«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوت

مستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ هرمز شریفیان ــ این نخستین بار نیست که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری با معاون اول خود، «اسحاق جهانگیری» درباره برخی موضوعات به اختلاف‌نظرهای جدی بر می‌خورند.

«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوت

 این نکته را نباید از نظر دور داشت که «جهانگیری» اصالتا یک "اصلاح طلب خوشنام و پراگماتیست" است و پیش از ورود به دولت و در جریان مناظره‌های ریاست‌جمهوری در سال 96 نیز سفت و سخت پای «روحانی» ایستاد و در روزهایی که بسیاری به دولت تدبیر و امید حمله می‌کردند این «جهانگیری» بود که هرگز سپرش را بر زمین نگذاشت.

با این همه و با وجود حمایت گسترده جریان اصلاحات و در سایه گفتمان غالب آنان بود که روحانی توانست گوی سبقت از رقبایش در دو انتخابات ریاست‌ جمهوری سال‌های 92 و 96 را برباید و سیل عظیم حمایت حامیان اصلاحات بود که در وزن‌کشی انتخاباتی «روحانی» را به پاستور رساند.

در پی اخباری درباره کناره‌گیری «جهانگیری» پس از بگومگوی لفظی با رئیس جمهور، «علی ربیعی» سخنگوی دولت خبرهای منتشره درباره استعفا و قهر معاون اول رئیس جمهور را تکذیب اما تائید کرد که «روحانی و جهانگیری» در مواردی دچار اختلاف نظر و در برخی موارد «نظرهای متناقض» شده‌اند.

همچنین "روزنامه سازندگی" نوشت: مباحثه علنی این دو مقام ارشد دولت در "جلسه شورای هماهنگی‌های اقتصادی" و در حضور «علی لاریجانی» و «ابراهیم رئیسی»، منجر به منتشر شدن خبر استعفای جهانگیری شده است.

ماجرا از این قرار بود که در "جلسه شورای هماهنگی‌های اقتصادی" و درحالی که روسای مجلس، قوه قضائیه و شماری دیگر از نمایندگان مجلس و دیگر نهادها حضور داشتند، بین «جهانگیری»، «روحانی» و «محمدباقر نوبخت» بر سر چگونگی "قیمت سوخت" به ویژه بنزین بحثی درگرفت و دولتی‌ها به جای ارائه یک نظر واحد در این جلسه، سه نظر متفاوت بیان کردند.

شماری از نمایندگان و اعضای دولت از "آزادسازی قیمت سوخت" دفاع می‌کردند. «نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و گروهی از اعضای دولت نیز از حامیان دو نرخی شدن بنزین و سهمیه‌بندی در کنار قیمت واقعی آن بودند. در کنار این دو نظر، «جهانگیری» راه دیگری را براساس طرح "هر شهروند ایرانی‌یک سهمیه بنزین" در این جلسه مطرح کرد.

«روحانی» در مخالفت با پیشنهاد «جهانگیری» گفت که «تزریق پول به کف جامعه موجب "افزایش نرخ تورم" و "گرانی‌ها" است و این کار تکرار پرداخت "یارانه مستقیم" و "عوارض تورمی" آن خواهد شد».

همین مخالفت که به‌نظر می‌رسد یک اختلاف نظر کارشناسی است سبب شد تا برخی رسانه‌ها از اختلافات سیاسی میان رئیس جمهور و معاون اولش خبر دهند.

این درحالی است که تعدادی از خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی از هر دو جناح حامیان و منتقدان دولت، گزارش دادند که "در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌‌ سران قوا، «روحانی» خطاب به «جهانگیری» می‌گوید که «شما و اصلاح طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید» و در مقابل جهانگیری، در واکنش به این سخنان، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد، اما تصمیم به ترک جلسه می‌گیرد اما «لاریجانی» از او خواست جلسه را ترک نکند.

از سوی دیگر «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، عصر دیروز و به‌طور ضمنی، بحث بین این دو عضو ارشد دولت را تائید، اما هرگونه استعفا یا کناره‌گیری جهانگیری را تکذیب کرد.

او در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که «آیا اختلاف نظر بین معاون اول با رئیس جمهور و حاضر نشدن بر سر کارش صحت دارد»، گفت: «چیزی که شنیدم بحث فراخی است، یکی از وجود اختلاف نظر می‌گوید و دیگری عنوان می‌کند که ایشان قهر کرده و امروز سرکارش حاضر نشده است، اما آقای جهانگیری در جلسه عصر یکشنبه هیات دولت حضور یافت و به هیچ وجه عنوان قهر ایشان یا از این دست چیزها که در‌شان ایشان و مقامی در سطح ایشان نیست، صحت ندارد».

سخنگوی دولت بروز اختلاف علنی میان روحانی و جهانگیری را تائید کرد و گفت: «در جلسات سطح بالای کشور، نظرات مختلف با آزادی و صراحت بیان می‌شود و بحث اصلاح ساختار بودجه با زندگی روزمره مردم، چگونگی حمایت از مردم و عدم فشار به مردم مرتبط است و در این زمینه دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد».

ربیعی افزود: «ممکن است این دیدگاه‌ها باهم متناقض باشد اما نباید اختلاف در مورد دیدگاه یک سیاست یا درباره ساختار یک بودجه را به اختلاف سیاسی تعمیم داد و این کار غیراخلاقی است و در این شرایط و روزهای پرفشاری که بر دولت می‌گذرد، به این شایعات دامن زده می‌شود».

 

«حسام الدین آشنا»، مشاور رئیس جمهور نیز بروز بحث میان روحانی و جهانگیری را تائید کرد و در توییتی با هشتگ "اختلاف نظر بد نیست"، نوشت: «جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح  و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند».

 

از زمان آغاز به کار دولت دوم حسن روحانی، تاکنون اخبار مختلفی درباره کم رنگ شدن نقش اسحاق جهانگیری، تمایل او به کناره‌گیری و حتی اخباری درباره "استعفا" از سمت معاون اولی منتشر شده است.

بالاگرفتن نارضایتی‌های همگانی از عملکرد دولت به‌خصوص در زمینه اقتصادی و معیشتی و باقی ماندن جهانگیری در دولت آن‌هم درحالی که از قدرت و نفوذ او تا حد زیادی کاسته شده، منجر به علنی شدن اختلافات او و روحانی در جلسات عمومی مقام‌های حکومت نیز شده است.

اما فارغ از دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی باید پذیرفت که اختلاف نظر، بحث و حتی مشاجره از قواعدی سیاست و مدیریت اجرایی است و چه‌بسا که سیاست‌مدارانی از یک جناح نیز در حیطه ساختار اجرایی، بارها و بارها به اختلاف‌نظرهای اساسی رسیده که باعث قطع همکاری آنان شده است.

اینکه این اختلاف را به‌دلیل گرایش سیاسی بدانیم، شاید در بسیاری موارد قضاوت درستی نباشد و البته قرار هم نیست همیشه و یک جناح خاص تمام رفتار و کردارش صحیح و عملکرد و کارنامه‌اش بدون نقص باشد.

اینکه جناح‌های اصلی سیاسی کشور از حالا در فکر انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال و ریاست جمهوری در سال 1400 باشند امری عجیب و غیر واقعی نیست اما اینکه هر اختلاف نظر و دیدگاهی را بخواهیم به‌دلیل جناح بندی‌های سیاسی تقسیم بندی کنیم به‌نظر امری غیر منطقی و غیرخردگرایانه است.

طبیعی است که در بسیاری موارد سیاسیون در اردوی اصولگرایان حرف‌ها و برنامه‌های درستی داشته باشند و در بسیاری موارد هم دچار اشتباه و خطا شوند و این درست اتفاقی است که می‌تواند در جبهه اصلاحات هم رخ دهد. اما هنر سیاست‌ورزی بر اساس منافع ملی آن است که سیاست‌مداران و حاکمان فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بتوانند نقاط مشترک در رقیب را شناسایی و برای نزدیکی روی ان نقاط مشترک کار کنند تا همکاری و همفکری در کنار انتقاد و نظارت، از طرح‌ها و برنامه‌های آنان چیزی بسازد که در نهایت به نفع مردم و کشور تمام شود.

 

حسن روحانی اسحاق جهانگیری رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

موافقت سران قوا با واگذاری سهام دولتی خودروسازان​اقتصاد نیوز:در چندین ماه گذشته بازار خودرو با چالش‌های زیادی مواجه شد و سهامداری بد دولت در شرکت‌های خودروسازی گاهی به ضرر خودروسازان و گاهی به ضرر مصرف‌کنندگان ختم شد. هر چند دولت همچنان مدعی است که دو خودروساز بزرگ کشور دارای هیئت مدیره هستند و دولت دخالتی بر این مجموعه‌ها ندارد، ولی این امر با اتفاقات اخیر قیمت گذاری و نحوه توزیع، دخالت آشکار را نشان می‌دهد.
اقتصادنیوز سران سه قوه بازار خودرو سهام 

  

جدیدترین تصاویر از نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیستصاویری جدید از آخرین نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیس را مشاهده می‌کنید.
نامه نیوز ایران انگلیس 

  

بروجردی: فرصت‌ را برای اروپا تمدید نمی‌ کنیمعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه اروپا هویت مستقل تصمیم‌گیری خود را در قبال آمریکا از دست داده و از این حیث نمی‌تواند در مورد تعهدات برجامی خود نقشی ایفا کند.
مثلث ایران شورای امنیت سازمان ملل شورای عالی امنیت ملی 

  

علی مطهری گفت: مصاحبه با پمپئو یک فرصت خوبی برای خود صداوسیما است که این کار را البته باید در هماهنگی با وزارت خارجه انجام دهد چون انتخاب مصاحبه کننده مهم است.
نامه نیوز علی مطهری مصاحبه وزارت خارجه 

  

چاقوکشی راننده وانت ساندویچی و حمله به زن جوان و همسرشپس از صرف شام، بر سر قیمت با فروشنده و کارگر وی جر و بحث کردیم، زیرا وی قصد داشت بیشتر از قیمت واقعی غذا از ما پول بگیرد، در این حین یکی از آنها با چاقو به سمت من ...
مثلث چاقوکشی خودرو پول 

  

مهدی طائب: برجام هم برای ایران ضرر بود هم امریکاخبرگزاری فارس : رئیس قرارگاه راهبردی عمار گفت: برجام به خودی خود جز ضرر هیچ چیزی برای کشور نداشت اما از سوی دیگر دونالد ترامپ نیز از برجام خارج شد چون فهمید این توافق برای آمریکا نیز جز ضرر چیزی نداشته است.
مثلث مهدی طائب ایران رئیس جمهور 

  

می‌دانم کدام کارگردان با “میترا استاد” رابطه داشته اما نمی‌گویم!ارتباط این خانم با همان کارگردانی ‏است که در این مدت از انتشار خبرها برآشفته شدند و واکنش‌های تندی نشان دادند. من هیچ ‏ارتباطی با میترا استاد نداشتم. می‌دانم کدام کارگردان است، اما نمی‌گویم.
مستقل‌آنلاین 

  

نام فوتبال باشگاهی ایران از رده‌بندی AFC حذف شد!کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال باشگاهی ایران را از رده بندی جدیدش خارج کرد.
مستقل‌آنلاین فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال آسیا 

  اخبار داغ
  

بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند/ می‌توان واردات برخی از اقلام و تجهیزات پزشکی را ممنوع کردرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش های مختلف ارائه شده است، به طور مثال محرومیت از معافیت مالیاتی می تواند برای صادرکنندگانی که ارز مربوطه را پس نمی دهند، اعمال شود.
برنا بانک مرکزی بانک اتاق بازرگانی 

  

بانک مرکزی مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی ندارد/ باید به بانک مرکزی برای سخت گیری در تخصیص ارز حق دادرییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی کشور ندارد گفت: در ماههای اخیر کالاهای اساسی به میزان لازم وارد کشور شده است.
برنا بانک مرکزی بانک ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بزرگ‌ترین ریزش سکه در ده ماه اخیراقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 25 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت برای چهارمین روز متوالی روی مدار نزولی با شیب تند حرکت کرد و سطوح حمایتی بازهم شکسته شدند. دلار مرز روانی 12 هزار تومانی را شکست و تا محدوده 11700 تومانی عقب‌نشینی کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار خودرو یورو 

  

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی فهرست 150 نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود 4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است.
صراط قوه قضاییه بانک مرکزی بانک 

  

ارز مجازی لیبرا منوط به مجوز فدرال رزروقرار بود ارز لیبرا سال آینده میلادی به بازار ارائه شود که با فشار دولت آمریکا این روند به تعویق خواهد افتاد.
ایلنا ارز مجازی ارز بانک مرکزی