد.

این روزها که خبر آماده‌سازی پرتاب دو ماهواره ایرانی "دوستی" و "پیام" به مناسبت آستانه دهه فجر قوت گرفته و مدیرکل فناوری فضایی سازمان فضایی ایران اعلام کرده که تست‌های فنی این دو ماهواره به اتمام رسیده و به محل پرتاب انتقال داده شده‌اند، فرصتی دست داده تا به بررسی موضوعات پیرامونی این دو ماهواره از سال‌های گذشته و مشخصات فنی هر کدام از آنها پرداختی داشته باشیم و از مأموریت هر یک بیشتر بگوییم؛ برای آگاهی بیشتر نسبت به ابعاد مختلف طراحی، ساخت و مأموریت این دو ماهواره با ما همراه باشید.

ماهواره پیام

حدودا دو سال گذشته بود که متولیان توسعه این ماهواره بومی در دانشگاه امیرکبیر اعلام کردند که "پیام" بعد از رونمایی در ایام دهه فجر توسط رئیس‌جمهور، به اتاق تمیز رسیده و آماده پرتاب است اما هیچگاه زمان دقیق پرتاب اعلام نشد تا امروز.

مدیر پروژه ماهواره پیام در آن بازه زمانی با اشاره به مأموریت کاملا غیر نظامی این ماهواره از ثبت بین‌المللی آن در فرکانس A.T.U و أخذ تأییدیه اتحادیه جهانی مخابرات برای این دستاورد مهم خبر داد، و گفت: ماهواره پیام قرار است در ارتفاع 500 کیلومتری سطح زمین مأموریت خود را که در واقع پایش تصاویر سطح زمین، ذخیره و ارسال اطلاعات و حمل محموله تشعشعی است، داشته باشد.

مصطفی صفوی با بیان اینکه تمامی فرکانس‌های نقاط مداری باید به ثبت اتحادیه بین‌المللی ارتباطات برسد، تصریح کرد: خوشبختانه ماهواره پیام امیرکبیر این مراحل را طی کرده است.

با وجود اینکه مأموریت ماهواره پیام صراحتا و به طور رسمی غیرنظامی مطرح شد اما باز هم کشورهای جهان به تصور وجود تکنولوژی دو منظوره از لحاظ مسائل نظامی تمایلی برای پرتاب ماهواره‌های ایرانی به فضا نشان ندادند و عملا کار پرتاب با شرایط تحریمی مواجه شد و به تأخیر افتاد.

اگر بخواهیم به سیر تاریخی توسعه این ماهواره در کشور اشاره کنیم، باید بگوییم که طراحی این ماهواره از سال 1384 کلید خورده و به مرور تکمیل شده و اکنون توانسته به مرحله‌ای برسد که تمامی تست‌ها و آزمون‌های پژوهشگاه فضایی ایران را با موفقیت پشت سر بگذارد.

گام روبه جلوی دیگر در عرصه فضایی

همانطور که گفته شد، ایجاد فضای تحریمی برای کشور و عدم تمایل دیگر کشورها برای پرتاب ماهواره‌های ایرانی به فضا، باعث شد تا کشور گام روبه جلوی دیگری در یکی از بخش‌های مهم فناوری فضایی بردارد و به موفقیت در ساخت پرتابگر داخلی و رفع نیاز کشور به مدل خارجی نائل شود؛ به همین منظور در سال 92 مدل مهندسی ماهواره بومی پیام به سازمان فضایی کشور ارائه شد که پس از أخذ تأییدیه های ضروری دیگر، سرانجام مونتاژ و ساخت آن نیز با موفقیت به اتمام رسید.

حال که شرایط برای پرتاب این ماهواره فراهم شده و تمامی آزمون‌های زمینی را با موفقیت پشت سر گذاشته، باید گفت که طبق استانداردهای جهانی، معمولا هر ماهواره‌ای پس از قرارگیری در مدار مقرر، ابتدا از سوی مرکز فرماندهی و هدایت آن در زمین مورد سنجش یا تست قرار می‌گیرد تا صحت عملکرد آن برای آخرین بار سنجیده شود؛ بنابراین به محض قرارگیری پیام در مدار خود، مأموریت این ماهواره بلافاصله پس از آخرین آزمایش موفقیت‌آمیزش آغاز می‌شود.

مشخصات فنی ماهواره پیام

ماهواره پیام امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی ایران است که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است.

وزن این ماهواره حداکثر برابر با 100 کیلوگرم بوده و توسط ماهواره‌بر سیمرغ در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین و  با شیب مداری 55 درجه قرار خواهد گرفت.

طول عمر عملیاتی پیش‌بینی شده برای این ماهواره دو سال است؛ مدل کیفی این ماهواره در بهمن ماه سال 1395 در مراسم سالانه روز ملی فناوری فضایی رونمایی شد.

مأموریت‌های اصلی پیام

ماهواره پیام امیرکبیر سه مأموریت اصلی به شرح زیر را دنبال می‌کند:

تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیک) و پانکروماتیک از محدوده ایران (به‌صورت نزدیک به زمان واقعی و ذخیره- ارسال)ذخیره و ارسال پیام (S&F)اندازه‌گیری تشعشعات فضایی

ایستگاه‌های زمینی در نظر گرفته شده برای ماهواره پیام امیرکبیر در محل مرکز ماهدشت و ایستگاه زمینی قشم خواهد بود و این دو ایستگاه، قابلیت دریافت هم‌زمان تصویر و داده‌های تله‌متری از ماهواره را خواهند داشت.

همچنین براساس اطلاعات سازمان فضایی ایران، مرکز کنترل مأموریت پروژه در مرکز ماهدشت مستقر خواهد بود.

تغییرات در برنامه ساخت و طراحی ماهواره پیام

مدیر پروژه ماهواره پیام با بیان اینکه زمانی که پیشنهاد اولیه این ماهواره با پرتابگر خارجی مطرح بود، مشخصات فنی ارتفاع از سطح زمین 631 کیلومتر و زاویه تمایل 98 درجه بود اما بعد از اینکه به دلایل غیر فنی، پرتاب‌گران خارجی برای پرتاب ماهواره همکاری نکردند، تغییراتی در مشخصات فنی ماهواره ایجاد شد.

مزایای پروژه پیام

برای ساخت این ماهواره از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده و بیش از 80 درصد تجهیزات به کار رفته ماهواره در داخل کشور طراحی و ساخته شده است؛ حتی در ماهواره بسیاری از بردهای الکترونی، آنتن‌ها و درایورهای (driver) ماهواره توسط دانشجویان در داخل کشور ساخته شد و متکی به خارج از کشور نیست.

کاربردهای پیام

چهار دوربین روی این ماهواره نصب است که عملیات عکسبرداری از زمین را انجام می‌دهد؛ تصویربرداری سه طیفی ماهواره نیز از جمله دیگر کاربردهای آن است.

سه عدد از این دوربین‌ها در مدارهای متفاوت هستند و یک دوربین پانکروماتیک با رزولوشن بالا و درجه تفکیک 40 متر است که با توجه به این رزولوشن بسیاری از کاربردهای نظارت بر رشد محصولات کشاورزی مطالعات گیاه‌شناسی، جنگل‌شناسی و ... می‌تواند توسط عکس‌های ماهواره از سطح زمین مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

به گزارش تسنیم‌، سازمان فضایی ایران اواسط دهه 80 شمسی تأسیس شد و در همان ابتدا سه قرارداد ساخت ماهواره با دانشگاه‌های علم‌وصنعت، صنعتی شریف و امیرکبیر امضا کرد؛ در این قرارداد قید شده بود که این دانشگاه‌ها از شریک خارجی خود کمک بگیرند تا ماهواره‌ای با کمتر از رزولوشن 1000 متر بسازند اما دانشگاه‌ها در طول این مدت سعی کردن با شرکای خارجی خود ارتباط برقرار کنند که به دلیل تحریم‌ها، این طرح عملی نشد تا اینکه با پرتاب ماهواره امید به توانمندی‌های داخلی خوبی دست‌ پیدا کردیم و تصمیم بر این شد تا ماهواره دوستی و ماهواره پیام را بسازیم.

ماهواره دوستی

سازندگان ماهواره دوستی مدعی بودند که توانایی ساخت ماهواره‌ای با رزولوشن حدود 30 متر را دارند که اکنون این ماهواره را ساخته و تحویل داده‌اند؛ در سال 95 تست‌های فنی ماهواره دوستی به پایان رسید اما زمان پرتاب آن عقب افتاد تا اینکه در حال حاضر مجددا برای پرتاب آن آمادگی کامل اعلام شده است.

به وجود اینکه هدف ثانویه این دو ماهواره ایرانی تصویربرداری است؛ اما ماهواره پیام مأموریت مخابراتی هم دارد که باید یک پیام را ذخیره کرده و به زمین مخابره کند؛ علاوه‌ بر این، ماهواره پیام دارای یک محموله اندازه‌گیری تشعشعات فضایی نیز هست.

بنابراین ماهواره دوستی یک مأموریت و ماهواره پیام دارای سه مأموریت است.

ماهواره دوستی به عنوان یکی از مجموعه‌ ماهواره‌های توسعه فناوری کشور و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است.

پروژه‌های توسعه فناوری با هدف تولید دانش فنی و کسب تجربه در زمینه‌های مرتبط با فناوری فضایی و نیز ورود دانشگاه‌ها به این حوزه همراه با تربیت نیروی متخصص، تعریف و اجرا می‌شوند.

در این راستا، ماهواره دوستی به صورت خاص با هدف توسعه و دستیابی به فناوری‌هایی که برای نخستین بار در ماهواره‌های بومی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد، طراحی و ساخته شده است.

از جمله این فناوری‌ها، کنترل وضعیت سه محوره، OBDH مقاوم در برابر خطا،‌ سامانه کنترل حرارت نیمه فعال و سلول‌های خورشیدی تولید شده در کشور با قابلیت بهره‌برداری در محیط فضا را می‌توان برشمرد.

بیشینه طول عمر عملیاتی این ماهواره برابر با یک سال و طول عمر بالستیکی آن متناسب با مدار آن خواهد بود.

مشخصات فنی ماهواره دوستی

ماهواره دوستی دارای جرم 52 کیلوگرم است و با توجه به دسته‌بندی مرسوم ماهواره‌ها از منظر جرم، یک میکرو ماهواره محسوب می‌شود؛ مدار این ماهواره بیضوی و در دسته مدارهای کم ارتفاع (LEO)، با ارتفاع اوج و حضیض به ترتیب برابر با 310 و 250 کیلومتر و شیب مداری 55 درجه خواهد بود.

این ماهواره تقریباً مکعبی شکل و با ابعادی در محدوده نیم متر طراحی و ساخته شده است و فاقد نیروی پیشرانش به منظور انجام مانور مداری و تغییر مدار است؛ لذا پس از استقرار در مدار از پیش تعیین شده، اقدام به انجام مأموریت‌های محوله در دوره عمر خود کرده و پس از سپری شدن عمر عملیاتی، با استهلاک انرژی جنبشی و نزول به مدارهای پایین‌تر، وارد اتمسفر شده و عمر آن پایان می‌یابد.

انرژی مورد نیاز این ماهواره با بهر‌ه‌مندی از باتری و پانل‌های خورشیدی حاصل می‌شود.

ماهواره دوستی دانشگاه صنعتی شریف، یک ماهواره سنجشی با فناوری پیشرفته است که قرار است با دقت بیش از 50 متر، تصاویر را دریافت کرده و با طول عمر 2 ماه در مدار 250 کیلومتری زمین قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون ماهواره "دوستی" با دقت 50 متر، ماهواره "پیام" با دقت 40 متر، ماهواره "ظفر" علم‌وصنعت با دقت 22.5 متر و ماهواره "پارس1" با دقت 15 متر ساخته شده است؛ از این رو سازمان فضایی ایران در برنامه دارد ماهواره "پارس 2" را با دقت 5 متر و در نهایت ماهواره «پارس 3» را با دقت کمتر از 2.5 متر طراحی و پیاده‌سازی کند و تا سال 1404 به فناوری ساخت ماهواره سنجشی با دقت یک متر دست یابد.

بودجه فضایی ایران در سال 98

امید می‌رود این اهداف و برنامه‌ریزی‌ها با توجه به افزایش 447 درصدی بودجه پژوهشگاه فضایی ایران در لایحه سند مالی سال آینده کشور، محقق شود.

دولت برای پژوهشگاه فضایی ایران بودجه 125 میلیارد و 200 میلیون تومانی را در سال مالی 98 پیش‌بینی کرده و عملا رقم چشم‌گیری به این بخش در مقایسه با اعداد و ارقامی سند مالی مصوب سال جاری، تخصیص خواهد یافت.

براساس لایحه سند مالی سال آینده کشور، رقم 119 میلیارد تومان از مجموع بودجه جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، باید به پژوهشگاه فضایی ایران تخصیص یابد و در بخش عمرانی آن نیز شش میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه شود.

برای نخستین بار است که در مقایسه با سال‌های قبل، بودجه هزینه‌ای این پژوهشگاه به بیش از 100 میلیارد تومان می‌رسد؛ طبق سند مالی مربوط به سال جاری، بودجه جاری این بخش 15 میلیارد و 905 میلیون و 900 هزار تومان است و در سال 96 نیز عملکرد بودجه‌ای این بخش در حوزه جاری، نشان می‌دهد که 14 میلیارد و 530 میلیون و 700 هزار تومان پرداخت شده است

انتهای پیام/

دولت دوازدهم دولت یازدهم سازمان فضایی ایران   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک