فردا   |  سیاسی  |  

اروپا: به توافق خیلی نزدیک هستیم/ تلاش برای جمع‌بندی مذاکرات وین

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام همچنان جریان دارد، تصریح کرد: «به توافق نهایی خیلی نزدیک هستیم.»

اروپا: به توافق خیلی نزدیک هستیم/ تلاش برای جمع‌بندی مذاکرات وین

«پیتر استانو» دیروز سه‌شنبه در نشست خبری از بروکسل افزود که دستیابی به توافق نهایی از اجرای کامل برجام اطمینان حاصل می‌کند اما هنوز به خط پایان نرسیده‌ایم. به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد که هنوز برای تلاش‌های آخر در راستای از سرگیری اجرای برجام فرصت باقی مانده و «به همین خاطر نماینده عالی (جوزپ بورل) و تیم او در تلاش هستند تا مذاکرات وین را به جمع‌بندی برسانند» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد، جوزپ بورل «نهایت تلاش خود را می‌کند تا اطمینان حاصل کند که به اجرای کامل این توافق بسیار مهم برگردیم.»

وی درخصوص اقدامات جبرانی ایران در پی تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: «ما نگران هستیم و به همین خاطر است که باید به اجرای کامل برجام برگردیم.» استانو گفت: «تنها زمانی که تعهدات به طور کامل اجرا شود، زمانی که فعالیت‌های اتمی ایران 100 درصد تحت نظر باشد و مشارکت‌کنندگان تعهدات خود را تحت برجام اجرا کنند این توافق به طور کامل فعال می‌شود.» استانو در پاسخ به این سؤال که مانع رسیدن به توافق نهایی از ناحیه ایران چیست، گفت که اتحادیه اروپا درباره موضع طرف‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها اظهار نظر نمی‌کند. «ما به عنوان هماهنگ‌کننده تمام تلاش خود را به‌کار می‌‌بندیم تا به مشارکت‌کنندگان کمک کنیم به توافق برسند و اطمینان حاصل کنیم که برجام به طور کامل اجرا می‌شود. اما این یک روند دیپلماتیک است و ما درباره محتوای گفت‌وگوها نظر نمی‌دهیم.»

امریکا اراده سیاسی ندارد

با وجود اظهارات سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این گزاره که به توافق نزدیک هستیم اما امریکا توان تصمیم‌گیری ندارد یکی از گزاره‌های مورد اجماع بین ناظران و تحلیلگران بین‌المللی است؛ گزاره‌ای که مقامات کشورهای مختلف نیز به شیوه‌های گوناگون به آن اذعان دارند. جالب آنکه غیر از ایالات متحده هیچیک از کشورهای برجامی تاکنون جمهوری اسلامی ایران را متهم به مانع بودن بر سر رسیدن به توافق نکرده‌ا‌ند که خود رویکرد مخرب و یکجانبه این کشور را نشان می‌دهد. این درحالی است که ایالات متحده بخصوص در دوره جو بایدن تلاش داشته تا با اجماع‌سازی علیه کشورمان فضای جهانی برای تحمیل یک توافق بد به ایران را فراهم کند. اتفاقی که البته با دیپلماسی هوشمند ایران مجال پیدا نکرد و نتوانست به نتیجه برسد. جالب آنکه بسیاری از کشورها بخصوص چین و روسیه به انتقاد از رویه مخرب امریکا روی آورده‌ و اقدامات آنها را خلاف رسیدن به یک توافق منصفانه معرفی کرده‌اند. ایران در راستای نشان دادن حسن‌نیت خود تلاش‌های دیپلماتیک برای رسیدن به یک توافق خوب را پیگیری کرده است. آخرین ابتکار ایران نیز قبل از نشست شورای حکام از طریق بورل به امریکا ارائه شد.

 تکذیب ادعای میدل ایست

«میدل ایست آی» چند روز قبل درخصوص پیشنهادهای جدید تهران مدعی شد، ایران در پیشنهادی جدید درخواست حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی امریکا را کنار گذاشته و در عوض خواستار لغو تحریم‌های اعمال شده توسط امریکا علیه قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا و چند نهاد دیگر شده است. این رسانه همچنین نوشت «منبع دیگری به این رسانه گفته که ایالات متحده هنوز به این پیشنهاد که یک راه حل «راه میانی» است، پاسخ نداده است.» این ادعا البته با واکنش وزارت امور خارجه کشورمان روبه‌رو شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص تقلیل دادن اختلافات به مسأله سپاه پاسداران یادآورد شد: «آنچه بین ما و امریکا باقی مانده اساساً به یک موضوع ختم نمی‌شود.» وی در پاسخ به خبرنگاری درخصوص ادعای برخی منابع مبنی بر خروج قرارگاه خاتم و برخی سازمان‌ها از فهرست تحریم به جای خروج سپاه از FTO گفت: «باید به برخی از این منابع گفت، خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی. اول FTO را طرح و بعد آن را بزرگ و بعد درباره آن نظریه‌پردازی و بعد خارج و وارد می‌کنند. آنچه بین ما و امریکا باقی مانده اساساً به یک موضوع ختم نمی‌شود و این برخی طرف‌ها هستند که مایلند برای اینکه ابعاد دیگر اختلافات و عدم اجرای تعهدات‌شان را بپوشانند، سعی می‌کنند یک موضوع را پررنگ کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: «اتفاقاً جمهوری اسلامی ایران در این موضوعات تنها انتفاع مردم ایران را در نظر دارد و تمام ابتکاراتی که دادیم برای این است که مطمئن شویم امریکا به تعهداتش عمل می‌کند و به هیچ وجه نمی‌شود اینها را به یک موضوع فروکاست.» تلاش رسانه‌های امریکایی و نزدیک به این کشور همواره آن بوده است که علت عدم توافق در وین را به پافشاری ایران بر سر مسأله تروریستی خواندن سپاه پاسداران تقلیل دهند اما ایران همواره این مسأله را رد کرده است.

مطالب یاد شده نشان می‌دهد همچنان پنجره مذاکرات باز است و کشورهای غربی نیز با وجود سنگ‌اندازی‌ها تمایلی برای شکست خوردن آن ندارند. گفتنی است، مذاکرات وین پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده، از 20 اسفند 1400 به دلیل تعصبات غلط و تعلل در تصمیم‌گیری ایالات متحده امریکا برای جبران اقدامات غیرقانونی این کشور در قبال ایران و برجام، به یک وضعیت غیرقابل پیش‌بینی کشیده شده است.

منبع: روزنامه ایران

وین سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست خارجی   اخبار برگزیده
  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  اخبار داغ
  

سیگنال منفی به بورس / ارزش معاملات کاهشی شدبورس تهران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می رود که در روز گذشته، کم ترین ارزش معاملات خرد در سال 1401 به ثبت رسید.
گسترش بورس تهران تهران پول 

  

استارت بورس با رنگ سبزشاخص کل بورس با رشد 659 واحدی آغاز به کار کرد و در ارتفاع یک میلیون و 503 هزار و 645 واحد قرار گرفت.
گسترش رنگ شاخص کار 

  

کاهش شبانه قیمت دلار /سیگنال برجامی به بازار دلاراقتصادنیوز ؛ قیمت دلار روز گذشته کاهش پیدا کرد اما معامله گران بازار ارز امروز را چگونه پیش بینی کرده اند ؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

معامله قیر و الکیل بنزن خطی در رینگ صادراتی بورس کالاتالار صادراتی بورس کالای ایران روز یکشنبه 12 تیرماه، میزبان دادوستد 4 هزار و 190 تن قیر و 2 هزار تن الکیل بنزن خطی بود.
شما‌نیوز بورس کالا پتروشیمی روابط عمومی 

  

بورس تهران اسیر رکود / ابهامات افزایش یافت!بورس تهران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می رود که در روز گذشته، کم ترین ارزش معاملات خرد در سال 1401به ثبت رسید.
گسترش بورس تهران تهران پول 

  

پیش بینی بورس امروز 13 تیردیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پائین‌تر شده است. سوال معامله‌گران این است که این سطح حمایت موجب رشد شاخص و شکل‌گیری روند صعودی در بازار می‌شود؟
گسترش شاخص پول فولاد 

  

بورس صعودی می‌شود؟/ پیش بینی بازار سهام 13 تیر 1401دیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پائین‌تر شده است. سوال معامله‌گران این است که این سطح حمایت موجب رشد شاخص و شکل‌گیری روند صعودی در بازار می‌شود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

قیمت سکه با فرمان دلار ریخت/پیش بینی قیمت سکه 13 تیراقتصادنیوز : برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقدند که در صورتی که محدوده 15 میلیون 200 هزار تومان از دست برود احتمال برگشت سکه در به کانال 14 مییون تومان وجود دارد .
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

جزییات فعالیت بورس در روز تعطیل تهرانبا توجه به اینکه تعطیلی بورس مبنی بر تعطیلی بانک هاست؛ لذا به علت عدم تعطیلی بانک‌ها امروز دوشنبه 13 تیر ماه بورس نیز تعطیل نمی‌باشد.
گسترش تهران بانک ماه 

  

قیمت دلار ریزشی شد / اعلام کف جدید قیمت در بازار ارزبازار از درهم دبی سیگنال صعودی دریافت کرد اما در ادامه با از دست رفتن کف قیمت دلار هرات ریزشی شد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

علت افزایش دو برابری آمار مبتلایان به کرونا دکتر نوید شفیق در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص افزایش آمار مبتلایان به کرونا گفت: رعایت اصول مراقبت‌های بهداشتی و زدن ماسک مانند گذشته برای جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان ضروری است در حالی که امروز رعایت‌ها به نسبت گذشته کم شده و این موضوع باعث بالارفتن آمار مبتلایان شده است و آمار جهانی نیز حاکی از این موضوع است. وی ادامه داد: در بیمارستان‌ها، مراکز خرید، تجمعات و…مردم ماسک…
مهر درمان خبرنگار ماسک