ایلنا   |  سیاسی  |  

عرصه سیاست جای قهر نیست/ افراد معتقد به روش‌های مسالمت‌آمیز از یک طرف با برچسب «خائن» و از سوی دیگر با انگ «جاسوس» مواجه می‌شوند

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: وقتی فضا رادیکال‌ می‌شود،‌ افرادی که مصلح هستند تلاش می‌کنند که تنش را بخوابانند و یک مقدار از هزینه‌ها و خسارت‌هایی که به کشور وارد می‌شود، کم شود. معمولا کسی صدای این‌ها را نمی‌شنود و هر حرفی بزنند یک طرف می‌گوید خائن، یک طرف می‌گوید جاسوس و فوری انگ می‌چسبانند.

عرصه سیاست جای قهر نیست/ افراد معتقد به روش‌های مسالمت‌آمیز از یک طرف با برچسب «خائن» و از سوی دیگر با انگ «جاسوس» مواجه می‌شوند

احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که پس از یادداشت احمد زیدآبادی درباره کنش سیاسی حامد اسماعیلیون که با رفتار تند برخی مواجه و مجبور به خداحافظی از سیاست شد، این سوال مطرح می‌شود چرا اساسا افرادی که دست به نقد می‌زنند از هر طرفی مورد توهین، ناسزا و تهمت قرار می‌گیرند، گفت: به نظر من این یک تصمیم شخصی است. در سیاست ناسزا و فحاشی طبیعی است و باید یک مقدار تحمل کرد. یعنی سیاست جای قهر نیست. ناسزا، تهمت و بی‌احترامی در عالم سیاست وجود دارد.

وی افزود: به نظر من چرخه سیاست در ایران صحیح نیست. کنش‌های سیاسی، کنش‌های جمعی است و متاسفانه فضا طوری شده که در ایران تمام جمع‌ها را محدود کردند و به نوعی در فشار گذاشتند. احزاب عملا از فعالیت افتادند و کنشگران فردی چه افراد سیاسی و چه دیگران از جمله چهره‌های مشهور در هنر و ورزش و... فعال‌تر شدند که این امر مرسومی در عرصه سیاست در کشورهای باثبات و دموکرات که امور در ریل قانون است، نیست. اما ایران به این شکل است و آقای زیدآبادی هم سال‌هاست به این شکل کنش فردی را به صورت پرهیز از خشونت انتخاب کرده بودند و به نظر من باید خودشان درباره این تصمیم توضیح دهند.

حکیمی‌پور در پاسخ به این سوال که چرا در جامعه ما نقد مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و در جامعه ما پذیرفته شده نیست که هر کسی انتقادی می‌کند به آن هر برچسبی نزنند، گفت: چون شرایط جامعه ما نرمال و عادی نبوده و همه فضاها در تنگنا و فشار است. حوزه‌ای را ببینید که وضعیت عادی و باثبات داشته باشد، در هر حوزه‌ای وارد شوید، در استرس و اضطراب است. در اقتصاد، ورزش، هنر، سیاست، دانشگاه، در آموزش و پرورش، در کدام بخش از جامعه ثبات و آرامش می‌بینید که طبق یک چارچوب مشخصی برایش عمل شود؟‌

وی افزود: به طور کلی فضای عمومی جامعه فضای پرفشار و پراسترسی است و این باعث شده که کنش‌ها، کنش‌هایی رادیکال شود و این تقصیر کسی نیست. جامعه ما خیلی وقت است که حال خوبی ندارد. تحمل‌ها پایین آمده، ادبیات تند و پرخاشگرانه و رادیکال شده است و در این رابطه دست‌اندرکاران باید جوابگو باشند چون متولی جامعه هستند، نه اینکه خودشان را کنار بکشند. باید واقعا جوابگو باشند که چطور کشور را اداره کردند که همه تا این حد دچار اضطراب و فشار عصبی شدند.

حکیمی‌پور افزود: شما در هر حوزه‌ای وارد شوید از ورزش، فرهنگ، هنر، اقتصاد، سیاست کجا الان آرامش، ثبات و حس آرام حاکم است؟ در این مورد هم باید متولیان امر یک جا مسئولیت قبول کنند. هر چیز را به گردن دشمن خارجی نیندازند، این واقعا توهین به مردم ایران است. مردم ایران ناعاقل و نابالغ هستند که دشمن مردم را فریب می‌دهد؟‌ دشمن کارش فریب مردم ایران شده است؟ این واقعا توهین به مردم ایران است. باید خودشان را نگاه کنند، مسئولیت دارند و باید پاسخگوی مسئولیت‌شان باشند. همین رد صلاحیت‌ها در امر انتخابات ببینید چقدر مردم را عصبی کرد؟‌ یا بعضی از سخنرانی‌ها که از تریبون‌های عمومی مطرح می‌شود؛ نکته در این مورد زیاد است.

وی تصریح کرد: امیدوارم آقای زیدآبادی هم از این تصمیم برگردند بالاخره عرصه سیاست و کنش‌ورزی به افرادی مثل ایشان نیاز دارد؛ چون اهل مدارا است و به قول معروف معتقد به روش‌های مسالمت‌آمیز و غیرخشونت‌بار کنش‌ورزی هستند و ما در ایران به این روش‌ها و کنش‌ها نیاز داریم و باید بیشتر هم شوند، نه اینکه کم و خانه‌نشین شوند. وقتی فضا رادیکال‌ می‌شود،‌ افرادی که مصلح هستند تلاش می‌کنند که تنش را بخوابانند و یک مقدار از هزینه‌ها و خسارت‌هایی که به کشور وارد می‌شود، کم شود. معمولا کسی صدای این‌ها را نمی‌شنود و هر حرفی بزنند یک طرف می‌گوید خائن، یک طرف می‌گوید جاسوس و فوری انگ می‌چسبانند. امثال کیهان نشستند سریع بگویند جاسوس و رادیکال‌ها که خارج از ایران هستند، بگویند خائن.

حکیمی‌پور در پاسخ به این سوال که هرکسی که به دنبال نفی خشونت است باید از هر طرف صدای آن شنیده شود و در غیاب این افراد و رسانه‌های آزاد دشمنان ایران روایت خود را غالب کرده و اعمال خشونت و تحریم علیه ایران را مطرح می‌کنند این فضا به چه شکل قابل کنترل است، گفت: کشور ما حال و روز خوشی ندارد و همه طرف‌ها باید درک کنند. اما اول از همه متولیان به این مساله برسند. چون معترضان، کسانی‌اند که شهروندان و ساکنان اصلی کشور و صاحبان اصلی کشور هستند، باید با حوصله و تحمل به خواسته‌هایشان و حرف‌هایشان ولو اگر تند باشد، گوش دهند. چون از این سمت، نهادهای مدنی از بین رفته و چیزی باقی نمانده است که بخواهد مناسبات بین مردم و حکومت را تنظیم کند. بنابراین باید تحمل حکومت بالا برود، نباید از موضع بالا و تند برخورد کند. اما وقتی در داخل این زمینه نیست مساله به بیرون کشیده می‌شود و همه طرف به دنبال منافع خودشان هستند.

انتهای پیام/

ورزش دموکرات آموزش   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: رصد بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو از ثبات قیمت در بازار ایران خودرویی ها در بازار حکایت دارد.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

هشدار | یک ویروس جدید جای کرونا را گرفتدانشمندان می‌گویند، یک ویروس شبیه به کروناویروس عامل بیماری کووید-19 که در خفاش‌های ساکن در جنوب چین پنهان شده است، می‌تواند یکی از پنج ویروسی باشد که پتانسیل جهش به انسان را دارد.
شما‌نیوز ویروس ایران بهشت زهرا 

  

اقتصادنیوز: بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند.
اقتصادنیوز شاخص وزن کار 

  

شکست رکورد قیمت سکه و طلا | سکه امامی به مرز 17 میلیون تومان رسیدآخرین قیمت سکه و طلا برای امروز 5 آذر ماه سال 1401 اعلام شد که بر اساس آن قیمت سکه امامی (طرح جدید) به 16 میلیون و 791 هزار تومان رسید.
فردا قیمت سکه و طلا ایران خودرو 

  

2174 خودرو در راه بورس؛ از تارا تا 207 اتوماتیکقطار عرضه خودرو در بورس کالا همچنان در حرکت است و در هفته جاری این بازار میزبان خودروهای مختلفی خواهد بود.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایران خبر داد.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت آموزش 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز خودرو مالکیت پول 

  

جزئیات خرید چهار مدل خودرو در بورس کالا اعلام شدمهلت ثبت سفارش برای خودروهای عرضه شده در تاریخ هفتم آذر ساعت 17 روز یکشنبه 6 آذر بوده و میزان پیش دریافت خرید 25 درصد است.
ایلنا خودرو بورس کالا پژو 

  

اقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفتهشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت هزار و 979 واحدی به سطح یک میلیون و 408 واحد رسید.
برنا شاخص