«فردی که به پدر احمدی روشن مشاوره می‌دهد، آدم درستی نیست»

زهرا منصوری، انصاف نیوز: مژگان انصاری -خبرنگار شهری- می‌گوید شهرداری و شورای شهر باید درباره‌ی تغییرنام خیابان شجریان و همچنین تخریب تابلوی مصدق واکنش جدی‌تری نشان می‌دادند و از سوی دیگر علی قلهکی -فعال رسانه‌ای اصولگرا- معتقد است پدر شهید احمدی روشن و همراهانش که معترض بودند باید از طریق مصوبات شورای شهر اقدام قانونی … نوشته «فردی که به پدر احمدی روشن مشاوره می‌دهد، آدم درستی ن...

«فردی که به پدر احمدی روشن مشاوره می‌دهد، آدم درستی نیست»

زهرا منصوری، انصاف نیوز: مژگان انصاری -خبرنگار شهری- می‌گوید شهرداری و شورای شهر باید درباره‌ی تغییرنام خیابان شجریان و همچنین تخریب تابلوی مصدق واکنش جدی‌تری نشان می‌دادند و از سوی دیگر علی قلهکی -فعال رسانه‌ای اصولگرا- معتقد است پدر شهید احمدی روشن و همراهانش که معترض بودند باید از طریق مصوبات شورای شهر اقدام قانونی می‌کردند که خیابانی به نام شهید فخری‌زاده شود و نباید با شجریانی که عده‌‌ای از مردم به او ارادت دارند، مقابله کنند.

چندی پیش گروهی چند نفره به رهبری پدر شهید احمدی روشن عنوان تابلوی خیابان «استاد محمدرضا شجریان» در منطقه دو شهرداری تهران را بدون هماهنگی با مسئولان مربوطه به نام «شهید دکتر محسن فخری زاده» تغییر نام دادند؛ این مسئله واکنش‌های زیادی به همراه داشت و حتی خانواده‌ی شهید فخری‌زاده هم در بیاینه‌ای با این عمل مخالفت کردند. تاثیر این عمکردهای خودسرانه چیست و شورای شهر پنجم تهران در زمینه‌ی تغییر نام خیابان‌ها چگونه عمل کرده است؟ با مژگان انصاری و علی قلهکی از دو منظر متفاوت به این مسئله پرداخته‌ایم. متن کامل آن را در ادامه بخوانید:

بیشتر بخوانید:

مخالفت خانواده شهید فخری‌زاده با تغییر نام خیابان شجریان

انصاری: سیاست‌های شورای شهر فعلی در نام‌گذاری خیابان‌ها متفاوت است

 

مژگان انصاری خبرنگار حوزه‌ی شهری ایسنا

مژگان انصاری-خبرنگار حوزه‌ی شهری ایسنا- درباره‌ی نامگذاری خیابان‌ها توسط شورای شهر تهران و حواشی آن به انصاف نیوز گفت: «شورای شهر پنجم مثل شوراهای قبلی بر اساس آیین‌نامه و مصوبات نامگذاری‌ها را انجام می‌دهد یا مثلاً یک نهاد، فرد یا اعضای شورای شهر پیشنهادی را مطرح می‌کنند و این پیشنهاد در کمیته نام‌گذاری بررسی می‌شود و اسم خیابان انتخاب می‌شود.

البته باز هم داستان‌هایی وجود دارد، مثلا اسامی شهدا و یا افراد خیلی معروف باید نزدیک به محل سکونت آنها باشد و کارشناس‌های آن کمیته جست‌وجو می‌کنند تا در آن منطقه خیابانی را انتخاب کنند که قابلیت نام‌گذاری داشته باشد. سیاست‌های شورای پنجم شهر تهران در نام‌گذاری خیابان‌ها با رویه‌های قبلی متفاوت است. در دوره‌های قبل اصلاً چنین چیزی وجود نداشت. یا مثلاً مصدق از دهه‌ی سی در ایران تأثیرگذار بوده است اما هیچ خیابانی به اسم او نبود تا اینکه در نهایت شورای شهر فعلی زیر بار این مسئولیت رفت. اما در این میان عده‌ای هستند که اتفاقاً حرف آنها خیلی هم برش دارد و نام خیابان‌ها را تغییر می‌دهند. این حاشیه‌ها را درباره‌ی خیابان مصدق، نوفل‌لوشاتو و یا خیابان روبروی سفارت عربستان هم داشتیم و الان هم به شجریان رسیدیم.

قبول ندارم تمرکز شورای پنجم تهران فقط بر تغییر نام خیابان‌هاست

خبرنگار ایسنا انتقادهایی مبنی بر اینکه «گویی تمرکز شورای شهر پنجم فقط بر تغییر نام خیابان‌ها است» را قبول ندارد و در این‌باره توضیح می‌دهد: اینکه شورای شهر پنجم بیشتر به نام‌گذاری خیابان اهمیت می‌دهد، شاید از این مسئله نشئت‌گرفته است که جلسات کمیته‌ی نام‌گذاری آنها مرتب برگزار می‌شود. طرح‌هایی که کمیته برای نام‌گذاری می‌آورد، دسته‌بندی ‌شده و نام 25 خیابان را با هم تغییر می‌دهند. اما در شوراهای قبلی این‌طور نبود و هر بار یک خیابان نام‌گذاری می‌شد و جلسات هم یکی در میان برگزار می‌شد و  عقب‌افتادگی دستور کاری زیاد داشتند. البته من قبول ندارم تمرکز شورای پنجم تهران فقط بر تغییر نام خیابان‌هاست اما بر این قضیه تمرکز زیادی داشته است.

نام‌گذاری همه‌ی خیابان‌های تهران باید مصوبه‌ی شورای شهر داشته باشد؛ گاهی اوقات اعضای فعلی شورای شهر با این رویکرد که نام‌گذاری این کوچه مصوب نبوده، اسم آن را تغییر می‌دهند. اینکه اسامی که می‌خواهند را بر خیابان‌های جدید بگذارند، درست است اما بر اساس مصوبه باید نام فرد در نزدیکی خانه‌ی او باشد مثلاً اگر محل کار شهید فخری زاده منطقه‌ی یک بوده نمی‌توان یک خیابان در منطقه 22 را به نام او گذاشت. پس کارشناس‌ها اطراف محل سکونت و محل کار او را می‌گردند و یک خیابان را پیدا می‌کنند تا موضوعیت بیشتری داشته باشد. یعنی قرابت معنایی برای آنها مهم است. از دوره‌های قبل نام خیابان و کوچه‌ها را با حفظ شماره نام گذاری می‌کردند اما زمان‌بر و طولانی است. به نظر من حوصله و هم هزینه‌های آن را ندارند.

او درباره‌ برخورد با عاملان تغییر خودسر نام خیابان‌ها گفت: مثلاً یک سری از افراد نام‌گذاری خیابان شجریان و مصدق به مذاقشان خوش نمی‌آید و می‌روند و نام آن را تغییر می‌دهند. با این قضایا اگر برخورد نشود فضا برای اینکارها باز می‌شود. مثلا کسی خاطره‌ی خوبی با فلان خیابان ندارد و می‌رود و آن را تغییر می‌دهد و برخی افراد به خودشان اجازه‌ی تخریب اموال عمومی می‌دهند و شبانه یا در روز روشن اسم آن را تغییر می‌دهند. چون این گروه اقلیت یک گروه مقابلی هم دارند، مثلا افرادی هستند که شجریان را دوست دارند و  برای مراسم تشییع جنازه‌ی او در تهران کم نگذاشتند. افرادی حتی به مشهد رفتند یا بنر تسلیت بر سر در خانه‌های خود نصب کردند. مثلا بیایند نام یک خیابان را تغییر دهند؛ آیا اینکار درست است؟ باید آستانه‌ی تحمل و صبر خود را بالا ببریم. البته به نظر من شورای شهر درباره‌ی تخریب تابلوی مصدق و شجریان کوتاهی کرده است و می‌توانست جدی‌تر برخورد کند. شهرداری هم واکنشی نسبت به این مسئله نشان نداد و بی‌سروصدا تابلو را نصب کرد و بعد از تعرض به تابلو مجدداً آن را نصب کرد. در صورتی شهرداری به‌عنوان صاحب خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌توانست واکنش بهتری نشان دهد و منفعلانه عمل نکند.

علی قلهکی قلهکی: پدر احمدی روشن را در حد معادلات سیاسی پایین می‌آورند

علی قلهکی- فعال رسانه‌ای اصول‌گرا-درباره‌ی تغییر نام خیابان شجریان به انصاف نیوز گفت: «در این ماجرا سه ملاحظه وجود دارد؛ برخی از افراد در طی چند سال گذشته به پدر شهید احمدی روشن مشاوره‌هایی می‌دهند و فقط مربوط به تغییر نام خیابان شجریان نیست و این مسئله ایشان را در حد مجادلات سیاسی و جناحی پایین آورده و دوقطبی بیخودی را در جامعه به وجود آورده است. اگر اجازه می‌دادند از طریق شورای شهر قضیه را پیگیری می‌کردند؛ بهتر بود.

وقتی به تاریخچه‌ فردی که پدر احمدی روشن را تحریک می‌کند، نگاه می‌کنیم آدم درستی نیست. این را در نظر بگیریم که بالاخره پدر احمدی روشن داغ فرزند نخبه‌ی خود را دیده است. افرادی با دادن گراهای غلط ایشان را در این دوقطبی قرار می‌دهند که خون شهید شما دارد پایمال می‌شود پس این کارها را انجام بده و در ادامه اتفاقاتی رخ خواهد داد که مطلوب خانواده‌ی شهدا هم نیست. خانواده دکتر شهید فخری‌زاده هم به آن اتفاق واکنش نشان دادند. اگر قرار باشد اتفاقی هم بیافتد که امیدوارم حتماً رخ بدهد، باید روند قانونی خود را طی کند و پیش رود و اگر خیابانی در تهران به اسم شهید فخری زاده شد نباید مقابل چهره‌ای باشد که بخشی از مردم به آن ارادت دارند.

بیانیه خانواده شهید فخری‌زاده حاکی از این بود که بدون هماهنگی با این خانواده این اتفاق افتاده است و من با کلیت بیانیه موافق هستم. اما درباره‌ی جزئیات آن می‌توان بحث کرد. از این قبیل اتفاقات در دو طیف شاخص کشور یعنی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا از سال 88 شروع شد که هر دو طرف تجمعات غیرقانونی برگزار کردند و بعد هم به خانه‌ی نامزدها و  به سفارت انگلیس حمله کردند. در همه‌ی این موارد رهبر انقلاب هشدار دادند این کارها قانونی نیست و مورد تأییدشان نیست، مثل حمله به سفارت انگلیس.

وقتی پدر شهید احمدی روشن هستید، فضا فرق می‌کند

تا وقتی‌که افراد نفوذی و کسانی که احساس آنها بر عقل‌شان غلبه می‌کند، وجود دارند. این اتفاقات به وجود می‌آید. تذکرات به‌موقع و دوستانه و برخوردهای قانونی  می‌تواند این اتفاق‌ها را به حداقل برساند. مثلا در ماجرای حمله به ماشین علی مطهری در شیراز و سفارت عربستان با عوامل آن برخورد می‌شود و تعارف هم نداشتند. در حال حاضر کلیت دستگاه قضایی و سیستم به این جمع‌بندی رسیدند که از اقداماتی که به انقلاب لطمه می‌زند، جلوگیری کنند. اما درباره‌ی کم و کیف آن می‌توان بحث کرد البته برخی می‌گویند باید جدی‌تر برخورد کرد و برخی هم مخالف هستند. الان ماجرای تغییر خیابان شجریان خیلی برد بین‌المللی پیدا نکرده است. چهره‌هایی مثل شهید سیلمانی و فخری زاده ملی هستند و همه‌ی ملت نسبت به اینها ارادت دارند و می‌خواهند انتقام خون آنها گرفته شود. این اقدامات اول ‌از همه به شأن شهدا لطمه می‌زند و در حد یک چهره سیاسی و جناحی آنها را پایین می‌آورد. به فضای دوستانه در کشور هم آسیب می‌زند و از نگاه جهان ‌بین‌الملل مردم ایران چندتکه به نظر می‌رسند.»

قلهکی درباره‌ی اظهارات اخیر پدر شهید احمدی روشن گفت: «در اینکه افراد بتوانند نظر سیاسی خود را بگویند، شکی نیست اما وقتی پدر شهید احمدی روشن هستید، فضا فرق می‌کند و باید بیشتر مراقبت کنند. بالاخره داغ فرزند خود را دیده‌اند و خون فرزند آنها با محدودیت‌های هسته‌ای در این دولت تحت شعاع قرار گرفته است اما دوستداران و اطرافیان ایشان باید طوری به او مشورت بدهند که شأن پدر شهید هسته‌ای ما حفظ شود و آسیب نخورد.»

انتهای پیام

برچسب هااحمدی روشن تغییر نام خیابان شجریان زهرا منصوری شجریان شورای شهر تهران علی قلهکی فخری زاده مژگان انصاری

پدر خبرنگار شهرداری تهران   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

مدافع اسبق پرسپولیس به آی‌سی‌یو نرفته است بلکه به خاطر شرایط ویژه‌اش به بخش ایزوله منتقل شده، اما حال عمومی وی همچنان پایدار است. همچنین حال میناوند نسبت به صبح روز قبل بهتر شده است.
صراط فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

نمکی در واکنش به انتقادها از اظهارات رئیسی: همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشندوزیر بهداشت در واکنش به انتقادها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند
خبرفوری درمان وزارت بهداشت ماه 

  

زین الدین زیدان به کرونا مبتلا شد.زیدان که در حال حاضر شرایط خوبی در رئال ندارد و به تازگی با این تیم از «کوپا دل ری» اسپانیا هم حذف است، باید دو هفته در قرنطینه باشد.
مستقل‌آنلاین زیدان رئال مادرید مادرید 

  

وزیر بهداشت در واکنش به انتقاد‌ها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!
صراط وزارت بهداشت درمان خانواده 

  

کرونا | علی انصاریان به آی‌سی‌یو نرفتمدافع اسبق پرسپولیس به آی‌سی‌یو نرفته است بلکه به خاطر شرایط ویژه‌اش به بخش ایزوله منتقل شده، اما حال عمومی وی همچنان پایدار است.
۵۵ آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ویروس 

  

همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!وزیر بهداشت در واکنش به انتقادها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!
برنا 

  

خطر کرونا از بیخ گوش بارسلونا گذشت!هیچیک از بازیکنان بارسلونا در روزهای اخیر به ویروس کرونا مبتلا نشده اند.
ورزش۳ بارسلونا رئال مادرید مادرید 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 4 بهمن 99 / بازار متعادل خواهد شد؟دو روز پایانی معاملات هفته گذشته چراغ امید بازگشت روند صعودی بورس را روشن کرد و فشار عرضه در این دو روز کاسته شد. اما سئوال اینجاست که روند صعودی بورس پایدار است؟
خودروتک پول واردات سود 

  

سهم بورس و اجاره‌بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟اقتصادنیوز :‌ بررسی‌ آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد 51.4 درصد درآمد خانوار شهری در سال 98 از محل درآمدهای متفرقه ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس بوده است.
اقتصادنیوز خانوار شهری درآمد کار 

  

سلامت روان افراد بالای 50 سال طی دوره قرنطینه کرونایی در خطر است .پژوهشگران انگلیسی در یک بررسی آنلاین دریافتند که تنهایی ناشی از قرنطینه می‌تواند به شدت گرفتن افسردگی در افراد بالای 50 سال منجر شود.
۵۵ آنلاین سلامت روان سلامت بازنشستگی 

  

کرونا در این استان دوباره اوج گرفتاقتصادنیوز :مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن هشدار جدی نسبت به لزوم رعایت پروتکل‌های مدیریت کرونا، اعلام کرد که آمار ابتلا به کووید19 در فارس برای افزایش خیز برداشته است.
اقتصادنیوز روابط عمومی شیراز 

  

خواص عجیب مصرف پیاز قرمز در دوران کرونایییکی از راه‌های کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی تنفسی و فصلی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کووید-19 در روزهای سرد سال، تقویت شدید سیستم دفاعی بدن است. بیشتر ما می‌دانیم که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌های تازه در کنار کاهش مصرف چربی‌های ناسالم، قند، شکر و نمک می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.
برنا سرماخوردگی سیستم ایمنی رژیم غذایی