اعتماد   |  سیاسی  |  

کارگزاران، اصلاح‌طلبانی برای تمام فصول؟

حزبکارگزاران سازندگی را ، شاید بتوان حزبی پراگماتیست و عملگرا خواند که هم به سازوکار کار سیاست در اشلِ جهانی آشناست و زبان سیاست بین‌الملل را می‌فهمد، هم به رمز و رموز سیاست‌ورزی سنتی و مبتنی بر محافظه‌کاری.

کارگزاران، اصلاح‌طلبانی برای تمام فصول؟

اعتمادآنلاین| احزاب را نمی‌توان از حیثِ کیفیت مقایسه کرد. چه آنکه توان و نفوذ و اثرگذاری هر نیروی سیاسی و منحصربه‌فرد فرد نیروهاست و نمی‌توان هیچ دو نیروی سیاسی را به ‌لحاظ میزان و چگونگی اثرگذاری‌شان بر وضع و حال آن فرهنگ و جامعه سیاسی که این نیروها در آن زیست سیاسی دارند و مرتکب کنش سیاسی می‌شوند، کنار هم گذاشت و قیاس‌شان کرد. اما در عین حال می‌توان همین احزاب را به‌ لحاظ نوع کنشگری و سیاست‌ورزی، چگونگی موضع‌گیری و تبیین سیاست نسبت به رویدادهای مختلف و حتی از حیثِ میزان اثرگذاری و چند و چون نفوذشان بر تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان حاکمیتی مورد بررسی و مداقه قرار داد.

با این نگاه اگر بخواهیم درباره «کارگزاران سازندگی» صحبت کنیم، شاید بتوان آن را حزبی پراگماتیست و عملگرا خواند که هم به سازوکار کار سیاست در اشلِ جهانی آشناست و زبان سیاست بین‌الملل را می‌فهمد، هم به رمز و رموز سیاست‌ورزی سنتی و مبتنی بر محافظه‌کاری. چنان‌که نقش و جایگاه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در قامت پدر معنوی، موید این رویکرد جامع است و به جز این، درحالی در راهبرد کلان اقتصادی، شاید بیش از هر حزب و تشکلی به لیبرالیسم اقتصادی شهره باشد، در مواضع سیاسی و نوع مواجهه با مسائل فرهنگ و جامعه، لزوما این‌قدر مدرن عمل نمی‌کند و در گذر ایام، مقاطعی حتی راه و روشی مبتنی بر ایده‌های سنتی‌تر نیز از خود بروز داده است. این ویژگی و این راهبرد به ‌ظاهر دوگانه اما نه ‌تنها به پاشنه آشیل کارگزاران سازندگی تبدیل نشده، بلکه بالعکس، به نقطه قوت و برگ برنده آنان در سپهر سیاست ایرانی بدل و باعث شده آنان تقریبا در تمامی دوران و در اغلب حوزه‌ها و ارکان حاکمیت، کم و بیش نیروهایی را به ‌نمایندگی در میدان عمل داشته باشند. بماند که طبیعتا وقتی دولت در ید اختیار محمودِ احمدی‌نژاد اصولگراست که مهم‌تر از این خصیصه و وصفِ جناحی (اصولگرایی)، راهبرد سیاسی-انتخاباتی‌اش را در تضاد و دوگانه‌سازی با مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بنا نهاده، بدیهی است که نمی‌توان انتظار داشت که مثلا فلان عضو کارگزاران سازندگی مسوول بهمان بخش از کابینه باشد اما شاید بیراه نباشد که بگوییم به‌ جز مورد استثنایی احمدی‌نژاد و موارد کم‌نظیر مشابه، کارگزارانی‌ها پس از شکل‌گیری رسمی در واپسین روزهای پاییز 74 تاکنون، در اغلب دولت‌ها و مجالس حضور داشته‌اند. چنان‌که همین حالا نه‌تنها از معدود اصلاح‌طلبانی‌اند که در بخش‌هایی بعضا کلیدی از دولت اعتدالی حسن روحانی حضور دارند، بلکه حتی در مجلس به ‌اصطلاح یکدست اصولگرای یازدهم نیز اگرچه در اقلیت مطلق، اما نفراتی دارند. چهره‌هایی چون غلامرضا نوری قزلجه یا جلیل رحیمی جهان‌آبادی که اولی سابقه حضور در مجلس اصولگرای نهم را نیز در کارنامه دارد و دومی، از امیدی‌های دوره دهم بود که البته به ‌گفته برخی اعضای هیات رییسه فراکسیون امید، گهگاه در جلسات فراکسیون رقیب - مستقلین ولایی- نیز حاضر می‌شد و حتی مقاطعی شایعاتی درباره خروج از کارگزاران و پیوستن به حزب تازه‌تاسیس رفاه به دبیرکلی بهروز نعمتی و علاقه‌مند به علی لاریجانی به گوش می‌رسید.

اگر جلیل رحیمی جهان‌آبادی ازجمله معدود اصلاح‌طلبان مجلس دهمی است که موفق به حفظ کرسی خود در مجلس یازدهم شده، غلامرضا نوری قزلجه، دیگر عضو حزب کارگزاران سازندگی در مجلس یازدهم، حالا به جز کرسی اصلی نمایندگی مجلس، صاحب یک کرسی سیاسی مهم دیگر هم هست؛ کرسی مخبری فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یازدهم. فراکسیونی که برخلاف سلفِ خود در دوره دهم، چندان در مناسبات سیاسی و غیرسیاسی درونی پارلمان موثر نیست اما به هر تفسیر در مجلسی که «یکدست اصولگرا» توصیف می‌شود و به مجلسی تک‌فراکسیونی شهره شده، به عنوان «فراکسیون اقلیت» روبه‌روی بزرگان می‌ایستد و می‌خواهد نقش خود را - هر چند ناچیز- ایفا کند. 

نوری قزلجه که حالا سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یازدهم است، در این فراکسیون که نخستین‌بار در روزهای نخست دوره دهم اعلام موجودیت کرد، غایب بود؛ چه آنکه او اساسا نماینده مجلس دهم نبود که بخواهد عضو فراکسیونی باشد. این اما به معنای غیبت او در مجلس دهم نبود. با پایان مجلس نهم و پس از مدتی فعالیت در کسوت معاونت محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی، دوباره به مجلس بازگشت و چند صباحی در مجلس دهم، معاون اجرایی رییس مجلس بود تا در شرایطی که امکان عضویت در فراکسیون منتسب به علی لاریجانی را نداشت، بتواند به‌ نحوی دیگر کنار رییس مجلس دهم فعالیت کند.

ارتباط کارگزاران و علی لاریجانی را اما می‌توان از منظری دیگر نیز مورد بررسی قرار داد؛ انتخابات! دیروز غلامحسین کرباسچی، دبیرکل و یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی در اظهارنظرهایی جداگانه از راهبرد حزب متبوع‌شان در انتخابات ریاست‌جمهوری گفتند و مشخصا از شرایطی صحبت کردند که محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای مرکزی کارگزاران تحت آن وارد گود انتخابات خواهد شد. اما محسن هاشمی که علاوه بر ریاست شورای مرکزی کارگزاران سازندگی، ریاست کمیته انتخابات این تشکل سیاسی را برعهده دارد، درحالی که پیش از این، در رد احتمال کاندیداتوری خود، به شوخی و جدی گفته بود باتوجه به جمیع جهات باید در صحت و سلامت عقلانی کاندیداهای احتمالی تردید کرد، از علی لاریجانی - البته کنار چهره‌هایی چون ظریف و جهانگیری- به عنوان کاندیداهای احتمالی نام برده است.

 

هرچند پیش از این در یادداشتی با عنوان «مانیفست انتخاباتی هاشمی»، از احتمال نه چندان اندک کاندیداتوری فرزند ارشد آیت‌الله نوشته و گفتیم که این تکذیبیه‌ها احتمالا برای دور شدن از حواشی تا زمان مقتضی باشد اما این نکته نیز انکارناشدنی است که بحث از تکرار تجربه ائتلاف 92 و 96 و حمایت اصلاح‌طلبان از اصولگرایی میانه‌رو که از ماه‌ها پیش مطرح و البته چندان مورد وثوق قاطبه اصلاح‌طلبان نیست، حامیانی در جمع کارگزارانی‌ها دارد و از مصادیق این اصولگرای میانه‌روی خوش‌آتیه نیز همین علی لاریجانی است که در انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، دست‌کم در مقاطعی گزینه مطلوب کارگزاران سازندگی بود؛ حزبی که کار سیاست را بلد است و با رویکردی عملگرا، می‌داند کنش سیاسی باید معطوف به نتیجه و منفعت باشد. 

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

حزب کارگزاران اصلاح طلبان لیبرالیسم   اخبار برگزیده
  

بایدن با مجموعه‌ای از بحران‌ها مواجه است/ رئیس‌جمهور جدید آمریکا اشتیاق خود برای بازگشت به برجام را نشان داده است/ گذاشتن پیش شرط مانعی برای مذاکره استاستاد روابط بین‌الملل گفت: دولت جدید آمریکا اشتیاق خود را نشان داده است و تاکید کرده که می‌خواهد مذاکرات را برای بازگشتن به توافق هسته‌ای آغاز کند.
ایلنا ایران ایران و آمریکا هسته ای 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : یه گزارش نامه نیوز، محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه 17 اسفند 1399 با ارسال دو نامه جداگانه خطاب به پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان و آیت‌الله العظمی سیستانی مرجع عالیقدر مسلمانان، از ملاقات و گفت‌و‌گوی اخیر این دو رهبر عالی مقام دینی با یکدیگر ابراز خرسندی کرد و از شخصیت‌های دینی، نخبگان، آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و صلح‌جویان جهان…
نامه نیوز احمدی نژاد سود نخبگان 

  

احمدی نژاد به دنبال تخریب کدام چهره سیاسی بود؟سلیمی نمین گفت: احمدی نژاد تلاش زیادی کرد که لاریجانی را تخریب کند و این تخریب را هم به دست برخی از نیروهای اصولگرا صورت داد.
گسترش احمدی نژاد عباس سلیمی نمین شورای نگهبان 

  

آمریکا: منتظر پیشنهادی سازنده از طرف ایران هستیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه کشورش پیشنهاد حضور در نشستی با حضور طرف‌های برجام را داده گفت که واشنگتن منتظر «پیشنهادی سازنده» از طرف ایران است.
مثلث سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

خبر بد درباره فروش میوه در کشورآمارها هم مهر تائیدی است از فشار اقتصادی روی شانه‌های مردم. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ تورم کل کشور بهمن ماه سال 99 بیش از 34 درصد بود.
مستقل‌آنلاین فروشنده مرکز آمار ایران ایران 

  

پشت پرده شادی گل ستاره استقلالمرادی اعلام کرد که برای عقد قرارداد با استقلال تنها به 20 ثانیه زمان نیاز داشته است.
خانه فوتبال شادی ستاره استقلال 

  

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات‌ها باید بر اساس عدالت باشدیک عضو کمیسیون تلفیق به بررسی ابعاد مختلف مصوبه بودجه سال 1400 و نقاط قوت آن پرداخت و با بیان اینکه افزایش 25درصدی حقوق دارای سقف است، گفت: معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد.
ایلنا افزایش قیمت تامین اجتماعی بیمارستان 

  

تفاوت قیمت نوبرانه چند خودرو مدل 1400 با 99 در بازارقیمت برخی خودروها که در یکی دو هفته اخیر با مدل 1400 تحویل شده اند در بازار مشخص شده است.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

سیدحسن خمینی می‌تواند رئیس‌جمهور باشد؟درباره سید‌حسن خمینی قصه متفاوت است. ایشان فاقد تجربه اجرائی کلان در سطح حکومت هستند اما او به لحاظ ظرفیت فکری و عقبه اجتماعی و سیاسی‌ای که دارد و حمایت گسترده‌ای که می‌تواند از جانب نیرو‌های توانمند از ایشان صورت بگیرد و همچنین با ملاحظه توان بسیج‌کننده‌ای که در جامعه دارد، می‌تواند در نبود آقای خاتمی یکی از چهره‌های مثبت و مؤثر در انتخابات باشد
فردا سید حسن خمینی انقلاب اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

2 شرط کاندیدای نظامی انتخابات 1400 برای رابطه با آمریکا /نمی شود دور کشور دیوار کشیدسردار دهقان کاندیدای انتخابات 1400 به خبرگزاری ایسنا گفت: شاید زمانی می شد دور کشور دیوار کشید و فرکانس ها را کنترل کرد تا تنها یک صدا ارسال شود ولی الان چنین امری غیرممکن است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت خودرو در 1400 کاهش می یابد؟ عوامل موثر بر جهت گیری بازار خودروبازار خودرو در حالی روزهای نسبتا آرام و کم مشتری را سپری می کند که ایجاد اطمینان نسبت به این بازار برای خریداران و فروشندگان نیازمند برنامه ریزی دقیق در خصوص میزان تولید و عرضه خودروسازان است...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

چگونگی پذیرش بیمار در بیمارستان‌های دولتی با حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعیرئیس بیمارستان سینا درباره حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی و اقدامات انجام شده در این بیمارستان در جهت نسخه نویسی الکترونیک، گفت: هنوز فرایند نوشتار مکتوب نسخ وجود دارد، زیرا زیرساخت‌های پیچیده‌تری لازم است که شاید در مراکز تامین اجتماعی وجود داشته باشد ولی ما در عمل نسخ را در سرنسخه بیمارستانی می‌نویسیم.
۵۵ آنلاین بیمارستان بیمه تامین اجتماعی بیمه 

  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  اخبار داغ
  

صنایع پیشرو در بورس 1400/ کارشناسان خرید چه سهم هایی را در سال آینده پیشنهاد می‌کنند؟یک تحلیلگر بورس معتقد است اکثر سهم‌ها برای خرید به قیمت جذابی رسیده‌اند. اگر این موضوع را در کنار تثبیت قیمت دلار در حوالی 25 هزار تومان و همچنین رشد کامودیتی‌ها بگذاریم، اکثر گروه‌ها و شرکت‌های بزرگ مستعد رشد هستند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

علت ابتلای بشار اسد به کرونا /اتهام سعودی‌ها علیه ایران /نامه آمرانه آمریکا به اشرف غنیالعربیه مدعی شده کرونایی شدن بشار اسد و همسرش با سفر محرمانه سورنا ستاری به سوریه مرتبط است. وال‌استریت ژورنال سرنخ کارزار تبلیغاتی منفی علیه واکس‌های غربی را در دستان سازمان اطلاعات روسیه یافته است.
اقتصادنیوز بشار اسد ایران العربیه 

  

واکنش پلیس به فروش واکسن کرونا در ناصرخسرورئیس پلیس پایتخت درباره فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو بیان کرد: به ندرت چنین مواردی را نیز ما هم شنیده ایم اما یک پدیده شایع است.
گسترش پلیس فتا پلیس پایتخت 

  

رشد بورس بر شانه غول‌ها +اینفودر معاملات امروز شاخص کل بورس بر شانه رشد قیمت نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز رشد کرد.
اقتصادنیوز شاخص قیمت 

  

افزایش شدید تعداد کودکان کرونایی در تهراناستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
اقتصادنیوز کودکان تهران 

  

فرار ویروس جهش یافته از کیت های تشخیص کرونامتخصص بیماری های عفونی دانشگاه گفت: با استفاده از کیت های PCR علی رغم اینکه ابتلای افراد به کرونا قابل تشخیص است، اما امکان شناسایی نوع ویروس کرونایی که فرد را آلوده کرده فراهم نیست.
گسترش ویروس ایران کودکان 

  

واکسن های ایرانی ضد کرونا از شهریور 1400 در دسترس استرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص آخرین اطلاعات تولید واکسن های ایرانی کرونا شرح داد.
برنا تولید 

  

ایمن ترین واکسن کرونا در اختیار مردم قرار می گیرد/ تا دو ماه و نیم آینده دیگر دغدغه واکسن کرونا نخواهیم داشترییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: امکانات تولید انبوه واکسن کرونا فراهم شده است و به ملت عزیز ایران قول می دهیم طی 2 ماه و نیم آینده، چیزی به نام دغدغه واکسن در کشور نخواهیم داشت.
برنا ماه تولید ایران 

  

ظرف یکماه آینده خبرهای خوبی درباره واکسن ایرانی کرونا به مردم می دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: شان جمهوری اسلامی این است که علاوه بر خود کشور واکسن کل منطقه را هم
خبرفوری وزارت بهداشت بهار جمهوری اسلامی 

  

رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس / سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 10 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 210 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

آمار واکسن‌های تزریق شده کرونا در ترکیه به بیش از 10 میلیون دوز رسیدوزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد شمار واکسن‌های تزریق شده کرونا در این کشور به بیش از 10 میلیون دوز رسید.
اعتماد ترکیه وزارت بهداشت