مهر   |  فرهنگی  |  

زنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم آنلاین دومین جایزه سالانه به مهربانی شنبه یکم آذرماه 99 در ستاد دارالاکرام با حضور تنی چند از کارشناسان و پژوهشگران و حضور اسکایپی برخی از مدیران شعب دارالاکرام برگزار شد. مؤسسه خیریه دارالاکرام از سال 1398 با همکاری کمیسیون حقوق بشر اسلامی، جایزه سالیانه‌ای را با هدف ترویج و تقدیر از تلاش‌های ملی جهت ارتقای وضعیت و حقوق کودک طراحی کرده تا هر ساله در…

زنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم آنلاین دومین جایزه سالانه به مهربانی شنبه یکم آذرماه 99 در ستاد دارالاکرام با حضور تنی چند از کارشناسان و پژوهشگران و حضور اسکایپی برخی از مدیران شعب دارالاکرام برگزار شد. مؤسسه خیریه دارالاکرام از سال 1398 با همکاری کمیسیون حقوق بشر اسلامی، جایزه سالیانه‌ای را با هدف ترویج و تقدیر از تلاش‌های ملی جهت ارتقای وضعیت و حقوق کودک طراحی کرده تا هر ساله در روز جهانی کودک به منتخبان اهدا کند. موضوع فراخوان جایزه سال 1399، «تلاش‌های مربوط به تغییر موفق سبک زندگی، متناسب با شرایط بحران کرونا با تمرکز بر حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص» بوده است.

شاخص‌های انتخاب از سوی هیئت داوران نیز شامل مواردی چون فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی داوطلبانه شهروندان؛ فعالیت‌های گروهی و سازمانی برای تدارک زیر ساخت‌های فنی و تخصصی مورد نیاز تحصیل کودکان؛ فعالیت‌های حمایتی و امدادی افراد و نهادهای مختلف که مستقیماً به مقوله تحصیل و امکانات مادی دانش آموزان کم برخوردار مربوط می‌شود؛ فعالیت‌های حمایتی افراد و نهادهای مختلف در مورد سایر نیازهای خانواده‌های کم برخوردار؛ فعالیت‌های متنوع در عرصه هنری، تفریحی و سرگرمی برای کودکان؛ فعالیت‌های انجام شده برای کودکان دارای نیازهای خاص (کودکان دارای معلولیت)؛ فعالیت‌های رسانه‌ای آموزشی و ترویجی برای رفع نیازهای مربوط به تغییر سبک زندگی متناسب با حق تحصیل کودکان بوده است که همگی با توجه به شرایط خاص تحصیل کودکان در شرایط کرونا مورد نظر قرار گرفته‌اند.

در این مراسم، منتخبان این جایزه سالانه در سه بخش معرفی شدند. خانم مریم اربابی، معلم مدرسه ابتدایی شاهد گرمه از استان خراسان شمالی که در زمان ابتلاء به کرونا و بستری بودن در بیمارستان، هم چنان خدمتگزاری و تدریس را رها نکرد؛ سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور به دلیل ابتکارات و طرح‌های نوآورانه جهت خدمت رسانی به کودکان دارای معلولیت و نیازهای خاص؛ و مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین به دلیل تلاش‌های حمایتی قابل توجه از کودکان نیازمند در استان‌های مختلف در بحران کرونا.

حسین ساکت، حقوقدان پیشکسوت و رئیس هیئت مدیره انجمن حقوق شناسی، به عنوان اولین سخنران، ضمن تحسین و قدردانی از این اقدام مؤسسه دارالاکرام آن را به عنوان الگویی برای دیگر کشورها در منطقه معرفی کرد. وی ضمن اشاره به شرایط نامطلوب زنان و کودکان در ایران و سایر کشورهای جهان و اعمال خشونت نسبت به آنها، هرگونه اقدام در پشتیبانی و حمایت از حقوق کودکان بی گناه و بی‌پناه را شایسته تقدیر و ستایش دانست. وی هم چنین ضمن قدردانی از دست اندرکاران دارالاکرام و خیرین کشور جهت حمایت از کودکان، خاطر نشان کرد برای داشتن آینده‌ای درخشان، باید کودکانی مستعد، آماده و سرشار از علم و دانش و هنر داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، ابتدا خواهر مریم اربابی که از طریق اسکایپ در این مراسم شرکت کرده بودند ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و برازنده بودن عنوان این همایش (جایزه سالانه به مهربانی)، بخشش، مظلومیت و مهربانی را از جمله ویژگی‌های بارز آن معلم فداکار دانستند. سپس خانم طائفی، معاون مدرسه شاهد، از مریم اربابی به عنوان بهترین معلم مدرسه نام بردند.

سپس مریم تقوی، مدیر شعبه مشهد از طریق اسکایپ، به نمایندگی از سایر مدیران شعب به خانواده این معلم فداکار تسلیت گفت و ضرورت برگزاری جایزه سالانه را به ویژه در بحران کرونا و برای کودکان آسیب دیده اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت دانست.

در ادامه نیز مصطفایی، نماینده مؤسسه خیریه مهر آفرین، ضمن قدردانی از دست اندرکاران مؤسسه دارالاکرام، جایزه سالانه به مهربانی را از جمله مهم‌ترین اقدامات این مؤسسه برشمرد. وی خاطر نشان کرد که در مؤسسه خیرآفرین هم چون دارالاکرام از صدقه دادن پرهیز می‌شود و تاکنون این مؤسسه رویکرد اجتماعی شرکتی را دنبال کرده است.

نماینده مؤسسه مهر آفرین هم چنین افزود که اقدامات این مؤسسه در حمایت تحصیلی از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست به ویژه در بحران کرونا، در سه مرحله و با کمک بنگاه‌های اقتصادی صورت گرفته است. وی به تهیه تبلت، موبایل و سایر لوازم الکترونیک جهت آموزش مجازی، ایجاد واحد پشتیبانی جهت آموزش کاربرد این لوازم برای دانش آموزان، و هم چنین پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری با حمایت بنگاه‌های اقتصادی داوطلب اشاره کرد.

برقی، نماینده سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سخنران بعدی این مراسم بود. وی ضمن سپاس از تمامی فعالان حوزه حقوق کودک که در مسیر عدالت انسانی گام بر می‌دارند، گفت که هم اکنون 152 هزار کودک استثنایی در 1600 مدرسه خاص و 2000 مدرسه پذیرا، مشغول به تحصیل و در حال رشد و تکامل هستند. وی از نیکوکارانی قدردانی کرد که توانسته‌اند با مهربانی لبخندی بر لب کودکان کم توان ذهنی که از داشتن آغوش گرم خانواده محروم هستند.

نماینده سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از راه اندازی نهضت توان افزایی با هدف تأمین کالاهای آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی با هزینه‌ای معادل 355 میلیارد خبر داد. وی هم چنین برای جلب مشارکت سایر نهادهای مردمی و دولتی اعلام آمادگی کرد. برقی حمایت مؤسسه دارالاکرام از دانش آموزان کم برخوردار در سراسر کشور را اقدامی ارزنده در جهت رشد و شکوفایی این دانش آموزان برشمرد.

در پایان پس از اهدای جوایز به منتخبان مراسم، مصطفی میراحمدی زاده، مدیر عامل مؤسسه دارلاکرام ضمن قدردانی از شرکت حاضران در این مراسم به ایراد سخن پرداخت. وی پس از مروری گذرا بر شعبه‌های 21 گانه دارالاکرام در 15 استان و 86 شهرکشور، اشاره کرد که کار خیر را باید با دقت، سلامت، شفافیت و با پرهیز از صدقه پروری انجام داد تا کارهای خیر ما مانع توسعه منابع انسانی نشود.

وی همچنین افزود تجربه سال‌ها فعالیت در این حوزه نشان داده است که نیت خیر الزاماً به کار خیر منجر نمی‌شود و چه بسا انسان‌های بزرگی که علی رغم نیات خیر، ممکن است به دلیل ندانستن راه درست آن، به جای کمک ضربه هم بزنند.  

مدرسه موبایل آموزش مجازی   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

ترامپ حامیانش را به لغو نتایج انتخابات فراخواند و بایدن از اتحاد مقابل کرونا گفترئیس جمهور منتخب آمریکا اساس سخنرانی خود به مناسب عید شکرگزاری را، توصیه به هموطنانش برای خودداری از
خبرفوری دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

جزییات همکاری ایران و روسیه در مورد واکسن کروناسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: ایران با طرف روسی در مورد واکسن کرونا همکاری می کند.
۵۵ آنلاین ایران ایران و روسیه وزارت بهداشت 

  

کاهش 30 درصدی قیمت خودرو طی 20 روزبررسی ها بازار خودرو حاکی از کاهش 20 تا 30 درصدی خودروهای داخلی، مونتاژی و وارداتی نسبت به 20 روز گذشته است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هشدار درباره خوش‌بینی خطرناک کروناییاقتصادنیوز: مسوولان وزارت بهداشت و حوزه سلامت، از افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به 90 درصد و توقف روند صعودی بستری کرونایی در بیمارستان‌های تهران می‌گویند در حالی که هنوز اعداد فوت و بستری کرونا در کل ایران، بالا و بسیار نگران‌کننده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت کودکان جوانان 

  

درگذشت خبرنگار کانال بالکان شبکه سحر بر اثر کرونادراگان میلیویویچ، خبرنگار کانال بالکان شبکه سحر روز چهارشنبه (5 آذرماه) به علت ابتلا به ویروس کرونا در بلگراد جان باخت.
اعتماد خبرنگار بالکان ویروس 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه | پنجشنبه 6 آذرقیمت طلا ، قیمت سکه | پنجشنبه 6 آذر
مستقل‌آنلاین قیمت جدول بهار 

  

«هیچ داروی شیمیایی، گیاهی و سنتی برای کرونا وجود ندارد»ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ما هیچ دارویی اعم از داروهای شیمیایی، سنتی و گیاهی نداریم که درمان قطعی کرونا باشد و کلیه داروها سیکل کمکی دارند. ایرج حریرچی پنجشنبه 6 آذر در حاشیه ستاد مقابله با کرونای استان قزوین، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: تست سریع در استان‌ها و … نوشته «هیچ داروی شیمیایی، گیاهی و سنتی برای کرونا وجود ندارد» اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز آموزش دارو قزوین 

  

اکثریت مخاطبان خبرفوری اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی را ضروری می‌دانند / بیش از یک‌سوم مخاطبان دچار مشکل شدندکانال خبرفوری در یک نظرسنجی، از مخاطبان خود خواسته درباره اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی در کشور نظر
خبرفوری تعطیلات سلامت 

  

هزینه درمان کرونا چقدر است؟ +جدولهزینه درمان ویروس کرونا را در جدول زیر مشاهده می کنید
گسترش هزینه درمان جدول