مهر   |  فرهنگی  |  

سطح روابط فرهنگی ایران و آذربایجان گسترش پیدا می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ در نشست خبری مشترک با آنار کریم اف وزیر فرهنگ آذربایجان که عصر دیروز، دوشنبه 30 خرداد 1401 در تالار وحدت برگزار شد، با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی مشترک دو کشور ایران و آذربایجان گفت: در دیداری که امروز صورت گرفت دو طرف بر علاقه خود برای انجام فعالیت‌های…

سطح روابط فرهنگی ایران و آذربایجان گسترش پیدا می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ در نشست خبری مشترک با آنار کریم اف وزیر فرهنگ آذربایجان که عصر دیروز، دوشنبه 30 خرداد 1401 در تالار وحدت برگزار شد، با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی مشترک دو کشور ایران و آذربایجان گفت: در دیداری که امروز صورت گرفت دو طرف بر علاقه خود برای انجام فعالیت‌های مشترک در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سینمایی، تجسمی، شعر و ادبیات به دلیل تاریخ و فرهنگ مشترکی که بین دو کشور وجود دارد، تاکید داشتند.

وی رابطه ایران و آذربایجان را رابطه‌ای خویشاوندی دانست و گفت: رابطه ایران و آذربایجان فراتر از یک رابطه‌ همسایگی و همجواری است و ما با هم خویشاوند هستیم؛ بنابراین هر چیزی را که مانع پیشرفت روابط باشد، کنار خواهیم زد چرا که اشتراکات فرهنگی و مشاهیر مشترک تاریخی در میان دو کشور وجود دارد که همگی می‌تواند باعث پیوند بیشتر باشد.

وزیر فرهنگ کشورمان سفر آنار کریم اف را آغاز فصل نوینی در گسترش ارتباطات تاریخی، فرهنگی و تمدنی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دانست و افزود: در آینده‌ای نزدیک در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک فرهنگی همه این موارد را ذکر خواهیم کرد و تلاش خواهیم داشت سطح این روابط گسترش یابد.

اسماعیلی به علاقه خود و همتای آذربایجانی برای ادامه سفرهای فرهنگی مشترک اشاره کرد و گفت: ما هر دو بر انجام برنامه‌های فرهنگی مشترک همچون برپایی نمایشگاه کتاب، جشنواره‌های فیلم و ساخت آثار سینمایی در مورد مشاهیر و سایر مواردی که در پیشرفت روابط تاریخی کشور موثر باشد، هم نظر بودیم و امیدواریم این سفر و دیدارهایی که وزیر محترم آذربایجان در ایران خواهند داشت بتواند زمینه‌ساز این گام بلند باشد و اراده‌ دوطرف را برای گسترش روابط افزایش دهد.

آنار کریم اف وزیر فرهنگ آذربایجان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میهمان‌نوازی همتای خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به روابط مناسب میان دو کشور بسیار امیدوارم تا صفحه‌ جدیدی از تعاملات فرهنگی بین ایران و آذربایجان شکل بگیرد.

وی ادامه داد: ما نیز همانند همتای ایرانی معتقدیم که روابط دو کشور فراتر از دوستی و همسایگی است و می‌تواند بیش از گذشته گسترش یابد.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان هدف از سفر به ایران را در کنار همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، گسترش همکاری‌های فرهنگی بیان کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در دو کشور وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط فرهنگی شود که این میان می توان به فعالیت‌هایی چون برپایی نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری هفته‌های فرهنگی، حفظ آثار تاریخی مشترک و برگزاری هفته‌های فیلم اشاره کرد.

وی در پایان این دیدار گفت: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به کشور آذربایجان دعوت می‌کنم و امیدوارم سفر ایشان‌ به آذربایجان زمینه‌ساز امضای تفاهم‌نامه و منجر به تقویت روابط فرهنگی و هنری دو کشور شود.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان که پیش از ظهر امروز وارد تهران شده بود، مورد استقبال رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران قرار گرفت. همچنین وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در بدو ورود به تهران با حضور در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) با اهدای گل به مقام شامخ بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کرد.

روابط عمومی ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

سهم برابر بانک و بورس در تامین کسری بودجه دولت +نموداربراساس گزارش های بانک مرکزی در هفته آخر بهار 1401 دولت توانسته مجموعا هزار و 960 میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد که سهم بانک ها و بورسی ها برابر بوده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بودجه 

  

خبر کرونایی خوب برای جام جهانیبا اعلام مسووولان بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی کرونا جام‌جهانی 2022 قطر را تهدید نمی کند.
برنا جام جهانی سازمان بهداشت جهانی اورژانس 

  

آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 9 تیر 1401در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران 

  

یک بازیکن شاخص دیگر هم از گردونه‌ی رقابت‌های تنیس ویمبلدون کنار رفت.
ورزش۳ شاخص تنیس 

  

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورسافزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.
گسترش سرمایه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

آبله میمون و کرونا با هم در اتباط اند؟مدیرگروه بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.
مستقل‌آنلاین دانشجو تورم خانواده 

  

شوک به خریداران سکه/افزایش یک میلیون تومانی قیمت سکه امامی/قیمت سکه رکورد زدسکه امامی تا این لحظه 15 میلیون و 550 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته افزایش یک میلیون تومانی را ثبت کرده است.
فردا افزایش قیمت قیمت 

  

بازارطلا و ارز 1401/04/09 / قیمت دلار چند؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 432 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 15 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا یورو ارز قیمت 

  

فرار حقیقی ها از بورس /روند نزولی ارزش معاملاتبورس تهران این هفته با افت شاخص ها مواجه شد اما میزان کاهش شاخص ها زیاد نبود و عملا می توان گفت بورس در یک هفته فقط درجا زده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آمار کرونا ایران 9 تیر مشخص شدوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازاربه جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این بازار است.
گسترش سرمایه بهار بهره وری 

  

فوت 3 هموطن کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 529 ابتلای جدیدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
برنا 

  

آمار جدید فوتی های کرونا اعلام شد (9 تیر)براساس اعلام وزارت بهداشت متاسفانه در شبانه روز گذشته 3 هموطن در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت