این هشدارهای کبدی را جدی بگیرید

اقتصاد نیوز: هنگامی که کبد شما دچار مشکل شده و عملکرد مناسبی ندارد، نشانه‌هایی می‌فرستد تا سعی کند به شما بگوید که مشکلی پیش آمده است. از آنجا که نادیده نگرفتن این علائم، هرچند جزئی، بسیار مهم است، در اینجا، 20 نشانه‌ای که کبد برای هشدار می‌فرستد، و شما باید مراقب آن‌ها باشید، آمده است. با ما همراه باشید...

این هشدارهای کبدی را جدی بگیرید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایت تبیان، کبد، فعالیت‌های زیادی در جهت سلامتی شما انجام می‌دهد و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ارگان‌های بدن، مسئولیت عملکردهای متابولیکی مانند تبدیل مواد مغذی از غذاهایی که می‌خورید را دارد تا بدن شما بتواند از آن‌ها استفاده کند و همچنین اطمینان حاصل می‌کند که مواد سمی قبل از آسیب رساندن به بدن، دفع می‌شوند؛ اما هنگامی که کبد شما دچار مشکل شده و عملکرد مناسبی ندارد، نشانه‌هایی می‌فرستد تا سعی کند به شما بگوید که مشکلی پیش آمده است. از آنجا که نادیده نگرفتن این علائم، هرچند جزئی، بسیار مهم است، در اینجا، 20 نشانه‌ای که کبد برای هشدار می‌فرستد، و شما باید مراقب آن‌ها باشید، آمده است. با ما همراه باشید...

1. کم‌اشتها یا بی‌اشتها شده‌اید

شاید قبلاً میل زیادی به خوردن غذا داشتید اما اکنون اصلاً احساس گرسنگی نمی‌کنید، علت چیست؟ به گفته متخصصین، یکی از رایج‌ترین علائم آسیب کبدی، از دست دادن اشتها است که باعث می‌شود عدم گرسنگی به یک نگرانی برای شما تبدیل شود.

2. الگوی خوابتان تغییر کرده است

موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند الگوی خواب شما را مختل کند، اما مطالعه‌ای که در سال 2012 منتشر شد نشان داد که یک عامل اصلی سیروز کبدی، بر هم خوردن الگوی خواب شبانه، حتی برای افرادی که زیاد می‌خوابیدند، است.

3. حافظه‌تان در هشیارترین حالت خودش نیست

فراموش کردن جایی که کلیدهای اتومبیل خود را رها کرده‌اید یک چیز است، اما اگر اخیراً حافظه شما بسیار بدتر شده است، ممکن است دلیلی برای آن وجود داشته باشد. هنگامی که شما نارسایی کبدی را تجربه می‌کنید، این اندام نمی‌تواند به‌درستی سموم را از خون خارج کند و این می‌تواند منجر به ساخت و تجمع آن‌ها در مغز شود که به این وضعیت، اَنسفالوپاتی کبدی می‌گویند که متأسفانه، یکی از نتایج آن از دست دادن حافظه است.

4. همیشه خسته‌اید

آیا جدای از اینکه چه کاری انجام داده‌اید، همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ ممکن است دلیل آن بیماری کبدی باشد. یکی از شایع‌ترین علائم آسیب کبدی خستگی مزمن است که طبق مطالعه منتشر شده، ممکن است به دلیل تغییر در انتقال عصبی در مغز رخ دهد.

5. دچار خارش پوستی شده‌اید

کلانژیت صفراوی اولیه، یک بیماری مزمن است که مجاری صفراوی موجود در کبد آسیب می‌بیند. به طور معمول علائم بسیار محسوسی ندارد؛ اما یکی از علائم اولیه آن خارش پوست است. ممکن است پوست شما فقط برای مدتی خشک باشد، اما اگر این به یک علامت همیشگی تبدیل شد، ممکن است ارزش چک کردن داشته باشد، به خصوص به دلیل اینکه خارش پوستی همچنین نشانه سیروز کبدی است.

6. متوجه زرد شدن چشم یا پوستتان می‌شوید

مشاهده اینکه سفیدی چشم یا پوستتان شروع به زرد شدن می‌کند، به طرز باورنکردنی ترسناک است، اما توضیح کاملاً خوبی برای این پدیده وجود دارد: به آن زردی گفته می‌شود که به دلیل سطح بالای بیلی‌روبین، رنگدانه‌ای که توسط کبد ترشح می‌شود و در بدن مایل به زرد است، رخ می‌دهد. اگر تغییر رنگ را مشاهده کردید، می‌تواند از علائم آسیب کبدی مختلف، از سیروز تا هپاتیت B، باشد.

7. افزایش ناگهانی وزن را تجربه می‌کنید

اگر ناگهان، بدون هیچ دلیلی، دچار افزایش وزن شدید، ممکن است علت آن وجود مشکلی در کبد باشد. این حالت می‌تواند نشانه ابتلای شما به سیروز کبدی باشد. بیماری که به آرامی ایجاد می‌شود و بافت سالم کبد را با زخم‌ها جایگزین می‌کند، جریان خون در کبد را مسدود کرده و عضو به درستی کار نمی‌کند.

8. یا به طور غیرمنتظره‌ای وزنتان را از دست می‌دهید

در حالی که افزایش ناگهانی وزن می‌تواند یکی از علائم آسیب کبدی باشد، کاهش وزن نیز می‌تواند یک نشانه باشد. مشاهده کاهش وزن فقط نشانه سیروز کبدی نیست، همچنین یک علامت هشدار برای هپاتیت C، یک عفونت ویروسی است که منجر به التهاب کبد می‌شود.

9. کف دستتان قرمز شده است

آیا ناگهان بدون هیچ دلیلی کف دستتان قرمز شده است؟ این می‌تواند ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی باشد، شرایطی که چربی زیادی را در سلول‌های کبدی ذخیره می‌کند و افرادی را هم که هرگز الکل نمی‌نوشند و یا به‌ندرت از آن مصرف می‌کنند را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

10. سینه‌هایتان رشد می‌کند

یکی از آزاردهنده‌ترین علائم هشداردهنده بیماری کبد چرب غیرالکلی، تجربه بزرگ شدن سینه‌ها در مردهاست. تصور می‌شود رشد بیش از حد بافت سینه، که ژنیکوماستی خوانده می‌شود، به دلیل عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون اتفاق می‌افتد.

11. متوجه تغییر شخصیتتان می‌شوید

تجربه تغییرات شخصیتی می‌تواند ترسناک باشد و گاهی اوقات ممکن است دیگران قبل از شما متوجه آن شوند. درست مانند این که انسفالوپاتی کبدی می‌تواند باعث از بین رفتن حافظه شود، تمام آن سمومی که در مغز شما جمع می‌شوند همچنین می‌توانند عملکرد ذهنی را کاهش دهند و باعث شوند مانند همیشه رفتار نکنید.

12. بدنتان به راحتی کبود می‌شود

هرچه پیرتر می‌شوید، به دلیل نازک شدن پوست، بدن شما می‌تواند راحت‌تر دچار کبودی شود؛ اما اگر واقعاً توضیحی در مورد اینکه چرا علائم کبودی بیشتری روی بدنتان ظاهر می‌شود وجود ندارد (در حالی که نسبتاً جوان هستید)، ممکن است بتوان آن را نشانه‌ای از آسیب کبدی دانست. بیماری کبدی همچنین می‌تواند تعداد دفعات کبودی را بیشتر کند.

13. دچار تورم در پاها و مچ پا می‌شوید

بیماری کبد می‌تواند به دلایل زیادی از مصرف الکل گرفته تا چاقی باشد، و یک علامت هشداردهنده شایع چیزی است که احتمالاً انتظار آن را ندارید: تورم در پاها و مچ پا. اگر دچار این علامت شده‌اید و از دلیل آن مطمئن نیستید، مراجعه به پزشک، برای اطمینان از جدی نبودن مسئله، مهم است.

14. به راحتی گیج می‌شوید

متأسفانه، انسفالوپاتی کبدی ناشی از نارسایی کبدی همچنین می‌تواند با توانایی شما در درک موضوعات مختلف، همراه شود. این وضعیت می‌تواند باعث شود شما نسبت به مواردی که به طور معمول در آن سردرگم نمی‌شدید، گیج شوید.

15. به‌ سختی تمرکز می‌کنید

بیابید واقع‌بین باشیم. همه ما گاهی دچار مشکل عدم تمرکز می‌شویم. گاهی مغزمان اصلاً نمی‌خواهد کار کند؛ اما اگر احساس می‌کنید که دائما دچار اشکال در تمرکز هستید، ممکن است دچار مشکل کبدی شده باشید.

16. بیش از حد معمول دچار درد می‌شوید

شما بیش از حد معمول فعالیت نداشته‌اید، پس چه چیزی باعث درد بدنتان می‌شود؟ یک دلیل احتمالی کولانژیت صفراوی اولیه است که جدا از ایجاد خارش در پوست، می‌تواند منجر به درد استخوان، عضله یا مفصل نیز بشود.

17. احساس نفخ می‌کنید

اگر نفخ ناشی از مصرف یک وعده غذایی بزرگ نیست، ممکن است به دلیل تجمع مایعات در شکم باشد که به آسیت معروف است. از آنجایی که تورم شکم یکی از علائم هشداردهنده آسیب کبدی است، بهتر است در هر صورت، یک قرار ملاقات با پزشک تعیین کنید.

18. ادرارتان رنگ تیره‌تری نسبت به همیشه دارد

دیدن ادرار تیره پس از رفتن به دستشویی می‌تواند کاملاً شوکه کننده باشد. این حالت یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به کبد است زیرا با این که که بیلی‌روبین مسئول زردی چشم یا پوست است، اما همچنین می‌تواند رنگ ادرار شما را تغییر دهد.

19. به طور مرتب دچار لرز می‌شوید

آیا دچار لرز مزمن شده‌اید و هیچ مقدار پتو نمی‌تواند آن را برطرف کند؟ این می‌تواند نشانه‌ای از کلستاز در بیماری کبدی باشد که هنگامی رخ می‌دهد که جریان صفرا در بدن کاهش یافته یا کاملاً متوقف شود.

20. چشم یا زبانتان خشک است

دلایل مختلفی برای خشکی چشم یا خشکی دهان وجود دارد، از سن شما تا داروهایی که مصرف می‌کنید. اما یک مقصر احتمالی بسیار جدی‌تر وجود دارد که کلانژیت صفراوی اولیه است و باعث ایجاد این مشکل می‌شود. خوشبختانه این یکی از علائم اولیه بیماری مزمن است.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

اقتصاد تورم پوست   اخبار برگزیده
  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

عدم همراهی اروپا با واشنگتن در پرونده ایران ناامید کننده است/ از این‌که تنها مانده‌ایم، ناراحت نیستیمنماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به شکست سنگین این کشور در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت، گفت که این شورا در عمل به وظایف خود ناموفق بوده است.
ایلنا واشنگتن ایران سازمان ملل متحد 

  

ترامپ:پیروز شوم کار ایران سخت خواهد شدرییس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، گفت که پس از انتخابات شرایط را برای توافق با این کشورها سخت‌تر خواهد کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کار 

  

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+ فیلممعاون هماهنگ‌کننده سپاه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که «سطح دسترسی خبرنگاران و افکار عمومی به اطلاعات در خصوص مسائلی از جمله هواپیمای اوکراینی خیلی پائین بود و اغنای مناسبی صورت نگرفت و سپاه کارکشته عمل نکرد» گفت: کارکشته‌ای که می‌گویند معنی‌اش این است که قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوئیم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ ا...
گسترش جنگ 

  

ترامپ: پس از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت‌تر می‌کنمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در میامی و فلوریدا اعلام اینکه قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایم کشور، شرایط را برای توافق احتمالی با ایران و ونزوئلا سخت‌تر کند به مقامات تهران و کاراکاس هشدار داد
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکسن آنفلوآنزا | تحویل 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا آغاز شده استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوآنزا آغاز و در فاز اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار خواهد گرفت تا به صورت رایگان به زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان تلقیح شود...
۵۵ آنلاین داروخانه دارو وزارت بهداشت 

  

سردار نقدی گفت: حجم رسانه‌هایی که به سپاه حمله می‌کنند، تبلیغات و جو رسانه‌ای روی ما هم تأثیر گذاشته وگرنه واقعیت اجتماعی این نیست، تبلیغاتی که در خصوص تعارض مردم با سپاه می‌شود اصلا درست نیست، ما در میان مردم و بطن جامعه هستیم، مردم بسیار به ما احترام می‌گذارند.
نامه نیوز سپاه پاسداران نیروی انتظامی زمین 

  

اولین ویدیو از سقوط هواپیمای تک موتوره در نظرآبادساعت 08:08 صبح جمعه 4 مهرماه سقوط یک فروند هواپیما تک موتوره در فرودگاه احمدآباد نظرآباد به اورژانس البرز اعلام شد.
مملکت‌آنلاین هواپیما فرودگاه اورژانس 

  

خبر خوش درباره کروناپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
مستقل‌آنلاین خبرنگار انگلیس آنتی ویروس 

  

درخواست های بایدن از ایران ؛ شرط مذاکره چیست؟شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟
مثلث غنی سازی ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

به رئیس جمهور رای می‌دهیم که در حساب‌های بانکی مردم سرک بکشدوظیفه دولت این است که در حساب بانکی مردم سرک بکشد. به رئیس جمهور رای می دهیم که در حساب ها سرک بکشد تا متوجه شود چه کسی حق مردم را می خورد. وقتی سالی 12میلیارد قاچاق وارد کشور میشود، این قاچاق جایی تبدیل می شود به پول و به سیستم بانکی وارد می شود. با شفافیت این قابل ردیابی است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور دولت قاچاق 

  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  اخبار داغ
  

ایمنی در برابر کرونا شدید به دلیل سبک توالت رفتناقتصادنیوز : دانشمندان انگلیسی به تازگی علائم گوارشی ابتلا به کرونا و روش‌های انتقال آن را تشریح کردند.
اقتصادنیوز خاورمیانه دولت ویروس 

  

تفاوت موج سوم کرونا در پایتختاقتصادنیوز :حریرچی گفت: در حال حاضر تعداد افراد بستری مبتلا به کرونا در برخی از استان‌ها از جمله تهران و قم بیشتر از موج اول و دوم است.
اقتصادنیوز پایتخت تهران ویروس 

  

سوء تدبیر بورسی!آنچه در سال‌های اخیر سبب شده تا شاهد گسیل نقدینگی به سمت بازار اوراق بهادار باشیم، داغ شدن پول است که به سبب افزایش واهمه‌ها از کاهش ارزش ریال رخ داده است. این پدیده که در تمامی اقتصاد‌های تورمی امری معمول است، رفتار سرمایه‌گذار را به سمتی سوق می‌دهد که در عمل هر گزینه‌ای به جز نگه داشتن پول نقد، موقعیتی جذاب برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.
رویداد۲۴ سود درمان درآمد 

  

دلیل مرگبار بودن مرگبار بودن کرونا مشخص شداقتصاد نیوز : دانشمندان دلیل مرگبار بودن کووید 19 در برخی افراد را کشف کردند.
اقتصادنیوز اقتصاد درمان پستانداران 

  

رابطه مستقیم عفونت لثه و مرگ کروناییاقتصادنیوز : تحقیقاتی در خصوص میزان مرگ بار بودن کرونا نشان می دهد کسانی که عفونت لثه دارند درصورت ابتلا به ویروس کرونا حتما زیر دستگاه تنفس مصنوعی باید قرار بگیرند .
اقتصادنیوز ویروس مرگ درمان 

  

جدال آمار و احساس در یک‌شنبه‌های ریزشی/ کار سخت بورس تهراناقتصاد نیوز: بورس تهران امروز صحنه جدال معامله گرانی است که سعی دارند با آمار و عملکرد برخی غول ها صف های خرید را تقویت کنند در مقابل کسانی که حس می کنند ظرفیت بورس اشباع شده و باید از بازار کوچ کرد.
اقتصادنیوز تورم پول دولت 

  

نزول آهسته شاخص بورس در روزهای صعود سریع دلار+فیلمبازار با رشد بسیار اندک به کار خود خاتمه داد اما شاخص هم وزن منفی شد. این روزها بیشتر نگاه‌ها به سمت دلار است که 29 هزار تومان را نیز رد کرد. باید دید تاثیر این صعود نرخ ارز بر بازار سرمایه چه خواهد بود؟
گسترش شاخص دلار کار 

  

ناصر خسرو؛ قتلگاه بیماران کرونایی + فیلمخیابان ناصر خسروی تهران از دیرباز محل تجمع قاچاقیان و دلالان دارو بوده اما در شرایط شیوع کرونا بازار داغ سودجویان و دلالان دارو در روز روشن جای تامل دارد.
برنا تهران دارو 

  

عوارض بلند مدت بیماری کرونا حتی پس از بهبودی چیست؟کرونا جزو آن دسته از بیماری‌هایی است که حتی پس از بهبود بیماری عوارض آن در طولانی‌مدت با بهبودیافتگان آن همراه خواهد بود.
برنا