گسترش   |  اقتصادی  |  

چگونه خانه را با کم‌ ترین هزینه هوشمند کنیم؟

به عقیده خیلی‌ها اینترنت اشیا (IoT) آمده است تا زندگی را تغییر دهد، البته بعضی‌ها هم معتقدند اینترنت اشیا برای سهولت در کارهای روزمره مفید هست. محیط خانه‌های ما پتانسیل‌های خوبی برای اینترنت اشیا دارند.

چگونه خانه را با کم‌ ترین هزینه هوشمند کنیم؟

بیشتر لوازم‌خانگی که روزانه استفاده می‌کنیم، هوشمند شده‌اند و این لوازم همراه با اینترنت اشیا ‌به صنعتی پر رونق تبدیل شده‌اند. محیط آشپزخانه بهترین مکان برای وسایل هوشمند هست. در دنیای امروز آشپزخانه هوشمند جایگزین انسان هست و یخچال‌ها به اینترنت متصل می‌شوند. اینترنت اشیا به کارد و چنگال‌ها نیز رسیده است و با بلوتوث فعال می‌شوند. در ابتدا شما را با ارزان‌ترین محصولات هوشمند در خانه آشنا می‌کنیم و در ادامه اطلاعات تکمیلی در خصوص اینترنت اشیا لوازم‌خانگی برای شما داریم.

چرا شرکت‌ها هنوز علاقه‌مند به اینترنت اشیا نشده‌اند؟

در خیلی از کشورها از جمله ایران شرکت‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی هنوز به روش سنتی محصولات خود را تولید می‌کنند. با وجود درک کاهش هزینه از سوی شرکت‌ها اما تا این لحظه قدم‌های اندکی برداشته شده است. زیرساخت‌های قدیمی یکی از مشکلات موجود برای استفاده از چنین فناوری‌هایی است.

اینترنت اشیا چه زمان شما را شگفت‌زده می‌کند؟

هوشمند سازی لوازم خانه و استفاده از اینترنت اشیا را شاید در فیلم‌ها دیده باشیم اما دور از انتظار نیست که کنترل تمام وسایل خانه در گوشی شخصی ما باشد. زمانی اینترنت اشیا ما را شگفت‌زده می‌کنند که امور روزانه را آسان کند. به طور مثال فرض کنید، از روز قبل برنامه کاری خود را وارد تلفن همراهتان کرده‌اید. صبح آغاز می‌شود و شما از خواب بیدار می‌شوید. در برنامه شما جلسه مهمی هست. بر اساس برنامه نیم ساعت قبل از این که شما چشم‌هایتان را باز کنید، خانه هوشمند شما کارش را با گرم کردن آب حمام آغاز کرده است. خیلی سریع وضعیت ترافیک توسط خیابان‌های هوشمندِ مجهز به حسگر و خودروهای هوشمند به دست شما می‌رسد یا اگر به وسیله نقلیه عمومی نیاز داشته باشید، برنامه حرکت آن‌ها به صورت لحظه‌ای به شما داده می‌شود. چای‌ساز شما قبل از بیدار شدن گرم شده است. این موارد کوچک‌ترین امکاناتی هست که خانه هوشمند در اختیار ما قرار می‌دهد. البته با تمام هوشمند سازی هنوز این اشیاء با یکدیگر ارتباطی ندارند و تنها موجود هوشمند مجموعه، انسان است که به آن‌ها برنامه می‌دهد. فعالان فناوری اینترنت اشیا به دنبال سیاره هوشمند هستند که با ارتباط وسایل با یکدیگر زمان شروع به کار آن‌ها مدیریت شود تا مصرف انرژی در سیاره زمین نیز مدیریت شود. در نتیجه در آینده نزدیک باید شاهد بیمارستان‌های هوشمند، سرمایه‌گذاری‌ها و کارخانه‌های هوشمند باشیم.

در مواقع اضطراری اینترنت اشیا واقعاً مفید خواهند بود. فرض کنید، برای مسافرت از خانه خارج شده‌اید اما چراغ‌های منزل را خاموش نکردید و یا کنتور گاز و آب را قطع نکرده‌اید. در این شرایط ممکن فاجعه برای شما ایجاد شود یا مجبور به بازگشت از سفر بشوید.  اینترنت اشیا به کمک شما می‌آید و شما از راه دور بر وسایل و ابزارهای درون منزلتان مدیریت خواهید داشت. اینترنت اشیا حتی شما را در زمان سرقت از خانه آگاه می‌کند و می‌تواند اطلاعات منزل شما را برای پلیس ارسال کند.

کدام نرم‌افزارها خانه هوشمند شما را کنترل می‌کنند؟

برای کنترل هوشمند خانه چند رابط کاربری وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

دستیار صوتی گوگل

شاید بهترین رابط کنترلی دستیار صوتی گوگل باشد، به این واسطه که در بیشتر گوشی‌های همراه وجود دارد. از مزایای آن می‌توان به هزینه مناسب آن اشاره کرد. هوش منطقی بالاتر نسبت به نرم‌افزارهای مشابه دارد اما معایبی مثل پشتیبانی محدودتر نسبت به سایر رقبا دارد.

الکسا از آمازون

الکسا رابط کاربری بعدی هست که مزیت عالی آن رابط کاربری ساده و آسان است. همچنین هزینه آن بسیار مناسب و منطقی هست. اما عیب اصلی آن بهینه نبودن  است.

SIRI شرکت اپل

بزرگ‌ترین مزیت این رابط امنیت عالی آن است اما در مقابل هزینه‌ی زیادی را باید متحمل شوید.

آینده در اختیار اینترنت اشیا

پیش‌بینی می‌شود که در آینده جهان مکانی باشد که امور خانه‌ها و ساختمان‌سازی  به دست ربات‌ها و با کمک اینترنت اشیا انجام شود. ساختمان‌هایی که بسترهای لازم برای هوشمند سازی خانه را دارند و در آینده احتمالاً نتوانیم بدون اینترنت اشیا زندگی کنیم.

 

خانه هوشمند ایران ترافیک   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

افشاگری همتی درباره صعود بورساقتصاد نیوز:بی‌تدبیری و کج‌فهمی برخی از دولتمردان از رشد بورس با این تصور که رشد بورس می تواند به اقتصاد و کم کردن تورم کمک کند به تحریک روزانه مردم برای ورود و سرمایه‌گذاری در بورس منجر شد.
اقتصادنیوز اقتصاد تورم سرمایه 

  

اتهام روزنامه کیهان به فرابورس؛کپی برداری از یک طرح غربیروزنامه کیهان در مطلبی فرابورس را متهم به کپی برداری از یک طرح غربی برای مدیریت بازار سرمایه کرد
اقتصادنیوز روزنامه روزنامه کیهان کپی برداری 

  

سوءمدیریت خسارت‌بار دولت در بورس کیهان: یک روزنامه اصلاح‌طلب تصریح کرد دخالت‌های نادرست دولت علت عمده ریزش‌های پیاپی در بورس بوده است. روزنامه شرق نوشت: تداوم ریزش شاخص بورس تهران در چند ماه اخیر به رونق گرفتن طرح‌ها و بسته‌های حمایتی منجر شده که هدف مشترک همه آنها ایجاد اعتماد و ترغیب افراد به تزریق دوباره پس‌اندازهای خود به بازار سرمایه و بالابردن تقاضای سهام است. رئیس سازمان بورس با اشاره به بسته پیشنهادی 7+3…
فردا دولت بورس تهران روزنامه 

  

تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در بورس کالا توسط شستابعد از دو مرحله عرضه محصول سیمان در بورس کالا توسط شرکت سرمایه‌گذاری سیمان شستا، حذف واسطه‌ها و افزایش سود سهامداران و نیز تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در سطح کشور محقق شده است.
برنا بورس کالا سود سیمان 

  

آیا واقعا تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا برای بیماران پیوندی ضروری است؟نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد افرادی که پیوند عضو انجام داده اند، ممکن است به یک دوز تقویتی واکسن کووید-19 نیاز داشته باشند.
برنا 

  

چرا قیمت دلار ارزان نمی شود؟+ نموادراقتصادنیوز: امروز 25 خرداد 1400عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط 64 روز کاری اخیر قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

آیا واقعا مانند آنفلوآنزا باید هرسال واکسن کرونا تزریق شود؟کارشناسان و ایمونولوژیست‌ها به این سوال که آیا تزریق واکسن کرونا مانند آنفلوآنزا، هرساله ضروری خواهد بود، پاسخ دادند.
برنا 

  

گزارش نشست «تجربه‌ی روابط‌عمومی‌های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»پژوهشکده‌ی «مطالعات فرهنگی، ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا» روز چهارشنبه 19 خرداد 1400 میزبان نشست «تجربه‌ی روابط عمومی‌های دانشگاهی در مواجهه با کرونا» بود.
ایلنا اینترنت اینستاگرام توئیتر 

  

بسته حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا تمدید شد+فهرست مشمولانبنا بر اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا در سال 1400 تمدید شد.
اقتصادنیوز اشتغال 

  

فروش قاچاقی و تزریق واکسن کرونای آمریکایی فایزر در تهران با قیمت 25 تا 60 میلیون تومانبازار غیررسمی فروش 25 تا 60 میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران راه افتاده است که ب
خبرفوری فروشنده داروخانه وزارت بهداشت 

  

پیام رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی دستیابی کشور به واکسن کروناعلی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با صدور پیامی موفقیت پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا را تبریک گفت.
برنا رئیس جمهور سازمان انرژی اتمی انرژی 

  

رشد ارزش سهام در بورس کشورهای اروپاییبازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.
گسترش سهام بورس لندن فرانسه