برنا   |  اجتماعی  |  

تداوم حال خوب دریاچه ارومیه وابسته به تامین حق آبه از منابع آب حوزه آبریز

علی حاجی مرادی گفت: تقریبا به تمامی افراد اثبات شده که احیای دریاچه ارومیه شدنی است و تنها متغیری که می‌تواند تاثیرگذار باشد موضوع تامین حق آبه دریاچه ارومیه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه است.

تداوم حال خوب دریاچه ارومیه وابسته به تامین حق آبه از منابع آب حوزه آبریز

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ پس از روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از کارهای مهمی که در دستور کار هیات دولت و مسئولان قرار گرفت احیای دریاچه ارومیه بود و کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به مدیریت اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، شروع به فعالیت کرد.

طی سالیانی که از تشکیل این کارگروه می‌گذرد شاهد اقدامات لازم و راهکارهای جامع برای احیای دریاچه بوده‌ایم و به حد قابل توجهی نیز این کارگروه کارهای خود را با موفقیت پشت سر گذرانده است و در حال حاضر نیز ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از اصلی‌ترین متولیان این امر برنامه‌های فراوانی را احیای بیش از پیش دریاچه، بازگرداندن میزان آب دریاچه به قبل از خشکسالی و پایداری میزان حجم آبی که در دریاچه وجود دارد خواهد داشت.

در این خصوص گفتگویی را با علی حاجی مرادی، مسئول واحد برنامه‌ریزی دفتر تهران ستاد دریاچه ارومیه، داشتیم.

حاجی مرادی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بیان کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه نسبت به سال شروع عملیات احیا که سال 93 بود به میزان 115 سانتی طراز بیشتری دارد، این موضوع در حالی است که در سال‌های قبل از احیا دریاچه ما با کاهش 40 سانتی‌متری روبرو شدیم اما موضوعی که از اهمیت بالایی نسبت به اعداد و ارقام ارائه شده برخوردار است مبحث اثبات رساندن آب به پیکره دریاچه است که باعث زنده ماندن دریاچه خواهد شد که می‌تواند باعث بازیابی شرایط گذشته دریاچه در دهه های 70 و 80 شود.

وی ادامه داد: تقریبا به تمامی افراد اثبات شده که احیای دریاچه ارومیه شدنی است و تنها متغیری که می‌تواند تاثیرگذار باشد موضوع تامین حق آبه دریاچه ارومیه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه است.

این مقام مسئول در خصوص افزایش بازدید مردم از این دریاچه پس از احیای آن نیز گفت: آمارهای موثقی در این خصوص از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی وجود دارد که نشان دهنده این موضوع است که بیش از 55 درصد میزان آمد و شد با راه‌های منتهی به دریاچه ارومیه وجود دارد، این آمارها حاکی از این است که مردم از دیدن دریاچه ارومیه گریزان نیستند و با شوق و علاقه‌ای خاص برای بازدید از دریاچه به آن مکان می‌روند که این مبحث نشان دهنده حال خوب دریاچه ارومیه است.

حاجی مرادی در رابطه با این موضوع که طی سالیان گذشته و قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه چندین بار برای احیای دریاچه تلاش‌هایی انجام شده اما پس از طی مدتی نتیجه‌ای را در بر نداشته است بیان کرد: تا زمانی که برای  تامین حق آبه دریاچه ارومیه به عنوان یک حق آبه زیست محیطی احترام قائل باشیم، می‌توانیم بگوییم احیا دریاچه ارومیه صورت گرفته است؛ اما عدم تامین یکساله حق آبه دریاچه ارومیه یعنی اینکه هر چه در این 5 سال برای هدف خود که احیای دریاچه بوده تلاش کرده‌ایم به عقب باز خواهیم گشت.

وی در خصوص میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه و میزان اثرگذاری آن نیز بیان کرد: ماهیت وجود دریاچه ارومیه به این شکل است که با تبخیر از سطح آن بالانس دمایی در شهرهای اطراف دریاچه ایجاد شود به نحوی که در سال‌های 1393 و 1394 با بدترین وضعیت خشکی دریاچه ارومیه مواجه بودیم، شرایط دمایی شهر تبریز به عنوان نمونه به دماهای بالای 40 درجه رسیده بود اما در حال حاضر با توجه به بالانس دمایی که وجود دارد شرایط دمایی اطراف دریاچه ارومیه به نحوه قابل قبولی نسبت به سال های گذشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: ماهیت این گونه دریاچه‌ها به این شکل است که در فصول غیر زراعی باید حداکثر تلاش را انجام داد که منابع آب را به این دریاچه‌ها منتقل کرد تا براساس شرایط اقلیمی طبیعی در فصل تابستان منابع ورودی در فصل تابستان تبخیر شود و تلاش ما در یک سال آبی باید به این شکل باشد که هرساله بتوانیم میزان آبی که به دریاچه  وارد می کنیم عدد تعادلی آن از میزان تبخیر آن سال بیشتر باشد.

حاجی مرادی در پایان نیز به نقش دولت در رابطه با احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: برای پاسخ دادن به این سوال به گذشته باید رجوع کرد، در سال‌های 85 و 86 میزان بارش‌های دریاچه ارومیه 410 میلی‌متر بوده اما طراز دریاچه حدود 30 سانتی متر کاهش داشته و در سال‌های 87 و 88 نیز 420 میلی‌متر بارش داشته اما باز هم حدود 25 سانتی‌متر کاهش طراز آب دریاچه را داشتیم. در سال آبی جاری حدود 480 میلی‌متر بارش داشتیم که به میزان 106 سانتی‌متر افزایش طراز داشته‌ایم، بنابراین اگر بیشترین میزان بارش را هم در حوزه دریاچه ارومیه داشته باشیم و اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام ندهیم کاری از پیش نخواهیم برد. به همین دلیل است که از نقش دولت و کارگروهی که در راستای احیای دریاچه و همچنین ستاد احیاست سخن به میان می‌آوریم و اگر شاید اقدامات موثر و راهکارهایی که در این رابطه انجام گرفت نبودیم هم اکنون احیای مجدد دریاچه شکل نگرفته بود ولی هنوز  نمی‌توانیم بگوییم که دریاچه در وضعیت ثبات قرار دارد.

دریاچه ارومیه ارومیه شهرسازی   اخبار برگزیده
  

دامنه‌های غیرایرانیِ خبرگزاری «فارس» به دلیل تحرم‌های آمریکا، مسدود شده و تنها دامنه «ir.» این خبرگزاری در دسترس است.
نامه نیوز دستورالعمل ایالات متحده آمریکا ترافیک 

  

نماینده پیشین ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: شخصا معتقدم تصمیم به خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی از سوی شورای امنیت تصمیم خوبی است و حتی در موارد دیگری هم که کشور با خطراتی مواجه شده است که این تصمیم می‌توانست اجرا شود.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

در آستانه انتخابات؛ نمایندگان مجلس به یاد کارگران افتادند/ از پرداخت یارانه 75 هزار تومانی تا رسمی شدن همه‌ قراردادی‌ها!در شرایطی که کارگر، دستمزدش یک‌چهارم خط فقر است و نمی‌داند که آیا همین فردا شاغل خواهد ماند یا خیر، نمی‌تواند به هیچ کدام از پروپاگانداهای بی‌پشتوانه و بعضاً غیرکارشناسانه در رابطه با یارانه و مزد و همسان‌سازی اعتماد کند؛ با این حال، سوال اساسی یعنی مطالبه‌ی اساسی همچنان پابرجاست: چرا در طول چندین دوره از ادوار پیاپی مجلس، هیچ زمان هیچ تلاشی برای اجرای قانون کار و احقاق حقوق کار...
ایلنا درآمد انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

پیش فروش 5 محصول ایران خودرو از امروز با موعد تحویل یک سالهطرح جدید فروش فوری و اقساطی محصولات ایران خودرو از5 تا 6 بهمن ماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

خودروسازان باز هم دپو می کنند؟آن طور که از خطوط تولید خودروسازان خبر می‌رسد در دی‌ماه سال جاری به نسبت سال گذشته تولید افزایش مناسبی را تجربه کرده با این حال تغییری در میزان عرضه به بازار توسط خودروسازان ایجاد نشده است.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو تولید 

  

آمریکا رسماً فرمانده نیروی قدس را تهدید به ترور کرد!هوک در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» با تکرار ادعا‌های بی‌اساس علیه سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس، تهدید کرد اگر سردار قاآنی هم مانند وی به نظامیان آمریکایی آسیب بزند، او را نیز ترور می‌کنند.
مستقل‌آنلاین قدس دونالد ترامپ ایران 

  

خواننده لس‌آنجلسی وسط اجرا در تهران دستگیر شدرئیس پلیس اماکن تهران بزرگ از دستگیری سامان خواننده معروف لس‌آنجلسی در حین اجرای کنسرت در شمال تهران خبر داد.
مستقل‌آنلاین خواننده تهران پلیس 

  

مرکل: تا زمانی که توافق بهتری در کار نیست، برجام را نابود نکنیمصدراعظم آلمان در بیاناتی مدعی شد که تا توافق بهتری نسب به برجام حاصل نشود، دیگر کشورها نباید این توافق بین‌المللی را کنار بگذارند.
مثلث آنگلا مرکل نیویورک تایمز کار 

  

نماینده مجلس: برای افزایش حقوق کارکنان، در صحن علنی مجلس تلاش می‌کنیمیک عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان دولت که در لایحه بودجه 99 دیده شده، به هیچ وجه جوابگوی کمبودهای سبد هزینه خانوار نیست.
مثلث کمیسیون اجتماعی مجلس درآمد دولت 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  اخبار داغ
  

کولاکوویچ: در المپیک، بدترین شرایط تمرین، زندگی و حمل و نقل را دارید/ والیبال ایران پتانسیل مبارزه با هر تیمی را داردسرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: تیم ایران، شاید پتانسیل کسب مدال المپیک را نداشته باشد ولی پتانسیل مبارزه با هر تیمی را دارد.
تسنیم المپیک المپیک 2016 والیبال 

  

معرفی باارزش‌ترین ارزهای دیجیتالی​اقتصاد نیوز:بیت‌کوین کماکان باارزش‌ترین ارز دیجیتالی در جهان است.
اقتصادنیوز اقتصاد بیت کوین ارز 

  

راز معطل ماندن تقاضا و ارزان نشدن قیمت خودروشرکت‌های خودروساز در شرایطی از رکورد افزایش تولید در دی‌ماه سال‌جاری خبر می‌دهند که بازار همچنان تشنه عرضه خودرو است. آن طور که از خطوط تولید خودروسازان خبر می‌رسد در دی‌ماه سال جاری به نسبت سال گذشته تولید افزایش مناسبی را تجربه کرده با این حال تغییری در میزان عرضه به بازار توسط خودروسازان ایجاد نشده است.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

بلیط هواداران تراکتور ارزان شدروز یکشنبه تیم پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان تراکتور خواهد بود.
ایلنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزشگاه آزادی 

  

پرسپولیس، بلیت تراکتوری‌ها را نیز ارزان کرد!باشگاه پرسپولیس بهای بلیت بازی با تراکتور را در شرایطی کاهش داد که این کاهش قیمت برای جایگاه هواداران تیم میهمان نیز اعمال شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

یک قرن همراهی دو ملت ایران و عراق در مبارزه با استکباریک قرن پس از قیام مردم عراق به فتوای آیت‌الله محمدتقی شیرازی علیه انگلیسی‌ها، بار دیگر قیام کردند و برای گرفتن انتقام خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی خواهان خروج نظامیان آمریکایی از عراق شدند.
شما‌نیوز دولت جنگ جهانی دوم ایران 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ ناکامی دوباره دلار و سکه در مرزشکنیاقتصادنیوز؛ روز گذشته پنجشنبه 3 بهمن‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران افزایشی شدند اما همچنان این جابه‌جایی‌های قیمتی در دامنه‌ای محدود رخ می‌دهد و مرزهای مقاومتی به شکل موثری شکسته نشده‌اند. امروز دلار آمریکا در محدوده 13500 تومانی جابه‌جا شد و نتوانست از این محدوده مقاومتی بالاتر رود و محدوده 13600 تومانی را تجربه کند. سکه طرح جدید هم به رغم صعود تا سقف محدوده 3...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

وزیر ارشاد: کیفیت جشنواره تئاتر فجر امسال را مثبت ارزیابی می‌کنم«سیدعباس صالحی» در دیدار با دست اندرکاران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد:خبرهایی که ما از قبل شنیدیم، نشان از کیفیت بالای برگزاری این جشنواره دارد و دوستان با توجه به شرایط سختی که وجود داشت مسیر را به شکلی درست پیش برده‌اند.
شما‌نیوز معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره تئاتر