برنا   |  اجتماعی  |  

تداوم حال خوب دریاچه ارومیه وابسته به تامین حق آبه از منابع آب حوزه آبریز

علی حاجی مرادی گفت: تقریبا به تمامی افراد اثبات شده که احیای دریاچه ارومیه شدنی است و تنها متغیری که می‌تواند تاثیرگذار باشد موضوع تامین حق آبه دریاچه ارومیه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه است.

تداوم حال خوب دریاچه ارومیه وابسته به تامین حق آبه از منابع آب حوزه آبریز

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ پس از روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از کارهای مهمی که در دستور کار هیات دولت و مسئولان قرار گرفت احیای دریاچه ارومیه بود و کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به مدیریت اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، شروع به فعالیت کرد.

طی سالیانی که از تشکیل این کارگروه می‌گذرد شاهد اقدامات لازم و راهکارهای جامع برای احیای دریاچه بوده‌ایم و به حد قابل توجهی نیز این کارگروه کارهای خود را با موفقیت پشت سر گذرانده است و در حال حاضر نیز ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از اصلی‌ترین متولیان این امر برنامه‌های فراوانی را احیای بیش از پیش دریاچه، بازگرداندن میزان آب دریاچه به قبل از خشکسالی و پایداری میزان حجم آبی که در دریاچه وجود دارد خواهد داشت.

در این خصوص گفتگویی را با علی حاجی مرادی، مسئول واحد برنامه‌ریزی دفتر تهران ستاد دریاچه ارومیه، داشتیم.

حاجی مرادی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بیان کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه نسبت به سال شروع عملیات احیا که سال 93 بود به میزان 115 سانتی طراز بیشتری دارد، این موضوع در حالی است که در سال‌های قبل از احیا دریاچه ما با کاهش 40 سانتی‌متری روبرو شدیم اما موضوعی که از اهمیت بالایی نسبت به اعداد و ارقام ارائه شده برخوردار است مبحث اثبات رساندن آب به پیکره دریاچه است که باعث زنده ماندن دریاچه خواهد شد که می‌تواند باعث بازیابی شرایط گذشته دریاچه در دهه های 70 و 80 شود.

وی ادامه داد: تقریبا به تمامی افراد اثبات شده که احیای دریاچه ارومیه شدنی است و تنها متغیری که می‌تواند تاثیرگذار باشد موضوع تامین حق آبه دریاچه ارومیه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه است.

این مقام مسئول در خصوص افزایش بازدید مردم از این دریاچه پس از احیای آن نیز گفت: آمارهای موثقی در این خصوص از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی وجود دارد که نشان دهنده این موضوع است که بیش از 55 درصد میزان آمد و شد با راه‌های منتهی به دریاچه ارومیه وجود دارد، این آمارها حاکی از این است که مردم از دیدن دریاچه ارومیه گریزان نیستند و با شوق و علاقه‌ای خاص برای بازدید از دریاچه به آن مکان می‌روند که این مبحث نشان دهنده حال خوب دریاچه ارومیه است.

حاجی مرادی در رابطه با این موضوع که طی سالیان گذشته و قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه چندین بار برای احیای دریاچه تلاش‌هایی انجام شده اما پس از طی مدتی نتیجه‌ای را در بر نداشته است بیان کرد: تا زمانی که برای  تامین حق آبه دریاچه ارومیه به عنوان یک حق آبه زیست محیطی احترام قائل باشیم، می‌توانیم بگوییم احیا دریاچه ارومیه صورت گرفته است؛ اما عدم تامین یکساله حق آبه دریاچه ارومیه یعنی اینکه هر چه در این 5 سال برای هدف خود که احیای دریاچه بوده تلاش کرده‌ایم به عقب باز خواهیم گشت.

وی در خصوص میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه و میزان اثرگذاری آن نیز بیان کرد: ماهیت وجود دریاچه ارومیه به این شکل است که با تبخیر از سطح آن بالانس دمایی در شهرهای اطراف دریاچه ایجاد شود به نحوی که در سال‌های 1393 و 1394 با بدترین وضعیت خشکی دریاچه ارومیه مواجه بودیم، شرایط دمایی شهر تبریز به عنوان نمونه به دماهای بالای 40 درجه رسیده بود اما در حال حاضر با توجه به بالانس دمایی که وجود دارد شرایط دمایی اطراف دریاچه ارومیه به نحوه قابل قبولی نسبت به سال های گذشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: ماهیت این گونه دریاچه‌ها به این شکل است که در فصول غیر زراعی باید حداکثر تلاش را انجام داد که منابع آب را به این دریاچه‌ها منتقل کرد تا براساس شرایط اقلیمی طبیعی در فصل تابستان منابع ورودی در فصل تابستان تبخیر شود و تلاش ما در یک سال آبی باید به این شکل باشد که هرساله بتوانیم میزان آبی که به دریاچه  وارد می کنیم عدد تعادلی آن از میزان تبخیر آن سال بیشتر باشد.

حاجی مرادی در پایان نیز به نقش دولت در رابطه با احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: برای پاسخ دادن به این سوال به گذشته باید رجوع کرد، در سال‌های 85 و 86 میزان بارش‌های دریاچه ارومیه 410 میلی‌متر بوده اما طراز دریاچه حدود 30 سانتی متر کاهش داشته و در سال‌های 87 و 88 نیز 420 میلی‌متر بارش داشته اما باز هم حدود 25 سانتی‌متر کاهش طراز آب دریاچه را داشتیم. در سال آبی جاری حدود 480 میلی‌متر بارش داشتیم که به میزان 106 سانتی‌متر افزایش طراز داشته‌ایم، بنابراین اگر بیشترین میزان بارش را هم در حوزه دریاچه ارومیه داشته باشیم و اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام ندهیم کاری از پیش نخواهیم برد. به همین دلیل است که از نقش دولت و کارگروهی که در راستای احیای دریاچه و همچنین ستاد احیاست سخن به میان می‌آوریم و اگر شاید اقدامات موثر و راهکارهایی که در این رابطه انجام گرفت نبودیم هم اکنون احیای مجدد دریاچه شکل نگرفته بود ولی هنوز  نمی‌توانیم بگوییم که دریاچه در وضعیت ثبات قرار دارد.

دریاچه ارومیه ارومیه شهرسازی   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است
برنا پول صندوق بین المللی پول شورای پول و اعتبار 

  

ایرنا - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی، تهدید بزرگی برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی است.
نامه نیوز ایرنا جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشتایرنا نوشت: طی هفته گذشته، قیمت سکه، یک درصد افت کرد. دلار در کانال 11 هزار و 600 تومانی تثبیت شد و بورس 1.8 درصد رشد کرد. بازار خودرو نیز ثبات در قیمت برخی محصولات و کاهش یک میلیون‌تومانی برخی دیگر را در آخرین هفته مردادماه، از سر گذراند. دلار هفته گذشته را در کانال … نوشته تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بورس تهران ایران خودرو سکه و طلا 

  

رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده«عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ عبدالرضا همتی در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار … نوشته رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بانک مرکزی بانک پول 

  

ضرغامی: زنده باد دومینوی مبارزه با فسادضرغامی از تشکیل مثلث قوه قضائیه، دستگاه‌های اطلاعاتی و فعالان رسانه‌ای در موج جدید مقابله با مفاسد اقتصادی حمایت کرد.
مثلث رسانه مفاسد اقتصادی 

  

عبدالناصرهمتی درگفت‌وگو با NBC: اکنون با کنترل نرخ ارز ثبات نسبی بر بازار حاکم شده‌است + فیلماقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی (NBC) آمریکا با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی شورای پول و اعتبار بانک 

  

«رئیسی» در مبارزه با فساد سرد نخواهد شدرئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: «رئیسی» همراهان خوبی دارد و در مبارزه با فساد سرد نخواهد شد.
خبرفوری مدرسه درآمد پدر 

  

تورم مرداد ماه به 42.2 درصد رسیدمرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه مرداد ماه 98 برای خانوار‌های کشور به 42.2 درصد رسید که نسبت به
خبرفوری تورم ماه ایران