از سرمایه گذاری در پروژه‌های پژوهشی تا سوءاستفاده از دختران زیر سن قانونی

اقتصادنیوز: این روزها نام جفری اپستین میلیاردر و بانکدار سرشناس ایالات متحده به علت پرونده مرتبط با فساد اخلاقی او بسیار شنیده می شود.

از سرمایه گذاری در پروژه‌های پژوهشی تا سوءاستفاده از دختران زیر سن قانونی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، جفری اپستین متهم است که دخترانی زیر سن قانونی را در اموری مثل ماساژ غیرقانونی استخدام می کرده و حتی نام مشتریانی مثل بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده نیز به این پرونده باز شده است. با این وجود به نظر می رسد اپستین یک چهره دیگر نیز دارد؛چهره ای که دوست دار علم به نظر می رسد.

این روزها نام جفری اپستین میلیاردر و بانکدار سرشناس ایالات متحده به علت پرونده مرتبط با فساد اخلاقی او بسیار شنیده می شود. جفری اپستین متهم است که دخترانی زیر سن قانونی را در اموری مثل ماساژ غیرقانونی استخدام می کرده و حتی نام مشتریانی مثل بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده نیز به این پرونده باز شده است. با این وجود به نظر می رسد اپستین یک چهره دیگر نیز دارد؛چهره ای که دوست دار علم به نظر می رسد.

 چندین دهه است که حضور جفری اپستین در جامعه علمی ایالات متحده جا افتاده است. اپستین به بسیاری از دانشمندان برجسته در سراسر جهان کمک کرده تا پیشرفت کنند و به نوان یک خیرخواه سخاوتمند و حامی جدی پروژه های پژوهشی شناخته می شود.

اما آیا این حجم از فعالیت های علمی باعث می شود فراموش کنیم که او اخیرا دستگیر و به اتهام قاچاق دختران جوان در نیویورک متهم شده است؟ ورج تلاش کرده با دوازده نفر از پژوهشگرانی که با اپستین همکاری کرده اند صحبت کند اما تقریبا هیچ یک از این افراد حاضر به گفتگو نشده اند.

اپستین و موسسات خیریه ای که وی کنترل می کردند، میلیون ها نفر را به تحقیقات و موسسات علمی امیدوار کرده بود و خود اپستین نیز بارها در محافل تحقیقاتی سخنرانی کرده بود. اپستین به جامعه علمی نشان داده بود که یک مرد مشتاق و علاقه مند به پیشرفت علمی است و این درحالی بود که خود او او هرگز دارای درجه علمی قابل توجهی نبود (بالاترین حد دوره تخصصی که او از سر گذرانده بود در حد یک معلم دبیرستانی بود)، اما علاقه و سرمایه گذاری های اپستین در عرصه علم به نظر بسیار قوی می رسید و به راحتی می توانستید تصور کند که اپستین همیشه امیدوار بوده زندگی متفاوتی داشته باشد و یک دانشمند شود.

مارتین نواک، ریاضیدان و متخصص علوم زیستی هاروارد، در سال 2002 در مورد اپستین به مجله نیویورک گفت: "وقتی با جفری در مورد کار صحبت کنید حس می کنید با یک همکار متخصص صحبت می کنید."

چهره دوگانه میلیاردر فاسد آمریکایی / از سرمایه گذاری در پروژه های پژوهشی تا سوء استفاده از دختران زیر سن قانونی / برگزاری سمینارهای علمی در چندقدمی مراکز فساد

نواک به قضاوت اطلاعات مطبوعاتی یکی از نزدیکترین افراد حوزه علم و دانش در ارتباط با اپستین است. اپستین در اوایل سال 2000برای نواک حدود نیم میلیون دلار هزینه کرد تا او این رقم را صرف تحقیقات خود کند. افزون بر این ها از سال 2003، نواک و اپستین اغلب به جزیره خصوصی اپستین در جزایر ویرجین آمریکا سفر می کنند. وقتی نواک در سال 2003  درهاروارد استخدام شد، اپستین، یک برنامه آزمایشی گسترده را آغاز کرد که هزینه های آن بالغ بر 6.5 میلیارد بود و ناگفته پیداست که توسط اپستین طراحی شد. بعدها اپستین و بنیاد علمی او متعهد شد حدود 30 میلیون دلار تا پایان پروژه به این آزمایشگاه اهدا کند.

نواک در سال 2002 به مجله نیویورک گفت: "اپستاین زندگی من را تغییر داده است. به دلیل حمایت او، احساس می کنم می توانم کاری را که می خواهم انجام دهم. "

نواک به تماس های مطبوعات درباره اپستین پاسخ نمی دهد و مشخص نیست که این دو نفر در حوزه های مختلف تا چه حد با یکدیگر همگاری داشته اند.  دانشگاه هاروارد نیز در خصوص هدیه 30 میلیون دلاری اپستین واکنشی خنثی نشان داده و اعلام کرده است این دانشگاه در مورد ماهیت مبالغ خیریه اظهار نظر نمی کند.

یکی دیگر از نزدیکان جفری اپستین، فیزیکدان مشهور دانشگاه آریزونا؛ لارنس کراوس است. او با اتهامات متعدد  آزار و اذیت جنسی علیه اپستین مخالف است و حتی در سال 2008(نخستین مرحله پرونده اپستین) از حامیان سرسخت او بود. وی در سال 2011 به نشریات گفت: "به عنوان یک دانشمند، من همیشه چیزهای مختلف را بر اساس شواهد تجربی قضاوت می کنم و اپستین همیشه چند دختر 19 تا 23 سال را اطراف خود داشت. اما اما من هرگز رفتار عجیب یا دختران زیر سن قانونی در کنار او ندیده ام .به عنوان یک دانشمند هر چند من با این رفتار او موافق نبودم اما او را بیش از دیگران باور دارم."

اما چرا کراوس مدافع اپستین است؟ شاید علتش این باشد که کراوس بزرگتری کنفرانس سال 2006 برای شناخت گرانش را در ملک شخصی اپستین در جزایر ویرجین برگزار کرد و چهره های مهمی مثل استیون هاوکینگ فقید یا برندگان جوایز نوبل در رشته های فیزیک و اخترشناسی را دعوت کرد.عکس های منتشر شده از این رویداد نشان می دهد که بسیاری از این شرکت کنندگان در جزیره خصوصی  اپستین اقامت کردند که  گفته می شود بسیاری از قربانیانی که  مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند در همان محل اسکان داشتند.  

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

سرمایه دختران رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

نماینده اصلاح طلب: محدودیت تردد ظریف در نیویورک نشانگر ترس آمریکا از رایزنی‌های ایران استنماینده مردم تهران در مجلس محدودیت تردد وزیر امور خارجه در سفر کاری به نیویورک را نشانگر ترس و واهمه دولت آمریکا از رایزنی‌ها و حضور مؤثر و تأثیر گذاری دیپلماسی رسانه‌ای ظریف بر افکار عمومی آمریکا و جهان دانست.
مثلث فاطمه ذوالقدر نیویورک ایالات متحده آمریکا 

  

جدیدترین طرح فروش اقساطی محصولات ایران‌خودرو​اقتصاد نیوز:گروه خودروسازی ایران‌خودرو نیز همانند رقیب دیرینه خود بازهم دست به کار شد و با ارائه شرایط جدیدی از محصولاتش، مصرف کنندگان واقعی را برای تامین خودروی مورد نیازشان فراخواند. این شرایط فروش با تسهیلات نسبتا مناسبی ارائه شده و عرصه را برای ورود دلالان تنگ می‌نماید.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

قیمت خودرو تا پایان تابستان ارزان نمی‌شودامیرحسین کاکایی، یک کارشناس خودرو می‌گوید: هیچ یک از مولفه‌های اقتصادی تغییر نکرده و بعید است تا پایان تابستان قیمت خودرو در بازار ایران ارزان شود. زمانی که قیمت دلار تا یک ماه به نرخ 12 هزار تومان ثابت باقی بماند آن زمان می‌توان انتظار داشت که قیمت خودرو نیز ارزان شود.
مستقل‌آنلاین قیمت خودرو ایران 

  

وزارت خارجه ایران ادعای مذاکره موشکی را تکذیب کرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ریزش قیمت خودرو در پی کاهش نرخ دلار/111 به کمتر از 50 میلیون تومان رسیدخودروهای گران قیمت بازار با ریزشی قابل توجه روبرو شد اما قیمت پراید 111 با کاهشی یک میلیون و 700 هزار تومانی نسبت به 10 روز قبل و ریزشی در حدود 300 هزار تومانی در قیاس با روز گذشته مواجه بود...
مستقل‌آنلاین قیمت خودرو دلار 

  

رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در جلسه کابینه مدعی شد که واشنگتن به دنبال تغییر نظام ایران نیست.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

ظریف : اگر دنبال بمب هسته‌ای بودیم خیلی وقت پیش این کار را می‌کردیمفارس : وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیس اقدام لندن در توقیف نفتکش ایرانی در آبراه‌ بین‌المللی را دزدی دریایی توصیف کرد و گفت که انگلیس با این اقدام به تحریم‌های آمریکا علیه ایران کمک کرد.
مثلث هسته ای ایران سرمایه 

  

وزارت خارجه آمریکا : حاضریم بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کنیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی که از موضع مقام های این کشور درباره مذاکره بدون پیش شرط با ایران سخن می گفت، اظهار کرد: به یاد داشته باشید 12 شرط مطرح شده از سوی وزیر خارجه همچنان روی میز است.
مثلث وزارت خارجه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

برخی فعالان دنیای اقتصاد به تحلیل وضعیت قریب‌الوقوع قیمت‌ها در بازار دلار پرداختند.
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

عصبانیت برانکو در الاهلیبرانکو ایوانکوویچ درخواست استراحت یک روزه بازیکنان الاهلی در اردوی اتریش را نپذیرفت.
مستقل‌آنلاین برانکو ایوانکوویچ برانکو اتریش 

  اخبار داغ
  

مردم به ریسک بالای بازار ارز توجه کنند/ تاثیر اخبار سیاسی بر نوسان نرخ ارزرئیس بانک مرکزی درباره تحولات اخیر بازار ارز و تحلیل‌هایی که ارائه می شود، ‌ یادداشتی منتشر کرد.
ایلنا ارز نرخ ارز بانک مرکزی 

  

روند هیجانی کاهش نرخ ارز در ساعات بعد از ظهر امروز تا حدی اصلاح شد و قیمت بازار آزاد، صرافی و نیما تقریباً در یک سطح قرار گرفت که نشان‌دهنده بازگشت ثبات به بازار است.
نامه نیوز ارز نرخ ارز ایران خودرو 

  

همتی: اظهارات برخی مسئولین در مورد ارز نظر شخصی آنهاست نه دیدگاه بانک مرکزیرئیس کل بانک مرکزی گفت: اظهارات کارشناسان و برخی مسؤلین محترم در مورد بازار و روند نرخ و آینده بازار ارز ،نظر و تحلیل شخصی آنها است و لزوما دیدگاهها و نظرات بانک مرکزی نیست.
تسنیم ارز نرخ ارز بانک مرکزی 

  

آمریکا: ایران در حال تجدیدنظر و ارزیابی مجدد اهداف ما استاقتصادنیوز؛ ژنرال «فرانک مک‌کنزی»، فرمانده سنتکام (نظامیان آمریکا در خاورمیانه) پس از ورود به عمان مدعی شد که ایران در حال محاسبات مجدد و ارزیابی نیات نیروهای آمریکایی است.
اقتصادنیوز ایران خاورمیانه وزارت خارجه 

  

مبارزه‌طلبی جالب بایدن با ترامپ؛ مردی بیا مسابقه شنای سوئدی!​اقتصادنیوز: جو بایدن گفت، حاضر است با دونالد ترامپ یک مسابقه شنای سوئدی داشته باشد.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ ترامپ 

  

نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در دیدار با یک هیات انگلیسی گفت که به زودی گفت‌وگوهای بیشتری میان اربیل و بغداد به منظور دستیابی به راه‌حل ریشه‌ای مشکلات دو طرف صورت می‌گیرد.
نامه نیوز رئیس جمهور خاورمیانه دولت 

  

ارز دولتی به جای واردات برنج پاکستانی به مردم پرداخت شود مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از واردات برنج پاکستانی و هندی، گفت: برای کشوری که در تمامی حوزه‌ها مورد هجوم قرار گرفته، عدم حمایت از کشاورزان مایه تاسف است چراکه با این رویکرد کشاورزی در ایران نابود می‌شود. کاهش تولید برنج ایرانی با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در آینده‌ای نزدیک نماینده مردم لنگرود…
خانه‌ملت ارز واردات واردات برنج 

  

قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبهمستقل آنلاین/جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه 26 تیر ماه را در این خبر بخوانید.
مستقل‌آنلاین قیمت ارز قیمت یورو