ایلنا   |  اقتصادی  |  

تورم کالاهای اساسی بالاتر از 60 درصد است/ شانس موفقیت هدف‌گذاری تورم اندک است/ دولت خطای سیاست انقباظی را تکرار نکند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر نرخ تورم براساس سال پایه 1393 محاسبه می‌کنند و باید این سال به 1396 یا 1397 تغییر یابد چون بیشترین رشد قیمت‌ها مربوط به سال‌های 97 و 98 است و به نظرم اگر اینگونه شود مردم واقعیت‌ها را بهتر احساس خواهند کرد چون این موضوع بر اعتماد مردم بر سیاست‌گذار اقتصادی تاثیر منفی دارد.

تورم کالاهای اساسی بالاتر از 60 درصد است/ شانس موفقیت هدف‌گذاری تورم اندک است/ دولت خطای سیاست انقباظی را تکرار نکند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر نرخ تورم براساس سال پایه 1393 محاسبه می‌کنند و باید این سال به 1396 یا 1397 تغییر یابد چون بیشترین رشد قیمت‌ها مربوط به سال‌های 97 و 98 است و به نظرم اگر اینگونه شود مردم واقعیت‌ها را بهتر احساس خواهند کرد چون این موضوع بر اعتماد مردم بر سیاست‌گذار اقتصادی تاثیر منفی دارد.

سجاد برخورداری در گفت‌وگو با ایلنا در مورد هدف‌گذاری نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی 22 درصد اعلام شده، اظهار داشت: رسیدن به این استراتژی نیازمند بسترهایی مانند ثبات کشور و امکانات لازم بانک مرکزی است که نبود این بسترها در شرایط کنونی، تحقق این نرخ را دشوار می‌کند. برای نمونه بانک مرکزی چگونه این نرخ ارز بالا که متغیر تاثیرگذار در این روند است را کاهش خواهد داد؟

وی ادامه داد: باید توجه داشت که در این موضوع سیاست‌گذار بنوعی اعتبار خود را در میان گذاشته و عدم اصابت به هدف مورد نظر، می‌تواند این اعتبار را زیر سوال ببرد که تبعات اقتصادی بالایی دارد.

این کارشناس سیاست‌های پولی تصریح کرد: در شرایطی که ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در حال حذف شدن است و همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 99 تقریبا 30 درصد بر هزینه‌ها افزوده شود که این دو عامل تاثیر تورم‌زایی بالایی دارند و روند این استراتژی را مختل می‌کنند. البته باید متذکر شد که اگر سیاست‌گذار از سیاست‌های انقباظی استفاده کند در واقع بر تعمیق رکود کمک کرده است، سیاستی که در دولت‌های پیشین نیز اجرا شد. بنابراین با در نظر گرفتن مجموع عوامل می‌توان پیش‌بینی کرد که شانس موفقیت این استراتژی اندک است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که چرا مردم تورم اعلامی از سوی منابع رسمی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند، گفت: باید توجه داشت که نرخ تورم براساس سبد کالایی مشتمل بر بیش از 360 کالا محاسبه می‌شود از همین روی آنچه د تورم مردم بیشتر آن را لمس می‌کنند مربوط به کالاهای اساسی است که تورم بالای 60 درصدی دارند.

وی افزود: بنابراین اگر تورم را براساس گروه کالایی اعلام کنند شاید بهتر بتوان ارزیابی دقیقی از شرایط کشور داشته باشیم. این موضوع برای کشورهایی مانند ما می‌تواند خطا باشد و بی‌اعتمادی نسبت به سیاست‌گذار را افزایش دهد.

این اقتصاددان با بیان اینکه باید سال پایه تنزیل یابد، ادامه داد: در حال حاضر نرخ تورم براساس سال پایه 1393 محاسبه می‌کنند و باید این سال به 1396 یا 1397 تغییر یابد چون بیشترین رشد قیمت‌ها مربوط به سال‌های 97 و 98 است و به نظرم اگر اینگونه شود مردم واقعیت‌ها را بهتر احساس خواهند کرد چون این موضوع بر اعتماد مردم بر سیاست‌گذار اقتصادی تاثیر منفی دارد.

تورم کالاهای اساسی موفقیت   اخبار برگزیده
  

هدف طرح سوال از رییس‌جمهور هتاکی و توهین به اوست/ رفتاری که با ظریف شد در شأن یک مجلس «اسلامی» نبود/ نمایندگان بدانند رفتارهای شعاری هیچ دستاوری نداردسیاستمدار و مدیر ارشد دولت‌های پس از انقلاب، گفت: نوع طرح سوال از رئیس‌جمهور و رفتارها نشان‌دهنده این است که می‌خواهند رئیس جمهور به مجلس بیاید و به او بی‌احترامی، هتاکی و توهین کنند.
ایلنا سازمان تربیت بدنی رئیس جمهور دولت 

  

به زودی یک بورس جدید متولد می‌ شودبعد از افزایش رشد شاخص های بورس در ایران علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران گفت: به زودی یک بورس جدید متولد می‌شود که در آن املاک و زمین معامله می‌شود
مستقل‌آنلاین بورس تهران زمین بازار خودرو 

  

جزئیات جدید از حادثه نطنزاین تنها گزارش نورنیوز در مورد این حادثه نیست...
رویداد۲۴ سازمان انرژی اتمی غنی سازی سایت فردو 

  

اعلام قیمت برخی خودروهای پرتیراژ از سوی اتحادیه فروشندگان خودروقیمت برخی خودروهای پرتیراژ در 17 تیر 99 بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان خودرو مشخص شد.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شد حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد 1399 را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد پرداخت کند.
نامه نیوز کار وام خودرو 

  

سخنگوی وزارت امورخارجه: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامیاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین گفت:نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات.
اقتصادنیوز سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان جهانی بهداشت: مسئله انتقال کرونا از طریق هوا هنوز قطعی نیستسازمان جهانی بهداشت می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد اما این مسئله هنوز قطعی نیست.
مملکت‌آنلاین زمین ویروس تنفس 

  

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
۵۵ آنلاین ماسک نیویورک وزارت بهداشت 

  

نتایج قابل توجهی درباره علت حادثه نطنز حاصل شده استابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز (سه‌شنبه) گفت: کمیسیون امنیت ملی در ادامه جلسات خود برای بررسی حادثه نطنز، عصر امروز جلسه‌ای با حضور آقای علوی وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار کرد.
اعتماد سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

بزرگترین استخر موج جهان در استرالیا و برای دوران پساکرونا ساخته شد! 3 شب تور کیش 24 و 25 تیر 99 آویسا الهه باستان آتا قیمت از: 570,000 تومان 3 شب تور کیش 20 تیر 99 الفبای سفر پارسیان کیش ایر قیمت از: 545,000 تومان 2 شب تور قشم تیر 99 نقطه پرواز قشم ایر قیمت از: 680,000 تومان بهترین مکان‌ ها برای دیدن زیست ‌تاب ‌هایی عجیب و درخشان! 8364 نیوزلند پس از بهبود یافتن آخرین بیمار کرونایی‌، به قرنطینه خانگی پایان داد! 14679 بزرگترین استخر موج جهان در…
خبرآنلاین استرالیا قیمت سفر 

  

پوران درخشنده دو فیلم "سارا عروس کرونا" و "هیس پسرها گریه نمی‌کنند" را خواهد ساخت.کارگردان فیلم «زیرسقف دودی» گفت: در حال حاضر کمی پروسه ساخت فیلم با توجه به موج دوم کرونا سخت شده است، اما به‌هر صورت امیدوارم که بتوانم فیلم سینمایی جدیدم با نام «سارا عروس کرونا» هر چه سریعتر جلوی دوربین ببرم.
۵۵ آنلاین پوران درخشنده دوربین فیلمنامه 

  

وضعیت امروز بحران کرونادر ایران ناشی از جهل مانبود، نتیجه ضعف ما در اقتصاد بود/ اقتصاددانان به ما کمک کنند+فیلماقتصادنیوز:سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست اضطراری ستاد مبارزه به کرونا در کلانشهر تهران در گزارشی برخی از چالش‌ها ومشکلات این وزارتخانه در مبارزه با کرونا را برشمرد.
اقتصادنیوز ایران اقتصاد ایران اقتصاد 

  

ستاره پیشین سپاهان ویروس کرونا گرفتمهاجم پیشین باشگاه‌های سپاهان و فولاد به‌همراه خانواده‌اش به ویروس کرونا مبتلا شد.
رویداد۲۴ ویروس ورزش فوتبال 

  

احتمال طولانی مدت بودن عوارض ابتلا به کرونامحققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: بر اساس شواهد موجود ابتلا به کووید-19 در برخی از موارد می‌تواند پیامدهای طولانی و دائمی زیادی داشته باشد. این پیامدها شامل آسیب به ریه‌ها، آسیب به قلب و اختلالات روانی است.
۵۵ آنلاین سلامت روان سلامت ویروس 

  

شرکت‌کنندگان «عصرجدید» تست کرونا می‌دهند/ پخش مرحله دوم برنامه از شنبهبه منظور سلامت شرکت‌کنندگان و تماشاگران این برنامه، تمام پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا ازجمله ماسک اجباری در هنگام ضبط برنامه رعایت می‌شود.
ایلنا روابط عمومی فضای مجازی سلامت 

  

مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم یک علت بازگشایی‌‌ها بود/ تأکید نمکی بر جداسازی بیمارستان‌‌های کروناییوزیر بهداشت ضمن تأکید بر جداسازی بیمارستان‌‌های کرونایی و غیرکرونایی، گفت: اینکه ما در کرونا دچار خسران شدیم به این معنی نبود که نفهمیدیم بازگشایی‌‌ها آمارها را بالا می‌‌برد بلکه زانوزدن ما در مقابل اقتصادی بود که بیش از این پتانسیل نداشت.
تسنیم نیروهای مسلح تهران سلامت