گسترش   |  اقتصادی  |  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتاد

بازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتاد

بحران جهانی انرژی باعث شده نرخ های جهانی حسابی بالا بروند و همین عامل بازار سرمایه را نیز متاثر کرده است. اگر این عامل را فاکتور بگیریم می توانیم بگوییم بازار هفته‌ با ثباتی را پشت سر گذاشته است.

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: با بحران انرژی که در جهان به وجود آمد، نرخ‌های جهانی افزایشی شد، به صورتی که نفت، مس، روی، مخصوصا محصولات پتروشیمی و شیمیایی بالاترین نرخ بین 5 یا 6 سال گذشته را تجربه کردند و رکورد‌های قیمتی خودشان را شکستند. در روز شنبه روند معاملات مثبت بود، اما در ادامه روند ثابت شد، ولی امروز که روز پایانی هفته است شاخص کل با افت اغلب سهام شرکت ها به کار خود پایان داد. در مجموع شاخص کل در هفته‌ای که گذشت 2 یا 3 درصد مثبت بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اگر در حال حاضر بخواهیم نگاهی به روند ورود و خروج پول حقیقی ها داشته باشیم، باید بگوییم در مجموع برآیند ورود و خروج پول به صندوق‌های سهامی و ETF منفی بوده به صورتی که حدود 1200 میلیارد تومان خروج پول حقیقی یا به عبارتی تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی داشته ایم، این عدد در ابتدای هفته مثبت بوده اما در انتها منفی شد. در نهایت در هفته ای که گذشت شاهد خروج 1200 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بوده ایم.

خبری زاد عنوان کرد: در مقابل به صندوق‌های ETF با در آمد ثابت حدود 300 میلیارد تومان پول وارد شده است. پر بازده‌ترین نماد‌ها در هفته گذشته نماد‌های خکمک، وبملت، وغشان و وایران بودند و بیشترین اُفت را نماد‌های داوه، غمینو، کمرجان، شسینا و زشریف داشتند.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که چه عواملی بر روند بازار در هفته ای که گذشت اثر داشته است؟ پاسخ داد: از خبرهای اثرگذار می توان به رشد فزاینده قیمت های جهانی و حضور رئیس جدید سازمان بورس اشاره کرد، در کنار این عوامل بازار سرمایه هنوز با قیمت گذاری دستوری دست و پنجه نرم می‌کند که از این عامل نباید غافل شویم. به صورتی که گویا وزارت صنعت به دنبال سرکوب قیمت ها است و نمی گذارد قیمت ها در بورس کالا به قیمت‌های جهانی نزدیک شوند، این برداشت ما از صحبت های وزیر صمت بوده است.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه؛ عنوان کرد: در هفته‌ای که گذشت شاخص کل با رشد 2.8 درصدی به کانال یک‌ میلیون و چهارصد هزار واحدی بازگشت تا رشد شاخص کل از ابتدای سال 1400 تاکنون به 9.8 درصد برسد.

وی ادامه داد: رشد شاخص کل بیشتر بر پایه شرکت‌های بزرگ بود به نحوی که شاخص 30 شرکت بزرگ رشد 3 درصدی را تجربه کرد، در صورتی که شاخص کل هم وزن کمتر از نصف شاخص کل یعنی 1.14 درصد و شاخص فرابورس هم 0.9 درصد افزایش یافت.

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: زیان شاخص کل هم‌وزن از ابتدای سال تا به امروز به 9.7 درصد رسید، ولی شاخص فرابورس بالاترین بازدهی را از بین این شاخص‌ها از ابتدای سال با 12.5 درصد رشد داشته است. همچنین ارزش معاملات خرد با اُفت 5 درصدی نسبت به هفته گذشته و کاهش 18 درصدی نسبت به ماه گذشته، به میانگین روزانه 4.661 میلیارد تومان رسید و با در نظر گرفتن خروج نقدینگی حقیقی می‌توان گفت که بازار هنوز برای رشد مردد است.

گزارش های پالایشی ها جذاب نیست

وی به این پرسش که چه عواملی بر روند بازار در هفته‌ای که گذشت اثر گذاشته است؟ پاسخ داد: انتصاب رئیس جدید سازمان بورس و برخی اعضای هیئت‌مدیره، شورای عالی بورس و افزایش نرخ‌های جهانی به ویژه در صنایع فلزی و معدنی مخصوصا فولاد، مس و حفظ سطح بالای نرخ‌های جهانی محصولات پتروشیمی در کنار توقف اُفت نرخ ارز‌های خارجی مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر بازار طی هفته فعلی بود. از طرف دیگر ادامه عرضه‌های سنگین اوراق بدهی دولتی و جذب نقدینگی به این سمت با توجه به نرخ‌های جذاب نیز بر روند بازار تأثیرگذار بوده است. در بین گزارش‌های مالی صنایع نیز پالایشگاه‌ها عموماً گزارش‌های ناامیدکننده‌ای منتشر نمودند و در مقابل صنعت سیمان گزارش‌های عملکردی خوبی ارائه داد و احتمالاً طی یکی تا دو هفته آینده بقیه صنایع بزرگ مثل شیمیایی، فلزی و معدنی هم گزارش‌های خوبی داشته باشند.

قلی پور در رابطه با وضعیت صنایع نیز گفت: از صنایع بزرگ صنعت چند رشته‌ای صنعتی با 5.4 درصد، صنعت فلزات اساسی با رشد بیش از 5 درصد و کانی‌های فلزی با رشد 4.7 درصدی بیشترین تأثیر را در رشد شاخص‌ها داشتند. بیشترین رشد را نیز صنایع اطلاعات و ارتباطات با 8.5 درصد، غذایی با 6.48 درصد و لیزینگ با 5.6 درصد داشتند. از طرف دیگر از صنایع بزرگ، صنعت فرآورده‌های نفتی با کاهش 3.2 درصدی بیشترین تأثیر منفی را روی شاخص داشت، البته بیشترین کاهش مربوط به صنعت انتشار و چاپ با 9.75 درصد، وسایل ارتباطی با 7.46 درصد و منسوجات و محصولات کاغذی با 5.7 درصد بود.

وی ادامه داد: البته از ابتدای سال صنعت وسایل ارتباطی با رشد 63 درصدی رکورد دار بازدهی در بین صنایع بوده و بعد از آن صنعت یوتیلیتی (تأمین آب برق گاز بخارآب) با 52 درصد و سپس صنعت محصولات شیمیایی (عمدتاً پتروشیمی‌ها) با 38 درصد بازدهی قرار گرفتند. از طرف دیگر بیشترین اُفت در بین صنایع از ابتدای سال مربوط به صنعت محصولات چوبی با 52 درصد، انتشار و چاپ با 37 درصد و کانی غیرفلزی با 35 درصد بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همچنین صنایع برتر از نظر جذب نقدینگی حقیقی طی هفته را می‌توانیم صنایع شیمیایی، مخابرات، چند رشته‌ای صنعتی و اطلاعات و ارتباطات و هتل و رستوران بدانیم و در مقابل بیشترین خروج پول حقیقی در صنایع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری‌ها، فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات و فرآورده‌های نفتی اتفاق افتاد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با عملکرد حقیقی و حقوقی‌ها بیان کرد: در هفته گذشته به صورت متوسط روزانه 245 میلیارد تومان پول توسط حقیقی‌ها از بازار خارج شد تا جمع هفته به 1226 میلیارد تومان برسد، هرچند که نسبت به خروج 3.700 میلیارد تومانی هفته قبل‌تر اوضاع یک مقدار بهتر بود. در کل در یک ماه گذشته 8284 میلیارد تومان توسط حقیقی‌ها خارج شد تا این عدد از ابتدای سال به بالای 30 هزار میلیارد تومان برسد.

در پایان می توان عنوان کرد در هفته‌ای که گذشت 1200 میلیارد تومان پول‌ حقیقی ها از بازار خارج شد و شاهد بیشترین خروج پول حقیقی از صنایع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری‌ها، فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات و فرآورده‌های نفتی بوده ایم. بازاری که بیشتر از هفته های قبل دچار سردرگمی شده و سرمایه‌گذاران را در بلاتکلیفی برای خرید یا فروش گذاشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بورس کالا ایران سرمایه   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

افزایش حیرت‌انگیز ثروت میلیاردر‌ها در دوران همه‌گیری کروناگزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردر‌ها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.
۵۵ آنلاین ثروتمند ثروت درآمد 

  

نام سویه های بعدی کرونا را بشناسیدبا گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کرونا، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت کنترل بیماری کرونا بسیار مطلوب است/ 4 ماه بعد از تزریق دز دوم سینوفارم، دیگر آنتی بادی برای محافظت وجود نداردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به ما ثابت شده است که واکسن های ساخته شده براساس پلتفرم ویروس ضعیف شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات چهارماه بعد از دز دوم معمولاً دیگر آنتی بادی برای محافظت ندارند.
ایلنا ماه آلمان بیمارستان 

  

شرط دلار برای افت قیمت سکه/پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه دیروز 100 هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت .
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی قیمت سکه در آخر هفته/ پیام جدید بازار سکهبرای اینکه سکه مرز 13 میلیونی را از دست بدهد، باید ارزش ذاتی سکه به زیر 12 میلیون و 800 هزار تومان برود. برای اینکه سکه به زیر محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان برود،‌ دلار باید به زیر محدوده 30 هزار و 400 تومان هدایت شود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار افزایش یافت/آخرین قیمت دلار در بازارصالح‌ آبادی در واکنش به قیمت 32هزارتومانی دلار که یک نفر از میان جمعیت بدان اشاره می‌کند، با تعجب می‌گوید: «نه‌بابا! چه خبر است؟»
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کارآیی 3 دُز واکسن فایزر برابر کرونای اومیکرونشرکت‌ بیون‌تک اعلام کرد: 3 دوز از واکسن فایزر در برابر سویه اومیکرون کارایی دارد .
مملکت‌آنلاین تولید ویروس ماه 

  

خبر بد محققان آفریقای جنوبی درباره کرونای اومیکروننتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت خودرو امروز 18 آذر/پژو 206 مشتریانش را شوکه کردخودروهای صفر داخلی در بازار همچنان با نوسان قیمتی قابل توجهی همراه هستند. برای آگاهی از قیمت خودرو گزارش زیر را بخوانید.
فردا قیمت خودرو پژو 

  

این جلبک دریایی، از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند«اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند.
اقتصادنیوز جلبک 

  

شوک به قیمت خودرو /بازار مسکن و دلار از تب و تاب افتاداقتصادنیوز: مهمترین خبری که در بازار رُخ داد اصلاح متوسط 18 درصدی متوسط قیمت خودرویی ها بود که در صورت فرض ثبات همین شرایط در سال آینده می تواند به کاهش قیمت خودرو بیانجامد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو مسکن 

  

هشدار جدی درباره سویه اومیکرون و ابتلای مجدد به کرونانتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
اقتصادنیوز آفریقای جنوبی 

  

افشاگری درباره مقصر افزایش قیمت دلار +فیلمبه نظر شما دلیل اصلی افزایش قیمت دلار چیست؟
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

ادعای عجیب وزیر صمت: دستور لغو افزایش قیمت خودرو توسط رئیس جمهور به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صمت در حاشیه ستاد تنظیم بازار گفت: دستور ماه قبل رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد.
مملکت‌آنلاین افزایش قیمت قیمت خودرو