طرح‌های بی‌مجوز را از لایحه بودجه حذف کنید

نام 411 طرح توسعه‌ای که بدون مجوز محیط زیست در لایحه بودجه 1401 جا گرفته، برملا شده است. جزئیات این طرح‌ها در حالی منتشر شده که سازمان برنامه و بودجه در روزهای گذشته به «ادعای طرح‌های بدون مجوز» پاسخ داد و گفت که خبرهای منتشر شده «جریان‌سازی رسانه‌ای» است و «هیچ طرح جدیدی بدون مجوز محیط زیستی وارد لایحه بودجه 1401 نشده است».

طرح‌های بی‌مجوز را از لایحه بودجه حذف کنید

جمعی از اقتصاددانان صاحب نظر و برجسته، در اعتراض به تعیین ردیف بودجه برای 411 طرح فاقد مجوز محیط زیستی در بودجه 1401، با صدور بیانیه ای خطاب به دستگاه قضایی، کمیسیون تلفیق و کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از آنها خواستند تا پروژه‌های فاقد مجوز محیط‌ زیستی و سایر مجوزات قانونی را از ردیف بودجه حذف و تخلفات صورت گرفته را بررسی کرده و گزارش کامل آن را به مردم و قوه قضاییه ارائه دهند.

 

در هفته‌های گذشته تشکل‌های محیط زیستی به اختصاص بودجه به این پروژه‌ها اعتراض کرده و از رئیس سازمان برنامه و بودجه، شکایت کرده‌ بودند. حالا با انتشار جدول طرح‌های بدون ارزیابی، لایحه بودجه 1401 بار دیگر وارد حاشیه‌ای تازه شد و دیروز به دنبال این خبرها جمعی از اقتصاد‌دانان سراسر کشور با انتشار بیانیه‌ای از شکایت تشکل‌های محیط زیستی، حمایت کردند و خواستند که تخلفات رخ داده در این روند بررسی شود.

متن کامل این نامه در ادامه منتشر می شود.

به نام خدا 

در ماه‌های اخیر، پویشی ملی بر ضد پروژه‌های فاقد مجوز محیط‌ زیستی شکل گرفته است. بسیاری از این پروژه‌ها که مطالعات محیط ‌زیستی، فنی، اقتصادی، اجتماعی آنها به صورت اصولی انجام نشده‌ و مجوز نهایی از سازمان حفاظت محیط ‌زیست نگرفته‌اند، تاکنون به صورت غیرقانونی در بودجه‌های سالانه گنجانده شده‌اند و حتی پیشرفت کار قابل توجهی نیز داشته‌اند.

این امر تا آنجا پیش رفته که طبق نامه سازمان حفاظت محیط ‌زیست به ریاست محترم مجلس، در بودجه 1401، تعداد 400 طرح فاقد ارزیابی محیط ‌زیستی (شامل طرح های بدون مجوز سال های قبل) در ردیف بودجه قرار گرفته‌اند.

بر این اساس، تشکل های محیط ‌زیستی، شکایتی از رییس سازمان برنامه و بودجه به علت گنجاندن پروژه‌های فاقد مجوز محیط ‌زیستی در ردیف بودجه 1401، شکل داده‌اند؛ زیرا که بر اساس نص صریح قانون در مواد 105 قانون برنامه سوم توسعه، ماده 71 قانون برنامه چهارم، بند الف ماده 192 قانون برنامه پنجم توسعه و بند الف ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های اجرایی موظفند پیش از اجرا و در مرحله انجام مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی پروژه‌های توسعه‌ای، اقدام به ارزیابی محیط زیستی و اخذ مجوز، پیش از هرگونه اقدام به اجرای طرح کنند.

به این وسیله ما جمعی از اقتصاددانان، از این شکایت تشکل‌ها، حمایت کرده و آن را قدمی مهم در راستای انجام وظایف مدنی تشکل ها و قدمی اساسی در اصلاحات ساختاری در نظام برنامه و بودجه قلمداد می‌کنیم. همچنین از اقدام حفاظت سازمان محیط ‌زیست در اعلام لیست کامل 411 پروژه فاقد مجوز در بودجه 1401 در نامه‌ای به ریاست محترم مجلس، قدردانی می‌کنیم.

در این راستا، از دستگاه قضایی خواستاریم با توجه به آنکه پیشبرد طرح های توسعه، بدون انجام ارزیابی‌ها و مطالعات لازم و سایر مجوزهای قانونی تاکنون عواقب وخیمی از جمله تخریب گسترده سرزمین، عواقب اجتماعی-امنیتی قابل توجه، همچنین هدررفت شدید منابع مالی در زمان تحریم برای کشور را به همراه داشته است با حساسیت ویژه و شفافیت کامل به این پرونده رسیدگی نماید.

همچنین از کمیسیون تلفیق بودجه 1401 مجلس خواستاریم که پروژه‌های فاقد مجوز محیط‌ زیستی و سایر مجوزات قانونی را از ردیف بودجه حذف کند و از کمیسیون اصل 90 نیز تقاضا داریم تخلفات صورت گرفته را بررسی کرده و گزارش کامل آن را به مردم و قوه قضاییه ارائه دهد.

اسامی اقتصاددانان امضاکننده براساس حروف الفبا:

1 - آقای سید جواد آقاجری عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

2 - آقای حمید آماده عضو  هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

3 - آقای کمال اطهاری پژوهشگر توسعه

4 - آقای مرتضی افقه عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

5 - خانم نرگس اکبرپور پژوهشکده علوم انسانی

6 - آقای لطفعلی بخشی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

7 - آقای محمدباقر بهشتی استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تبریز

8 - آقای مسعود خداپناه عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

9 - آقای سعید راسخی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران

10 - آقای شهریار زروکی دانشگاه مازندران

11 - آقای مصطفی شریف عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

12 - آقای عبداله طاهری دانشگاه علامه طباطبایی

13 - خانم سمانه عابدی عضو هیات علمی اقتصاد علامه طباطبائی

14 - خانم میترا عظیمی، عضو هیئت علمی  دانشگاه علامه طباطبایی

15 - آقای بهروز صادقی عمروآبادی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

16 - آقای یوسف عیسی زاده عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران

17 - آقای علی قنبری عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس

18 - خانم زهرا کریمی موغاری هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران

19 - آقای امیرحسین منتظرحجت عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

20 - آقای سیدامین منصوری عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز

21 -  آقای فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

22 - آقای فردین یزدانی پژوهشگر اقتصاد شهری و منطقه ای و مدیر گروه موسسه پژوهش تامین اجتماعی

23 - آقای نعمت الله علیپور معاون توسعه مدیریت و منابع موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی

24  - آقای علی مروی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

25 - آقای محمود ختائی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

26 - آقای علی اکبر نیکو اقبال عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

27 - خانم رویا سیفی پور عضو هییت علمی دانشکده اقتصاد و حسابداری تهران مرکز

28 - آقای پرویز باورصاد حمل و نقل و اقتصاد دریا محور دانشگاه خلیج فارس بوشهر

منبع: اسکان‌نیوز

 

مجلس شورای اسلامی تهران دانشگاه تهران   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

کشف یک داروی گیاهی برای درمان کرونا در پاکستاندانشمندان پاکستانی با موفقیت، داروی گیاهی درمان کرونا که 82 درصد موثر است را آزمایش کردند.
گسترش درمان پاکستان موفقیت 

  

مصوبات 10 گانه بورسی ستاد اقتصادی دولت هنوز ابلاغ نشده استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دو نامه به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت به ترتیب خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه ستاد اقتصادی دولت و تغییر فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها شد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

تشریح روند عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالامعاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، به تشریح ابعاد مختلف عرضه املاک شهرداری در بورس کالا پرداخت.
برنا شهرداری تهران تهران بورس کالا 

  

کرونا به سود این افراد در جهان تمام شد!آکسفام اعلام کرد که ثروت 10 مرد ثروتمند جهان در طول همه گیری کرونا افزایش یافته و همزمان فقر فقیران نیز بیشتر شده است.
برنا سود ثروتمند ثروت 

  

جزئیات پویش حمایت از بورسدر کنار رویکرد حمایتی دولت به بازار سرمایه اخیرا پویشی با عنوان «مجلس حامی بورس» با محوریت تصویب بودجه برای حمایت از بورس آغاز به کار کرده و تا کنون بیش از 100 نماینده مجلس از آن حمایت کرده‌اند.
گسترش دولت سرمایه بودجه 

  

آیا باید نگران ادغام سویه‌های کرونا باشیم؟ | برای مقابله با فلورونا چه کنیم؟اخیرا اصطلاح دیگری از ادغام دو واژه آنفولانزا و کرونا به نام «فلورونا» ایجاد شده که به مواردی اطلاق می‌شود که فردی به طور همزمان به کووید -19 و آنفولانزا مبتلا شده باشد.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی توئیتر فناوری 

  

کناره گیری بورسی ها از خرید اوراق بدهیاقتصادنیوز: بورسی ها در پایان دی ماه در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت نکردند. بررسی مجموع اوراق فروخته شده در این هفته نشان از کف حجم معاملات در سه هفته اخیر داشته است.
اقتصادنیوز اوراق بدهی ماه 

  

علائمی که نشان می دهد در گذشته کرونا گرفته ایداقتصادنیوز: کرونا می‌تواند قلب را درگیر کند. در این موارد فرد احساس سختی در سینه می‌کند اما تمامی این موارد ممکن است پس از التیام بیماری بروز کند. 2 هفته پس از ابتلا این موارد خفیف و 6 هفته پس از ابتلا این علائم می‌تواند به صورت شدید در فرد ظاهر شود.
اقتصادنیوز قلب 

  

آمارجهانی کرونا 28 دی| امریکا در صدر جدول مبتلایانپایگاه ورلد او مترز جدیدترین آمار از شمار مبتلایان به کرونا و جان باختگان کووید-19 در جهان را اعلام کرد.
۵۵ آنلاین جدول روسیه ویروس 

  

تأکید بر تسریع در تزریق دُز سوم واکسن کرونا در سه هفته آینده به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، جلسه رؤسای کارگروه‌های تخصصی ستاد ملی کرونا عصر امروز (سه‌شنبه) به ریاست محمد مخبر برگزار شد. در این جلسه که رئیس دفتر رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس جمعیت هلال احمر و جمعی دیگر از مدیران دستگاه‌های ذی‌ریط حضور داشتند، وزیر بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت کرونا، میزان…
مهر وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ریزش باورنکردنی قیمت دلار آزاددلار امروز در بازار آزاد اندکی نوسان داشت و در صرافی ملی نیز حدود 200تومان کاهش یافت.
فردا قیمت دلار یورو 

  

تشخیص آلرژی زمستانی از کرونابا ورود به فصل زمستانی همه‌گیری ویروس کرونا تلاش برای تشخیص تفاوت بین آلرژی زمستانی و علائم کووید 19 هنوز هم می‌تواند گیج‌کننده باشد. ظهور نوع اومیکرون وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.
برنا آلرژی ویروس