ایلنا   |  اقتصادی  |  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا است

وزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا است

وزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در پیامی به «همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا» ارسال کرد که متن آن به شرح زیر است: 

در ابتدا لازم می‌دانم از ریاست اتاق بازرگانی تهران و همکاران ایشان، برای برنامه ریزی برگزاری"نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا" تشکر و قدردانی کنم. با توجه به اهمیت روز افزونی که مناسبات اقتصادی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیدا می‌کند، برگزاری همایش‌های مشابه، می‌تواند نقش موثری در آگاهی‌بخشی تجار و فعالان اقتصادی و دستگاه‌های دولتی، نسبت به تعهدات و امتیازات موافقت‌نامه ایفا کرده و آنها را به اهمیت، شناخت و درک شرایط جدید ترغیب کند.

قطعا، با شناخت دقیق‌تر ساختار اقتصادی، تجاری و حقوقی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اهداف و اولویت‌های کشورهای عضو آن، می توان همکاری و پیوندهای بیشتری را با این اتحادیه، در راستای تامین منافع ملی جهت دهی کرد. همچنین، آگاهی و شناخت نسبت به چالش هایی که در مسیر همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود دارد، نیز بسیار حائز اهمیت است. آگاهی نسبت به چالش های مذکور و متعاقبا تلاش جهت رفع آن، به کیفیت اجرای تصمیمات تجاری در ارتباط با موافقت نامه تجارت آزاد کمک قابل توجهی خواهد کرد.

امضای موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حرکتی کاملا هوشمندانه و هم‌جهت با روند کنونی اقتصاد جهانی بوده و با اهداف توسعه کشور منطبق و اقدامی در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا است. در واقع، با تامل در اهداف اسناد فرادستی و فرودستی، می‌توان دریافت که اصلی‌ترین راهبرد حاکم بر سیاست‌های اقتصادی کشور طی سال‌های آتی، بر محور توسعه صادرات و حرکت در مسیر الگوی رقابت‌پذیری و اصلاح سیاست‌های داخلی استوار شده است. از این‌رو، بهره‌گیری از ظرفیت و امکانات موافقت‌نامه‌ها و ترتیبات تجاری منطقه‌ای، برای حضور فعال در اقتصاد جهانی و در جهت تحقق راهبرد توسعه صادرات، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر تلقی می‌شود.

در این ارتباط، چگونگی حضور فعال کشورمان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پذیرش تعهدات مربوطه و انطباق آن با الزامات توسعه‌ای کشور، موضوعی است که می‌بایست به‌طورجد، در دستور کار پیگیری متولیان امر قرار گیرد. همچنین پیوستن به موافقت‌نامه‌های تجاری جدید و نیز اجرای کامل موافقت‌نامه‌های قبلی (اکوتا و دی هشت)، می‌بایست در اولویت سیاست اقتصاد خارجی کشور قرار گیرد. زیرا پیوستن به موافقت‌نامه‌های تجاری، شاخص حضور در بازارهای جهانی است و به قرار گرفتن کشورمان در تراز تجارت جهانی کمک می‌کند. به واقع، در چارچوب چنین تشکل‌هایی، موانع تجاری و تعرفه‌ها در سطح منطقه حذف می‌شود و دسترسی به بازارهای بزرگتر فراهم می‌شود.

از سوی دیگر، پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است. با چنین شرایطی، نیازمند روزآمدسازی ساختار و رویه‌ها هستیم. در واقع، برخی از موضوعات تحت پوشش و رویه‌های خاص مربوط به موافقت‌نامه مذکور، لزوما با رویه‌های جاری و رایج کشور منطبق نبوده و یا اساسا فاقد ساز و کارهای اجرایی مناسب است. از جمله این نارسائی‌ها، می‌توان به موضوع قواعد مبداء و ضوابط احراز منشاء کالاها برای اعطای ترجیحات تجاری اعم از تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای اشاره کرد. بنابراین، برای پیاده‌سازی و اجرای صحیح موافقت‌نامه تجارت آزاد، نیازمند ساختارهای جدید در سطح ملی بوده و در برخی زمینه‌ها نیز نیاز به تهیه دستورالعمل‌های اجرایی متعدد و جداگانه‌ای توسط دستگاه‌های ذیربط در حوزه‌های مختلف تجاری کشور وجود دارد. از این رو، تاکید می‌شود، برای موفقیت و حصول نتیجه، می‌بایست به این موافقت‌نامه به شکل جامع نگریسته شده و سازوکار لازم برای تحقق الزامات اجرای موفق موافقت نامه تجارت آزاد ایجاد و ترسیم شود.

در این میان، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، به عنوان متولی بخش خصوصی نیز از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در فرایند مذاکرات تجارت آزاد و اجرای موافقت‌نامه برخوردار است. نقش موثر اتاق‌های بازرگانی در صدور گواهی‌های مبداء و مباحث فنی مرتبط با آن بر کسی پوشیده نیست. اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی فعالین بخش خصوصی نسبت به تعهدات و امتیازات موافقت‌نامه تجارت آزاد، ایجاد نهاد مشخصی که نقش رابط با دستگاه‌های متولی اجرای موافقت‌نامه را ایفا کند، ترغیب بنگاه‌های اقتصادی برای انجام مطالعات پژوهشی مرتبط با زیربخش خود و در چارچوب تعهدات و امتیازات موافقت‌نامه، ایجاد سازوکاری برای انعکاس مشکلات صادرکنندگان به بازار کشورهای عضو به متولیان اجرای موافقت‌نامه و نیز آموزش و تربیت نیروی متخصص در ارتباط با موافقت‌نامه و اقداماتی دیگری از این قبیل، از دیگر تمهیدات ضروری است که می‌بایست توسط اتاق بازرگانی مورد مداقه قرار گیرد.

 

تجارت تجارت آزاد ایران   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران