ایلنا   |  اقتصادی  |  

"اهمیت فروش فوق‌العاده در خرده‌فروش‌ها در شرایط گسترش بیماری کرونا"

در ایران بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالاها توجه شده است.

"اهمیت فروش فوق‌العاده در خرده‌فروش‌ها در شرایط گسترش بیماری کرونا"

در ایران بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالاها توجه شده است.

عرضه کالاها با حداقل 15 ‌درصد تخفیف قیمت، ازجمله اقداماتی است که عرضه‌کنندگان(تامین‌کنندگان و خرده‌فروشان) به منظور افزایش فروش بکار می‌گیرند. این اقدام که تحت نام حراج کالاها شناخته می‌شود به دلایل مختلف ازجمله برای شناسایی محصولات جدید و همچنین کاهش قیمت کالاها برای افزایش فروش کل و در نتیجه افزایش درآمد و به تبع ان سود بیشتر انجام می‌گیرد.

  حراج کالا از جمله موضوعات مهم در قوانین و مقررات اقتصادی کشورها به ویژه در شکل‌گیری و فعالیت بنگاه‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی دیده شده است. در ایران هم در بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالاها، عرضه محصولات بصورت حراج در واحد صنفی و برگزاری فروش فوق‌العاده در واحدهای صنفی با نظارت سازمان‌های صنفی و بازرگانی توجه شده است. در این بین همواره مسئولین دولتی اقتصاد و روسای سازمان‌های صنفی، برای بلندمدت تاکید بر نهادینه شدن برگزاری منظم فروش فوق‌العاده در اصناف با نظارت دستگاه‌های متولی دارند. اما در بسیاری از سال‌ها متولیان دولتی، برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا را نیز پیگیرند. درنتیجه گاهی درخصوص روش‌های و شیوه‌های برگزاری حراج بین مسئولین دولتی و متولیان سازمان‌های صنفی برای کوتاه‌مدت اختلاف نظروجود دارد. چراکه همواره تاکید اصناف و سازمان‌های صنفی، برگزاری فروش فوق‌العاده با نظارت کامل سازمان‌های صنفی در واحدهای صنفی است. اما برخی از مسئولین دولتی بر برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم هم تاکید دارند. علل مخالفت تشکل‌های صنفی با برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات، معایب این روش به خصوص اجحاف‌های مختلف به مصرف‌کنندگان است که برخی از عمده‌ترین دلایل آنها بشرح ذیل است:

 برای حضور در نمایشگاه‌ها، باید غرفه اجاره نمایند که هزینه زیادی دارد و این هزینه، قیمت کالاها را افزایش زیادی می‌دهد.

هزینه آماده سازی غرفه‌ها، قفسه‌بندی مناسب، استفاده از ابزار و امکانات مخصوص نگهداری و عرضه، حمل کالا به محل برگزاری نمایشگاه و...، تاثیر زیادی بر هزینه فعالیت و به تبع آن افزایش قیمت محصولات دارد.

مدت زمان برگزاری نمایشگاه‌های محدود است، درصورت مشکل‌دار بودن و یا عدم رضایت خریداران از کالای خریداری شده (از نظر کیفیت، مرغوبیت، قیمت، جنس و ضمانت‌نامه‌های کالا و غیره)، حال اگر خریدار بعداز برگزاری نمایشگاه متوجه مشکل کالا شد، امکان تعویض یا پس دادن محصول بسیار سخت و حتی نشدنی است.

 برنامه‌ریزی، آماده‌سازی، برپایی و کنترل و نظارت بر نمایشگاه‌های عرضه مستقیم مطلوب و مناسب، ازجمله دغدغه‌های مسئولین بازرگانی و اصناف کشور است، که وقت و نیروی فراوانی از آنها گرفته می‌شود.

امکان ارائه کالاهای بنجول، نامرغوب و قاچاق در این گونه نمایشگاه‌ها بسیار زیاد است.

 استفاده از بارکد و فاکتورهای چاپ شده در نمایشگاه‌ها، به دلیل محدود بودن زمان برگزاری و پرهزینه بودن این ابزار، بسیار کم است.  

 در دوره برپایی نمایشگاه‌ها، ترافیک سنگینی درشهرها، به خصوص در محدوده برگزاری نمایشگاه ایجاد می‌شودمشکلات فراوانی برای عموم مردم بوجود می‌آید.

اما روش دیگر حراج که تحت نام «فروش فوق‌العاده در بنگاه‌های خرده‌فروشی تحت نظارت و کنترل سازمان‌های صنفی» است در صورت برنامه‌ریزی و ساماندهی مطلوب و بهینه آن، می‌تواند با ارائه کالاها به قیمت  مناسب در زمان‌های اوج تقاضا، بسیار مفید و لازم است. عمده‌ترین مزایای و ویژگی‌های این گونه حراج‌ها نسبت به سایر روش‌ها بشرح ذیل است:

مشخص بودن محل‌های واحدهای صنفی مشارکت کننده در فروش فوق‌العاده برای مردم، درنتیجه امکان استرداد و تعویض کالاها در صورت دارا بودن عیب و اجحاف فراهم است. این امر موجب کاهش امکان عرضه کالاهای نامرغوب و بنجل به مصرف‌کنندگان می‌شود.

هزینه برگزاری این گونه حراج به دلیل عدم تحمیل هزینه‌های مختلف اجاره غرفه، حمل کالا، قفسه بندی و ....، نسبت به نمایشگاه‌ها بسیار کمتر است

نظارت بر فعالیت و عملکرد واحدهای صنفی(با توجه به سابقه‌آنها) مشارکت کننده در این حراج، بسیار آسان و کمتر از سایر روش‌ها می‌باشد.

برگزاری بسیاری از حراج‌ها در زمان‌های مناسب، بدون دخالت مسئولین دولتی با توجه به ماهیت، ویژگی و خصوصیات کالاها و زمان‌های افزایش عرضه و تقاضا انجام می‌شود.

آنچه مسلم است یکی از ویژگی‌های مهم نظام توزیع کارآ و مطلوب در هرکشوری، امکان فروش محصولات به‌صورت حراج‌ در ایام مختلف سال است. این حراج‌ها معمولا با توجه به نوع کالاها در زمان‌های مختلف برای فروش بیش‌تر و با قیمت کم‌تر در جهت جلب رضایت مصرف‌کنندگان با در نظر گرفتن سود مناسب بنگاه‌های صنفی، صورت می‌پذیرد. لازم بذکر است در اکثر کشورهای جهان، حراج کالاها در زمان‌های مختلف به‌خصوص ایامی که مصرف برخی کالاها با تقاضای بیش‌تری همراه است، در بنگاه‌های کوچک و بزرگ خرده‌فروشی برگزار می‌شود. در نتیجه در اکثر کشورها، از حراج در واحدهای تولیدی و خرده‌فروشی (صنفی) استقبال بیشتری می‌شود. اگرهم نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات به‌قیمت کم‌تر شکل‌گیرد، با برنامه‌ریزی در محل‌های مشخص که دارای استانداردهای لازم رفاه مصرف‌کنندگان و فروشندگان داشته باشد، انجام می‌گیرد. در ایران در سالیان گذشته با توجه به مشکلات ساختاری نظام توزیع کالا و خدمات، بخشی از حراج‌های انجام شده در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا انجام می‌گرفت. اما با توجه به معایب و مشکلات این شیوه از حراج برای مصرف‌کنندگان در کنار مشکلات بوجود آمده ناشی از گسترش بیماری کرونا در شهرها و مناطق مختلف کشور، ضرورت یافته که از تجمع عموم مردم در مناطق مختلف شهرها جلوگیری شود. براین اساس همچون بیشترکشورها برنامه‌ریزی برای برگزاری فروش فوق‌العاده در واحدهای صنفی زیر مجموعه اتاق اصناف ایران با نظارت کامل اتحادیه‌ها و دیگر دستگاههای نظارتی مصوب شده است.

درنتیجه بیشتر مقدمات انجام این کار مهم و اساسی در ایام آخر سال صورت گرفته و به اتحادیه‌های مختلف و به خصوص آنهای که در تامین کالاهای اساسی و مهم مورد نیاز عموم مردم مشارکت بیشتری دارند، در جهت برنامه‌ریزی و ساماندهی حراج در واحدهای صنفی مشخص و توانا در مناطق مختلف شهرها، بررسی، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی لازم انجام گیرد. همچنین کارهای زیادی برای شکل‌گیری گروههای مختلف کنترل و نظارت بر برگزاری حراج واقعی در بنگاه‌های صنفی و جلوگیری از برگزاری هر گونه حراج غیرواقعی انجام گرفته و این موضوع در حال توسعه نیز می‌باشد. انشائ الله با برگزاری هر چه بهتر این حراج در سال جاری امکان تداوم این فعالیت در بنگاه‌های صنفی و جلوگیری از برگزاری سایر روش‌های حراج کالا که علاوه بر مشکلات زیادی برای مصرف‌کنندگان و اصناف، امکان سرایت و همه‌گیری بیشتر این بیماری خطرناک را دارد، جلوگیری شود. این موضوع تنها با انجام موفق و مطلوب فروش فوق‌العاده در آخر سال جاری و به ویژه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌رسانی به عموم کسبه و مردم بر رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک استاندارد و محدود شدن در افراد در حضورشان در واحد صنفی و در کل مشارکت با بازرسان و کادر درمانی کشور و اصناف امکانپذیر است.

بهنام آقاحسین شیرازی  مدیر بازرسی و نظارت اتحادیه پوشاک تهران

 

 

درآمد کالاهای اساسی ایران   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

فنی ترین استراتژی برای مقابله با کرونا دسترسی سریع به واکسیناسیون استعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: فنی ترین و دقیق ترین استراتژی در حال حاضر در تمام دنیا
خبرفوری واکسیناسیون ویروس دورهمی 

  

افت 3500 واحدی بورس تهران/ سبزترین نماد بورسی امروز در روز سرخپوشی شاخصبورس تهران امروز هم سرخپوش شد و با افزایش نسبی عرضه در نماد‌های بزرگ و کوچک آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

کارآیی واکسن کرونای فایزر مستلزم تکرار سالانه تزریق استمدیرعامل شرکت فایزر در اظهاراتی که دیروز افشا شده، اعلام کرد دوز سوم واکسن این شرکت باید به فاصله 6 تا 12 ماه تزریق شده و این تزریق هر سال یک بار باید تجدید شود.
اعتماد مصاحبه ماه ویروس 

  

ارائه پیشنهادها به ستاد کرونا برای برگزاری مراسم شب‌های قدر/ فعلا تصمیمی گرفته نشده است/ توضیح درباره عدم جریمه افرادی که خون اهدا می‌کننددبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه پیشنهادها درباره برگزاری مراسم شب‌های قدر به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شده است، توضیحاتی درباره عدم جریمه افرادی که خون اهدا می‌کنند، ارائه کرد.
ایلنا وزارت بهداشت انتقال خون تامین اجتماعی 

  

بورس قرمزپوش ماندشاخص کل بورس تهران در ادامه روند کاهشی خود با افت بیش از 3500 واحدی تا ساعت 9 و نیم صبح امروز، به عقب‌نشینی در کانال 1.2 میلیون واحدی ادامه داد.
ایلنا بورس تهران شاخص تهران 

  

چرا گرفتار موج چهارم کرونا شدیم/ دو روایت مختلف از قرمز شدن کشور به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با آغاز سال نو و به فاصله چند روز بعد از سال تحویل، به یکباره شاهد افزایش موارد ابتلاء به کرونا در کشور بودیم. به طوری که از تعداد شهرهای آبی و زرد کم شد و بر تعداد شهرهای نارنجی و قرمز افزوده شد. حالا با گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز سال جدید، بیمارستان‌های کشور پر شده از بیماران بد حال کرونایی و دیگر تخت خالی در کمتر شهر نارنجی و قرمز وجود دارد که…
مهر وزارت بهداشت بهار خبرنگار 

  

راهکاری برای قطع زنجیره کرونارئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا گفت: با واکسینه کردن 16 و نیم میلیون نفر حدود 20درصد از مردم در معرض خطر، شانس مرگ کاهش می‌یابد، ولی آمار ابتلا تغییری نمی‌کند.
گسترش کوبا ویروس وزارت بهداشت 

  

افزایش قیمت سکه و طلا در بازار امروز (1400/01/28) + جدولهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (شنبه 28 فروردین) به قیمت 10 میلیون و 680 هزار تومان به فروش رسید.
گسترش قیمت سکه و طلا جدول 

  

وضعیت معاملات بورس امروز شنبه 28 فروردینشاخص کل بورس تهران در ابتدای معاملات امروز شنبه 28 فروردین 1400 با افت 2894 واحدی به یک میلیون و 240 هزار و 463 واحد رسید.
فردا بورس تهران شاخص تهران 

  

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال هفته جدید کاری می‌روند که در دو روز آخر هفته پیش نوسانات بازار تشدید شد و در روز چهارشنبه 3 نشانه منفی مهم در معاملات بازار مشاهده شد.
نامه نیوز سهام عدالت اصفهان سهام 

  

قیمت سکه و طلا امروز 28 فروردین / قیمت‌ها صعودی شدهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (شنبه 28 فروردین) به قیمت 10 میلیون و 680 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا بهار 

  

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سنگین پالایشگاه تهران می‌شودرینگ داخلی بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه نفتای سنگین پالایش نفت تهران است
برنا انرژی پالایشگاه تهران