تسنیم   |  اجتماعی  |  

گردش مالی 60 هزار میلیارد تومانی دو شرکت تعاونی البرز ایرانیان و ولیعصر

رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی گردش مالی 2 شرکت تعاونی البرز‌ ایران و ولیعصر را از سال 91 تا 96، 60 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

گردش مالی 60 هزار میلیارد تومانی دو شرکت تعاونی البرز ایرانیان و ولیعصر

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، قاضی صلواتی در ابتدای نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکتهای تعاونی البرز ایران، ولیعصر، فردوسی و آرمان که در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی در حال برگزاری است اظهار کرد: این پرونده دارای 553 جلد است و کل سرمایه‌گذاران تعاونیها 91 هزار نفر است.

رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی شکات این پرونده را 6036 نفر عنوان کرد و گفت: از تیرماه سال 91 تا آذرماه سال 96 گردش مالی شرکت تعاونی البرز ایرانیان 43 هزار میلیارد و از اردیبهشت 94 تا اسفند 96 گردش مالی شرکت تعاونی ولیعصر 17 هزار میلیارد بوده است.

صلواتی تعهد باقیمانده البرز ایرانیان را 1400 میلیارد تومان و شرکت تعاونی ولیعصر را 259 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی از طریق بانک تجارت و کشاورزی 700 میلیارد خط اعتباری ایجاد کرد که 630 میلیارد توسط بانک تجارت پرداخت و 16 هزار و 200 نفر از سپرده‌گذاران البرز ایرانیان تسویه شدند. همچنین 135 میلیارد تومان در ارتباط با شرکت تعاونی ولیعصر از طریق بانک کشاورزی به سپرده‌گذاران پرداخت و 15 هزار نفر تسویه شدند.

در ادامه با دستور رئیس دادگاه نماینده دادستان برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: متهم ردیف اول امیرحسین آزاد متولد 1366 فرزند علیمحمد و بازداشت از تاریخ 16 اسفند سال 95 است همچنین متهم ردیف دوم حسن قریانی فرزند حسین متولد 1354 بازداشت از تاریخ 28 خرداد سال 96 و متهم ردیف سوم مهدی بهرامی حسن‌آبادی متولد 1359 و بازداشت از تاریخ 27 خرداد 97 به لحاظ عجز از تودیع وثیقه است.

نماینده دادستان اتهام متهمان ردیف اول و دوم را اخلال در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن اقدماتشان و افسادفی‌الارض گفت: متهم ردیف سوم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به علم موثر بودن اقدامات در اقتصاد کشور متهم است.

وی توضیح داد: شرکت تعاونی البرز ایرانیان به عنوان شرکت امیرالمومنین علی در سال 1378 به ثبت رسید و طبق آگهی شرکت سرمایه آن 7 میلیون و 500 هزار ریال بوده است

وی موضوع شرکت تعاونی البرز ایرانیان در ابتدای تاسیس افتتاح حساب مجزا برای اعضا را، پرداخت وام به اعضا و تحصیل وام عنوان کرد و گفت: حسب آگهی ثبت، به تاریخ 18 مرداد 1389 اساسنامه شرکت مذکور تغییر و نام آن به شرکت تعاونی البرز تغییر یافت و حسب آگهی ثبت تعزیرات مورخ 14 شهریور سال 1389 حوزه فعالیت این شرکت از استان گیلان به سراسر کشور گسترش یافت.

نماینده دادستان همچنین به نحوه تشکیل تعاونی ولیعصر اشاره کرد و گفت: تعاونی ولیعصر در سال 1388 تاسیس و در سال 1392 به دلیل تخلفات و برداشتهای غیرقانونی مدیرعامل وقت آن به میزان دو میلیارد تعطیل شد و پس از سال 1392 با هدایت و حمایت متهم حسین قریانی و با هیئت مدیره خانوادگی راه‌اندازی شد و نسبت به گسترش فعالیت در شهرستانهای رباط کریم و بهارستان اقدام کرد.

به گفته نماینده دادستان مرکز اصلی شرکت تعاونی روستایی ولیعصر در روستای میمنت‌آباد رباط‌کریم و سرمایه اولیه آن 6 میلیون ریال بوده است.

وی گفت: امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده قبل از فعالیت در تعاونی ولیعصر ایرانیان یک شرکت کامپیوتری سخت‌افزار داشته و به کار خرید و فروش تلفن مشغول بوده است و در سن 24 سالگی وارد تعاونی البرز شده است.حسب اظهارات متهم، اموال او شامل 2 خودرو، دو آپارتمان در تهران و ایلام، سهام دو شرکت و وجه نقد است.

نماینده دادستان در ادامه درباره حسن قریانی متهم دیگر پرونده توضیح داد: طبق اظهارات متهم، تا سال 1380 به کار حسابرسی برای سازمان حسابرسی مشغول بوده و پس از آن در وزارت تعاون استخدام شده و از سال 80 تا 85 مدیر صندوق تعاونی مشهد، معاون صندوق تعاونی خراسان، مدیر صندوق تعاونی خراسان بوده است.

وی ادامه داد: حسن قریانی اولین مدیر بانک توسعه تعاون در استان خراسان رضوی بوده و پس از آن مدیر امور شعب کل کشور این بانک شده است و حسب اظهارات متهم ملک و املاکی در تربت حیدریه دارد.

وی درباره مهدی بهرامی حسن‌آبادی متهم ردیف سوم گفت: این فرد با هماهنگی حسن قریانی مدیریت تعاونی نشان البرز را می‌گیرد و قریانی با برنامه‌ریزی از پیش طراحی شده و به خاطر موقعیت شغلی پدر امیرحسین آزاد با این متهم ارتباط می‌گیرد.

نماینده دادستان ادامه داد: حسن قریانی گفته اولین بار در مراجعه به ایلام در سال 89 به منظور راه‌اندازی بانک توسعه و تعاون در این استان با امیرحسین آزاد آشنا شده و به خاطر اینکه او شرکت کامپیوتری داشته چندبار سراغ او رفته تا برای تجهیز بانک از او کمک بگیرد.

وی ادامه داد: متهم امیرحسین آزاد اظهارات قریانی را رد کرده و گفته است او دروغ می‌گوید زیرا در سال 89 شرکت کامپیوتری نداشتم و اصلا در ایلام زندگی نمی‌کردم.

آغاز محاکمه 4 متهم پرونده تعاونی‌های اعتبار البرز ایرانیان و ولیعصر

انتهای پیام/

تعاونی بانک توسعه تعاون وام   اخبار برگزیده
  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  

ریزش قیمت بعضی مدل ها در بازار خودرو+ جزئیاتطی هفته‌های گذشته افرادی اقدام به خرید خودرو با قیمت بالا کردند و در اکنون حاضر به فروش آنها نیستند و منتظرند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد از طرفی خریداران نیز منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی ایران شدمارک ویلموتس با فدارسیون فوتبال به توافق نهایی رسید.
مثلث تیم ملی فوتبال ایران ایران فوتبال 

  

ماجرای واقعی اظهارات جنجالی پوتین درباره ایران چه بود؟رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.
مثلث ولادیمیر پوتین ایران ایران و اسرائیل 

  

توضیحات پلیس راهور درباره کلیپ برخورد با راکب موتورسیکلتپلیس نسبت به انتشار کلیپی از درگیری یک موتورسوار با مامور راهور در خیابان ولیعصر واکنش نشان داد.
خودروتک پلیس راهور پلیس اتوبوس 

  اخبار داغ
  

حوزه علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر تفاهم نامه همکاری امضا کردندتفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه عصر در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم امضا شد.
برنا حوزه حوزه علمیه مواد مخدر 

  

استاندار خراسان شمالی: بساط صف ارزاق باید از استان برچیده شودبجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد صف برای دریافت اقلام یارانه ای نشان از بی برنامگی دستگاههای مسئول دارد و باید بساط این صف ها از استان برچیده شود.
ایرنا تنظیم بازار ایرنا یارانه 

  

مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزیآماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات برای ارتباط شرکت بازار متشکل ارزی و بانک ها مراحل پایانی را می گذراند و قرار است این بازار پس از تکمیل این زیرساخت ها به زودی راه اندازی شود. پیگیری خبرنگار ایرنا از علل تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی، آماده نشدن زیرساخت های فنی برای ارتباط … نوشته مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات یورو 

  

وزیر اقتصاد: بازگشت ارز صادراتی از مرز 10میلیارد دلار گذشتفرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که میزان ارزی که به کشور بازگشته افزایش یافته است، گفت: در اردیبهشت ماه 1٫7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشته و اکنون این رقم از مرز 10 میلیارد دلار گذشته است...
انصاف‌نیوز اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخد و حوزه‌های علمیه امضا شدقم-ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین حوزه‌های علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در امر پیشگیری از اعتیاد در یک بازده زمانی 5 ساله، عصر یکشنبه در جلسه ای در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم به امضا رسید.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر حوزه 

  

توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر استقم-ایرنا- دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مبحث جمع‌آوری، نگهداری، درمان و ایجاد اشتغال و توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت کوتاه‌مدتی بوده که توسط این ستاد با تاسیس اردوگاه‌های تخصصی دنبال می‌شود.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر قم 

  

شهرداریها از ارزش افزوده و املاک به نحو مطلوب استفاده کنندخرم آباد - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت:شهرداریها باید از قدرت و اختیار خود به نحو مطلوب در جهت ارزش افزوده دارائی ها و املاک بهره برداری کنند.
ایرنا بودجه دولت بخش خصوصی 

  

5 درصد مالیات بر ارزش افزوده سفرهای هوایی بین شهری حذف شدتهران- ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده، 9 درصد مالیات از سفرهای هوایی اخذ می شود، 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از این سفرها حذف کردیم.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ فن بدل بازارساز به نوسان‌گیراناقتصادنیوز: امروز یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد و چند سطح قیمتی پایین آمد. صبح امروز صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 100 تومان افزایش داد اما تا عصر در چند مرحله قیمت‌ها را کاهش داد و نهایتاً نرخ‌ها 150 تومان تنزل یافتند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

اهدا کاپ و مدال های ارزشمند کشتی به موزه ملی ورزش ،المپیک، پارالمپیکعصر امروز تعدادی از افتخارات ارزشمند کشتی همچون کاپ،مدال و دوبنده حمید سوریان با حضور محسن وحدانی سرپرست روابط عمومی فدراسیون کشتی به موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک اهدا شد.
برنا ورزش کره جنوبی فدراسیون کشتی