ایلنا   |  سیاسی  |  

نقش زنان در جامعه به درستی بازنمایی نشده است/ وظیفه حکومت ایجاد بستر لازم برای زنان است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نیمی از جمعیت ایران را زنان تشکیل می دهند که سهم مهمی در سرنوشت کشور دارند ولی نقش آنها به درستی در جامعه بازنمایی نشده است.

نقش زنان در جامعه به درستی بازنمایی نشده است/ وظیفه حکومت ایجاد بستر لازم برای زنان است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نیمی از جمعیت ایران را زنان تشکیل می دهند که سهم مهمی در سرنوشت کشور دارند ولی نقش آنها به درستی در جامعه بازنمایی نشده است.

به گزارش ایلنا، سعید جلیلی روز جمعه در نشست با دختران رای اولی که در مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد، اظهار کرد: نیمی از جمعیت ایران اسلامی زنان هستند که نقش مهمی در سرنوشت کشور دارند و با فهم این موضوع می‌توان برنامه ریزی‌های بهتری انجام داد.

وی یادآور شد: اگر جامعه‌ای می‌خواهد اصلاح شود باید ماموریت‌های ویژه‌ای برای زنان تعریف کند زیرا اصلاح بدون حضورآنها میسر نمی‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از  نگاه جنسیتی به زنان گفت: وظیفه حکومت ایجاد بستر لازم برای زنان است. در کشورهایی که امروز ادعای حقوق زن می‌کنند سابقه رای دادن زنان در آنها کم تر از 100 است. اما در قرآن به صراحت بیان شده که زنان با پیامبر(ص) بیعت می‌کردند. اما این کشورها مدعی حقوق زن  هستند و ما را متهم  به عدم رعایت حقوق زنان می‌کنند.

جلیلی به نگاه‌هایی که برای فعالیت زنان وجود دارد، اشاره کرد و اظهارداشت: یک نگاه محدویت برای زنان است  و دیگری نگاه ابزاری به زنان است. هر دو این نگاه‌ها غلط است و اسلام ناب برای ما نقش بانوان را بیان کرده است.

وی افزود: محیط اجتماعی نمی‌تواند تعیین کننده نقش بانوان باشد، همسر فرعون را خداوند مثال زده است که در بدترین محیط اجتماعی مثل کاخ فرعون نمونه یک مومن است. باور کنیم اگر می‌خواهیم برنامه ریزی داشته باشیم، بانوان باید یک رویکرد فعال داشته باشند.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به سخنان یک دیپلمات خانم نروژی مبنی بر اندیشه ژرف اسلام نسبت به زنان اشاره کرد و ادامه داد: در انقلاب و دفاع مقدس هم دیدیم نقش زنان چه قدر حائز اهمیت بود، اگر حرکت زنان نبود، چنان حماسه بزرگی در دفاع مقدس شکل نمی‌گرفت.

جلیلی با تاکید بر موفقیت های زنان در عرصه علمی نیز یادآور شد: برخی از موقعیت‌های زنان و برخی از موقعیت‌ها مردان در عرصه علمی وجود دارد که تفاوتی بین آنها نیست. در موضوع حجاب نیز زنان باید نقش خود را بازنمایی کنند و تجربه‌های موفقی که در این سال‌ها داشتیم، اگر دوباره بازنمایی شود باعث می‌شود جامعه به سمت کمال برود. ولی متاسفانه نقش های حماسی و ارزش گذاری که زنان  ایفا کردند، بازنمایی نمی‌شود.

وی با تاکید به نقش مدارس برای رسیدن به وضعیت مطلوب گفت: هر دانش آموزی باید متناسب با شرایط خود رشد کرده و در حوزه‌های مختلف مهارت کسب کند. 12 سال از عمر فرزندان مردم در اختیار نظام آموزشی است و باید برنامه ریزی درستی در این خصوص انجام شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: زنان به مانند روستاییان که سند تحول روستایی را تدوین و ظرفیت های روستای خود را بررسی کردند باید سند پیشرفت خود را بنویسند و در ادامه عمل کنند البته شورای عالی انقلاب فرهنگی سندهای مختلفی تدوین کرده  اما به هیچ کدام عمل نکرده است.

جلیلی اضافه کرد: وقتی زنی علاوه بر کار بیرون نقش سرپرست خانوار را بر عهده دارد، باید بیشتر حمایت شود، این که شعار دهیم چند تا وزیر زن خواهیم داشت که مشکلات زنان حل نمی شود.

وی همچنین گفت: در دوران شیوع کرونا شهدای زیادی در عرصه مبارزه با این ویروس از مدافعان سلامت داشتیم، چه قدر از این فداکاران حمایت کردیم؟زنان هر زمان که جمع شدند کارهای جدی انجام دادندو نقش آفرینی خوبی داشته اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر بخواهیم می‌توانیم از این 50 درصد جامعه که زنان هستند غافل نشویم، باید از کودکی روی آنان متمرکز شویم تا بتوانند نقش خوبی را در بزرگسالی ایفا کنند و این آموزش و تعلیم و تربیت می‌خواهد.

جلیلی خاطرنشان کرد: زنان در کنار درس خواندن باید نقش مادری خود را تقویت کرده که هر کدام جایگاه خود را دارد. این حرف ها باید به برنامه و بعد از آن به عمل تبدیل شود، اگر ما صحبت از جهش ایران می‌کنیم این جهش برنامه، باور و اراده می خواهد.

زنان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 86 درصد رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری تسهیلات کرونایی مصوب را دریافت کرده‌اند و دیگر رانندگان نیز باید آن را دریافت کنند.
نامه نیوز حمل و نقل وام اتوبوس 

  

مظنه تست جعلی کرونا چند؟ + فیلمچندی پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود مهم ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.
گسترش سلامت وزارت بهداشت درمان 

  

دژپسند: فرصت نجات بورس را از ما گرفتندوزیر اقتصاد با بیان اینکه، از ابتدای فروردین سال 99 تا پایان اسفند ماه سال 99 میزان رشد شاخص حدود 155 درصد بود، گفت: فرصت اجرای مصوبات طلایی برای نجات بورس را از ما گرفتند.
گسترش ماه سرمایه اقتصاد 

  

آیا واقعا ورزش مانع بروز نوع شدید کرونا می‌شود؟نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش کردن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می‌دهد.
برنا ورزش 

  

دوران ریکاوری کرونا چه غذاهایی بخوریمپژوهش ها نشان می­ دهد خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، بیشتر است.
برنا پژوهش ویروس تغذیه 

  

انتشار اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزیموضوع سفرهای نوروزی در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور نمایندگان همه دستگاههای اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا خروجی آن جلسه مبنی بر استمرار اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند ( آزاد بودن سفر به مناطق زرد، آبی و ممنوعیت سفر به مناطق نارنجی و قرمز) در ایام تعطیلات نوروز به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه گردید.
اقتصادنیوز نوروز سفر تعطیلات 

  

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رئیس جمهوردر پی طرح برخی ادعاهای تکراری در خصوص فرایند تصمیم‌گیری درباره وضع نشدن ممنوعیت سفر در تعطیلات نوروزی سال 1400 در ستاد ملی مبارزه با کرونا و انتساب این تصمیم به شخص رئیس‌جمهور از سوی یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات نوروزی رئیس جمهور 

  

مصوبات بانکی ستاد کرونا ابلاغ شد + جزئیاتبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه بانکی در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی کسب و کارهای آسیب دیده و ممنوعیت محدودیت ارائه خدمات به چک‌های وصول نشده را ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک ایرنا 

  

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار + نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز/ پروتکل‌ها رعایت نشددبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهو
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری اهواز ریاست جمهوری 

  

پاسخ ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهوازدبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز پاسخ داد
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان 

  

بلایی هولناکی که کرونا سر مغز می‌آوردبیش از یکسال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده و تاکنون میلیون ها نفر به این ویروس مبتلا شده و تعداد زیادی از این افراد نیز درگذشته اند. متاسفانه پژوهش ها نشان می دهد این بیماری دارای تبعات و عوارض متعددی است.
برنا مغز ویروس پژوهش 

  

بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران | پاسخ مهرعلیزاده درباره وضعیت بورسمهرعلیزاده درباره وضعیت بورس گفت: به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
۵۵ آنلاین پول دولت تولید 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات سید ابراهیم رئیسی در مورد تجمع انتخاباتی اهواز/ به رغم تاکیدات فراوان، پروتکل‌های بهداشتی در این تجمع رعایت نشدبراساس اعلام ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان، در نهایت با پیگیری عوامل استانی ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات، بالغ بر 4 هزار نفر از 28 شهرستان استان با اتوبوس به محل سخنرانی اعزام و تجمع انتخاباتی در ساعت 22 آغاز می شود و آنچه در این تجمع انتخاباتی برگزار شده برخلاف تمامی دستورالعمل ها و مجوزها بوده و پروتکل های بهداشتی مقرر شده از سوی ستاد ملی کرونا رعایت نشده است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان