مهر   |  فرهنگی  |  

سگ‌ها و گربه‌ها، اولویت سلبریتی‌ها؟/ تغییر اولویت در جامعه جدید؟

خبرگزاری مهر- سرویس فرهنگ بعضی روزها در تحریریه رسانه‌ها، اخباری به گوش می رسد که هم عجیب است هم دردناک؛ مثل خبر «مرگ گربه یک سلبریتی»، عجیب به این خاطر که مرگ یک گربه در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته است و دردناک به این دلیل که صفحات مجازی پر شده است از کامنت های ابراز همدردی و تسلیت، آن هم به خاطر مرگ یک حیوان. البته نگه داری از حیوانات موضوعی شخصی است و شأن یک رسانه رسمی…

سگ‌ها و گربه‌ها، اولویت سلبریتی‌ها؟/ تغییر اولویت در جامعه جدید؟

خبرگزاری مهر- سرویس فرهنگ

بعضی روزها در تحریریه  رسانه‌ها، اخباری به گوش می رسد که هم عجیب است هم دردناک؛ مثل خبر «مرگ گربه یک سلبریتی»، عجیب به این خاطر که مرگ یک گربه در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته است و دردناک به این دلیل که صفحات مجازی پر شده است از کامنت های ابراز همدردی و تسلیت، آن هم به خاطر مرگ یک حیوان.

البته نگه داری از حیوانات موضوعی شخصی است و شأن یک رسانه رسمی هم این نیست که بخواهد به کسی تذکر دهد چرا فردی حیوانی نگه داشته است. به طور حتم علم روانشناسی برای این واکنش های انسان ها نسبت به حیوانات خانگی شان پاسخ هایی دارد. اما آنچه که از خلال این اخبار جلب توجه می کند انعکاس نگرش هایی خاص در این موارد است که به نظر می رسد قصدی فراتر از ابراز سوگواری برای مرگ یک حیوان خانگی باشد.

طی همین یکی دو روز گذشته بود که «بزرگمهر حسین پور» خبر مرگ گربه خانگی شان را در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد و چند ساعت بعد این خبر در کانون توجه فعالان مجازی قرار گرفت. حسین پور که خود فعال رسانه ای، کاریکاتوریست و تحصیل کرده رشته نقاشی است و با توجه به این سوابق مسلما استفاده خوب از نمادهای تصویری را می شناسد. درباره خبر فوت گربه اش از تصویر انگشتری استفاده کرد که بی شباهت به نمادهای مذهبی (انگشتر عقیق) نبود. در بدنه این انگشتر هم تصویری از یک گربه حک شده بود.

نکته جالب اینکه در زیر پست سراسر احساسی که حسین پور برای مرگ گربه اش گذاشته بود برخی چهره های مطرح و بازیگران هم کامنت هایی گذاشته بودند که نکات قابل تاملی را به ذهن متبادر می کرد. از در خواست آمرزش خداوند برای این گربه تا دعا کردن بابت اینکه مرگ گربه باعث طولانی شدن عمر پدر و مادر خوانده اش [حسین پور این گربه را فرزند خود دانسته بود!]؛

میترا حجار که به عنوان فعال محیط زیستی شناخته می شود، درباره مرگ این گربه در کامنتی نوشت: «ای طفلک بالاخره رفت؟ مطمئنم تو و سیما هم زندگی‌اش رو از لحظه‌های قشنگ پر کردین... گاهی آرزو می‌کردم کاش من جای این حیوونا بودم در اون صورت روزی که می‌رفتم کسی ازم خاطره بدی نداشت.»

هانیه توسلی هم سال گذشته در خصوص مرگ گربه خود رفتاری مشابه حسین پور بروز داد. او هم گربه اش را فرزند خود خطاب کرد و نوشت بعد از مرگ او از خدا چیزی نمی خواهم. بعدها هم در کمپینی که حسین پور با عنوان «سگ فحش نیست» به راه انداخت توسلی و بسیاری از کاربران نوشتند که سگ را نباید نجس دانست.

اما در کنار این رفتارهای عجیب به تازگی خبری در رسانه ها منعکس شد که نشان می داد یک زوج عادی (غیر سلبریتی) در حوالی رشت سگ خود را در مسجد دفن کرده اند. در آن خبر آمده بود که این زوج با ترفندی هیأت امنای مسجد را فریب داده اند و با گریه هایی که زن انجام داده است همه باور کرده بودند که فرزندشان درگذشته است. اما چند وقت بعد مشخص می شود که در زمین مسجد سگی دفن شده است.

به طور حتم یک زوج عادی بدون انگیزه دست به چنین اقدامی نزده اند، کما اینکه بعد از رسانه ای شدن دفن این سگ رسانه های فارسی زبان بیگانه به انعکاس این خبر با پرداختی خاص کردند. به عنوان مثال سایت ایندیپندنت فارسی نوشت: «دستگیری یک زن در ایران به اتهام دفن سگ در زمین مسجد، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است. کاربران این شبکه‌ها بعد از انتشار این خبر نظرات متفاوتی داشته‌اند. برخی با غیرشرعی بودن دفن سگ در زمین مسجد این کار را مذموم دانسته و گروهی زمین مسجد را زمین خدا نام داده و آن را متبرک ندانسته‌اند. اما شاکیان این زن هیات امنا مسجد و سپاه ناحیه سلمان رشت هستند که سگ دفن شده را نبش قبر کرده و بیرون کشیده‌اند. »

در ادامه این مطلب ضمن بی توجهی به عقاید مذهبی مردم در مورد سگ ها و حتی حمله ای که چند وقت پیش توسط یک سگ به یک نوجوان صورت گرفت، قانونگذاری در سگ گردانی مورد شماتت قرار گرفته است و بر اساس نتایج یک تحقیق علمی نامشخص نگه داری سگ عاملی برای بهبود افسردگی عنوان شده است.

آنچه که در تمام این اتفاقات به عنوان یک وجه مشترک می توان در نظر گرفت این است که جریاناتی خاص به واسطه در اختیار داشتن تریبون و افراد مشهور به واسطه اینکه می توانند حرف شان را با صدای بلندتر نزد افکار عمومی طنین انداز کنند اولویت های جامعه را این چنین دگرگون می‌سازند.

آقایان و خانم‌های سلبریتی؛ خوانندگان و بازیگران و ورزشکاران، آدم‌ها به داخل خانه‌های شما سرک نمی‌کشند و حوزه خصوصی شما محفوظ است. اما حوزه خصوصی به بیان آمده شما به اندازه‌ای سبک و مبتذل است که نگرانی برای جوانان و نوجوانانی که قرار است از شما الگو بگیرند را بسیار بسیار بالا برده است.

تازه این در شرایطی است که واکنش سلبریتی‌های ایرانی به مرگ حیوانات خانگی‌شان را مقایسه کنیم با واکنش آنها به جریانات دردناک تاریخ معاصر مثل کودک‌کشی‌های گسترده و واضح در یمن و فلسطین تا آن وقت متوجه شویم که از یک تغییر اولویت اساسی صحبت می‌کنیم.

هانیه توسلی جوانان روانشناسی   اخبار برگزیده
  

چرا اسلام داعشی از تلویزیون تبلیغ می‌کنید؟جزای محارب الزاماً اعدام نیست و بر اساس همین آیه سوره مائده (که کارشناس محترم در قرائت آن چهار غلط داشت) اگر شورشیان مرتکب قتل نشده باشند و اموال مردم را سرقت نکرده یا منهدم نکرده باشند و تنها با سلاح و شمشیر مردم را ارعاب و تهدید کرده باشند، بایستی تبعید شوند که همان نفی بلد است آن هم نه با کشتی قراضه به وسط دریا تا از گرسنگی آنجا بمیرند بلکه به شهری دیگر مثل همان شهری که در آن...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی اسلام 

  

سخنگوی کمیسیون امور داخلی مجلس از احتمال اصلاح سهمیه‌‌بندی بنزین در مجلس خبر داد.
نامه نیوز سهمیه بندی بنزین بنزین مجلس شورای اسلامی 

  

پاسخ ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری روحانی/ضرغامی: خواب‌زده را نمی‌توان بیدار کرد!خبرگزاری فارس: عزت‌الله ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری رئیس‌جمهور پاسخ داد.
مثلث عزت الله ضرغامی خواب رئیس جمهور 

  

درآمد نجومی و باورنکردنی دولت از طلاق !اقتصاد نیوز:پیش بینی می شود در سال آینده مبلغ مناسبی از طلاق ها به خزانه دولت واریز شود.
اقتصادنیوز درآمد بودجه دولت 

  

معاون نظارت شورای شهر تهران از ارسال نامه محرمانه به شهردار تهران در مورد وضعیت بام‌لند خبرداد.
نامه نیوز شورای شهر تهران شهرداری تهران تهران 

  

پراید می‌دهیم به مردم اما توقع بنز داریم!صحبت‌های جالب عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم وصنعت درباره خودروسازی داخل در برنامه زنده!
مستقل‌آنلاین 

  

خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندارندمدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: شرکت های خودروسازی به هیچ وجه حق افزایش قیمت محصولات خود را ندارنددر صورت مشاهده تخلف در این زمینه به شدت طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

معلمانی که «حمایت معیشتی» نگرفتند/ حتی سرایدار مدرسه هم یارانه بنزین نگرفته است!برخی معلمان واجد شرایط می‌گویند: علیرغم وعده‌ها، یارانه‌ی حمایت معیشتی به آنها تعلق نگرفته است.
ایلنا مدرسه یارانه بنزین 

  

آغاز فروش فوری پراید 131 برای شکستن قیمتسایپا با هدف تنظیم بازار و شکستن حباب قیمت‌ها، طرح فروش فوری و اعتباری پراید 131 را امروز اجرا می‌کند.
خودروتک قیمت سایپا تنظیم بازار 

  

ظریف خبر داد:احتمال اجرایی‌شدن اینستکسوزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای برجام ناراضی است.
مثلث محمدجواد ظریف ایران وین 

  اخبار داغ
  

فروش فوری هم پراید را ارزان نکرد!فروش دومین مرحله از خودروی پراید 131 درحالی امروز انجام شد که در بازار خرید و فروش نرخ پراید 131 به 50 میلیون تومان رسیده است.
مستقل‌آنلاین تنظیم بازار خودرو سایپا 

  

وزیر نیرو: برق را از بخش خصوصی گران می‌خریم و به خودش ارزان می‌فروشیموزیر نیرو تگفت: وزارت نیرو از قانون بودجه سال 98 استفاده خوبی کرد و با سازوکارهایی که در قانون بودجه
خبرفوری وزارت نیرو برق ایران 

  

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت علوم و پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجابه مناسبت روز دانشجو، تفاهم نامه همکاری در حوزه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد توسط رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.
ایلنا وزارت کشور وزارت علوم دانشجو 

  

مبارزه با ملخ صحرایی در سه استان کشور/ کشاورزان نگران نباشندمعاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ملخ های صحرایی از هند و پاکستان وارد کشور شده اند و در یک ماه گذشته در حدود 2 هزار هکتار از اراضی کشور با این آفت مبارزه شده است.
تسنیم استان سیستان و بلوچستان هند وزارت جهاد کشاورزی 

  

اختصاص وام کم بهره و زمین ارزان به کارگراندبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تنها راه خانه دار شدن کارگران را احیای تعاونی‌های مسکن کارگ
خبرفوری وام مسکن وام بانک توسعه تعاون 

  

وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم روز به روز در حال بدتر شدن است/ دولت هیچ کنترلی بر بازار ارز نداردنماینده مردم دورود در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در چند روز اخیر نظارت موثری بر بازار ارز و سکه صورت نگرفته تاجایی که دچار چالش و دستخوش تغییرات غیرکارشناسی شده است و ظاهرا دولت هیچ کنترلی بر این بازار ندارد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی دولت 

  

فنونی‌زاده: به کالدرون گوشزد شده است که با همان ترکیب برانکو بازی کند/ او در مبارزه با بازیکن‌سالاری به سبک پروین کار می‌کندپیشکسوت باشگاه پرسپولیس معتقد است کنار گذاشته شدن دو بازیکن این تیم توسط کالدرون پیش از دیدار با ذوب‌آهن یک اقدام مفید در جهت مبارزه با بازیکن‌سالاری بوده است.
تسنیم استقلال باشگاه پرسپولیس فوتبال 

  

احساس فساد در جامعه بیشتر از میزان اصلی فساد است/ مصادره‌های اول انقلاب برای مبارزه با فساد بودمعاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: توجه به مفاسد اقتصادی موضوع تازه‌ای نیست بلکه یکی از شعارهای اساسی انقلاب بوده و بسیاری از مصادره‌های صورت گرفته اوایل انقلاب با این نگاه بوده است در این دوره 40 ساله مساله مبارزه با فساد همواره مدنظر بوده است اما جامعه نسبت به میزان مقابله با فساد اقتصادی رضایت ندارند و توقع جامعه بسیار بالاتراز آن چیزی است که انجام شده است.
ایلنا فضای مجازی اتاق بازرگانی رشد اقتصادی 

  

ارجاع ماده افزایش درآمد شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیوننمایندگان مجلس ماده افزایش درآمد شهرداری ها از مالیات ارزش افزوده از لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها را جهت اصلاح به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.
برنا درآمد شهرداری ها مالیات